тресе двигателя на Авенсис- бензин

memorex

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от memorex » 03 Сеп 2019 19:30

Трябва да се заличат старите адаптации на еку-то и да се самоадаптира наново .Търсете как става за вашия двигател.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 05 Сеп 2019 16:30

Някой замислял ли се е, че може да има хлабина в клапаните и дебалансиране на разпределителният вал?
Това е само предположение, защото грешките 0420 и 0430 за понижена ефективност на катализатора могат да се предизвикат и от нещо друго. Моята смърди на на неизгорял бензин на студен и загрял мотор, направо е отрова. Да не споменавам за разхода, че е трагедия.
Предполагам, че проблема е механичен, малко вероятно е да е софтуерен.
Просто изказвам хипотеза и с ваша помощ се надявам да си излекуваме любимците от вибрационна треска. blush.gif

memorex

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от memorex » 05 Сеп 2019 19:33

Здр.
Въпросните грешки обикновено са поради проблеми в дюзи,сонди,катализатор,неплътност по изпускателна и възд.с-ми,въздушен филтър,центровка,ЕКУ,свещи,бобини.
Някои специалисти споменават за необходимост от ресет на ЕКУ то с цел по-бърза последваща адаптация след смяна на на някой от горе изброения "хардуер".
. :help:

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 05 Сеп 2019 21:07

Колега, memorex може ли да споделиш как точно се прави това "ресетване на ЕКУ-то" ?
Евентуално някакви линкове и по-подробна информация как става това.
Това, което си изброил като отделни компоненти съм сменил двете сонди преди катализатора, сменен е въздушния филтър, свещи, почистен дебитомер, дросел, прегледах изпускателната система и няма нещо нередно. Също така хвърлих око и на бобините, като всичко е наред.
Все още не избързвам да премахвам катализаторите, за да не се окаже, че няма проблем в тях.
Интересното е, че при смяната на сондите, вибрациите станата доста по-отчетливи и все така ритмични.
Вторите сонди, дават леки отклонения, което може би се държи на неправилно изгаряне, защото мирише ужасно на бензин.
При грешки 0420 и 0430, колеги от форума са премахвали катализатори, но нямат проблем със горивната смес, която в моя случай е щателно обогатена с бензин.
Ако, имам проблем с дюзите би следвало да почне да мени обороти, ускорява на пресекулки, а аз нямам такива симптоми.
Не мога да си обясня от кое причинява този остър мирис на бензин ?
Вибрациите са мистерия.... no.gif

memorex

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от memorex » 05 Сеп 2019 22:13

Здр.
Най-лесно се прави като намериш и извадиш съответния бушон/ECU/,това разбира се на изгасен двигател .Около 1-2 мин. така и после го поставяш.След нова палиш като преди това си изкл.всички допълнителни консуматори като вентилатор ,светлини,радио и т.н.Чакаш 10 мин без да подаваш газ.Гасиш , палиш и тръгваш .Нужен е известен пробег за адаптация,през който може да отчете повече разход,да е мудна и подобни но това ще отпадне.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 11 Сеп 2019 21:34

Благодаря за информацията, колега memorex !
Според Вас възможно ли е това "тресене" и вибрации да бъдат причинени от проблемни инжектори?
Евентуално какви са симптомите на зацапани или дефектни бензинови инжектори?
От няколко дни имам съмнения, че зареди силният мирис на бензин на студен и загрял мотор е възможно да имам проблем с инжекторите.

memorex

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от memorex » 11 Сеп 2019 22:12

Здр.
Това което те съмнява е напълно възможно и характерно за проблем с дюзи.Наблегнах на най-"безболезнения"вариант.Сменяш различни горива,стил на шофиране и вид/градско с дълги преходи/ и на управляващия модул му е нужно време за адаптация.
Ако се е стигнало до ремонт дюзи ,което на бензин без газово е, не невъзможно но, по -рядко срещано отколкото на дизел,бих пробвал първо със добавка в горивото /обороти и ако не помогне то е ясно...Та това от диванния майстор.Успех.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 17 Сеп 2019 19:18

Здравейте, може ли да ми кажете къде се намира детонационният сензор на двигател 1AZ-FSE?
Дават го отгоре на главата, а реално не го намирам там.
Благодаря, предварително! :thumbsup:

memorex

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от memorex » 17 Сеп 2019 19:47

Коригирах грешката .За да се види и провери се сваля смукателния колектор.Честито.Нека и др.се изкажат.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 17 Сеп 2019 21:21

Намерих с 300 зора информация за тоя сензор и колегата memorex e прав !
Точно зад смукателните колектори се намира. Само да вметна, че минах процедурата с проверка на клапаните, валовете и всичко е в заводски параметри.
Авенсиса продължава да тресе, мирише на бензин, гори на поразия и стигнахме до извода, че може би целият проблем идва от тоя датчик.
Не знам дали има опция с Techstream да го проверя, лека полека я разучавам тази диагностика.
С една дума борбата продължава. sad.gif

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 25 Сеп 2019 22:00

Направихме гимнастиката със смукателният колектор и тест с нов датчик, ефекта е нулев.
Не ми остана нищо друго, което да проверя освен да махна катализаторите.
Знам, че при по-съвременните дизели, като почне да се запушва катализатора и впръсква повече гориво с цел да обгори. Възможно ли е тоя остър мирис на бензин и богата горивна смес да са причинени именно, зареди катализатора да го почисти?
Единствените ми грешки са 0420 и 0430 т.е ниска ефективност на проклетия катализатор, проверени на няколко вида тестери и всички показват едно и също.
Ах, да не забравя любимите вибрации продължават... tooth.gif

Миланов
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Яну 2010 16:18
Местоположение: Ямбол Тойота Корола 1.6 VVT 2009г

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Миланов » 26 Сеп 2019 21:20

Колега Аvensis_fen, какви са показанията long trim и short trim на мотора на място и в движение, по-точно в какви граници варира. Можеш ли с някоя диагностика да видиш какви са стойностите на MAP(вакуума) на мотора, когато работи на място с изключени всички консуматори.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 26 Сеп 2019 21:37

Колега Миланов вчера погледнах стойностите на MAP-a и показваше 8 mpA с изключени консуматори на загрял мотор. Тези параметри long trim и short trim за какво отговарят и за кой софтуер се отнасят?
В момента разполагам с techstream и съм в начална фаза на обучение.

Миланов
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Яну 2010 16:18
Местоположение: Ямбол Тойота Корола 1.6 VVT 2009г

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Миланов » 26 Сеп 2019 23:00

Колега, ще се опитам да ти дам един линк, където е обяснено какво е long term и short term fuel trim. https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 9527287522. А относно МАР не разбрах каква е тази мерна единица. В диагностичната апаратура е в kPa и е от 0.26 до 0.36 kPa. при изправен двигател. За съжаление, не разполагам с techstream(и аз не знам защо още не съм го купил), за да ти кажа тези параметри как са обозначени.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 26 Сеп 2019 23:32

Благодаря, за линка и насоките !
Утре ще я закача отново, за да открия и прегледам тези параметри след премахването на катализатора.
Ще кача една снимка на живите данни, за по-лесна ориентация.
Колега Mиланов предполагам, че ме питаш за тези стойности, поради съмнение с проблем с инжекторите ли?
Към момента единствените и симптоми са остър мирис на бензин и черен пушек при рязко форсиране, без промяна на обороти или прекъсвания.
Другото по-важно е, че колата студена или загряла при работа на място и съответно подаване на газ е мудна.
Върви добре в ниските обороти, но при високите ускорява трудно и за това реших да премахна катализатора.

Поздрави :cheers:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 90 госта