Навигация при автомобилите

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 21 Ное 2021 22:15

slowtraveler написа: 21 Ное 2021 22:03 изреждам ти конкретни систематизирани преимущества на 'заводската' навигация, а ти да твърдиш, че не е посочено дори едно макар и незначително преимущество
Имах предвид само колегата biro с репликата, не въобще smile.gif А тези предимства, които посочихте, конкретно вие - според мен не са особено съществени, не и такива, за които аз бих заплатил 2000 лв. Всъщност - за мен - само това предимство, от посочените е съществено
biro написа: 21 Ное 2021 21:17 Дори да нямам нужда от навигация с натискане на един бутон мога да видя кривата на пътя напред ...
Защото едва ли често ще "включвам" телефона с кабела.
(Но всичко това е само за моите предпочитания, за моите нужди - до колкото ги преценявам и оценявам. Както и за екстрата "навигационен модул" реализирана - конкретно в королата.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 21 Ное 2021 23:28

Съжалявам ама крайно несериозни доводи.. навигация в подземен паркинг, хахахахах почти толкова често ползвам навигация от вц до хола... пълни глупости. thumbdown.gif thumbdown.gif
Разбирам , че искате да докажете смисъла на пръснати 2 + хилки ама е крайно несериозно. На фона на безплатния андроид ауто вградената навигация е като каруца спрямо космическа ракета.
Изчислявало ъгъла на волана, скорост...верно не летя със светлинна скорост за да ми трябва такава точност ама, хахахахха
не не сериозно..навигация в подземен паркинг?!?! за чиии
в големия свят може и да има кръстовища на 5 нива с по 15 изхода под земята, но допускам , че този голям свят се е погрижил за хората и без навигация за няколко хиляди и е сложил табели.
Та този лек дискомфорт би се преживял. В българия подобни подземни кръстовища се броят на пръсти.

Така че ок, дали сте пари..кефете се. имал - дал, де се вика.
Ама да носите от 10 кладенеца вода е не несериозно, ами и смешно.
Освен за навигация андроид аутото основно го ползвам за музика, така че те ти още един плюс.

Пък и предвид факта, че в бг тунелите или са толкова къси, че навигацията не разбира или пък са със стандартно ограничение...та някак ще намеря изхода му па дори и със секунда две отклонение.

А ако е въпрос на вкус... вече няма какво да говорим.
Някой може да му харесва дс си пали камината с пачки по 50 лева...

Аватар
biro
Мнения: 2647
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 69 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от biro » 22 Ное 2021 07:11

Аз пари за нави не съм давал, просто я имаше в избраното ниво. Исках LED пакет, BSM, RCTA, парктроници и отопление на волана. 2та бона дето споменах е цената при закупуване в дилъра.
В това ниво дадоха и JBL аудио с 8 тонколони, събуфер и оптични влакна до усилвателя. Това не съм го искал и слушам, каквото пуснат по радиото ама ей на дават хората.
Разликата с предното ниво беше по спомен 4000лв.
Амдроид ауто безжично ли е или се свързва с кабел? Ако е второто не мож ме накара да си вадя телефона от джоба в колата.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 22 Ное 2021 07:58

Да когатомти идва с нивото на колата ок, нямаш избор а и както каза на фона на всички други екстри е пренебрежимо (за навигацията).
Аз поне разбрах, ако искам хей сега да се метна до тойота да ми сложат фабрична навигация за 2 хиляди + пари.
В твоя случак наистина навигацията си е ок. Надали е по - зле или по - добре.

За андроида, да с кабел е. Което, може би е единствения минус. Но както казах освен за навигация, го ползвам основно за музика - спотифай. То пак можеш през блутута ама през него трябва да цъкам на телефона ако искам отделни листи и пр.
Но когато вържеш андроида, копчето на таблото за карта MAP почва да работи, като че имаш вградена навигация.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2021 08:45

За 'несериозните доводи' - ами опитай се да си планираш пътя в чужд град ако тръгваш от подземен паркинг... Обикновено на излизане 'тръгваш нанякъде', щото навигацията още не се е ориентирала, пък ти не можеш да стоиш на кръстовището и да я чакаш да ти каже на къде да тръгнеш :)
Да, малко удобство, ама едно по едно се натрупват...
Точност? Пълна глупост е да се твърди, че 'телефонната навигация' има каквато и да е точност в тунел... Тя там не се ориентира и не знае къде е... Въобще... Пусни предупреждението за загубен ГПС сигнал и ще видиш на колко места
'ще се губиш'. Докато другата навигация си стои стабилно на пътя независимо от условията...
Още по-голяма глупост е твърдението, че се опитвам да защитя даването на 'излишни пари'...
Ами то тук моделът (не нивото) нямаше ниво без навигация - няма какво да се пести :)
И бе удобен, защото няма нужда да си променяш стереотипа - гласовите команди работят спокойно и за навигацията - не търсиш дисплея и т.н. - всичко си правиш от волана...
Навигацията не се 'изключва' като спреш за кафе и т.н..
И да - в момента на сегашната кола не съм с оригинална навигация, а с китайски 'телефон' - андроид с интернет, Waze и т.н., вързан с волана... Ама конкретно навигацията не се управлява от волана, щото няма бутони :)
А 'дефектите' за тунелите продължават да ме дразнят, защото ако има камера зад тунел, предупреждението не се генерира - ГПС е загубил координатите и не смята, че вече е толкова близо...
Изпищява като изляза от тунела, ама вече е късно tooth.gif

П.С. абе какви такива разсипници сте - опитвате се да защитите хвърлянето на вятъра на 2-5х.лв за телефон, който се опитвате да наврете в колата :) Колата е за транспорт - винаги съм обичал като хвана дръжката - да се отключи, като натисна бутона - да стартира и с минимални мои въздействия да прави това, което искам - да отида на точното място... Не да търся телефони, ключове, да връзвам кабели и т.н...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 22 Ное 2021 09:29

Разсипници?! Телефон за 2-5 хиляди лева?!?!? Миии ъъъ НЕ. Телефон за 500 лева, върши същата работа като навигация за 2хилки, с малката разлика че от телефона пускам музика и говоря а и го ползвам и през цялото останало време. Нали уточнихме, че сравняваме това, да отида ей сега в представителство на дадената марка и да кажа, абе ето ви Х хиляди лева за навигация. НЕ за случая в който колата ти идва така и ти реално няма какво да направиш. Както колегата е споменал. Горното ниво идва с доста екстри а разликата била 4к... така че този случай не го коментирам.

Споменатия от теб проблем, за излизане от паркинг в чужд град съм го имал само с Garmin nuvi 200. Ама то е леко на 15 години. Телефоните са достатъчно напреднали, така че да знаят че ти се намираш в МОЛа и реално нямаш грам висене по кръстовища за да чакаш сигнал. Освен ГПС антена, телефона ползва и мобилните клетки. В България скоро най - дългия тунел ще е 2.2 км

https://www.vesti.bg/bulgaria/naj-dylgi ... na-6109961

Както споменах ограничението в тунелите е фиксирано на магистралата, така че ако вляза с 80 дали ще изляза с 60 - или 90 няма ГРАМ НИКАКВО значение, камо ли да си струва Х пари. Освен това, за последните поне 4 години, НИКОГА ама никога-никога.. не е изпадал в ужас телефонския ДжиПиЕс когато съм влизал в тунел. Дори седейки в задръстване в тунел по десетина минути. Така че тоя довод издиша отвсякъде.
slowtraveler написа: 22 Ное 2021 08:45 А 'дефектите' за тунелите продължават да ме дразнят, защото ако има камера зад тунел, предупреждението не се генерира - ГПС е загубил координатите и не смята, че вече е толкова близо...
Изпищява като изляза от тунела, ама вече е късно
Предполагам това е в кръга на шегата, защото иначе би било повече от несериозно да се споменава. :cheers: но ако е сериозно, може да се тества да се кара с ограничение в тунела, тези 30 стотни от секудната дето ще спестим надали си струват фиша... НО дори и тогава WAZE се справя идеално и не губи.
п.п. по въпроса с точността, МуТ предава данните за колата по мобилната мрежа. Колата няма ГПС така че в тунел може да нямаш ГПС сигнал, но може да имаш Моиблен сигнал. И да вероятно ако карам 18 км в тунел, грешката при вградена навигация ще е минимална за разлика от навигация на телефон, но някак бих могъл да живея с това... трудно... но все пак.
Последно промяна от Krachunov на 22 Ное 2021 09:39, променено общо 1 път.

Аватар
gimara
Мнения: 1471
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от gimara » 22 Ное 2021 09:33

slowtraveler написа: 22 Ное 2021 08:45 ами опитай се да си планираш пътя в чужд град ако тръгваш от подземен паркинг... Обикновено на излизане 'тръгваш нанякъде', щото навигацията още не се е ориентирала, пък ти не можеш да стоиш на кръстовището и да я чакаш да ти каже на къде да тръгнеш
В чужд град, се предполага, че до паркинга се стига с навигация. IGO като загуби сигнала, помни последната позиция, т.е. входа на паркинга. После като правиш нов маршрут, ще рутира от последната позиция. Като пуснеш симулация на маршрута, ще видиш на къде трябва да завиеш. Та не е чак толкова голяма драма. Технологиите ни разглезиха. Интересно младите водачи, дали могат да се ориентират по хартиена карта?

Аватар
WoLF
Мнения: 2631
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 249 пъти
Получена  благодарност: 112 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от WoLF » 22 Ное 2021 09:37

Странно е. При мен понякога се шашка от тунели, в повечето случаи не, телефонната. Друг път пък в града не може да зацепи. Силно се съмнявам, че A-GPS все още играе огромна роля и нещата се омазват, когато някой оператор не е покрил добре...
Някои млади водачи не знаят посоките на света, камо ли да се ориентират накъде са обърнати в момента и накъде пътуват. Картата е безполезна за тях tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от BOz » 22 Ное 2021 10:22

До сега никога навигацията на автомобила ми не ме е забутвала в незнайно място, защото си мисли, че от там е по-бързо/пряко или каквото и да е.
Навигацията на телефона (в случая използвам Гугъл Мапс) и това лято ме заби в едно място, на път за Равда.
Ето къде ме закара, което не изключва моя "грешка", защото хем усещам и виждам, че отивам в нищото, ама си викам - я да видя до къде ще ме закара, може да е някакъв по-умен маршрут. tooth.gif
И твърдо си беше решила, че аз имам нужда и трябва да мина точно от тук, за да стигна до мястото, което му бях задал. :whistle:
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2631
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 249 пъти
Получена  благодарност: 112 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от WoLF » 22 Ное 2021 10:36

Хехе, може на главния път да е имало трафик. В крайна сметка маршрута по-бърз ли се оказа :D
ИзображениеИзображениеИзображение

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Hursa » 22 Ное 2021 11:08

Явно гугъл мапса е много по-богата навигация, (богата на "вкарани" пътища). smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4289
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 107 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от BOz » 22 Ное 2021 11:24

WoLF написа: 22 Ное 2021 10:36 В крайна сметка маршрута по-бърз ли се оказа
Ако видиш снимките се подразбира, че не е било по-бързо. Защото най-малкото трябваше отново да се върна на главния път, след като ѝ теглих една майна на телефонната навигация. А на връщане по този път в нивата, срещнах един трактор срещу мен, с по две гуми от страна, с ремарке и стана забавно докато се разминем. Поне на децата им беше впечатляващо този трактор какви гуми има и питаха дали сега с тези гуми ще мине през нас. tooth.gif
Да не говорим, че навигацията ме свали от чисто нов път (изглежда скоро построен), за да мина през предишното село, преди Равда. А бе идилия. И тук идва единия плюс на телефонната навигация. В картата на колата въпросния (главен) път липсваше, защото явно е нов. А картата в колата е от 2020 и там не беше отбелязан. А мапс-а си знаеше много добре "новия" път.
Иначе някои нови коли спрямо картата на навигацията си променят настройки на системите, сменят скорости, втвърдяват окачване, круиз контрола реагира на вкараните ограничения на скоростта, всичко проактивно. Ама не в Тойота де. Там евтинко. Само с един допълнителен модул като разширение за показанията на дисплея. На Опела ми единствената интеграция с навигация е като ми светне лампата за гориво, веднага пуска навигацията и ми показва (пита ме дали имам нужда) маршрута до най-близката бензиностанция. Ама не е Тойота - там се съмнявам дори и това да са интегрирали, дори и в последните им модели. ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от slowtraveler » 22 Ное 2021 11:44

Aaa, гугъл ме е забивал в такова място, че форсирах река, разгонвайки патките, а човекът в селото почна да се оглежда подозрително 'ама ти откъде дойде' :)
В чужбина пак Гугъл в далечният (но уреден) Север се опита да ме изкара от асфалтираният път по черен 'офроуд' маршрут :) Автомобилната си ме караше по правилният път...
Жената продължава да ме бъзика и за двата случая tooth.gif
https://www.google.com/maps/dir/43.6262 ... 280314!3e0
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2631
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 249 пъти
Получена  благодарност: 112 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от WoLF » 22 Ное 2021 11:46

Аз затова се зачудих защо там те е вкарала, при положение, че пътя го направиха идеален. Както и да е, аз там съм на море всяка година и навигация не съм пробвал откъде прекарва :whistle:
ИзображениеИзображениеИзображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Навигация при автомобилите

Мнение от Krachunov » 22 Ное 2021 13:33

Гугъла от лятото насам има сериозен проблем. Може и да са го оправили, не съм тествал. Но лятото имах удоволствието да мина през дюлинския проход. Обхват имаше за сметка на асфалт. Някой ми беше казал, че обновили алгоритъма по който те навигирал и се бъркал с данни подавани от АПИ (ако не се лъжа). В града е ОК, никви ядове. Но извън е АД. Включително след като минах дюлинския проход, вече на главния път Бургас - Варна. Много упорито ме караше да направя обратен, да вляза в улица без табелки 3-4класен или може би 5то класен.. Да направя едно 20 км "ухо" след което да се включа отново на същия път на който се намирах...само че 5 км по напред. И аз си помислих че може да има катастрофа нещо, но реших да му тегля майна и всичко беше точно. Също така още няколко хора покрай мен се оплакаха от този проблем. След това минах на waze и драмата свърши. Е можех и да дам 2 хилки за навигация, да ме траква в Молчето, ама викам АЙДЕ следващия път :D

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта