D-cat чукане при загрял мотор

Moni_Slavchev
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2018 19:24
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Moni_Slavchev » 21 Юли 2018 19:42

Колеги, обръщам се най-вече към собствениците на D-cat моторите със следното питане. С какво масло карате колите си , ако са над 215 000 км, както е в моя случай. Питам, тъй като преди седмица направих смяна на масло с Castro Edge turbo diesel 5w40 отговарящо според специалисти на спецификациите за конкретния мотор, но тези дни забелязах, че при напълно ЗАГРЯЛ двигател се чува едно чукане в ниските обороти. На студен старт и мотор нямам никакви проблеми, моторът работи като по часовник.. но загрее ли се чува въпросното почукване. Колата върви нормално, маслото е на максимума, не го харчи, при високи обороти този шум изчезва. Преди смяната това чукане го нямаше.. възможно ли е да съм попаднал на някакъв ментак абсолютен, защото принципно не пестя от масло и гледам да слагам висок клас или 5в40 му е вече прекалено рядко... За първи път сменям аз маслото като собственик, тъй като преди това ми го смениха от сервиза от когото я купих преди няколко месеца. Тогава маслото беше някакво неизвестно за мен, но с вискозитет 5w40 и затова и аз сега също сложих такова, но уви... Дюзите са проверявани, веригата също я изключвам, тъй като там особено на студен мотор трябва да се чува осезаемо тракане, а тук го няма.
Помагайте, тъй като съм на почивка и не знам как да реагирам, безопасно ли е да се пътува така и има ли някаква опасност изобщо от някакво счупване unsure.gif
Прилагам линк с видео , за да добиете по ясна представа за какво говоря.

Линк за сваляне: https://ndox.abv.bg/download?id=46b7baf860

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Kiki » 21 Юли 2018 21:23

Moni_Slavchev написа: 21 Юли 2018 19:42 Castro Edge turbo diesel 5w40 отговарящо според специалисти на спецификациите за конкретния мотор
Това масло не е препоръчаното от производителя за този мотор, но ако e истинско, а не менте, няма проблем да се кара с него. Ако си сигурен, че чукането се е появило след смяната на маслото, има нещо съмнително в качеството му. Иначе маслото за този двигател трябва да е 5W30.
Последно промяна от Kiki на 21 Юли 2018 22:48, променено общо 1 път.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от veso_hds » 21 Юли 2018 22:33

Да не би смяната на маслото и почукването да са просто съвпадение.Както е писал Кики,ако маслото не е менте,няма място за притеснение.Не си писал къде си на почивка,но си я изкарай спокойно,после ще я мислиш.Според мен това почукване няма връзка с вискозитета на маслото,което си налял.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Moni_Slavchev
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2018 19:24
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Moni_Slavchev » 21 Юли 2018 23:54

Може и да сте прави, колеги, да е просто съвпадение, но като цяло знам, че истински кастрол вече почти не се намира, на мен ми го препоръчаха като по-качествено масло, купено от уж достоверен доставчик...но след като се поразчетох из форумите за подобен проблем , било то и на други дизели, но със сходните признаци, съветват първото което е да се смени маслото с друго, за да се види дали наистина не е налято някакво менте, и аз сякаш мисля да направя именно това, въпросът е, че вече не знам какво точно да сложа... след като колата е на толкова километри 5в30 не е ли прекалено рядко за нея? Какво бихте ме посъветвали да и сложа като марка?

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от veso_hds » 22 Юли 2018 10:15

Налей 5/40.Моята равка я карам вече 9г. само с Мотул,но го взимам от приятел,който търгува с масла.Поразгледай тук,във форума.Има сериозни търговци,продаващи масла на добри цени.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

kalkam
Мнения: 222
Регистриран на: 17 Дек 2011 17:33
Местоположение: Златица

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от kalkam » 22 Юли 2018 19:00

Предполагам, че колата ти е с DPF филтър. Тогава маслото би трябвало да бъде 5В30 по АСЕА С2.
Corolla Verso 2,2 D4D 2008г.

Moni_Slavchev
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2018 19:24
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Moni_Slavchev » 23 Юли 2018 15:27

Колата беше с DPF, но го махнах тъй като беше запушен доста и постоянно влизаше в регенерации и разхода беше невъобразимо висок.
Ходих на майстор, чуха колата, казаха ми така да си я карам няма нищо страшно, едва ли е от маслото, защото било много посходящо за този мотор... не ми давали гаранция че ако сменя маслото ще
се оправи. Ходих на второ мнение, пак същото. И сега не знам как да постъпя.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от veso_hds » 23 Юли 2018 16:51

Драсни едно ЛС на мехаННика.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от TATI » 23 Юли 2018 16:59

Аз освен чукащите дюзи, не чувам някакъв друг притеснителен шум, но може и да оглушавам
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Moni_Slavchev
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Юли 2018 19:24
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Moni_Slavchev » 24 Юли 2018 22:08

Колега, как реши, че звука идва от дюзите? В смисъл такъв , може и да си прав, но защо не го прави при студен мотор, а само на загрял такъв?

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

D-cat чукане при загрял мотор

Мнение от Kiki » 24 Юли 2018 22:37

По принцип пиезо дюзите са по-шумни. И моите се чуват как потракват, но това е нормално.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] и 40 госта