тресе двигателя на Авенсис- бензин

KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 05 Окт 2019 19:21

След поста на vfr800 ми се струва,че тоя проблем с вибрациите няма да го решим.Може би със смяна на дюзи,ако изобщо си заслужава такава скъпа инвестиция.Интересно ми е дали и като нова колата е имала вибрации на празен ход или са се появили след определен пробег.Май ще повярвам на техниците в ТМ Ауто,че този двигател си работи ,,по-така,,.Иначе с по силен бензин май са по-добре нещата.

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 05 Окт 2019 21:17

Колега, KrasimiR много собственици на Авенсис с такъв двигател и в нашият и чужди форуми се оплакват от тези вибрации.
Също, както ние и колегите ни от други страни се лутат в решение на този проблем.
При някой са го решили със смяна на всички тампони на двигателя, други със смяна на ЕКУ, трети с подмяна на дюзи. Има и случай в които всичко буквално е сменено по-двигателя и ефект нулев, отново имат вибрации.
Опасението ти спрямо поста на vfr800 е напълно основателно.
Възможно е и проблемите да идват и от качеството на горивото, което в България е "страхотно". wacko.gif
В най-скоро време ще пробвам да сложа почистваща добавка за инжектори и ще споделя за резултата.

Поздрави! smile.gif


KrasimiR
Мнения: 22
Регистриран на: 14 Мар 2019 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от KrasimiR » 05 Окт 2019 22:59

Аз съм слагал добавка Bardahl за инжектори,ходил съм на водородно почистване,100 октанов бензин.... или ефекта е минимален или си внушавам,че има такъв.Чудя се за почистване с ултразвук на дюзите,но засега се въздържам.Иначе бих казал,че съм доволен от колата(T25,комби,бензин)Разход според очакванията,динамика прилична,удобна и комфортна за дълъг път,похарчва масълце,малко твърд волан и....се тресе на празен ход. wink.gif Абе няма пълно щастие :D

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 14 Окт 2019 13:21

Аз продължавам с главоблъсканицата, защо тая кола смърди на бензин и гори, като 12 цилиндров звяр... Категорично проблема, не е от датчици и софтуер, предполагам, че е механичен.
Обиколих една камара "уж" специалисти на Тойота и всеки вдига рамене и бяга, като чуе двигател с директно впръскване. Ами не е Голф или Опел с проста бензинова атмосферка.
Вибрациите са ми най-малкият проблем, направо си свикнах да карам дизел на бензин.
Едни казват клапани, които са проверени и нямат отклонения, други дюзи но аз нямам признаци на проблеми с тях. Колата пали от раз и не прекъсва.
Въпреки това на Short Trim и Long Trim продължават да са с отклонения, които показват, че инжекторите остават по-дълго време отворени.
Предполагам, че компенсират поради някакъв проблем, който не мога да определя.

Успешна седмица, колеги! :thumbsup:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от slowtraveler » 14 Окт 2019 13:33

Компресия измервал ли си?
И налягане в горивната система?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 16 Окт 2019 16:10

slowtraveler измервана е компресията и налягането. Компресията е перфектна с еднаква стойност и на 4 цилиндъра, както и налягането на горивото е в норми. Само на микробиологичен анализ и ренген, не съм го закарал тоя двигател.
Продължава да си набива яко богата смес, смърди на бензин чак ми люти на очите и си гори, като Камаз.
Клапаните са проверени, всички датчици, маркучи, всмукателни колектори, закачана е над 4,5 вида лицензирани диагностики и още толкова любителски софтуери. Няма записани грешки, само Short Trim и Long Тrim бягат от нормални стойности.
Едни ми казват ECU, други дюзи, трети разпределителен вал, човек да се чуди на гадателка ли е отишъл или на сервиз....
Ако почна да ги сменям на посоки всичките неща, сигурно ще я купя 2 път тая кола, никой не казва точно от кое е проблема. :censored:

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от slowtraveler » 16 Окт 2019 16:47

Щом дава силно богата смес, която е 'обявена' от софтуера, предполагам ЕКУ-то нарочно я пуска такава, защото си мисли, че нещо друго не е както трябва...
Навярно трябва да се анализира всичко в съвкупност, а не да се чака да вдигне грешка - дали сензора за измерваният въздух показва правилни (съответстващи на текущия режим) стойности. Дали ламбда сондата показва, че сместа е богата, дали температурата е ОК (или поне дали ЕКУ-то смята, че е ОК, или е много студено? ).... И т.н. - датчик по датчик...
Да, трябва опитен диагностик, който знае съответните стойности..

П.С. а зацепването на ангренажа и положенията на разпределителните валове гледахте ли ги?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
maestro75
Мнения: 240
Регистриран на: 18 Окт 2017 20:12
Местоположение: Stara Zagora

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от maestro75 » 16 Окт 2019 21:52

slowtraveler написа: 16 Окт 2019 16:47 Дали ламбда сондата показва, че сместа е богата, дали температурата е ОК (или поне дали ЕКУ-то смята, че е ОК, или е много студено? ).... И т.н. - датчик по датчик..
При мен след дълго лутане на една друга марка кола, се оказа, че датчика подава постоянно, че навън е -43 градуса tooth.gif , и компютъра блъскаше яко богат смес, и зверски разход. wacko.gif
Toyota Corolla 1.6 E17 132 guns.gif ps

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 17 Окт 2019 11:28

Сменил съм температурният датчик на антифриза, показва си адекватни стойности на живи данни. Сондите преди катализатора са нови на Toyota Denso, не са универсални боклуци. Работят си в нормалният волтаж, който им дават без отклонения.
Проблема поне според мен, като любител автомонтьор е механичен.
Продължавам да си мисля, че е от дюзите, но за разлика от дизеловите инжектори, бензиновите нямат много опции за проверка софтуерно.
Да не се наложи пак да свалям смукателен колектор ей така за спорта и да се окаже, че няма проблем в дюзите.
Има вероятност, ако ги пусна на ултразвуково почистване да станат по-зле нещата. wacko.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 11:55

Нали казваш, че компютърът им казва да стоят по-дълго време отворени... Значи смята или че взлиза повече въздух, или че сместа е бедна, или че сместа трябва да е много богата...
Сондата е добре да се види с осцилоскоп...
А нещо относно газоразпределението?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Avensis_fen
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Авг 2019 11:11
Местоположение: Габрово
Автомобил: AvensisT25 2.0 бензин

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от Avensis_fen » 17 Окт 2019 19:01

Освен проверка на клапаните друго по газоразпределението, не съм проверявал.
Има ли нещо друго по-този газоразпределителен механизъм, което трябва да се прегледа?
Сондите, какво да ги проверявам на осцилоскоп при положение, че и двете преди катализатора са чисто нови и работят адекватно?
След като махнах катализатора, работят още по-добре, а тези след него са със втулки и еднаква стойност.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от slowtraveler » 17 Окт 2019 19:43

Газоразпределението - дали е правилно зацепено, и дали VVT-i не е блокирало в някое странно положение...
За сондите - как разбра, че работят адекватно, след като отричаш осцилоскопа? Особено като си се опитал да ги лъжеш с втулки и т.н... Твърдиш, че 'работят още по-добре', пък автомобила не работи добре...
Нещо не ми се връзва обяснението no.gif :cheers:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

CYNIC
Мнения: 34
Регистриран на: 13 Фев 2018 19:10
Местоположение: софия
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

тресе двигателя на Авенсис- бензин

Мнение от CYNIC » 01 Дек 2019 12:55

Проблема при мен беше решен след почистване на дроселовата клапа. Повече от месец тресенето го няма и това гаснене в движение също.
TOYOTA AVAENSIS 2.0 AUTOMATIC T25

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта