3S-FE ниски обороти на празен ход

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от AlexPP » 24 Авг 2019 22:52

Здравейте,

От известно време RAV4-ката ми (1999-та година с двигател 3S-FE) държи много ниски (около 400-500) обороти на празен ход. Само на бензин. На газ работи идеално.

На ход на газ работи супер, но на бензин при натискане на педала на газта първоначално не върви и след 1-2 секунди се "отпушва" и тръгва както трябва.

Смених ламбда сондата, защото тръгваше чак след 2000 оборота, но проблема с ниските обороти на празен ход на бензин не беше от нея.

90% съм сигурен, че е от запушени бензинови инжектори, но има вероятност и да е от нещо друго. Ако някой е имал същият проблем - от какво се оказа?

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от Двигателист » 05 Сеп 2019 22:38

Карай няколко дни само на бензин и кажи дали има промяна. Ако не те мързи, закачи диагностична апаратура и виж стойностите на Long term fuel trim (LTFT).

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от AlexPP » 09 Сеп 2019 23:37

Сипах 100-октанов бензин и 300мл керосин и карах така няколко дена и колата се оправи. Обаче преди два дена ходих на едно място и извадих бушона EFI, за да не ми открадне някой колата докато ме няма, и после като го сложих, пак не държеше обороти на празен ход на бензин. Вчера и днес пак започна да се оправя сама и вече е почти добре.

Май трябва да изкарам клапана за празен ход и да го почистя. Като се появи проблемът, т.н. автоматичен смукач при студено палене въобще не работи. Паля и оборотите веднага падат на 500. Обаче и на загрял двигател не държи обороти.

Тази кола няма OBD2 и не мога да гледам тримовете.

П.С. - сега видях, че компютърът иска обучение при разкачане на акумулалтора, или както аз извадих бушона EFI. Акумулаторът ми е нов (на една година), но понякога забелязвам, че часовникът почти загасва при палене, така че ще погледна и как зарежда алтернатора.

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от Двигателист » 10 Сеп 2019 13:43

Тримовете се виждат, стига диагностиката да е подходяща. Но щом те съмняват инжекторите, свали ги и ги почисти. Само преди това си поръчай всички о-пръстени, за да може да си сглобиш нещата без излишни нерви.

Аватар
Vokil
Мнения: 663
Регистриран на: 03 Мар 2009 00:35
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от Vokil » 10 Сеп 2019 20:14

Към мотора за празен ход има и една термопластина дето вдига оборотите механично при студен двигател може би тя е клеясала нещо.
Човек и добре да живее умира .......

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от AlexPP » 10 Сеп 2019 21:43

Днес пак карах малко колата и може да се каже, че почти се е оправила. Че инжекторите са запушени, запушени са, защото не върви добре на бензин, но проблемът с празният ход не е само от тях. Не ми се занимава да ги свалям, че са много завряни и ще ги гледам ако не се оправи празният ход с другите неща

Тази термопластина сигурно е някъде отдолу на клапана за празен ход, защото аз му свалих предното капаче (където влиза куплунгът) и се видя един шибър, който се върти свободно. Но тези дни ще го разглобя целият и ще го почистя.

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от Двигателист » 10 Сеп 2019 22:01

Все пак - пробва ли да караш няколко дни (няколкостотин км) само на бензин? Без изобщо да обръщаш на газ.

Относно инжекторите - поне аз не успях да ги извадя без да сваля капака на клапаните. После е лесно. А може и хлабините на клапаните да си провериш tooth.gif

AlexPP
Мнения: 87
Регистриран на: 24 Ное 2015 17:05
Местоположение: Бургас

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от AlexPP » 11 Сеп 2019 14:47

Да, когато сложих 100 октана бензин и 300мл керосин, после карах няколко дена само на бензин и колата се оправи напълно, докато не махнах онзи бушон. Но в момента пак се е оправила.

С инжекторите нещо не ми се занимава да ги свалям, но хлабините на клапаните ще ги видя, защото скоро мисля да сменя гумичките на клапаните. Колата пуши за 10-тина секунди при първоначално палене и губи малко масло.

metro_d4d
Мнения: 182
Регистриран на: 10 Мар 2016 09:11
Местоположение: София

3S-FE ниски обороти на празен ход

Мнение от metro_d4d » 27 Сеп 2019 16:29

Свали тия инжектори и ги почисти. И стига мазал и вадил бушони... който иска да ти открадне колата ще я качи на репатрак и ще духне. На никой не му трбява дърта бангия, спи спокойно.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта