Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 26 Дек 2019 14:06

Пиша тук, защото се появиха проблеми при смяната на свещите. sad.gif
Не съм мерил има ли изгорели, но явно е така, понеже в студовете се замисляше при палене сутрин. Свещите са Беру, които съм сложил преди 4-5 год.
Подходих според указанието, като напръсках със смазочен спрей, после с WD-40. Полека пробвах, едната се разви без проблем, измерих я- ок е. Но другите вероятно са изгорели отдавна и се е събрал яко нагар. Едната крайна свещ едва тръгна, но ме е страх да не се скъса. Другите 2 се развиха докрая, но не излизат, просто се въртят на място. Явно отдолу под резбата се е натрупал нагар. Изпръсках 2 спрея, но не помага. Мисля преди седмица започнах операцията, сега си карам така с 2 отвъртяни свещи, една запекла здраво и само 1 сменена.
Единственото, което не съм пробвале да взема спрей за почистване на сажди, или такъв за спирачки и да пръскам докато се разтвори нагара. Не знам дали не е опасно за мотора, но не виждам друг начин.
Някой има ли идея? dry.gif
Мерси предварително!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
mfandakov
Мнения: 3357
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mfandakov » 26 Дек 2019 14:20

Една скъса монтьора и нави нови резби и ги измъкнахме,а тези с нагара ги киснахме с Газ за горене.и на 6000 оборота форсаж ги изхвърли / заби ги / в един дебел картон поставен за целта.
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 26 Дек 2019 14:36

Мерси колега, значи ще пробвам със спрея първо, ако не успея сам ще търся специалист. Интересно резбите са си ок, няма корозия, само отдолу под тях е проблема.
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
mfandakov
Мнения: 3357
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 47 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mfandakov » 26 Дек 2019 14:41

Газта омекоти всичката гняс,а до газта стигнах от една друга тема тук във форума. :D
worthy.gif
Винаги след пропагандата,идват ......танковете.

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 26 Дек 2019 14:52

WD-40 съдържал 80% петролеум, така че би трябвало и с него да стане, но явно си иска време. Аз всеки ден се занимавам, пръскам свещите, развъртам по малко. Единствено тая запецналата ме притеснява. В краен случай си мислех да ходя в Тойота, може те да имат някакви специални инструменти и консумативи.
В мазето май имам една червена газ за газена къмпинг-лампа, отивам да търся. Мерси отново за съвета!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 28 Дек 2019 20:19

Днес успях да сменя втората, едната от 2-те отвъртяни неизлизащи. Трябваше да опитам с клещите и пръсках какво ли не, но накрая излезе. Оказа се здрава.
Другата почти отвъртяна е запекла и едва се върти, резбата се вижда цялата, но с клещите не мога да я хвана добре. Налях яко и от червената течност за горене, но ме съмнява да е газ. Според етикета е масло за лампи, ароматизирано с нещо и въобще не мирише на газ. Нещо био или растително е, съмнява ме да има ефект от него. Само такова има по магазините тук за съжаление. Скоро ще пътувам към БГ, та ще продължа там процедурата баш с каквото трябва.
Дано успея поне 3-та да изкарам тук, мисля да пробвам с водопроводни клещи утре да видим. Но 4-та свещ е запекла яко, не знам как ще се процедира с нея. Като си спомня на Е-класата какви одисеи бяха, от скъсана свещ отваряне на глава, гарнитура и т.н. не ми се мисли. dry.gif
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4057
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mapamop » 28 Дек 2019 21:33

Виж темата за Paraffin-a :)
Даже може и да я допълниш ако ти се занимава. Предполагам донякъде ще те ориентира за химията която ти трябва.
Пробвай с това ако искаш - мисля че баща ми на Зафирата имаше подобни ядове и с това + WD40 успя да си развие свещите:
https://www.motipdupli.com/en/products/ ... -1309.html
Дори и да не помогне, ще може да го ползваш за други цели.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 29 Дек 2019 13:41

Благодаря колега, наистина интересна тема. За съжаление тук се продава Lampenöl и няма грам обяснение на етикетите какво съдържа. Явно няма такова изискване, понеже не е хранителен продукт, не знам. Но нито мирише на газ, ароматизирано е, както казах. Все едно, този спрей за почистване от линка ти е абсолютно същото като Bremsenreiniger или Break cleaner. Той чисти и много бързо се изпарява, но май е на базата на разредител като ацетон. Не знам ако проникне в по-голямо количество в цилиндъра да не направи някоя беля. Пръсках и от него де, вече 5-6 различни спрея съм приготвил в багажника и пръскам почти всеки ден от седмица, дори повече.
Но нито един от тях вкл. течността за лампи нямаше шанс да освободи запецналите свещи дотолкова, че директно да излязат. Иска си насилие, както аз с клещите или колегата с форсирането на двигателя.
Лично на мен ми прави впечатление, че когато колата се кара на дълъг път, мотора започва да работи и да поема газта много по-добре. За съжаление имам кратки разстояния в града и това спомага за набирането на нагар вътре.
След няколко дни ще пътувам към БГ и ще сложа добавка в горивото, да видим дали ще успее да изгори нагара. Ако не успея дотогава да извадя почти излязлата, ше сложа отпред нещо да и попречи да се изстреля напред в някой горивопровод. Стискайте палци!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4057
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mapamop » 29 Дек 2019 16:41

Знам че е изглежда тъпо. Знам че няма да е лесно, но когато двигателят е горещ или поне топъл дали няма да е по-лесно поне да освободиш тази която едва се крепи?
По логиката на затегналите стъклени чаши - външната я топлим с гореща вода, вътрешната я охлаждаме. Гадая, но се надявам двата материала да са с различен коефициент на топлинно разширение...
Успех с начинанието и дано всичко ти мине леко - и пътя и свещите.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
mapamop
Мнения: 4057
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mapamop » 29 Дек 2019 16:48

Bauhaus имаш ли наблизо?
Мисля че това ти е газта за свещите:
https://www.bauhaus.info/bootaccessoire ... p/22618753
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 29 Дек 2019 17:09

Мерси колега!
Бях в Баухаус, но има само 2 вида от цветните. Иначе всички опити по свещите ги правя на загрял двигател, информиран съм. Точно това е и плана-да измъкна поне тая отвъртяната, ще видим тая работа. Едвам се крепи не може да се каже, затегнала е доста, но от саждите вътре, резбата е (почти) цялата вън.
Благодаря за инфото, поне сега разбрах как се нарича на немски газта! :thumbsup: worthy.gif

PS: Всъщност при мен излиза ето това, утре отивам да видя дали го има:
https://www.bauhaus.at/brennholz-briket ... p/21197709
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4057
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 90 пъти
Получена  благодарност: 286 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от mapamop » 29 Дек 2019 22:32

И аз не знаех. И немският не ми е от четимите и разбираемите езици. Просто потърсих за Paraffin на сайтовете, на които имаше листната твоята "смръдливка". Това беше първият резултат.
И да не забравиш да почерпиш ufer, че от там се започна. Дори нямах идея че Англичаните казват на газта Paraffin tooth.gif
Сега знаем как е и на немски: Husch Paraffinöl punk.gif
Весели празници и леко с газта и пироманията ppp.gif
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 30 Дек 2019 18:02

Днес се мъчих няколко часа безуспешно, но поне вече се върти и не затяга. Това вещество ме съмнява да е газ, не мирише на нищо, подобно на бензин е, във всеки случай нямаше ефект. Няколко пъти излизах на аутобана по 10-15км, да загрее добре. Дори с водопроводни клещи не мога да я издърпам поне мъничко, че да видя луфт под долния край на резбата. Успея ли, ще мога да налея здраво от тия масла и може би чак тогава ще разтвори нагара. Май ще карам така и като се прибера ще действам с родна газчица. tooth.gif
Мъка голяма...
Весели празници, а за черпенето много е далече колегата, на лято може би. :thumbsup:
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от Kiki » 30 Дек 2019 18:40

Джим, четох някъде, че на свещите понякога на върха се образува едно топче от нагар.
Струва ми се, че при теб е станало точно това.
Препоръчвам при това положение да издърпаш свещта с въртеливо движение със сила нагоре, за да уплътни, образувалия се нагар на върха, по цилиндричния отвор на свещта. Тогава сипи препарата с надеждата да се задържи и да не влез в цилиндъра, а да разтваря по малко нагара на върха на свещта.
Опитай, може пък да стане.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
jim_beam
Мнения: 2479
Регистриран на: 25 Юли 2007 23:01
Местоположение: Австрия
Автомобил: Honda HR-V RU
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти
Обратна връзка:

Подгр. свещи 2.2 Д4Д

Мнение от jim_beam » 30 Дек 2019 20:57

Kiki аз се опитвам да направя нещо подобно, по-скоро леко клатя както са хванали клещите. Това е 1-ви цилиндър и за беда няма много място, понеже отгоре точно минават тръбичките за гориво. Ама тия водопроводни клещи доста ощавиха мястото, където се отвърта свещта. Един колега даде хубава идея да си направя срязана гайка, пасваща върху свещта, значи М10х1,25. Доста хитро, гайката в гаечен ключ ще слезе до долу и реално ще държи контра при отвора, а свещта би трябвало да излезе.
Утре се пробвам за последно и ако не стане ще му мисля после в Пловдив. То и без това тук ме гледат накриво с тоя отворен капак на паркинга.
Весели празници!
Honda HR-V DTEC 2021
Made In Japan

Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 82 госта