Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

zhivko.neychev
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Сеп 2020 21:34
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 2.0 AWD

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от zhivko.neychev » 27 Сеп 2020 21:56

Здравейте,
От скоро съм собственик на РАВ4 2013 бензин 2.0
От известно време се опитвам да настроя музиката, но както предполагам се досещате, няма кой знае какво да се направи.
Аз съм с оборудването 6 колони (не JBL изпълнение) и колкото повече слушам толкова повече си мисля, че това е някакъв майтап, да не кажа подигравка за такъв тип кола. Все пак струва близо 60К като нова.
Решил съм да сменя нещо, но бих искал да чуя ако някой вече го е правил, какво е сменил, марка, модел и т.н.
Дали оригиналното стерио ще звучи по-добре с други колони?
Дали трябва да сме смени и цялата медия заедно с колоните, защото съм убеден, че колоните са трагедия, особено задните.
Дали трябва да се сложи и усилвател?
Дали трябва да се изолират и вратите с някакви материали или това по-скоро ще обезшуми но и ще наложи по сериозно оборудване, защото част от музиката ще се погълне също?
Изгледах доста неща, включително и коя медия може да замести едно към едно, като запази задната камера, управление от волана и оригиналното USB.
Естествено микрофона и системната информация няма да ги има, но пълно щастие няма.
Питането ми е ако някой вече си е играл да сменя някои неща, до какви изводи е стигнал.
Благодаря предварително.

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от chukich » 28 Сеп 2020 19:04

Моята Рав4 е от 2016 и съм доволен от системата. Диск нямам, но пускам всичко през телефона чрез синиязъб или с aux кабел(по-добрата връзка). Имам платен акаунт в Спотифай и стриймвам музика само с най-високо качество.
Ти през къде слушаш музика? Пробва ли да бутнеш настройките на системата?
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

zhivko.neychev
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Сеп 2020 21:34
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 2.0 AWD

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от zhivko.neychev » 28 Сеп 2020 23:58

Да, пробвах. Музиката е някак глуха и има липса на среди. Високите са само отпред, отзад на практика няма високи и някак и почти не се чува. Най добре е фединга да е на - 1 или - 2, което дава обем на звука, когато имаш колони като хората разбира се.
В тази ситуация когато сложи фединга на -2, музиката някак започва да намалява силата, вместо да става обемна.
Баса звучи добре но до към 40, след това е само бучене.
Ако не си с JBL вероятно си със същата система като моята с 6 колони. По една във всяка врата и две на таблото.
Преди това имах Alpine UTE-72bt, сравнително евтина мултимедия без сд. Клонките обаче отпред и отзад бяха компоненти (пищялки + колонки).
Колкото и да е странно, колата беше голф 4, и вратите имаха много сериозно оплътнение. Някаква алуминиева кора а не просто найлон. Не съм слагал усилвател или бас каса, защото нямаше нужда.
Истината е че тази музика в тойотата е доста посредствена, предвид класа на колата.
Още повече, че и самата кола не е с добра шумоизолация, което прави музиката още по слаба.
Затова питам, ако някой нещо е сменял, с какво и какви са му впечатленията.
Мисля да започна с колони но не знам дали да не сменя и медията заедно, за да не плащам два пъти за труда.

zhivko.neychev
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Сеп 2020 21:34
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 2.0 AWD

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от zhivko.neychev » 29 Сеп 2020 00:04

Това е което имам в момента и живо се интересувам дали aftermarket колонки ще подобрят нещата.
Не ми трябва много силна музика а по-скоро качествена.
Прикачени файлове
Това е медията която имам в моята кола.
Това е медията която имам в моята кола.
IMG-2d76594b67e01172c37069bdfa603c72-V.jpg (232.78 KiB) Преглеждано 5148 пъти

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от iovkito » 29 Сеп 2020 09:00

Би трябвало да има подобрение след подмяна на тонколоните. Тази озвучителна система е пълна пародия. Ако не беше цветният дисплей и задната камера, отдавна да съм я изхвърлил от колата си. Когато монтирах теглича забелязах, че отзад има доста свободни букси. Може и да има фабрично окабеляване за JBL.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от mapamop » 29 Сеп 2020 11:01

На Авенсиса смених предните колони със Hertz 170.3, задните са оригиналните. Нищо друго не съм пипал. Аудиото не е с JBL оборудване, или поне нищо не пише по въпроса. Знам че няма нищо общо с РАВката.
Фактите до които стигнах:
- Pioneer имаха специфичен модел на сайта със същата основа за закрепване, и същата букса за включване като оригиналните. Не ги намерих в България, в Амазон ги имаше, обаче доставката щеше да ги оскъпи брутално.
- JBL GX602 от Технополис звучаха глухо и "пластмасово". Язък за марката - китайците я осраха и нея.
- звукът от новите колони е по-силен (50w > 17.5W за оригиналните). Има повече ниски и при над 45/62 степени на усилването започват да гъгнат леко новите, и като че ли високите са орязани. Това е чисто мое усещане, не съм с кой знае колко чувствителни уши вероятно.
Моето мнение е да смениш колоните с нещо което ти звучи добре в магазина. По-евтиния и относително безболезнен вариант е.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от batececo » 29 Сеп 2020 13:49

Аз бих потърсил мнение в магазин/сервиз, където се занимават с монтаж на аудио системи в коли. Да чуят, да преценят на място, не знам дали се предлага подобна услуга и колко струва, но си струва да се пробва.

zhivko.neychev
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Сеп 2020 21:34
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 2.0 AWD

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от zhivko.neychev » 29 Сеп 2020 17:51

Благодаря много за мненията. Всеки който вече е пробвал нещо реално ми дава насока от къде да започна.

Със сигурност ще пробвам най-напред с колони. Това което четох и гледах досега е че реално към момента, може би Alpine и JBL са двете марки които гледам.
Alpine:
http://caraudio.bg/product/971/alpine-s-s65.html - Мисля че това е доброто решение за отзад. Дори и JBL изпълнението на RAV4 няма отделни пищялки на задните врати, което автоматично означава че тоя звук в краката на задния пасажер, няма начин да го чуеш отпред за да ти се получи обемен звук в колата.
http://caraudio.bg/product/970/alpine-s-s65c.html - Това е за отпред + таблото. Ако се заслуша човек на текущата конфигурация например на ниво на музиката 10/15 ще види че реално музиката идва само от говорителите в таблото, което ме навява на мисълта, че тези във вратите наистина са голям компромис. Не знам дали тези в таблото да не останат, защото те ми се струват доста широк спектър и не са само пищялки.
За JBL гледах няколко неща и общо взето този клип сравни всичките колони за които се чудех
Това което казват хората е, че JBL стават по-добре за системи без усилвател докато Алпина искат усилвател за да може да се разгърне и звучи добре. Но този JBL мисля че има по малък импеданс и заради това звучат по силно. Ако обаче смесиш говорители с различен импеданс, тия с по голямото съпротивление приключват. Затова и там най вероятно трябва да смениш всичко. И като цяло ако усилвателя е за 4 ома, не е добре говорителите да са по малко.
Относно медиите и какво може да се сложи, има такива които са специално правени за заместване на оригиналните на ТОЙОТА
- тука са показани устройствата които са така наречени plug and play. Запазваш задната камера, оригиналното USB и обучаваш радиото на командите от волана. Тъпото е че така и не разбирам как микрофона не може да се запази ама колкото толкова. Всичко това въври с устройството, иначе се купуват всякакви адаптери и модули, докато се заровиш с неща които накрая не е ясно дали ще тръгнат правилно.

Ако някой е купувал Alpine колони да сподели впечатления. То най-вероятно и от модел до модел има разлика, но аз имам опит само с медия плеър и честно казано направо къртеше. Макар и най-евтиния пак работеше много добре и не грее! Преди това имах едно SONY GTX, което също свиреше добре, но пък грееше като фурна.

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от optimo » 29 Сеп 2020 18:55

Аудиото в колата е най-голямата дупка за пари с никакъв шанс за запълване.
Общо взето- първо говорителите се сменят- фабричните са отвратителни... След това с тези хубави говорители - естествено трябва качествен усилвател- Супер след седмица става ясно че след хвърлените пари - с фабричния касетофон няма как да изкараш хубав звук- още пари и резултата отново е отчайващ.... Няма как - чуват се гумите а при 160км/ч има неприятно бучене от предния капак....
Естествено трябва хубава изолация на колоните, отново пари за изолация на вратите..... Така и така тя струва сериозни кинти , няма начин не може вече с тези евтини афтермаркет говорители... купувай нови, ама тъпия усилвател изкривява много звука, трябва нов с кондензатори по големи от комин на тец... Китайската мултимедия е смешна - трябва замяна .......още няколко хилки...
Да ама при 180км/ч отново гумите се чуват по силно отколкото високите на средната колона ... Отново изолация, но с по качествен материал този път и на пода .... и цикъла отново се завърта...


Живко, кола и хубав звук - няма шанс. Вземи някаква голяма каса и усилвател и много лампички - важно е нещо да бумти и да се чува по добре от дискотеката, за пияните студентки важно е да усещат вибрацията, а не някакви тонове!Някой да е слушал преслва в 24 бит лослес аудио????

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от gimara » 29 Сеп 2020 19:54

optimo написа: 29 Сеп 2020 18:55 Живко, кола и хубав звук - няма шанс.
Някои, въпреки всичко докарват приличен звук:
Луксозната британска марка Rolls-Royce представи ексклузивна версия Inspired by Music ("Вдъхновена от музиката") на купето Wraith. Автомобилът е получил 1300-ватова аудио система, разработвана в продължение на две години от най-добрите световни инженери в областта на звука.
Системата включва два субуфера седем високоговорителя за високи честоти и още седем - за средни. В допълнение, два високоговорителя са вградени в тавана - за най-добър звуков ефект.
Специални микрофони, монтирани по периметъра на кабината, следят за излишните шумове, а електрониката автоматично регулира силата на звука и неговия тон.

zhivko.neychev
Мнения: 8
Регистриран на: 02 Сеп 2020 21:34
Местоположение: София
Автомобил: RAV4 2.0 AWD

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от zhivko.neychev » 29 Сеп 2020 23:27

optimo написа: 29 Сеп 2020 18:55 Аудиото в колата е най-голямата дупка за пари с никакъв шанс за запълване.
Общо взето- първо говорителите се сменят- фабричните са отвратителни... След това с тези хубави говорители - естествено трябва качествен усилвател- Супер след седмица става ясно че след хвърлените пари - с фабричния касетофон няма как да изкараш хубав звук- още пари и резултата отново е отчайващ.... Няма как - чуват се гумите а при 160км/ч има неприятно бучене от предния капак....
Естествено трябва хубава изолация на колоните, отново пари за изолация на вратите..... Така и така тя струва сериозни кинти , няма начин не може вече с тези евтини афтермаркет говорители... купувай нови, ама тъпия усилвател изкривява много звука, трябва нов с кондензатори по големи от комин на тец... Китайската мултимедия е смешна - трябва замяна .......още няколко хилки...
Да ама при 180км/ч отново гумите се чуват по силно отколкото високите на средната колона ... Отново изолация, но с по качествен материал този път и на пода .... и цикъла отново се завърта...


Живко, кола и хубав звук - няма шанс. Вземи някаква голяма каса и усилвател и много лампички - важно е нещо да бумти и да се чува по добре от дискотеката, за пияните студентки важно е да усещат вибрацията, а не някакви тонове!Някой да е слушал преслва в 24 бит лослес аудио????
Това което препоръчваш е да не подхваща нищо, защото няма да ми хареса и накрая ще се набутвам за цялостно оборудване без желания успех?
Това е опит за конкретния автомобил или като цяло опит който имаш с озвучаването на автомобил?
Ако исках да карам със 180, едва ли РАВ4 е колата, хеле на бензин с автомат кутия.
Студент бях преди 20 години, тая тръпка за която говориш отдавна ми мина.
Ако имаш опит с марка и модел на говорители, ще се радвам да споделиш.
Отпред има възможност за компонентни колони, докато отзад трябва да са коаксиални.
По принцип си прав, че едната покупка повлича друга, но хубавото е че аз не обичам да давам пари за прищявки. Това обаче ме по дразни от ден едно.

Аватар
optimo
Мнения: 373
Регистриран на: 12 Ное 2019 22:10
Местоположение: sofia
Автомобил: Rav4

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от optimo » 30 Сеп 2020 08:59

Правил съм разни експерименти на предишна кола. От опит ако искаш да получиш нещо -пътя е един - цялостен проект иначе се навлиза в една спирала на покупки.
Колоните са може би последното нещо което се сменя , не че не са важни, но преди тях има камара други по ужасни неща. Та от моя скромен опит
първо започни с обезшумяването. Няма да подобри музиката, но прави комфорта особено при дълги пътувания , много по голям. Няколко битумни лени във вратите и тавана правят чудеса на магистралата. Ако се добави и малко шумоизолация на калниците става уникално.
За да получиш обемен звук ти е необходимо DSP. Евтиния начин е с качествена китайска мултимедия и истинско хардуерно DSP + стъпало, плюса е че можеш да подкараш навигация waze за камери. Това е достатъчно да пътуваш приятно.
Скъпия начин качествено обезшумяване, цифрово аудио активно потискане на шума, звуков процесор , усилвател колони.......
Най-скъпия е да подменяш едно по едно нещата.

Какво съм направил до сега, в равката, изолирах вратите, поръчах някаква лента между таблото и стъклото (по препоръка) и сложих aux , стереото ми е достатъчно (за сега).
Успех.

Пълно оффтопик, но да не отварям нова тема че ми е влязла някаква муха - има ли някой който да преподписва с А1

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от slowtraveler » 30 Сеп 2020 11:22

Съгласен съм с optimo....
Евтиното решение с 'китаец' ти докарва посредствен звук, а хубавият звук се прави с пари...
Слагал съм китаец на Кашкая и общо взето резултатът е 'смесени чувства' :)
В смисъл - звукът стана не по-добър (въпреки рекламата на китаеца на DSP и т.н. :) )... Дори донякъде по-лош - регулировката на конкретния китаец е малко лява - при минимално усилване (първата стъпка над MUTE) вече се чува достатъчно силно, и понякога искаш да има и някоя по-тиха стъпка... Като качество на звука - калпаво, щото стоковите високоговорители (май бяха 6 на Кашкая) също не блестят с качество.... Но то и стоковият звук си бе посредствен де...
Обаче на мен не ми пречи - допълнителната функционалност ми харесва - отворен код, андроид приложения по избор и т.н...
Така, че общо взето - жертвах звука заради общата функционалност...
А поне при мен стоковият микрофон не може да се използва, защото 'китаецът' иска нормален микрофон, докато 'заводският' е някакъв капацитивен с допълнително захранване и т.н. - към него отиват повече кабели и захранване..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Двигателист
Мнения: 424
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от Двигателист » 07 Окт 2020 17:43

За говорителите - винаги съм бил много доволен от DLS.

geniya
Мнения: 296
Регистриран на: 17 Авг 2014 08:38
Местоположение: Асеновград
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Озвучителна система на RAV 4 4-та генерация(2013-2018)

Мнение от geniya » 29 Сеп 2022 11:19

Имам навигация B9004 в равката, смених предни и задни говорители и съм отчаян от звука на задните ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ .... Предните вече са HERTZ 170.3 и донякъде ОК и нови пищялки HERTZ, задните вече са подменени с PIONEER TSG-1720. Мощността на задните говорители и качеството им е пълна трагедия, трябва да коригирам звука към задните почти докрай, за да чуя звук отзад, като в същото време предните почти изчезват. Почвам да се съмнявам, че има дефект в медията и е гръмнало стъпалото за задните. Има ли някой, който да е доволен от задните говорители при директната им замяна?
Toyota Corolla Verso 2004, 2.0D4D 116hp -----------> Toyota Rav4 XA30 2008, 2.2 D4D 136hp /No DPF/

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта