D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Публикувай отговор
Hursa
Мнения: 4897
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Hursa » 05 Яну 2022 18:22

До колкото знам - няма индикация, кога протича принудителната регенерация (и май няма при никоя марка). Но има индикация, на таблото, кога филтъра е с повишено съпротивление - за да ви подкани да създадете условия за пасивна или активна регенерация.
Доколкото разбирам - можете косвено да разберете, кога е запусната принудителната - по повишения моментен разход (повишава се и температурата на двигателя, дори на маслото). (Желателно процеса веднъж запуснат да протече изцяло, затова още по-необяснимо е защо няма индикация на таблото, кога протича.)
► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

ice_box
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Сеп 2021 13:14
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T27 2.2 D-Cat 150 Auto

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от ice_box » 06 Яну 2022 16:13

Много благодаря за подробното обяснение, Hursa! worthy.gif Изглежда точно това се е случило при мен - принудителна регенерация. Предната ми кола, от друга марка беше с премахнат дпф и не ми се беше случвало и доста се стреснах, ако трябва да съм честен. Изглеждаше бял пушек, като пара, както е обяснено, разхода може би беше една идея нагоре и като се замисля двигателя беше една идея по муден в този момент, като не през цялото време се виждаше този пушек, а само при по силно натискане на газта. Предполагам регенерацията е преминала през това време. :cheers:

GunGod
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Яну 2022 12:47
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 '07 D-CAT

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от GunGod » 06 Яну 2022 17:49

AlexBe написа: 27 Авг 2021 18:52 Майсторът при които бях е много читав, преправи софтуера сложил е някакви липсващи карти за горивото ....... Каза ми да сменя мап сензора и регулатора на горивото...
Липсващи карти някой друг път. Това че е читав не значи че е свършил всичко правилно а това че ти забива и изключва автопилота го доказва. Направили са ти куц ремап.
Според мен не сменявай нито мап нито регулатор, преди докато пушеше не ги е правило тези неща нали ?
Я сподели кой е майстора за да не се обърка някой да отиде там.

Congo
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Сеп 2018 11:35
Местоположение: BG/EU
Благодарил/а: 1 път

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Congo » 21 Мар 2022 12:37

Не съм чел цялата тема и не знам коментиран ли е вариантът с разпробиване на DPF. Хората, занимаващи се с махане на DPF не обичат да коментират тоя вариант, защото им подбива бизнеса. Идеята е, че се пробиват няколко дупки в "питата" с определен диаметър. Дупките помагат да минават газовете като в същото време системата не отчита липса на филтър и не дава грешка. Така става трайно отпушване без да се препрограмира нищо. "Недостатъкът" е, че е по-евтино. Знам че се практикува с DPF/FAP на VW и Пежо. Предполагам и с Тойота не е по-различно положението.

PS: Сега видях на снимка ДПФ на Тойота. Изглежда по-сложно пробиването предвид кривите дупки и в двата края. На Пежо примерно има ДПФ отдолу на тръбите за ауспуха - хоризонтално, лесно достъпно.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Kiki » 21 Мар 2022 16:48

Congo написа: 21 Мар 2022 12:37 Така става трайно отпушване без да се препрограмира нищо. "Недостатъкът" е, че е по-евтино.
Да, ама петата дюза ако продължава да пръска нафта и да се извършва регенерация, какво става?
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Congo
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Сеп 2018 11:35
Местоположение: BG/EU
Благодарил/а: 1 път

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Congo » 21 Мар 2022 18:18

Регенерацията какво го бърка? Регенерира се. Все едно почти нямаш ДПФ като преграда, визуално го има и откъм софтуер нищо не се разбутва. Някой ден ако случайно решиш да си купиш нов (евтин) ДПФ, монтираш и работи.

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от max-2 » 21 Мар 2022 18:27

За да се регенерира трябва да се промени диференциалното налягане, т е да се запуши. Кога ще се запуши пробития дпф? Какъв е алгоитъма ако не се запуши между 250 и 1000 километра? Много въпросителни станаха.
Carina E 4AFE LB 1992

Congo
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Сеп 2018 11:35
Местоположение: BG/EU
Благодарил/а: 1 път

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Congo » 21 Мар 2022 22:31

Ако налягането е ниско, за какво му е да се регенерира? Нали идеята е да нямаш ДПФ, но да не пипаш нищо по софтуера.
Не съм сигурен регенерация дали не тръгва и след някакъв пробег независимо от налягането. Въпросителни може да има, но казвам, че хората го правят и то не от вчера. Аз само предавам каквото знам.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Kiki » 22 Мар 2022 09:07

Congo написа: 21 Мар 2022 22:31 Ако налягането е ниско, за какво му е да се регенерира? Нали идеята е да нямаш ДПФ, но да не пипаш нищо по софтуера.
Ако ставаше така, щяха да издънват ДПФ-а без да пипат сафтуера. Явно, че не става.
Когато ДПФ филтъра се премахне от автомобила хардуерно е задължително да се изключи и софтуерно, защото управляващия мотора компютър следи състоянието на ДПФ филтъра за твърди частици посредством датчиците монтирани на него, След като него вече го няма, сензорите дават информация извън необходимите граници, компютъра влиза в авариен режим в който автомобила е или с намалена мощност или в процес на регенерация поради което автомобила започва да пуши много,както и да пълни двигателното масло с гориво което от своя страна е вредно за двигателя. За да може всичко това да изчезне и колата да си работи нормално все едно е излязла от завода без ДПФ филтър се налага софтуерното му премахване!
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от slowtraveler » 22 Мар 2022 10:10

Kiki съвсем точно е обяснил нещата :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Congo
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Сеп 2018 11:35
Местоположение: BG/EU
Благодарил/а: 1 път

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Congo » 22 Мар 2022 11:35

Kiki написа: 22 Мар 2022 09:07
Congo написа: 21 Мар 2022 22:31 Ако налягането е ниско, за какво му е да се регенерира? Нали идеята е да нямаш ДПФ, но да не пипаш нищо по софтуера.
Ако ставаше така, щяха да издънват ДПФ-а без да пипат сафтуера. Явно, че не става.
Нали точно затова се пробиват само няколко дупки с 8мм свредло, а не кой както прецени. Целта е проходимостта да е подобна на мрежата в чисто състояние.

И приказки като "ако ставаше така" не знам как да ги коментирам. Казвам, че стотици коли го ползват този метод от доста години. Нито съм го измислял аз, нито си въобразявам теоретично. Питам само покрай цялата дискусия никой ли не знае за този вариант. Ясно е, че всеки който взема пари от махане на ДПФ ще твърди как не може и не става.

Аватар
WoLF
Мнения: 2582
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от WoLF » 22 Мар 2022 13:31

С този метод се заобикалят и гърнета и общо взето имаш по шумна и по-димяща(изпод себе си) кола. Може би затова не е толкова известен, срам ги е хората tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Kiki » 22 Мар 2022 16:11

Congo написа: 22 Мар 2022 11:35 И приказки като "ако ставаше така" не знам как да ги коментирам. Казвам, че стотици коли го ползват този метод от доста години. Нито съм го измислял аз, нито си въобразявам теоретично.
Тогава защо искаш мнение от колегите във форума. Щом искаш и стотици коли го ползват, пробивай и ти.
Аз не взимам пари и нямам друг интерес, освен да дам съвет и да обясня това, което съм чел и знам, а ти прави каквото си искаш.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Congo
Мнения: 71
Регистриран на: 28 Сеп 2018 11:35
Местоположение: BG/EU
Благодарил/а: 1 път

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от Congo » 23 Мар 2022 17:13

Не искам мнение, а питам известно ли е. Ако на Тойота ДПФ-ите са с нещо принципно по-различни, може и да не става. Ти в случая защо не се поинтересуваш малко повече по въпроса, а решаваш да се направиш на знаещ всичко.

Набързо пробвах да потърся. Ето някакъв пример от 2014. За Алфа става дума, но въпросът е принципен за невярващите и нечувалите:
https://www.alfaowner.com/threads/dpf-d ... st-8641161

Аватар
memorex
Мнения: 811
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 14 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

D-CAT двигатели - DPF филтър - проблеми,решения и премахване

Мнение от memorex » 23 Мар 2022 17:38

Става ,става.През крив макарон гледал ли си?
Ако нямате под ръка криво свредло се реже ,разпробива и заварява отново .Риска да се разруши е доволно голям
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта