Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Публикувай отговор
Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от WoLF » 24 Авг 2020 08:26

Ако оставиш само обвивката ще имаш известно увеличение в шумовете от двигателя. Хората, които и махат знаят тея неща...
ИзображениеИзображениеИзображение

IvanDin
Мнения: 17
Регистриран на: 10 Авг 2019 08:41
Местоположение: България
Автомобил: Avensis T25 2.0 VVT-I

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от IvanDin » 24 Авг 2020 12:02

WoLF написа: 24 Авг 2020 08:26 Ако оставиш само обвивката ще имаш известно увеличение в шумовете от двигателя. Хората, които и махат знаят тея неща...
Какво ще рече известно увеличение?
В момента в автомобила се чува съвсем лек звук при ускорение и става осезаем при над 3 к обороти.

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от optimo » 24 Авг 2020 18:25

Някой чел ли е за чип тунинг. Пише 10кс + и най вече- премахване на втора ламбда сонди- Евро 2

https://fapremove.com/programirane-na-d ... ota-lexus/

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от WoLF » 29 Авг 2020 23:47

IvanDin написа: 24 Авг 2020 12:02 Какво ще рече известно увеличение?
Субективно е, но ако не теи пречи е пренебрежимо :thumbsup:
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
skydiver
Мнения: 646
Регистриран на: 05 Май 2015 23:55
Местоположение: София
Автомобил: Rav4.2

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от skydiver » 30 Авг 2020 23:30

optimo написа: 24 Авг 2020 18:25 Някой чел ли е за чип тунинг. Пише 10кс + и най вече- премахване на втора ламбда сонди- Евро 2

https://fapremove.com/programirane-na-d ... ota-lexus/
Стана ми интересно....
Any car can get you where you need to go, a special car gets you there with a smile on your face...

electric
Мнения: 72
Регистриран на: 22 Юли 2015 13:57

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от electric » 03 Сеп 2020 12:16

jacob12 написа: 19 Авг 2020 21:42 Сондата работи правилно, проблем с катализатора имаш
Това за сондата е добре. Иначе след покупка ми казаха, че катализатора е махнат. Монтирах такава втулка и вече нямам P0420
Но ми се появиха две грешки за сондата - p0136 Sensor Circuit Malfunction и p0138 O2 Sensor Circuit High Voltage и чека свети.
Но е възможно и да е пострадала при ваденето защото едвам излезе
VeniR91 написа: 20 Авг 2020 23:26 Всъщност проблема ми е оправен, отдавна чека не свети вече чрез втулка (залъгалка) едните казваха че катализатор без да се свалил и отрежел не можело да се разбере дали е задръстен, така или иначе провериха го на един канал едни майстори както е на колата и казаха че вътре е празен няма нищо тоест преди да я купя са го (изтърбушили) и са го заварили обратно, че за това свети чека, сега след 1000 километра вече не свети,
Като моята втулка ли си взе?
3467645645.jpg
3467645645.jpg (32.49 KiB) Преглеждано 16207 пъти

VeniR91
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Авг 2015 22:27
Местоположение: Варна

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от VeniR91 » 18 Ное 2020 18:44

не знам точно модела на втулката какъв е от самия сервиз зареждали редовно такива явно ги слагат и на други коли и така защото майсторите я слагаха на канала отдолу а пък и бях горе някъде и чаках, като свършиха работата казаха че е готово и това е казаха, че ще работи и така иначе този сервиз се намира във Варна, ако случайно някой го интересува няма проблем да кажа.

gogata73
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Фев 2021 17:07
Местоположение: Самоков
Автомобил: Всички

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от gogata73 » 19 Фев 2021 17:14

 И така край на мъките.

При по старите модели дистанционите втулки в които се навъртат вторите ламбдасонди горе долу вършеха работа но по новите въобще не.

Аз премахнах катализатор на моята opel tigra twintop 1.8 z18xe и показа грешка p0420 автомобила сравнява параметрите на двете сонди ,които на torgue дават еднакви графики след премахване на катализатор.

И така монтирах въпросната дистанционна втулка на втората ламбдасонда но грешката излиза отново,проверих графиките и напреженията на двете сонди и втората дава почти същата графика и напрежение и със втулката.

Тогава прецених че пулсациите в изпускателната траба са циклични,а катализатора ги убива и изравнява,и поставих в отвора на дистанционната втулка многожичен кабел,за предпочитане неръждавейки да са тънките жички от кабела който ще се използва.
Одзад ги навих около 1 сантиметър за да не се разплетът и излезът и направих с тоя край цял кръг колкото до влезе в отвора до дъното на дистанционата втулка а изхода на жичките минава през малкия отвор на дистанционната втулка и излиза през нея към газовете в трабата около 1 сантиметър за да се загряват силно и служат за доизгаряне на газовете ввтре във втулката.
Снопа жички не трябва да е много плътен в отвора но не и хлабав а жичкита да са подвижни в отвора и от газовете се движат и почистват отвора да не се запуши,за това и трябва около сантиметър да излизат и отпред да не са уплетени а хубаво разплетени и подвижни.
След процедурата о чудооо torgue показа графика почти равна 0.7 и напрежение като на чисто нов катализатор и няма грешка.
Живеййй народе избавих те от още една мъка!!!
 ! Съобщение от: gimara
Постването с главни букви се приема като ВИКАНЕ - ПОВИШЕН ТОН, сега ви оправих мнението, но следващия път ще бъде изтрито.

iazo
Мнения: 11
Регистриран на: 07 Май 2017 12:00
Местоположение: София
Автомобил: Avensis t25, 1.8 ZZ-FE 2003 г.

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от iazo » 27 Юли 2021 14:54

Колеги, дайте инфо за размерите на дистанционна втулка за Авенсис т25, 1.8, zz-fe 2003 г. Или сервиз където мога да сложа такава - грешката е p420 . Става въпрос за София. Благодаря предварително

sickmind
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Май 2012 16:55

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от sickmind » 20 Сеп 2021 20:20

Отдавна не съм писал във форума но май е добре разкажа и за моите проблеми с катализатора и решението, понеже си блъсках много главата.
Взех тойота аурис 2009та, 1.33литра двигател 101 коня със запушен катализатор (не можеше да ускори над 80км/ч и тн. проблеми с мощността). Свалих катализатора който е част от изпускателния колектор, през отворите с една дълга отвертка и чук изтърбуших всичко вътре и след това го върнах на колата. Както се очаква след първото каране се появи грешка Р0420 която значи недостатъчно ефективен катализатор. В интернет има доста лесни решения с RC (резистор кондензатор) схема подобни на low pass филтрите които се използват при високоговорители. Сложих ги на сензора но се оказа че е модел на Denso при който явно номера не работи или стойностите на кондензатора и резистора трябва да са различни спрямо при сензори на Bosch. Мързеше ме да си играя с осцилоскопа за това се звързах с един "газаджия" който ми продаде дистанционна втулка твърдейки, че това решава проблема и до сега никой не е имал проблеми след монтажа на такава.... да ама не, отново се появи същата грешка щом излязох на околовръстното. За това поръчах още няколко различни видове и накрая намерих една която реши напълно проблема при мен - тествах дълго каране извън града няколко пъти и проверявах на диагностика за грешки които се появяват само след определен брой пъти наличен проблем както е и Р0420.
Дистанционната втулка която проработи е една от най-евтини в ибей англия (поръчах през ГГБГ, те се занимават с митницата) и крайната цена с доставката ми излезе под 20лв. Втулката на вид е тази на снимката долу. Като мрежата която се вижда отпред е запоена, не се развърта като на по-скъпите и вътре няма абсолютно нищо като парче катализатор или подобно.
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (188.06 KiB) Преглеждано 12081 пъти

pavlinnn
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Окт 2016 08:52
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 20041.8vvti

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от pavlinnn » 20 Авг 2022 19:02

Здравейте!Пращам снимка на моя катализатор.Моля за мнения за изтърбушване ли е или не?Моята Тотка Авенсис Т25 1.8vvti заби муцуна на магистралата и не иска повече от 120 км/ч с много мъка.Няма ряз,няма мощност,няма и грешка при диагностициране,няма и лампа”Check engine””Проверени дебитомер,гориво,vvti клапан,бубини,свещи,филтри,дросел.Снимал съм задната страна на катализатора,отпред сигурно е по-зле.Идеи?
Прикачени файлове
C6C13233-B600-49BE-BFD1-E21AD16875D3.jpeg
C6C13233-B600-49BE-BFD1-E21AD16875D3.jpeg (1.97 MiB) Преглеждано 7616 пъти
881D8AC7-57BA-4392-A978-778D35A491E7.jpeg
881D8AC7-57BA-4392-A978-778D35A491E7.jpeg (1.97 MiB) Преглеждано 7616 пъти

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от Lwerewolf » 22 Авг 2022 02:06

Има ли газова? Харчи ли нещо? Иначе казано - катализатор принципно не се топи току така.
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от mapamop » 22 Авг 2022 11:13

Закачете я на Техстрийм, във раздела за двигателя има Monitors. Проверете стойността Catalyst Monitor да НЕ е Incomplете. Ако е Complete, мисля в Active tests (третия бутон вляво по спомен) има стойност в проценти за ефективността на катализатора. От там индиректно ще си прецените дали е за изтърбушване и втулка.

Вижте тия които предлагат миене/почистване какво ще ви кажат. Аз лично съм против премахването му, премахването му създава други ядове по горивния процес, отделно и екологията.
В Ало.БГ имаше обява за подмяна на питата, има и разни афтърмаркет аналози, които пак ще са по-добра идея от премахването. Другия път е да си намерите здрав от донор.

При всички положения обаче трябва да си адресирате причината за запушването - лош горивен процес, неподходящ вискозитет и спецификация на маслото, разход на масло. Произволна комбинация от трите.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

pavlinnn
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Окт 2016 08:52
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 20041.8vvti

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от pavlinnn » 22 Авг 2022 12:50

Благодаря!Ще я прочета отново с точната диагностика.Вече се появи и грешка P0420.Мисля ,че е запушен защото колата гори масло.

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Катализатор - премахване и поставяне на дистанционна втулка

Мнение от mapamop » 22 Авг 2022 13:22

Адресирайте разхода на масло. Идея нямам какво да ви подам под това изречение, защото елементарните и нескъпи варианти са да смените марката и вискозитета на маслото, според това което е в книжката, маслен филтър от друга марка.
Но това няма да ви оправи вече позаминалия катализатор. И ще изисква втора диагностика след време, да се прецени ефекта.
Другото варира от профилактика на разни маркучи за картерна и клапанна вентилация, плюс клапана за картерните газове, до отваряне и цялостна ревизия на мотора. Вие си преценете доколко си струва филма във вашите очи.
Знам че най-лесния и евтин вариант е да избиете питата и да сложите втулка на втората сонда, но няма да е толкова ефективен откъм разход на гориво, масло и експлоатационно време на двигателя.
Това с втулката, в моите очи е като да сложите найлон и тиксо, в рамката на прозореца, вместо стъкло и/или стъклопакет. Работещо решение е за кратко време, но откъм отопление/охлаждане не е. Рано или късно пак стигате до възстановяване на "заводският вид на изделието", но имате съпътстващи по-високи разходи във времето на изчакване.

*Попълнете си в профила Марка, модел, двигател и година за автомобила - ще е по-лесно за колегите да се ориентират, за какъв автомобил става дума.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 43 госта