Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8vvti?

n1k
Мнения: 32
Регистриран на: 19 Юни 2013 23:21
Местоположение: гр.Варна

Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8vvti?

Мнение от n1k » 27 Окт 2014 00:39

Здравейте колеги,

Имам следната ситуация и ще съм благодарен ако някой по-компетентен от мен изкаже мнение :)

Става въпрос за Авенсис 1.8vvti автоматик 2007г.
Смених маслото преди около 6000км и сложих ENEOS SUSTINA 5х40, като тогва количеството което наляха по показанията на щеката беше около 80% (ако считаме максимума на скалата за 100%). Колата не гори масло. Чувал съм за такива дефекти при този двигател, но за моя радост не съм забелязал разход масло.

Преди смяната на маслото се забелязваха вибрации на P и по-силни на N и D, които при потегляне изчезваха, т.е. когато се качат оборотите. След смяната тогава, нямаше вече вибрации до преди седмица, когато изминах вече около 5-6000 с това масло. Четох за подобни оплаквания с вибрации, почистване за дросел, постъпково моторче, тампони (сменил съм ги) и тн. Мислейки за проблема, реших да опитам дали ще има някакъв ефект, понеже ми остана спомен, че напълниха 80% масло, та реших да допълня за да е около 95% т.е. почти до горе според скалата на щеката.. И проблема с вибрациите почти изчезна да не кажа изобщо, колата започна да работи по-спкойно, като както когато беше сменено маслото...
Оборотите на N (със натисната спирачка) са около 600-650

Та въпроса ми е към по-компетентните, има ли някакво логично обяснение, според вас, и аз какво би било добре да направя и изобщо е ли е това съществен проблем?

Благодаря
Николай

Аватар
Petar
Мнения: 2029
Регистриран на: 16 Юни 2007 21:20
Местоположение: Велико Търново

Re: Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8v

Мнение от Petar » 27 Окт 2014 17:36

n1k написа:Здравейте колеги,

Имам следната ситуация и ще съм благодарен ако някой по-компетентен от мен изкаже мнение :)

Става въпрос за Авенсис 1.8vvti автоматик 2007г.
Смених маслото преди около 6000км и сложих ENEOS SUSTINA 5х40, като тогва количеството което наляха по показанията на щеката беше около 80% (ако считаме максимума на скалата за 100%). Колата не гори масло. Чувал съм за такива дефекти при този двигател, но за моя радост не съм забелязал разход масло.

Преди смяната на маслото се забелязваха вибрации на P и по-силни на N и D, които при потегляне изчезваха, т.е. когато се качат оборотите. След смяната тогава, нямаше вече вибрации до преди седмица, когато изминах вече около 5-6000 с това масло. Четох за подобни оплаквания с вибрации, почистване за дросел, постъпково моторче, тампони (сменил съм ги) и тн. Мислейки за проблема, реших да опитам дали ще има някакъв ефект, понеже ми остана спомен, че напълниха 80% масло, та реших да допълня за да е около 95% т.е. почти до горе според скалата на щеката.. И проблема с вибрациите почти изчезна да не кажа изобщо, колата започна да работи по-спкойно, като както когато беше сменено маслото...
Оборотите на N (със натисната спирачка) са около 600-650

Та въпроса ми е към по-компетентните, има ли някакво логично обяснение, според вас, и аз какво би било добре да направя и изобщо е ли е това съществен проблем?

Благодаря
Николай
Не би трябвало да има разлика във вибрациите когато маслото е на макс и на мин .Между тези граници маслото нормално трябва да достига до всяка точка на мазне на детайлите .Така че дали ще караш с 50% или 100% ниво на маслото двигателя трябва да работи по еднакъв начин .Единственото което остава да имаш проблем с дебита на маслената помпа

n1k
Мнения: 32
Регистриран на: 19 Юни 2013 23:21
Местоположение: гр.Варна

Re: Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8v

Мнение от n1k » 27 Окт 2014 23:11

Благодаря за отговора колега, ще проверя маслената помпа.

Възможно ли е вискозитета на маслото да е заминал, т.е. да е некачествено и не изключвам да е менте и живота му да няма нищо общо с предписанията .. а когато съм допълнил да се е смесило с около 250-300мл ново и така да е подобрило цялото количетво?

Не споменах в по горния пост, че когато имаше вибрации, преди да допълня, при студен двигател се чуваше тракане като от неомаслени повдигачи (ако е правилно да се каже така), след като загрее колата се чуваха доста по-малко. Сега с долято масло няма такова тракане вече нито вибрации.

Н

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Re: Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8v

Мнение от TATI » 28 Окт 2014 07:49

Първо смени маслото с истинско такова. От Енеоса и аз не бях доволен, макар че го купувах от вносителя. И при мен притракваха клапани. Сега смених марката и двигателя ми е доста по-тих. Иначе, нивото не би трябвало да влияе на работата на двигателя, стига да е в предписаните норми, между МИН и МАКС.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
saho
Мнения: 379
Регистриран на: 19 Сеп 2010 07:45
Местоположение: гр. Петрич

Re: Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8v

Мнение от saho » 28 Окт 2014 08:55

Точно така, първо маслото и с вискозитет 5/30.
Toyota Corolla E12 2006 1.4 vvti 2006 FOBOS
Toyota Avensis T25 1.8 vvti 2008

n1k
Мнения: 32
Регистриран на: 19 Юни 2013 23:21
Местоположение: гр.Варна

Re: Нивото на маслото влияе ли на оборотите при Авенсис 1.8v

Мнение от n1k » 28 Окт 2014 13:53

Благодаря за съветите.

Аз първоначално бях решил да е CASTROL 5W30, но ми препоръчаха ENEOS вместо това.

Сигурно и то не е лошо, макар и да не бях го чувал, но явно съм купил фалшиво, възможно е.

Н

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта