тресе двигателя на Авенсис- бензин

Аватар
flippant
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Фев 2018 19:23
Местоположение: София
Автомобил: T25 - 1AZ-FSE Automatic

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от flippant » 05 Яну 2019 13:31

Здравек колега YMR,
Пробвай с почистване на дебитормера (MAF сензора).
На мен също ми направиха впечатление вибрациите, но след като нищо не беше открито и при мен им свикнах. tooth.gif

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 20 Авг 2019 15:18

Здравейте! Имам същите вибрации на 2.0 147 за които са писали колегите. Също като тях съм направил пълно обслужване, смених едната ламбда сонда. Останалите 4 сонди на живи данни показват добри стойности, но равномерните вибрации продължават.
Някой колега намерил ли е решение на проблема?
Поздрави

KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 29 Авг 2019 18:41

Здравейте.Аз съм със същия двигател и същите симптоми,откакто имам колата (около 9 месеца) Засега никой не ми е решил проблема и въпреки,че посвикнах съм се насочил към катализатор и дюзите за директно впръскване.Но при мен не излизат никакви грешки на диагностика.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 30 Авг 2019 22:54

Аз, смених с нови двете сонди преди катализатора и вибрациите станаха по-отчетливи. Двигателят глъхне на празен ход, мирише на бензин и гори, като 12 цилиндров звяр. Също съм вдигнал мерника на катализатора, даже съм вземал втулки за долните сонди. Почистих дебитомер, дросел, MAP сензор, също, като на колегата KrasimiR, нямам записани грешки. Съмнявам се проблема да идва от дюзите, защото щеше да прекъсва, нямаше да има мощност. В ниските колата има прилична динамика, обаче във високите обороти почва да умира. Това са си симптоми на запушен катализатор....
Този двигател двигател има ли ЕГР ?
Предполагам, че и той може да оказва негативно влияние. Изключително мистериозен проблем, а колата е страхотна и си заслужава човек да си поблъска главата, за да я вкара в пътя. :thumbsup:

KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 31 Авг 2019 22:06

Аз понеже друг Авенсис не съм карал да споделя как е при мен(Т25 ,бензин ,2.0,147к.с.,ръчни ск. комби):Тръгва леко мудно,но прилично...набира тежко и равномерно и вдигна ли 3-4 хил. оборота тръгва изведнъж т.е. на високи обороти почва да върви.Харчи ми под 7/100 с климатик по бордкомпютър. А катализатора ме съмнява защото като запаля на студено почти всеки път усещам миризма като на сяра.В дилема съм да похарча ли едни 200-250 лв за диагностика и почистване на дюзите с ултразвук или не.... wink.gif

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от mapamop » 31 Авг 2019 22:38

По едно локално, русенско радио вървеше реклама на някакъв сервиз който рециклира или по-скоро чистят катализатори и май DPF. Ако ви се приказва с тях мога да опитам да запомня контакти. Само някой да каже че му се "танцува" този "танц".
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 01 Сеп 2019 00:00

Колега KrasimiR миризмата на сяра е повече от основателна причина, че катализатора е заминал. Не бързай да даваш дюзите за почистване щом, нямаш загуба на мощност, прекъсвания или работа на ДВГ на 3 цилиндъра. През новата седмица мисля да премахна двата катализатора и да монтирам втулки на сондите . Стойностите на 4 сонди са добри, като на двете след "тапата" дават едно и също отклонение в графиката, което означава, че катализатора е свършил курса. Както написах в предният пост към вибрациите, мирише на бензин от ауспуха и гори доста. Няма кабел, датчик, маркуч по-този двигател да не съм го проверил и всичко е изрядно. Изчетох доста теми по-въпроса из руски и английски форуми дори и на други марки. Хората казват, че при запушен катализатор се "шашкат" първите сонди, играещи роля за ниски обороти и там идва тази вибрация. Други споделят, че е от заминали тампони на двигателя, поне при мен са наред . Като направя процедурата с катализатора ще Ви информирам за поведението на автомобила и се надявам, че всичко ще е наред.

Поздрави ! :cheers:

YMR
Мнения: 13
Регистриран на: 16 Сеп 2018 22:28
Местоположение: Sofia

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от YMR » 01 Сеп 2019 13:20

Здравейте, колеги!
След вече навъртяни 12,000 км. ( в преден пост съм посочил параметри/смени/проблеми ) с двигателно масло Castrol Edge 5W30 и след индекса обозначение LL ( като за Тойота по-подходящ дават, че е C3 ) не ми е изгорила повече от 100 - 200 милилитра ( колата вече е на 190,000 км. ). В 98% от случаите е карана с включен климатик. Карана е и с натоварен двигател София - Бургас 140 км./ч. с включен темпомат и гори 9,5 л./100 км. по компютър, но през повечето време по правилник и дори под максимално разрешената скорост ( последния път Бургас - София с около 120 км./ч. разход 7.3 ). Постигал съм разход и 5.5 по компютър в рамките на 10 - 20 км., но при скорост под 90 км./ч.
В началото сложих добавки в горивото на STP за дюзите и на LiquiMoly за горивната система като цяло, но не съм усетил осезаема разлика. Имах и грешка, която излизаше почити веднага след изчистване в единия катализатор ( май в десния ), поради което смених двете ламбда сонди ( с такива на Bosch ) към катализатора и същата грешка в рамките на тези 12,000 км. излезе пак, но значително по-рядко - около 3-4 пъти и два-три пъти ми светваше чекенджина, но преди да проверя грешката тя се самопочистваше и не знам дали е била същата или друга ( не знам дали това е признак за проблем и в катализатора, но не съм намерил достоверен източник на метод за проверката му ). Колата се зарежда с А95 предимно в Лукойл и Круиз ( те са и доставчик на едро за по-малки бензиностанции ) - не съм усетил разлика в горивата. Пробвах един резервоар и с А98 от Shell, но също не усетих разлика. Не съм усетил липса на мощност нито в ниските - нито във високите обороти, но и не съм карал друг Авенсис с мойте параметри ( ако някой колега със същия Авенсис T25 и двигател 1AZ-FSE 2.0 147 к.с. бензин автоматик 4-ри скорости има желание, може в района на София да си направим тестдрайв на автомобилите за сравнение ).
В крайна сметка колата продължава да има вибрации в ниските обороти под 800, а при около 600 ( когато е включен климатика ) изпада в резонанс. Не съм склонен да приема, че и когато е бил нов автомобила се е държал така и за това бих искал да намеря и отстраня проблема. Когато е значително по-студено и автомобилът не е загрял, няколко минути след запалване има шум, който към момента свързвам ( но не съм сигурен ) с веригата ( най-вероятно на тези километри и идва и на нея реда за смяна, но как да я проверя и да съм сигурен, че е за смяна или какво е за смяна ?!? ). Не съм привърженик ( а и достатъчно съм се напатил ) на смяна на оригинално вложени части с достатъчно дълъг срок на експлоатация при правилна поддръжка с афтърмаркет такива ( та дори и оригинални ), без да е категорично установена необходимостта от това !!!
Четох доста, но ако някой е попаднал на читава информация за проверка и почистване/смяна на:
дюзи, катализатори, ламбдасонди - моля да я сподели ( да даде линкове ), включително и как е правилно ( или най-добре ) да се провери/почисти дебитомер, MAP сензор ...
А този модел, както сподели и друг колега наистина си заслужава. Може би е един от най-надеждните и най-добре обезшумени от всички Авенсиси.
Според немската фирма TUV към 2017 г. като надеждност е класиран на 6-то място, а прекият му конкурент VW Passat е на 53 място.

http://www.anusedcar.com/index.php/tuv- ... -10-11/576

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 01 Сеп 2019 17:03

Колега YMR няма нищо сложно в почистването на MAP, дебитомер и дросел. Само трябва внимателно да разглабяш и почистваш с памучен парцал. В повечето случай, ако нямаш належащ проблем, едва ли ще усетиш някаква разлика от манипулацията.
Продължавам да "кълва" (чета) всякаква информация за тия проклети вибрации. Едни казват тампони на мотора, други ламбди сонди, клапани, помпа за налягане на горивото, трети катализатори. Проблема е много комплексен, не да кажеш ей този датчик прави мизерии, сменяме го и всичко свършва. Интересното е, че дори и на 1.8 vvti, който не е с директно впръскване, също имал вибрации и проблеми с катализатора. Доста колеги от чуждестранните форуми са наринали доста пари за смяна на части от свещи, дебитомер, ламбди, дори и изпускателни колектори, като тресенето леко намалявало, а при някой дори няма ефект. Направо е някаква конспирация това земетресение на ниски обороти. Сигурно ще излезе нещо много просто за решаване на проблема.....ама кое е то? Само да разбера на какво се дължи тая вибрация, ще Ви напиша подробен доклад.

Хубава вечер ! smile.gif

KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 01 Сеп 2019 21:23

Като взех колата в първия сервиз искаха да ми сменят десния тампон,който е хидравличен и който струвал 360лв оригинален.Понеже леко изтръпнах от цената отидох в ТМ Ауто за диагностика.След доста часове висене и май беше 90 лв ми казаха,че тампоните са здрави и нищо и няма на колата,но този двигател работел ,,по-така,, заради директното впръскване.После в още 1-2 сервиза се пробвах,ама хората могат да.ми помогнат само с догатки ...и то скъпи tongue.gif Иначе говорих с един колега,който има Т25 ,бензин 1.8 и каза,че при него няма такива вибрации.Успех! :thumbsup:

CYNIC
Мнения: 34
Регистриран на: 13 Фев 2018 19:10
Местоположение: софия
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от CYNIC » 02 Сеп 2019 13:57

Здравейте колеги! Забелязал съм ,че това тресене се получава на точно 600 оборота и като поседи малко ( 20-тина секунди ) двигателя сам си променя с много малко оборотите ( с половин деление на скалата на оборотомера ) и тресенето доста намалява. Поне при мен се получава така.

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от ufer » 02 Сеп 2019 15:43

Аз на това му викам "мързелив синхрон" между компютъра и механично-електрическите детайли около горивната система, вакуума и датчиците. Характерно е за старите ни автомобили и ако трябва да се направи перфектно или трябва да улучиш точния детайл (ако са 1-2 е лесно), или по-добре да се купи нова кола... :D

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 02 Сеп 2019 17:51

Опцията за "нов автомобил" е най-добра, но като нямаме финансови възможности, продължаваме да разследваме от кое идва проклетата вибрация. Надявам се скоро да стигнем до някакво решение. :thumbsup:

KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 02 Сеп 2019 22:39

А някой проверявал ли е за залепнали лещи или проблемна мека връзка по изпускателната система?Аз ходих преди време при един майстор на гърнета,от който бях доволен като ми прави Нисана да види Авенсиса,но той даже не пожела да я погледне отдолу.Само давах газ и по звука можел да познае дали има проблем,а звука на моята кола бил ,,музика,, ...и си викам - Е тва е майстор! :D

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 03 Сеп 2019 12:16

Колегa KrasimiR бягай от такива майстори, роднини на Бетовен или Бах. Не съм проверявал мека връзка, но като почна процедурата по-разкарване на катализаторите ще прегледам всичко. Ако знаех, че ще карам бензин, който вибрира, като стар дизел нямаше да погледна Авенсис. Проклетата страст към японките за 2 път ми направи лоша шега.
Продължаваме битката, надеждата умира последна само Авенсиса, да не е преди нея... :)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта