Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от tora » 11 Ное 2021 16:05

В сервиза на Тойота ми предлагаха вариант оригинална за около петстотин и нещо лв. Сложиха алтернативна, пак denso за около 200 с труда и 6м гаранция.

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от Bat Jorko » 11 Ное 2021 17:09

Под "100% оригинална" имам пред вид от дилър на Тойота, с изричното използване на думата "оригинална". wink.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от slowtraveler » 11 Ное 2021 17:23

Под 'оригинална част' винаги съм разбирал 100% аналог, възможно брандиран по друг начин, но някога използван от конкретния производител за вграждане в автомобилите му.....
Ребрандирането прави установяването на 'оригинална част' по-трудно :) Бях давал пример - на Джипа горивните филтри (бяха допускани само един тип) 'оригинално' идваха ребрандирани в кутии МОПАР (официалният доставчик на резервни части на Джип)... Като отвориш кутията МОПАР, вътре виждаш филтър UFI с неговият си номер... Обикновено правилното решение бе да си поръчаш директно UFI филтъра с конкретния номер :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от mapamop » 11 Ное 2021 21:10

Оригиналните амортисьори които поръчах това лято, имаха маркировка Toyota, и отдолу номера на KYB. Предвид че KYB бяха 90 лева а тия към 130, и от 4те нови пружини KYB, едната се счупи на 2 след година и половина... Малко ми стана кисело ...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от tstephanov_ » 11 Ное 2021 22:40

:thumbsup: ... Разбирам на "къде" биете. Разбрах идеята и насоките. Но, няма да лъжа - ~500лв., особено около "Коледно" , няма да похарчим - 150-200 по-важи. Има вероятност да "играем" същото упражнение отново след време, точно заради това пестетене сега -->> и пак за 200, та ето ги почти 500 - така е. Но, "знае ли се, не се ли знае". Отклоних се малко от "по-техническата" идея на темата tongue.gif .

Благодаря отново, бележките взети, сметка ще направим, сонда ще купим :) ...

Със здраве на всички и приятна вечер sleep.gif

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от Bat Jorko » 12 Ное 2021 15:51

Дължа пояснение. Препоръката ми за резервна част 100% оригинално от дилър се отнася САМО за ламбда сонда (и запалителните свещи)! За почти всичко останало няма смисъл да се дават пари за оригинално от дилъра на марката. Ясно ми е колко струва, но ....
Не искам да влизам в подробности, но от такива тънки сметки сега си имам ламбда сонда на Бош за Ауди на 500км, подбрана до ПОСЛЕДНИЯ детайл за мотора и за шасито, оригинално вграждане и т.н. и т.н. Купената от магазин не стана, същата от вносителя - стана. Не става дума за менте. Причината беше разлика от 1 /един/ Ом на съпротивлението на подгрева, по каталога на Бош, което разбрах в последствие.
Освен това, този сензор - ламбда сондата и запалителните свещи са много важни за цялостното представяне на мотора и не бива да се прави компромис. За подмяна на тези две части не бих заложил на друго освен оригинално от дилър на марката.

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от tstephanov_ » 12 Ное 2021 17:46

Bat Jorko написа: 12 Ное 2021 15:51 Дължа пояснение. Препоръката ми за резервна част 100% оригинално от дилър се отнася САМО за ламбда сонда (и запалителните свещи)! За почти всичко останало няма смисъл да се дават пари за оригинално от дилъра на марката. Ясно ми е колко струва, но ....
Не искам да влизам в подробности, но от такива тънки сметки сега си имам ламбда сонда на Бош за Ауди на 500км, подбрана до ПОСЛЕДНИЯ детайл за мотора и за шасито, оригинално вграждане и т.н. и т.н. Купената от магазин не стана, същата от вносителя - стана. Не става дума за менте. Причината беше разлика от 1 /един/ Ом на съпротивлението на подгрева, по каталога на Бош, което разбрах в последствие.
Освен това, този сензор - ламбда сондата и запалителните свещи са много важни за цялостното представяне на мотора и не бива да се прави компромис. За подмяна на тези две части не бих заложил на друго освен оригинално от дилър на марката.
Здравей,

Така да бъде. Имайки в предвид казаното(написаното), поне ще проверя в ТМ Ауто( и-или други ако има ) за цена - да съм наясно в крайна сметка за какво става въпрос ( най-вероятно, цената ще бъде около сумата посочена от tora ).

Много хубави почивни дни на всички ;) ...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от slowtraveler » 12 Ное 2021 18:14

При еднакъв парт номер и производител няма как да е различна част...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от mapamop » 13 Ное 2021 09:11

Сондата е предполагаемо произведена от Денсо по поръчка на Тойота.
За да си сигурен че ще получиш ако не същото, то поне сравнимо качество на изработката, може да пробваш този път:
Отиваш на japan-parts.eu и по номер на рама си намираш тойотския каталожен номер на сондата.
Отиваш на https://www.denso-am.eu/e-catalogue/ и със тойотския каталожен номер намираш денсовският номер.
От сайта им намираш оторизиран дистрибутор около теб и си намираш цена.
Пишеш на колегите тук да ти дадат цена за оригиналната сонда и поръчваш от мястото с по-предпочитани срок за доставка и цена.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от tstephanov_ » 09 Дек 2021 21:02

Добра вечер компанията,

Въпреки, причината за светването на "Check engine"-а да бе очевидна след разчитането на грешката ( P0135 ), ми се иска и да потвърдя. Да, 1-вата ламбда сонда бе "източника" на грешката. След смяната и миналата събота ( 04.12 ), изчистването на грешката с уредче ( най-вероятно и откачане на акумулатор за минутка до две, не повече, би свършило работа ) и изминаването на около 350 км., всичко е бомба ( километрите са, за да покажат, че не светва отново :), т.к. след първото нулиране, преди да я сменим, изгасна, но след 5-6 изминати км. отново светна ).

Самата сонда е Denso, новичка, купена от колега от форума, който ми съдейства изключително съвестно, т.к. изначално поръчах 2-рата ( няма да изпадам в детайли :) ). Писахме си, човекът реагира, изпратих я обратно и получих вярната на следващият ден. Т.к. не искам да се тълкува като реклама, ако някой се интересува кой е той, нека ми драсне на лично съобщение - с радост ще споделя. ( в крайна сметка, тук не се съобразих със съвета за оригинална ламбда от Тойота - портфейлът и празничният месец си казаха думата :) )

За самата смяна, си взех вложка за гедоре за ламбди сонди ( със "засечка" за кабелите, излизащи от сондата ) - цък 1 ( с цел унагледяване, за лаиците като мен ). Т.к. самата сонда е на много леснодостъпно място, свалянето и махането са сравнително лесни. От клипове в интеренет, останаха с впечатлението, че развиването може да бъде трудно, но се разви сравнително лесно ( ползвах динамоментричен ключ, който има сравнително дълго рамо - за съжаление нямах друг, под ръка, че да не напъвам този ).

Без цел да търся или си "правя" някакви изводи, просто снимах 2-те сонди една до друга, за сравнение :) >> цък 2

А покрай цялата тази история, Ярко е вече с ново масълце и сменен лагер главина на заден мост ( отремонтирани в сервиз ) - сякаш, все още попокапва от пробката. Ще го следим, но като гледам така, ще изкараме така поне до следващата смяна :) ...

Отново благодаря на всички отзовали се на лаишките ми въпроси - страхотно местенце сте спретнали тук punk.gif . Колкото и незначително да изглежда, научих нещо новичко на автомобилна тема, което ме радва :) ... Благодря Ви !

Извинявам се, че така се "опространствих" - исках, да споделя "детайлите на един аматьор" ;) ...

Пожелавам прекрасна вечер и още по-прекрасни предстоящи празници ( едни от най-готските в годината ) ...

С уважение,
Цецо ;) ...
 ! Съобщение от: mapamop
Добавих снимките в поста ви, за да ги има "завинаги". Благодаря за детайлното обяснение, и разбирането
Прикачени файлове
product_15622.jpg
product_15622.jpg (25.33 KiB) Преглеждано 1865 пъти
IMG-2211.jpg
IMG-2211.jpg (183.82 KiB) Преглеждано 1865 пъти

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от Bat Jorko » 10 Дек 2021 09:10

Поучителна история! unsure.gif Радвам се, че не се вслуша в съвета ми и спести даването на грешни пари! :thumbsup:

Аватар
tstephanov_
Мнения: 25
Регистриран на: 06 Дек 2020 23:20
Местоположение: София
Автомобил: Yaris 05' XP10, 5d, 1.3 VVT-i

Toyota Yaris 1.3 VVTI - Проблем с ламбда сонда

Мнение от tstephanov_ » 10 Дек 2021 11:07

Bat Jorko написа: 10 Дек 2021 09:10 Поучителна история! unsure.gif Радвам се, че не се вслуша в съвета ми и спести даването на грешни пари! :thumbsup:
Здравей,

Съветът е на място и определено смислен ( за мен поне ), нооо - рожденни дни, Коледни подаръци :), с две думи - "Декемврийски "приоритети :) ... И като "теглим чертата" - Ярко също има подаръчета ...

Хубави почивни дни на всички :) ...

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта