Навигация при автомобилите

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2021 13:48

Сега съм настроил Waze за основната навигация в колата, ама на няколко пъти се опитва да ме вкара през някакви дълги маршрути.. За щастие пътищата из БГ що годе ги знам и не се подведох :) Просто избраният от мен машрут съм го минавал в скоро време и го знам детайлно, така, че теглих една майна и си карах където знам.... Сигурно 10-20 пъти се опитваше 'да ме завърне', ама аз не се поддадох и после се оправи :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 22 Ное 2021 13:53

Ако ти е много нужна навигация, има модулчето в ибей за по-ниска цена. 2 бона си е дилърска цена.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Hursa
Мнения: 4897
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 22 Ное 2021 14:51

Ами гугъл мапса "знае" цялата българска пътна мрежа от която половин милиард нови пътища. smile.gif Претоварва се.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Bat Jorko
Мнения: 73
Регистриран на: 29 Апр 2012 14:28
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 1.8, 2005
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Навигация при автомобилите

Мнение от Bat Jorko » 22 Ное 2021 17:55

От половин година ползвам приложението Magic Earth (https://www.magicearth.com/) на китайска навигация с Андроид от Алиекспрес и съм много доволен. Картите са подробни, актуализират ги редовно и до момента е напълно безплатно.

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Навигация при автомобилите

Мнение от bigchicken » 27 Ное 2021 00:35

Значи, моите пет стинки. От вградени навигации в колите не разбирам, но знам някои други неща. Телефоните нямат адекватна връзка със сателитите. Ако Гугъл мапс и Вазето ти вършат работа, значи не си имал нужда от навигиране. Няма таква шитня като тези двете! И не от скоро, винаги. Колко пъти не съм си хвърлял телефона през прозореца…! Едно време Нокиа мапс рутираше добре, но в онези години телефоните въобще пък не хващаха сателити. Гармин също не стават за рутиране. Мега зле, язък им за парите. И интерфейса е леш. Истината е в автомобилна навигция, джаджа конкретно за тази работа, някое читаво китайче с Уин или Андроид и IGO със съответните скинове.
А, да, андроидски телефон за 500 лева, който работи добре?! Хубава смешка :) В момента най-евтините добре и дълго работещи телефони са на Епъл.
Крайния резултт е, че ме мързи да вадя старото китайче и да си купя ново, което пак да не вадя, ориентирам се през телефона с много майката.
Последно ползвах адекватна навигация в Турция с кемпера. Ама там и ИГОто се издъни на два пъти.
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Навигация при автомобилите

Мнение от peterhr » 27 Ное 2021 10:28

Не бъркай грешки в картата в даден район с цялата програма за навигация. Когато програмата те заведе по грешен път, това в 99% е грешка в картата, не в програмата. В програмата може да има грешки при метода на пресмятане на маршрут и какви критерии каква тежест да имат при пресмятането, но това един път изчисти ли се, всичко останало са грешки при тестване и имплементация. А такива грешки много рядко прескачат ситото да стигнат до крайния потребител.
Точно това е и предимството при ползването на телефона - много лесно и бързо се update-ва навигация и карта и реално винаги се кара с последния ъпдейт.

Относно дългоработещи телефони - ами аз ябълка досега не съм имал, но всички останали телефони (на семейството) от около 2008 насам си стоят вкъщи и си работят. Има една раздута батерия на телефон набор 2009г, който до последно работеше като стенен часовник. И два счупени дисплея при падане. А са сравнителни ниски класове и не са ябълки.

Аз пак да питам, че никой не взе отношение по темата: Как работи вградената навигация при следните събития?
1. Ъпдейт на програмата - може ли да се прави през "интернет-а" на колата или трябва флашка?
2. През колко време има ъпдейт на програмата?
3. Картите през колко време се ъпдейтват и пак как точно става? онлайн или пак с флашка?
4. Лесно ли се показва информация за следващи обекти? Примерно търся следваща бензиностанция, показва ли ясно след колко време или км е следващата и колко е отклонението от избрания маршрут?
5. Показва ли примерно доближаване на граница?
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
ico1
Мнения: 280
Регистриран на: 22 Окт 2014 18:09
Местоположение: Асеновград
Автомобил: LEXUS RX 450hl
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 21 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от ico1 » 27 Ное 2021 12:26

1 през флашка
2 и3 два ъпдейта на година април и октомври приблизително
4 и 5 не съм забелязал аз съм активирал приложение за бензиностанции показва
разстояние фирма и цена
LEXUS RX450hl

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от tora » 27 Ное 2021 13:05

Гугъл мапс - грешките там са от това, че пуснаха Google Map Maker и за България, и след 2-3 години това го прекратиха изобщо, доста пътища останаха некоригирани, като посока, тип-черен затворен и подобни параметри. За мен тя е много полезна, особено в чужбина е незаменима с данните за обществения транспорт.

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Навигация при автомобилите

Мнение от bigchicken » 27 Ное 2021 20:16

peterhr написа: 27 Ное 2021 10:28 Не бъркай грешки в картата в даден район с цялата програма за навигация.
Нищо не бъркам. Говорв за алгоритмите за излисляване на маршрута, за интерфейс… Това при Гармин. Последния път, когато се опитах да му дам шанс упорито държеше да стигна до Скопие през Ниш. Продадох го на безцениса с доживотно обновяване на Европа и нашенската карти.
При телефонските навигации е още по-безумно. Там не помага и задължителния предварителен преглед на маршрута, защото може да бъде променен във всеки един момент без известие. А Вазето един път не ми показа нормален маршрут за кратката отсечка от Консерваторията до Света Неделя. То не беше из уличките под Московска, не беше през Сточна гара… За̀еби, ползвам го заради другото инфо, но си карам на дето си знам. Едим месец с изтекла книжка свърши хубава работа :)
Работещите андроидски телефони на по 10-12 години? … Ами явно имаме различни критерии за работа. То и телефона с шайба работи :)
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Навигация при автомобилите

Мнение от peterhr » 27 Ное 2021 21:25

Пак ще го напиша - как точно изчислява маршрута, програмата го прави по определен начин. И този начин е еднакъв в Западна Европа, в България, в Сърбия. Картите са различни и като има неточност в картата - се показват странни маршрути. За един път/улица има няколко параметъра. Един от тях да е неточен и изчисления маршрут може да изглежда странен.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта