Въпрос за датчик на пасажерска седалка

baivlado
Мнения: 48
Регистриран на: 22 Яну 2015 14:39
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 1.8 VVTI

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от baivlado » 16 Авг 2022 11:19

Здравейте,
Колата е Corolla, 2007-ма година, 1.4 VVTI. При поставяне на някакъв сравнително лек багаж (например раница, не по-тежка от 1-1,5 кг.) на предната седалка, започва за свири сигнализацията за непоставен колан. На други коли, които позлвам, при подобен товар нямам такъв проблем.
Има ли някакъв начин да се регулира на какво тегло да се задейства сигнализацията?
Toyota Avensis 1.8 VVTi 129HP /2007/ 1ZZ-FE

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от mapamop » 16 Авг 2022 11:44

Не. По спомен е 3 килограма лимита. Ако си слагате багажа на предната половина на "седлото" на седалката не би трябвало да пищи. На задната съвсем.
Алармата може да се изключи с процедура да не пищи. Комбинация от ключа на контакт, бутона с междинния километраж и закопчаване на колана.
Ако си возите багаж на предната седалка и го "обезопасите" със колана, при челен удар, или удар който да задейства датчика на въздушната възглавница, ще се отвори и десния еърбег, защото колана е закопчан и се смята че има човек там. Ако само колана е закопчан и няма човек на седалката, еърбега ще се отвори също. Пробвано е на Форд Мондео 2006-а на приятел. Колана му е бил закопчан за бързо премятане, за пред КАТ-аджиите и се отвори възглавницата, независимо че не е имало човек на седалката.
Лично аз си ползвам багажника, ако си возя нещо отпред "за малко, за късо" го возя на стелката. Ученическата раница на хлапето ако я возя отпред, я слагам легнала, така че основната тежест да е на предната половина на седалката, където няма датчик за тежест и не пищи.
Всичко това е релевантно към моят автомобил. Проверете си фактите за вашият.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

baivlado
Мнения: 48
Регистриран на: 22 Яну 2015 14:39
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 1.8 VVTI

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от baivlado » 16 Авг 2022 11:57

Колата е на баща ми. Слага на седалката чантичка с документи и ключове, тежаща не повече от килограм и алармата се задейства. Не би трябвало чак от толкова малка тежест да се задейства.
Ще проверя къде е датчика и дали няма нещо нередно около него.
Toyota Avensis 1.8 VVTi 129HP /2007/ 1ZZ-FE

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от mapamop » 16 Авг 2022 12:17

baivlado написа: 16 Авг 2022 11:57 Ще проверя къде е датчика и дали няма нещо нередно около него.
Вътре в седалката - Дунапренов пълнеж, тънък плат за подплата, фолио със проводници за подгрева (ако има), тънък плат за подплати, датчик за тежест (два слоя фолио с проводници и дистанционна материя, която се смачква при натиск и подава контакт), тънък плат за подплата и тапицерска дамаска. Ще се наложи да разрежете седалката и тапицерията за целта. Колко си струва - вие си решете.
Аз лично си закачам чантичката на подглавника на дясната седалка и да виси на гърба на седалката. Ако нещо ми затрябва мога да я издърпам за ремъка, и да си извадя каквото ми трябва. Телефона ми е на стойка на предното стъкло, ползвам и блутут устройств(о/а) за разговори.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

baivlado
Мнения: 48
Регистриран на: 22 Яну 2015 14:39
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 1.8 VVTI

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от baivlado » 16 Авг 2022 13:46

mapamop написа: 16 Авг 2022 12:17
baivlado написа: 16 Авг 2022 11:57 Ще проверя къде е датчика и дали няма нещо нередно около него.
Вътре в седалката - Дунапренов пълнеж, тънък плат за подплата, фолио със проводници за подгрева (ако има), тънък плат за подплати, датчик за тежест (два слоя фолио с проводници и дистанционна материя, която се смачква при натиск и подава контакт), тънък плат за подплата и тапицерска дамаска. Ще се наложи да разрежете седалката и тапицерията за целта. Колко си струва - вие си решете.
Аз лично си закачам чантичката на подглавника на дясната седалка и да виси на гърба на седалката. Ако нещо ми затрябва мога да я издърпам за ремъка, и да си извадя каквото ми трябва. Телефона ми е на стойка на предното стъкло, ползвам и блутут устройств(о/а) за разговори.
Щом е в седалката няма да се занимавам. Просто няма да се слага нищо на седалката или ще слага и колана ако се налага.
Toyota Avensis 1.8 VVTi 129HP /2007/ 1ZZ-FE

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Въпрос за датчик на пасажерска седалка

Мнение от mapamop » 16 Авг 2022 13:55

Спрете пискалото. Процедурата я имаше някъде тук, и в Интернет. Не се режат кабели, не се махат предпазители, по програмен път се прави и е обратимо.
Получавате опцията да не пищи - само да мига лампата, и да товарите багаж без да се отвори възглавница.....
Но няма да пищи и за човек. За мен това е безценно, за вас може и да е маловажно. Преценете си приоритетите.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта