Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

didojordanov
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Мар 2021 12:40
Местоположение: София
Автомобил: Hilux 2.5 D4D 2kd

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от didojordanov » 23 Мар 2021 09:21

Здравейте, колеги,

Започвам с това, че потърсих сходна тема из форума, но не успях да открия нещо, което да е актуално и наподобяващо същите симптоми (има две теми за по-стари автомобили, рефериращи до внос е евентуално повредени стрелки при връщането на километражите...).

Проблема е следният - при движение по столичен булевард установих, че стрелката на километража изведнъж започна да ходи из цифрите, от нула, до 80-90км/ч, при положение че се дижа с около 40...При спиране, си заковава на нулата, но тръгвайки, някак самата стрелка се ускорява с оборотите и се клатушка из километража.

До сега, не съм забелязвал нещо подобно. Всичко си работеше перфектно.
Автомобила е купуван от ТМ Ауто, като нов, т.е. не е внос и манипулацията на километражи и табла е изключена. Няма удари, които да са налагали сваляне/качване на измервателни уреди и табло.
Преди седмица бях в ТМ Ауто за диагностика (имам проблем с SCV клапан), ако това мже да има някакво значение.

Въпросът ми е, някой може ли да съдейства с инфо от практиката, до какво може да се отнася проблема? Също, как да се търси неговото установяване за този автомобил - пак ли диагностики са необходими, или читав ел техник?

Благодаря предварително на отзовалите се!

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от biro » 23 Мар 2021 09:50

С диагностичната програма Techstream може да се тестват стрелките по таблото. Ако при този тест са ок се тества какво отчита системата за скоростта на колата пак със същата програма.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

mgrigorov
Мнения: 151
Регистриран на: 09 Сеп 2017 19:16
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA20 2.0vvti/LPG

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от mgrigorov » 23 Мар 2021 10:08

Този проблем го имах преди време на едно Санта фе. Подсача, подсача, че вземе и умре. Оказа се датчика , който е на скоростната кутия.

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от memorex » 23 Мар 2021 11:10

Ако е от жилото ,се сваля ,почиства от старата грес,мръсотия и ръжда и смазва.Не се ли получи траен ефект ,се заменя с ново :)
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

Аватар
rockton
Мнения: 36
Регистриран на: 24 Ное 2010 07:49
Местоположение: С-Ф Захарна фабрика

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от rockton » 06 Апр 2021 08:01

Няма нищо страшно, вероятно сензора за скороста , така наречения VSS датчик. Не си спомням точно, ще трябва да погледна схемите....Дали при вашият модел, сензора за скороста е отделе (самостоятелен) или се ползват усреднени данни от предните сензори на ABS-а. Възможни са и няколко други причини, примерно , прекъсващи окислени конектори, прекъсващо окабеляване, лоша спойка в приборното табло или BCM-а и т.н. трудно откриваеми дефекти ако са временни и в момента на проверката всичко е ОК. Ако в момента всичко работи коректно и безпроблемно, моя съвет е да изчакате да спре или да започне постоянно да "подскача", и чак тогава да потърсите квалифицирана помощ. Работи ли в момента, дефекта е неоткриваем , от дългогодишна практика и опит ви го казвам!
Забравих да спомена и един рядко срешан проблем, временни и краткотрайни смушения по комуникационната шина (CAN) от това също може да се получи срив на показанието.
Все пак,може да направите едно нещо, рестарт на системата, разкачете едната клема(по правило -минус) на акумулатора изчакайте 5 минути и отново закачете клемата и дайте на контакт след което запалете двигателя и направете кратък пробег за проба!
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896633459

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от memorex » 06 Апр 2021 20:33

Той колегата вероятно отдавна е забравил за проблема.Дано го е отстранил и сподели как. dry.gif
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

didojordanov
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Мар 2021 12:40
Местоположение: София
Автомобил: Hilux 2.5 D4D 2kd

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от didojordanov » 07 Апр 2021 15:24

Здравейте,
Не съм решил проблема, нито съм забравил за него. Просто, за момента няма подобен род смущения и всичко се нормализира. Говорих с приемната на ТМ Ауто - казаха че е добре да проявява симптомите, за да се установи какво е. Т.е., ще изчакам пак да започне да го прави, за да отида на място.
Не вярвам да се оправи от самосебе си, ако проблема е в сензорите. Просто не го прави и това причината да не давам обратна връзка, как е решен въпроса.
Колкото до мнението на колегата за жилото - тук не мисля, че има жило.

Поздрави

Аватар
memorex
Мнения: 812
Регистриран на: 17 Фев 2021 21:29
Местоположение: Varna
Автомобил: avatar
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 20 пъти

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от memorex » 07 Апр 2021 18:33

Здравей,
Затова защото не стана ясно кога е произведен и кой модел е ,споменах за жило.А и не съм категоричен но по спомен от тези години е пикапа който съм виждал със жило.Успех.
"Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората."
"И желязната логика е безсилна, ако отсреща е чугунена глава."

didojordanov
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Мар 2021 12:40
Местоположение: София
Автомобил: Hilux 2.5 D4D 2kd

Стрелката на километража играе Hilux D4D 2006г 2kd

Мнение от didojordanov » 07 Апр 2021 19:27

:thumbsup: благодаря за мнението и обратната връзка

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта