Смяна на пистов ремък на Corolla E15 1.6 VVTi 2008

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Смяна на пистов ремък на Corolla E15 1.6 VVTi 2008

Мнение от batececo » 19 Май 2018 18:14

batececo написа: 12 Мар 2018 10:39
kickata написа: Пистовият ремък не се ли натяга автоматично от обтегача (амортисьорчето)?
http://corollafan.ru/obsluzhivanie/zame ... rolla.html
Да.

Опитно го установих преди малко. И малко с помощта на чичо Гошо (google) :)

На линка, който съм дал по-горе, на една от снимките с червено е оградена глава на болт (който реално е част от обтяжния елемент), с ключ 19 (хубаво е да е с по-голямо рамо, иначе трябва редовно да сте се занимавали със спорт, или да сте над 100 кг як българин). Завърта се в посоката, показана на снимката с червена стрелка (надясно, по часовниковата стрелка). Ремъка се разхлабва и можете да го извадите лесно. Слага се новия, последна остава шайбата на алтернатора (генератор или както искате го наречете). Проверете с ръка (опипване) дали добре е нагласен на ролките, огледайте добре дали е сложен правилно. Отново завъртете с ключ 19 въпросния болт надясно и слагате на ремъка. Огледайте пак дали не се е измъкнал нещо или да е накриво, включете двигателя и огледайте дали всичко е наред, дали всички ролки се въртят и няма новопоявили се странни шумове :D Изфорсирайте, изгасете, огледайте пак (малко ме гони параноята, то и професията ми е такава да търся във всичко проблем).

На мен ми отне 10тина минути с оглеждането, ослушването, наместването на телефона (светих си с него, понеже процедурата я извърших в паркинга на един мол, че валеше навън, препоръчително е да се прави навън в слънчев ден, за да се вижда добре).

На Аурис Е15 с 1.4 VVTI (май беше 97 к.с.) 2008-9-та година сложих на Continental - Contitech 6PK 1733. Май 1733 е дължината в милиметри, а 6 е броя на пистите. В магазин за авточасти (не съм давал VIN) е добре да кажете СЪС или БЕЗ климатик е (различна е дължината, мисля). Цената беше 20тина лева +/- 2,3 лева зависи от марката. За гумите Континентал има добри отзиви, затова заложих на марката. След време ще разбера дали е бил правилен избор...

Ниво на сложност (според мен): ако сами сте си сменяли накладки - ще ви се стори детска игра. Ако обаче не можете сами да си смените летния със зимния комплект джанти с гуми и се чудите от къде и как се сменя маслото на двигателя - потърсете квалифициран сервиз или техник! Защото този ремък върти И водната помпа и можете да прегреете двигателя, ако не е поставен правилно wink.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта