Навигация при автомобилите

Mcl
Мнения: 658
Регистриран на: 23 Ное 2020 19:21
Местоположение: Кюстендил
Автомобил: Corolla ts
Благодарил/а: 11 пъти
Получена  благодарност: 11 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Mcl » 21 Ное 2021 19:42

Аз лично за моите нужди не съм видял ,разлика от заводската и от телефонната. В България си се оправям и без навигация а за чужбина, си я пускам за успокоение но и без нея там много трудно би се объркал човек. Така че за мен , са на равно и двете.
Corolla ts 1.8 hybrid 2020

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 19:50

biro написа: 21 Ное 2021 19:36 Най-добре вградената заводска навигация да не се коментира от хора, които не са я ползвали. Нема нищо общо с телефонната.

Какви са предимствата - защото до сега не стана ясно (- да има особени предимства). Така тези, които не сме ползвали такава - няма и да почувстваме липсата и smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 21 Ное 2021 19:56

Обясних вече. Освен gps компас и акселерометър използва параметри от колата. Пробвай и ще усетиш. 2 бона е нищо за такава навигация. Колкото един хубав смартфон дето ще го ползваш 2-3 години.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 20:06

Но "един хубав телефон" бих могъл да го ползвам за много повече и много по важни за мен дейности, почти постоянно (а дори при това положение - не вземам телефон за 2 хиляди, а ми върши работа и значително по евтин). Навигация ползвам много рядко и още по-рядко в автомобила. И кой са тия параметри дето използва, които са особено важни и необходими? Има приложения - които също обработват данни получени от автомобила през обд. (Гармин също ползва подобен "комуникатор".)
Последно промяна от Hursa на 21 Ное 2021 20:08, променено общо 1 път.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 20:08

Hursa написа: 21 Ное 2021 19:50 защото до сега не стана ясно
?!!! Ta нали точно това обяснявах досега...
Спираш в тунела - на навигацията автомобилът спира.. (телефонната продължава да 'предполага', че се движиш с постоянна скорост в тунела и така 'смята' местоположението.
Стартираш го без наличие на ГПС сигнал - тя си тръгва и ВЕДНАГА почва да те води...
Например дори преди да излезеш от подземен паркинг (или място с лошо ГПС покритие) то ти показва местоположението, промяната на посоката, спирането, тръгването, преместването, и продължава да те води безпроблемно... Като се появи ГПС сигнал - ами хубаво - ще 'уточним' координатите, ама и без тях се оправя в местата, където има проблем с GPS..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 20:11

Ами не е убедително преимущество - дори само за 2 хиляди. Не и като касае само тунели или подземни паркинги smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 20:18

Другите предимства са повече за конкретен автомобил... Например на мен ми бе изключително удобно озвучаването (гласовите подсказки бяха ориентирани точно към шофьорското място), и най-вече показването на инструкциите на дисплея пред водача (или HUD ако има)... Чистата интегрираност...
При над 13х.км сравнявах оригиналната навигация, IGO на външна навигация и google maps... IGO на външната навигация го спрях почти веднага. Онлайн навигацията (Google maps) след няколко проби я ползвах само като 'контролна проверка' на маршрутите от оригиналната навигация... Просто използването на оригиналната бе много по-удобно за шофьора...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 20:28

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 21 Ное 2021 20:39

Обясних вече кое кво що, но без да пробваш няма как да стане. То е като да ти обяснявам какъв вкус има рибай стек пък ти да не си го ял.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 21:07

Ами нищо не сте обяснили. Всъщност дори и едно макар и незначително преимущество не сте посочили конкретно.
И ако е въпрос само на вкус - то тогава действително дебата се обезсмисля.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 21 Ное 2021 21:17

Ползва параметри от автомобила - ъгъл на волана, скорост, може би и други, което позволява точна навигация и без наличие на gps сигнал.
Друго полезно за мен е, че говори при превишаване на скоростта дори и без да е стартирана навигация (това може да се изключи по желание).
Трето не се налага да си вадя телефона от джоба, за да ползвам тези неща. Дори да нямам нужда от навигация с натискане на един бутон мога да видя кривата на пътя напред и да предценя изпреварвания.
Има добре поддържана трафик информация за за задръствания, ремонти и предлага обход при наличие на такива.
Пак казвам без да си вадя тела от джоба или да го включвам към кабели, което правя изключително рядко - зареждам го безжично.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 21:26

Поне за мен, като евентуален потребител на подобна екстра - тези предимства не са съществени. Не бих платил за подобна - дори и значително по-малка сума. (Но разбира се - аз и моите потребности съвсем не са критерии. smile.gif )
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от memorex » 21 Ное 2021 21:54

Естествено избора е личен и според нуждите.С автомобил и автомобилна навигация имаш шанс да забегнеш и без смарт телефон . :)
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Навигация при автомобилите

Мнение от peterhr » 21 Ное 2021 22:03

Я, каква хубава тема :)
Аз с телефон в джоба не мога да седна в колата, ами неудобно ми е.
Чантичка през рамо нямам, ама ме съмнява някой от Вас да кара с чантичката през рамо.
Безжични зарядни стойки има отдавна.
Вградените навигации имат много предимства, но имат и минуси.
Основното е цената.
Аз лично 2К лв бих ползвал за други екстри, но не и заводска навигация.
Телефоните имат акселерометри много отдавна. Друг е въпроса навигационните програми какво ползват. Никакъв проблем не е, да се разчита скоростта доста точно без GPS сигнал.

Аз ползвам таблет в колата, той си тръгва автоматично и се гаси автоматично. Waze-а вече с нищо друго не бих го сменил, заради една негова доста "икономисваща" екстра - споделянето на информация.
Като минус отчитам за всички телефонни навигации - търсенето на конкретен тип обект докато карам. Примерно търся бензиностанции по пътя, но примерно 2-3 вериги, не всякакви. Или определена верига магазини. Когато ползам телефона вкъщи винаги намирам всичко. Докато като съм в колата и никога не мога лесно и бързо да си намеря най-близката точка.
Друг голям минус е при по-дългите пътувания, никога не мога да се ориентирам къде съм. Примерно на 2часа от Белград, или подминавам Будапеща, или до границата остават 15 минути. Все полезна информация, но няма начин да се види лесно.

Досега коментирате, че заводската навигация има много плюсове, но освен ориентирането на "тъмно", какво друго има?
Какво означава, че гласовите подсказки се чуват по-добре на шофьорското място, а задните пътници ги чуват по-слабо, а през това време си върви музика ли?
Задръствания и ремонти ги показват почти всички съвременни навигации, дори и за телефон. Те вече се водят онлайн сервизи и си присъстват при рисуването на пътя и смятането на време.
Като минуси на по-старите модели заводски навигации беше, че няма опция за ъпгрейд на софтуера. А реално в телефона може да се ъпдейтва през 1-2-3 месеца с нова версия. Картите също по-трудно се обновяваха, доста трудно, кракнати, без да има последни ъпдейти и винаги бяха стари.
Как стои въпроса сега с новите навигации, когато все пак в колата има интернет?
Как може да се импортират, шерват точки? Примерно да ми пратят местоположение и направо да задам "карай натам..." или аз да пратя моето местоположение?
Последно промяна от peterhr на 21 Ное 2021 22:05, променено общо 2 пъти.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 22:03

Hursa написа: 21 Ное 2021 21:07 Всъщност дори и едно макар и незначително преимущество не сте посочили конкретно.
За мен спорът се обезсмисли - изреждам ти конкретни систематизирани преимущества на 'заводската' навигация, а ти да твърдиш, че не е посочено дори едно макар и незначително преимущество?!!!
Струва ми се, че просто си търсиш оправдание защо не си взел навигация... Ама никой не те кара да вземаш навигация...
Но мен няма как да ме убедиш, че 'заводската' няма преимущества пред 'телефона' - както казах, над 13х.км съм ги сравнявал трите варианта, включени едновременно в автомобила...
И заводската навигация водеше 'с много гърди' пред останалите като удобство за шофьора, и като коректност на предоставяне на информацията...
peterhr написа: 21 Ное 2021 22:03 Какво означава, че гласовите подсказки се чуват по-добре на шофьорското място, а задните пътници ги чуват по-слабо, а през това време си върви музика ли?
Да - върви само от 'шофьорските' високоговорители, като си намалява музиката в него ъгъл..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 43 госта