Навигация при автомобилите

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 20 Ное 2021 18:41

Авромобилната навигация е много по-сложна от тязи в телефона. Използват се параметри като ъгъл на волана и скпрост на автомобила, а сигурно и други.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Отопление при хибрдите?

Мнение от Hursa » 20 Ное 2021 19:59

Има навигационни системи, които и управляват, водят машините, например комбайн в полето (кораб в морето, та и самолет в небето smile.gif). Но масовите "навигации" в автомобилите не правят нищо повече от това да позиционират автомобила - до колкото знам. Което прави и "телефонната". Но това не пречи автомобилната да я предлагат за няколко хиляди плюс скъпи обновявания. В последните години са относително по-достъпни, предполагам поради силната конкуренция.
Колкото до скоростта - километража на ауриса ми е показвал скорост до към 210 км/ч при "дадена" максимална скорост от 180 км/ч. Така, че и за скоростта съм по склонен да вярвам на "телефонната" навигация, която би показала скорост от около 170. smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Отопление при хибрдите?

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 02:04

Hursa написа: 20 Ное 2021 19:59 Но масовите "навигации" в автомобилите не правят нищо повече от това да позиционират автомобила
Да де, ама поне моята го позиционираше винаги - в тунел, в подземен паркинг и т.н.... И твърдо бе много по-удобна от телефона, който при такива условия 'се губеше'...
Дали е надценена - сигурно, но дали бе по-удобна - да, твърдо...
bigchicken написа: 20 Ное 2021 10:04 изпълнението на “реверсивен” климатик в автомобил не е като вкъщи, не е просто и не е евтино
Да, струва известна цена, ама каква е разликата с 'климатика вкъщи'?
Системата е абсолютно същата - компресор, четирипътен клапан, изпарител/кондензатор (2бр - вътре и вън) ТРВ и някое друго филтърче..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Отопление при хибрдите?

Мнение от Krachunov » 21 Ное 2021 08:03

За навигацията, андроид ауто доста дръпна нещата. Ползваш удобството на вградената с предимствата на телефона. Надали има някой, който да иск да даде 2-5к за грозна навигация, пред "безплатен" андроид или епъл кар.
За движение в тунел почти никога не ми е губило местоположение никий gps. Ни телефон, ни едно старо гармин нуви

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Отопление при хибрдите?

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 10:13

Krachunov написа: 21 Ное 2021 08:03 За движение в тунел почти никога не ми е губило местоположение никий gps. Ни телефон, ни едно старо гармин нуви
Ами ВИНАГИ губи местоположение - все едно да кажеш, че автомобилът никога не ти е изгасвал когато остане без никакво гориво :) Просто технически няма как да не го изгуби :)
Не губят местоположение единствено 'щатните заводски' навигации (поне тези, които съм имал), защото те не разчитат само на GPS...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Отопление при хибрдите?

Мнение от Krachunov » 21 Ное 2021 11:27

под "не губи" имам предвид, че е достатъчно умно да ти изчислява местоположението на база на това с каква скорост и по какъв път си се движил. Не се изразих правилно. Та в този ред на мисли на някой по - дълъг тунел не се ошашавя

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 11:39

Губи се и още как... Какво прави ако промениш скоростта в тунела? А ако трябва да се отклониш на кръстовище в тунела?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 21 Ное 2021 13:01

Ясно е че се губи, но продължава да показва местоположение с голяма достоверност. Не е да замръзне на едно място и да се чуди.
Честно казано колко кръстовища в тунел минаваш. Лично аз за 15 години не се сещам изобщо. Ако и да има и си задал дестинация ще тества да ти предвиди посоката.
Та последните 4 поста демагогия искам да кажа, че вградената навигация с посоченото предимство реално го имат всички

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 13:10

Съвсем не става въпрос за демагогия... Минавал съм няколко кръстовища (по-точно кръгови кръстовища) в тунел през последните години..
И много повече подземни 'площадки' на големи молове... Какво става като решиш да тръгнеш от такова място?
Да не говорим за малко по-дълъг тунел - не говоря за 'тунел под жп линия', а за тунели, които са доста по-дълги и в които променяш скоростта си - тогава GPS ориентираната навигация отново е безполезна...
Сравнявам пряко - имал съм и 'оригинална навигация', която известно време експлоатирах заедно с 'онлайн' навигация - за сравнение...
Сега съм само с 'онлайн' навигация... Твърдо не смятам, че е демагогия да се споделят очевидните негативи на едната или другата...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 13:39

Телефона също, ако "триангулира" по положението на "gsm антените" - придобива подобни възможности. А ако навигацията на телефона използва вградените почти във всеки апарат жироскоп и акселерометър (и дори често срещаните в апаратите компас и барометър) - дори няма да се нуждае от външен сигнал smile.gif
(Но вградените в автомобилите навигации, вероятно често са по-чувствителни - предполагам поради "антените" за приемане на gps сигналите изведени на подходящо място. Все пак телефона е в купето. Но дори поставен не на прозореца, а ниско долу, под таблото - не забелязах проблеми.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 21 Ное 2021 16:12

точно за това говоря. Потенциалните загуби на сигнал за километър два са пренебрежими, преди 2-5 хилки за наеигация.
Да не говорим че мобилните навигации идват по дефоут с трафик информация в реално време. Сигурно и вграените го предлагат, не съм запознат но това ти е обвързано с връзка която ще плащаш допълнително... И не на последно място ъпдейтите, които за мобилните са си безплатни.
Така че да. Андроис ауто/кар плей оставят в точка вградените

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 21 Ное 2021 16:58

Hursa написа: 21 Ное 2021 13:39 о вградените в автомобилите навигации, вероятно често са по-чувствителни - предполагам поради "антените" за приемане на gps сигналите
Забравете за GPS сигнал след 5-10 метра в тунел - просто сигнал няма, независимо къде е антената... Предимството на автомобилните навигации е в информацията, която могат ТОЧНО да четат от другите сензори на автомобила - точна дистанция, точно направление и т.н...
Просто явно не сте шофирали в малко по-дълги тунели...
И не казахте нищо как ви върви 'телефонната навигация' като я пуснете в подземен паркинг tooth.gif Това е само напомняне ЗАЩО 'телефонната навигация' си има очевидни недостатъци, които няма как да бъдат пренебрегнати...
П.С. ето в такива условия автомобилната навигация вървеше ПРЕКРАСНО (за разлика от телефоните - имах и 'телефонна онлайн навигация' по същото време - мога да сравня пряко.... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 17:59

Вярно - през такива тунели не съм минавал никога, но като гледам дори без навигация може да се ориентира човек в такъв (както се и ориентира шофиращия) smile.gif
Тия през които съм минавал - влизаш в тунела и след известно време излизаш - няма къде да се "сбърка". Дори слабо би ме интересувало точно къде съм в тунела. Навигацията ми е необходима там където мога да сгреша поемайки в неправилна посока, да поема по "неправилен" път. Евентуално да знам предварително къде да се престроя.
А на подземен паркинг за какво да ползвам навигацията? Карам между колите и гледам къде има свободно място smile.gif Е веднъж загубих колата във варненски мол, дори помислих, че е открадната и много се разстроихме - че кучето бе в колата smile.gif. Но навигацията в автомобила не знам дали би ми помогнала - трябваше да помня гпс координатите ли (те не показват нивото, етажа) smile.gif. По добре да бях запомнил надписите по колоните.
"Телефонната" навигация има и ред предимства - например стигнал съм с автомобила и трябва да продължа пеша - вземам телефона и навигацията ме води smile.gif За безплатните и редовни обновления, както и за показването на моментното състояние на пътищата, и трафик информацията също бе споменато.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
memorex
Мнения: 811
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от memorex » 21 Ное 2021 18:42

Автомобилната е голяма екстра и е по устойчива на сигнал от GPS заради антената.Иначе си има и трафик и др. според бранда.Телефонната ако и всеки ден да е обновяват пак няма да е 100% актуална.Както и автомобилната.На сложни магистрални възли,каквито няма в БГ определено навито в колата помага.За пешеходец в странство имам един портативен Гармин с вечен ъпдейт и е 6т. За телефона тегля офлайн карти заради $ но често има проблеми точно когато ми трябва най-спешно. :)
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 21 Ное 2021 19:36

Най-добре вградената заводска навигация да не се коментира от хора, които не са я ползвали. Нема нищо общо с телефонната.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта