Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 85 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от Monster » 15 Фев 2022 08:23

Здравейте. Преди месец и малко поръчах моята първа Тойота, която очаквам да пристигне вероятно юни месец. Започнах да проучвам за допълнителните неща, които могат да се добавят от ТМ Ауто и едно от тях е алармата. Прегледах с търсачката форума и открих само откъслечни мнения в стари теми относно алармите, в някои от които се споменават проблеми с интеграцията при различни сценарии на заключване и отключване, като при някои сценарии алармата се включва спорадично и неочаквано. От тези мнения не ставаше съвсем ясно дали алармите са поставени от представителството на Тойота в България или от външна фирма. За това ми се искаше в тази тема да събера мнения от хора с опит при допълнително поръчана аларма на нов автомобил в ТМ Ауто.

Сценариите, за които се сещам са:
- Keyless entry (макар, че аз вероятно ще спра тази екстра, като до колкото четох може да се изключи през мултимедията на колата).
- Отключване с дистанционно.
- Отключване с механичния ключ при дистанционно в спящ режим или при дистанционно с паднала батерия.

Ще се радвам в дискусията да се включат хора, които са си добавяли допълнителна аларма в ТМ Ауто и да споделят дали интеграцията работи безпогрешно или пък са срещали някакви проблеми.

P. S.: Относно смисъла от алармата, за мен е ясно че тя няма да спре опитен крадец. И все пак се надявам, че при някой случаен недоброжелател, който реши да ръчка по колата или да разбива, за да краде нещо в салона, едно пищене би имало възпиращ ефект. Сегашната ми Шкода, която закупих нова преди малко повече от 5 години за половината пари сравнено с поръчания модел на Тойота, дойде с фабрична заводска аларма. Единственото дразнещо е, че при пътуване с ферибот се разпищява, което е очаквано, иначе не съм имал проблеми с нормалната експлоатация. Предвид цената на Тойотата ми се струва, че алармата би било не маловажно допълнение, стига разбира се да работи, както се очаква и да не си създада някакви допълнителни грижи след поставянето й.

Аватар
biro
Мнения: 2647
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 69 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от biro » 15 Фев 2022 08:33

Алармата в моята тойота не е фабрична, но е монтирана в оторизиран Тойота сервиз. Няма никакви проблеми с нея като цяло. Има сензори за движение в купето, дадоха ми едно устройство, което да я деактивирам в случай, че не мога да стартирам колата или пък пищи непрекъснато. Това устройство си стои при документите в къщи и изобщо не го нося.
Ползвам безключово отваряне, много е удобно и не бих го спрял защото е рисково. Колата могат да ти я чопардисат и с репатрак ако случайно не могат да я подкарат. Но кражбите са лесна работа за професионалистите не се притеснявай в тази насока.
При задействане на моята аларма съм забелязал, че огледалата се разгъват (така познавам дали се е включвала) и се деактивира безключовото отваряне. След алармено събитие трябва или да отключа с дистанционното или да заключа безключово (при което огледалата се сгъват) и след това да отключа безключово.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

dracunculus
Мнения: 1220
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от dracunculus » 15 Фев 2022 10:01

Авенсисът си го поръчах с вградена аларма, мислейки, че ще е оригинално вградена още в завода...Да, но се оказа, че ТМ Ауто ги кара колите на външна фирма, която ги оборудва. Модулът дефект няколко месеца след покупката на колата, смених го и от тогава нямам проблеми. Но, нека всеки си реши сам.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
max-2
Мнения: 1789
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от max-2 » 15 Фев 2022 11:49

Имам оригинална аларма на камрито, на страничните стъкла пише toyota alarm system. Чувал съм я 1 път. Бях вътре в колата, на пасажерското място, заключих с копчето на ключа(има и кейлес). Отключих вратата ръчно с бутончето зад дръжката за отваряне и отворих вратата. Т. Е. действа при взлом. Не знам дали има други защити, а обемни датчици не виждам да има.
Carina E 4AFE LB 1992

decho_70
Мнения: 29
Регистриран на: 25 Дек 2021 11:46
Местоположение: Чирпан

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от decho_70 » 15 Фев 2022 13:41

Не зная каква кола си поръчал, но след разговора с дилъра и малко писане тук в форума реших да не слагам аларма.Казаха ми, че Королата не е в рисковата група за крадене затова и застрахователите не искат да има задължително сложена такава.Ако искаш задължително трябва да се слага в официален сервиз.Ама и на мен ми се струва че само заради едно пискане няма смисъл да ти ручкат по колата.
Peugeot 406
Corolla MY22

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 85 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от Monster » 16 Фев 2022 05:11

Колата е Rav4 PHEV. От една страна ме притеснява, че цената отива в долната граница на шестцифрените суми, но пък от друга страна разликата идва само от по-голямата батерия и съпътстващите й предимства (голям електрически проблег, 220 V контакт в багажника, повече конски сили и тн.). Отвън и вътре напрактика не се различава от другите Rav4 и дори като екстри вероятно има по-малко сравнено с най-високите нива на оборудване, така че не би трябвало да е по-привлекателна за тези, които разбиват, за да крадат части, сравнено с другите модели на Rav4.

Аз вече говорих с човека от представителството на Тойота и той ми каза, че застрахователите не искат аларма. Ако реша да я сложа ще си бъде за лично мое успокоение. Аз също съм скептичен относно идеята да дам чисто нова кола в ръцете на българските майстори, но пък предните ми две коли, които бяха значително по-евтини, я имаха тази функционалност и ми е малко странно, че при Тойота не го правят заводско. Ако събера още мнения от хора с опит, подобен на колегата biro, вероятно ще реша да си пробвам късмета с инсталационните умения на TM Ауто. smile.gif

Относно Keyless фукнционалността - не знам дали Rav4 попада в рисковата група за крадене, но лично в моя facebook feed за последната година съм виждал 2 пъти постове за открадната Rav4 и призив от потърпевшите да се изключва Keyless. На мен ми се струва твърде голямо улеснение за крадците да могат не само да ми отключат колата с елементарно усилване на сигнала, ами даже да си я подкарат с натискането на само 1 бутон. И с дистанционното могат да копират сигнала при отключване, но поне подкарването няма да е само с цъкане на бутон. В сегашната ми кола отключвам с дистанционно и паля с вкарване на ключа по най-стандартния начин и по никакъв начин не чувствам тези две операции като някакво затруднение (хайде да ги наречем 3 операции, че трябва да се извади и ключът от джоба tongue.gif ).

dracunculus
Мнения: 1220
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от dracunculus » 16 Фев 2022 07:40

За ключа и удължаването на сигнала си прав. И на двете ми коли съм го ограничил- на Авенсиса е деактивирано изцяло, на Лексуса просто си "приспивам" ключа с натискането на 2те копченца. Дори в "спокойните" части на Германия стана ежедневие краденето на коли по този начин. Аз лично тази екстра я намирам за адски безмислена - мое мнение
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

Аватар
Monster
Мнения: 338
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 85 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от Monster » 16 Фев 2022 07:55

dracunculus написа: 16 Фев 2022 07:40 на Авенсиса е деактивирано изцяло
Това в официалния сервиз ли е направено или си го спрял сам през мултимедията?

dracunculus
Мнения: 1220
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от dracunculus » 16 Фев 2022 08:33

През мултимедията е
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line

astranom
Мнения: 137
Регистриран на: 08 Яну 2020 18:58
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla Sedan Hybrid
Получена  благодарност: 7 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от astranom » 16 Фев 2022 09:14

Аз когато си поръчвах колата, не заявих монтаж от дилъра - самата идея незнайни хора да разглобяват и пак да сглобяват чисто нов автомобил, за който си платил N на брой хиляди лева, не ми се понрави. Тази аларма не е необходима за каското (за тях е достатъчен имобилайзер, какъвто има), няма да спре и крадците, т.е. освен да вдига гюрултия, когато минава камионът за боклук, друга полза няма от нея. Т.е. негативи спрямо позитиви прецених в полза на неслагане. А и знаех, че после при всяко проскърцване на таблото ще се дразня и ще си мисля, че е заради недобре сглобеното табло и ще се укорявам защо съм сглупил. Фактът, че Тойота ги правят без вградени аларми, е красноречив.
P.S. През 2010 г. си купихме една астричка чудно хубава на 10 години, е тогава я дадох за аларма. После таблото скърцаше и тропаше, а и как няма да тропа, като при едно от свалянията му после се оказа, че половината му щипки са изпочупени, вероятно от читавия алармаджия. Та така...

djofra
Мнения: 93
Регистриран на: 17 Мар 2018 10:32
Местоположение: Велико Търново
Автомобил: Т271L
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 1 път

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от djofra » 16 Фев 2022 09:31

Алармата, който ми сложиха в ТМ Ауто /всъшност не от тях/ е с обемни датчици и САМО пищи при неправомерни влизане в автомобила. Не блокира нито запалването нито нещо друго, въпреки че самата аларма има такива възможности. Даже се активира само ако заключиш колата от дистанционното. Ако заключиш с ключа ръчно, не се активира. Алармаджиите са я сложили колкото да вземат едни кинти. Ползата е, че издава звуков сигнал при отключване и заключване, щото на Авенсиса само мигачите премигват.
Toyota Avensis T271L - 2WW

Аватар
iovkito
Мнения: 2839
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 57 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от iovkito » 16 Фев 2022 09:35

Е, на мен ми сложиха и имобилайзер, който блокира запалването и то толкова успешно, че и аз не успях да си запаля колата. :) Вече си нося в колата няколко батерии и базови инструменти, ако се наложи, да го изхвърля на момента.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от Krachunov » 16 Фев 2022 09:39

decho_70 написа: 15 Фев 2022 13:41 Казаха ми, че Королата не е в рисковата група за крадене затова и застрахователите не искат да има задължително сложена такава.
Да отбележа, че НЕ СЪМ за, някакви бг майсторчета да ми ръчкат по тоците на колата - особено ако е хибрид (имаш доста по малък 12волтов акумулатор и ако направят утечка някъде...), но това НЕ Е в рисковата група не лежи на тази кълка.
Преди година олекнахме с един ярис 2014 година и всички бяха МНОГО изненадани, КАК така ярис. Всеки реагира: КОЙ КРАДЕ ЯРИС... така че...
"Бастун" да сложиш - режат волана... има едни дето като тиган покриват целия волан w00t.gif
Каско, допълнително застраховка за загуба на стойност в случай на тотал или кражба... и молитви.
Всяка аларма добавя няколко секунди на апашите.

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от tora » 16 Фев 2022 10:19

Monster написа: 16 Фев 2022 05:11 ...и ми е малко странно, че при Тойота не го правят заводско...
И в завода поставят, в ръководството ми на Ауриса е описана такава, имам и такава лампа, която действа както е описано, но има и допълнителна слагана, явно от предишния собственик, не съм го питал.
http://prntscr.com/26wrwer
http://prntscr.com/26wryy8
Много вероятно от вносителя да не желаят от известно време фабричната, за по-висока печалба при продажби.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4917
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 151 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Добавяне на аларма при поръчка на нов автомобил

Мнение от slowtraveler » 16 Фев 2022 15:35

Сигурни ли сте, че няма заводска аларма? Как реагира автомобила ако е без допълнителна аларма и го отвориш?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 53 госта