Лошо гориво - съвет?

duri88
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2018 12:37
Местоположение: Kюстендил

Лошо гориво - съвет?

Мнение от duri88 » 16 Фев 2020 21:11

Здравейте, съфоромци! Днес установих нещо изключително неприятно, свързано с автомобила ми и качеството на горивото на бензиностанция, която посещавах редовно. Колата е Аурис 2.0 d4d 2007 година. В последният, може би, месец, месец и нещо колата прогресивно работеше все по-зле и по-зле - дразнещо тракане при вдигане на оборотите по време на движение. Тъй като имам любителски интерес към автомобилите, чета форума и всякакви технически материали, който ми попаднат за моя модел кола, на 90% бях сигурен, че съм изтеглил късата клечка и имам проблем в горивната система, и по-точно дюзите. Всички знаем, че в много случаите това е труден за диагностициране и скъп за отстраняване проблем. Може да си представите колко неприятни емоции ми донесе това. Но това до днес. По-случайност ми се наложи да заредя на друга бензиностанция. Няколко стотин метра след зареждането просто все едно бях в друг автомобил, всички шумове изчезнаха, колата заработи все едно току що бе излязла от магазина. Искам да подчертая, че бензиностанцията е на една от най-големите вериги по нашите ширини и винаги съм зареждал от горивото с по-висока цена и уж качество. Та за мен това е недопустимо. Интересува ме някой сблъсквал ли се е с такъв случай и по какъв начин може да им се обърне внимание, защото, въпреки че проблемът ми за момента изчезна, съм сигурен, че за мотора това не е било най-приятното изживяване. А и е много вероятно и други, зареждащи там, да се сблъскват със същото нещо или просто да им взимат парите, а качеството никакво. Поздрави!

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от Corolla_E12_hs » 16 Фев 2020 21:53

Най-добре кажи коя е бензиностанцията - локация и верига, вид гориво.
Като цяло се продават боклуци вместо горива, та тая история е стандартна за 99% от дизелите в България.

Shishkovi
Мнения: 178
Регистриран на: 02 Дек 2019 10:42
Местоположение: Казанък
Автомобил: Toyota Yaris 1,4 D4D MMT
Благодарил/а: 8 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от Shishkovi » 16 Фев 2020 22:06

Здравей, Колега! Кофти ситуация и то от доказана и голяма верига бензиностанции. Хубавото е, че без да искаш си заредил хубава нафта от друг дилър. Наскоро дискутирахме качеството на бензина, понеже колега беше добре описал подобен случай. Някои колеги го разбрахме, но много други не му вярват и твърдят , че качеството на горивата в България е добро и е аналогово с това в цяла Европа. Успех и безаварийни и приятни километри.

memorex

Лошо гориво - съвет?

Мнение от memorex » 16 Фев 2020 22:17

Така не стават нещата с недомлъвки и увъртания.Не се разбра каква е целта на коментара и на положителната оценка.

duri88
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2018 12:37
Местоположение: Kюстендил

Лошо гориво - съвет?

Мнение от duri88 » 16 Фев 2020 22:43

Не съм уточнил коя е бензиностанцията, за да не се приеме коментарът ми като отчаян опит на некоректна конкуренция, защото става въпрос за град Кюстендил, а там бензиностанциите от големите вериги не са чак толкова много. Ако има интерес и от други колеги и не нарушава правилата на форума по някакъв начин, бих я споделил и публично. А по-конкретно въпросът ми беше има ли институция, към която мога да се обърна, за да може поне теоретично някой да реагира на ситуацията. Както споменах проблема ми е в продължение на месец и половина - през това време съм заредил поне 3 пълни резервоара от там. Та това ме навява на мисълта, че не съм уцелил просто лоша партида (доставка).

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от Kiki » 17 Фев 2020 07:34

duri88 написа: 16 Фев 2020 22:43 Та това ме навява на мисълта, че не съм уцелил просто лоша партида (доставка).
Каквато и да е причината, ако искаш да си коректен към колегите от форума, задължително трябва да споделиш коя е бензиностанцията, за да спестиш неприятности на останалите.
В противен случай изобщо не трябваше да пускаш този пост. Или щом ти си се прекарал, защо и друг да не пострада?! Не е коректно. no.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

todorakis
Мнения: 185
Регистриран на: 05 Яну 2019 00:40
Местоположение: Пловдив

Лошо гориво - съвет?

Мнение от todorakis » 17 Фев 2020 09:12

duri88 написа: 16 Фев 2020 22:43 А по-конкретно въпросът ми беше има ли институция, към която мога да се обърна, за да може поне теоретично някой да реагира на ситуацията.
Колега, има лаборатории, които изпитват течни горива. На прима виста се сещам за SGS. Неприятното е че това тестване ще е за твоя сметка, а и до колкото знам, не е евтино. Другото, което е че ти вече си изгорил лошото гориво и ако е била отделна партида и вече е свършила, няма откъде да намериш такова гориво. Вариантът да напълниш бутилка и да я занесеш за изпитване без да си наясно дали е от лошото качество са пари на вятъра.
Евентуално ако резултатите са че горивото не отговаря на стандарта и кой ще обърне внимание, а пък камо ли да вземе някакви мерки..... Направо си клони към Божа работа.
Подкрепям колегите горе да споделиш веригата. Аз също съм имал проблем с ЕКО и замръзване на дизел при -10 градуса преди няколко години.

duri88
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2018 12:37
Местоположение: Kюстендил

Лошо гориво - съвет?

Мнение от duri88 » 17 Фев 2020 12:36

Ами бензиностанцията е от веригата на Лукойл, зареждал съм ECTO DIESEL, което уж е с по-добри характеристики. Конкретният обект се намира на излизане от град Кюстендил в посока София. В интернет адресът им официално е гр. Кюстендил, бул. Софийско шосе №5 на Google Maps мястото е обозначено като бул. Цар Освободител №257-8... Така или иначе там е само тя. Новото гориво, което сложих, беше Shell V-Power diesel от бензиностанция в София в Красна поляна, малко преди лампата за гориво да светне до пълен резервоар. Междувременно минах още някой километър и колата работи все така отлично и както съм чувал от майстори "мазно".

Благодаря за съвета, колега todorakis. Но наистина тест от SGS не би довел до някакво развитие, независимо от получената доба или лоша оценка, те не са институция, която може да проконтролира обекта и да издаде предписания, наложи глоба или нещо такова. А за мен резултатът от евентуален тест е ясен. Искам да наблегна, че абсолютно нищо друго по колата не е променяно или сменяно освен горивото, колата е работила и в същия експлоатационен режим, както обикновено.

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от ufer » 18 Фев 2020 09:32

От моя горчив опит съм стигнал до заключението, че у нас няма нищо независимо: нито съдебна система, нито медии, нито лаборатории и т.н. Много често "независимите" лаборатории са със скрити собственици производителите на съответните изделия. Това е общонационален проблем. Държавата работи само на принципа "подаване на сигнали", без значение кой е на власт, но това е крайно недостатъчно. Не знам дали ще доживеем някой ден тези проблеми да бъдат разрешени. Липсата на контрол или наличието на фиктивен контрол ни навежда на мисълта за прословутата корупция. Така че всеки да се спасява както може и ако може... :help:

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

Лошо гориво - съвет?

Мнение от maestro75 » 20 Фев 2020 20:13

duri88 написа: 16 Фев 2020 22:43 Не съм уточнил коя е бензиностанцията, за да не се приеме коментарът ми като отчаян опит на некоректна конкуренция, защото става въпрос за град Кюстендил, а там бензиностанциите от големите вериги не са чак толкова много. Ако има интерес и от други колеги и не нарушава правилата на форума по някакъв начин, бих я споделил и публично. А по-конкретно въпросът ми беше има ли институция, към която мога да се обърна, за да може поне теоретично някой да реагира на ситуацията. Както споменах проблема ми е в продължение на месец и половина - през това време съм заредил поне 3 пълни резервоара от там. Та това ме навява на мисълта, че не съм уцелил просто лоша партида (доставка).
Държавна агенция за метрологичен и технически надзор....: https://www.damtn.government.bg/za-nas/ ... -dejnosti/
Горе вдясно има линк, подаваш сигнал. Идват, вземат две проби, исе изследва първата по БДС и по ЗЧАВ. Ако не отговаря на някой стандарт, се информира търговеца, и се отваря втората, контролна проба. Ако резултата е същия, става весело :) При други въпроси, съм насреща :)
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

duri88
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Авг 2018 12:37
Местоположение: Kюстендил

Лошо гориво - съвет?

Мнение от duri88 » 20 Фев 2020 21:24

Благодаря, maestro75! Това е точното място. На пръв поглед формата в сайта изглежда леко несериозно, но ще го помисля тази вечер и ще подам сигнал! Лошото е, че не пазя касови бележки и ще ми е трудно да се сетя примерно за дати, когато съм зареждал. Пък хората държат на тези неща! Остава ми и вариантът да заредя пак от там, което силно не ме привлича mellow.gif . Ще го помисля и ще ви държа в течение!

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от ufer » 21 Фев 2020 10:20

Ами ако бензиностанцията си плати на точните хора, дали ще има последствия? Май държавата трябва да почне наред със СРС-та и да подслушва наред - търговци, лаборатории, полицаи, съдии, лекари... Е, ако някой пак си плати на точните хора, става омагьосан кръг, от който няма излизане... ohmy.gif

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 13 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от Kiki » 21 Фев 2020 17:08

ufer написа: 21 Фев 2020 10:20 Ами ако бензиностанцията си плати на точните хора, дали ще има последствия?
Ами, ако 20 души подадат сигнал и бензиностанцията трябва 20 пъти да си плати, дали няма да спре с далаверите?
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от Corolla_E12_hs » 22 Фев 2020 10:22

Kiki написа: 21 Фев 2020 17:08
ufer написа: 21 Фев 2020 10:20 Ами ако бензиностанцията си плати на точните хора, дали ще има последствия?
Ами, ако 20 души подадат сигнал и бензиностанцията трябва 20 пъти да си плати, дали няма да спре с далаверите?
OFFTOPIC:

Веднага ти отговарям с пример от друга сфера с много пари в нея - храната. Идват ХЕИ, сядат, ядат, пият, стават и си тръгват без да платят. Няма актове, няма проблеми, ама няма и доказване (има записи от камери, но лесно се замаскират). Работи в София от години, всички групи, всички заведения, в цяла София. То не знам тия хора как побират толкоз ядене, някои си взимат и за вкъщи, хранят си целите фамилии така. Затова и проверките от ХЕИ са редки, просто не им остава време да те посещават всеки месец. Е, има и отпор от някои, ама бързо свикват, че с 50лв сметка си гарантират 1-2 години спокойствие, та, бързо се уреждат нещата.

Как по-точно някой ще разбере,че проверяващият си сипва гориво от конкретната фирма, която фактурира всичко, (то и заведенията издават касова за храната), ама си го плаща сама? 100 лв бензин повече ли струват от 0,5 - 1 милион оборот на седмица, колкото прави 1 Лукойл обект в София? Също така, когато станат твърде нахални се ликвидират чисто професионално - или ги местят, или ги уволняват след сигнал за корупция, просто е и работи бързо. Тоест, нивото на подкупите се саморегулира. Общо взето е гениална схемата, измислена е от правителството и общо взето всички контролни органи в държавата ;) Затова и не се бърза с електронните разплащания, ами се залага все още на кеш, че трудно се следи.

Е, затова качеството на горивото е каквото прецени тоя дето пълни колонката (ако е съвестен), затова и цените хвърчат нагоре - и на храна, и на горива.
Защото контрол и да има, хващат 1 група митничари с подкупи и след 2 седмици има нова група.
Виж, ако ги разстрелваха на място, сигурно хората щяха да се усетят, че не е хубава тая работа с краденето. Ама, пусти закони, трябвало да ги съдят и накрая ги пускат под гаранция колкото за 1 кафе.

Та, и целия китайски народ да се оплаче ,важно е кой обработва сигнала ;)

Казвам ги тия неща както от гледната точка на 2020г., защото се случват както са описани, така и от гледната точна на 1994г., когато се случваха по същия начин на мои роднини с десетки заведения - нямаше полицай или проверяващ дето всеки божи ден да не ядеше и пиеше на техните обекти безплатно. Тогава обаче оборотите бяха 1000 пъти по-големи от сегашните, нямаше конкуренция и като вадиш по 1 Порше на месец ти е все тая за Москвича дето отива в подкупи за спокойствие. Е, тогава имаше групировки, сега има групички от същия тип и с подобни съкращения - ХЕИ, ДАИ и т.н. :D

Та, единствената разлика е , че сега тия неща се обсъждат онлайн по форуми, а тогава се обсъждаха офлайн на маса :D :D

Аватар
ufer
Мнения: 2599
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 17 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Лошо гориво - съвет?

Мнение от ufer » 24 Фев 2020 09:20

Да, затова не се учудвам, че на Хан Крум никак не му е било лесно, за да измисли прочутите си закони (поне в нашата история). Имам лошото усещане, че и още 1300 години да минат, този манталитет няма да се промени, ако оцелеем, де!!! :help:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта