[ Решение/ Отчет ] Подмяна на предни тонколони - Avensis T25

Аватар
mapamop
Мнения: 4076
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 290 пъти

[ Решение/ Отчет ] Подмяна на предни тонколони - Avensis T25

Мнение от mapamop » 11 Юни 2020 00:05

Накратко:
На тонколоните в предните врати на Авениса (Avensis T25, 12.2005) ми им дойде времето. Симптоми - съскаха в началото, после лявата започна да гъгне леко и накрая млъкна завинаги. Малко след нея и дясната започна да изчезва и да се появява когато тя си реши. Накрая си имах 2 напълно умрели колонки и използвах карантината, за да ги сменя.
Подробности:
- колоните си имаха съскащ фонов шум още като "нови" за мен. Лявата (шофьорската) започна да изчезва без причина (влизането в дупки по пътя не я оправяше). 2 месеца по-късно същата съдба я застигна и дясната ( пасажерската ).
- Заподозрени бяха: Тонколоните заради годините им, пречупени кабели в сноповете на вратите, оригиналният касетофон.
- За да променя нещо в системата, реших да започна с колоните и кабелите, впоследствие и с касетофона, ако се наложи.
- Разглобих корите на предните врати. Ръководства в Тубата -колкото искате. В интернет - още повече. В общи линии има да се развият винтовете зад капачето на дръжката за отваряне, под/зад панела с бутона/бутоните за свалянето на стъклото и зад бутона за отваряне на резервоара/капачето с надпис Avensis.
Примерно видео (аз не бих ползвал отвертки по пластмасите):

- тонколоните са хванати с попнитове със найлонови "шапки" за вратата - разпробих ги с 4мм свредло. Проводниците им са на букси със щипки - разкопчах ги.
- Извадих ги и ги размених (лявата и дясната със еднаква форма) - дясната която работеше частично не проработи и вляво, лявата само пращеше отдясно.
- Отидох и си купих чифт тонколони HERTZ DCX 170.3 - размерът им е 1:1 с оригиналните говорители, харесаха ми на звук. Можете да си закупите произволна марка говорители стига да са със 17см диаметър, 16.5см. диаметър на конуса и да не са по-дълбоки от мисля 50-55мм. Тези са 45 и има около 5 мм място докато опрат в хоризонталната повърхност под тях, вратата е изрязана отзад и имате още 4-5 милиметра докато опре в стъклото. Придържайте се към оригиналният размер.
- Поради липса на фланци изкормих оригиналните говорители. Причина - в събота следобед нямаше откъде, досвидяха ми парите които им искат, отделно не исках да си пробивам вратите допълнително и не исках да си режа инсталацията на вратата.
С mini grinder-а изрязах ребрата на оригиналният говорител и премахнах диафрагмата заедно с магнита. При изтръгването на карантията на колоната на всяка цена се стараете да запазите контактните пластини, на които са запоени говорители цели и буксата несчупена (ползвайте клещи-секачи). Изрязах и стърчащите остри парчета от ребрата и получих идеално гладка отвътре кръгла рамка с 2 контактни пластини. Нещо такова:
20200329_202722.jpg
20200329_202722.jpg (1.48 MiB) Преглеждано 3193 пъти
0000.jpg
0000.jpg (1.35 MiB) Преглеждано 3193 пъти
От контактните пластини запазвате непокътната хоризонталната, по-малката част. По-дългата, вертикалната я пречупвате, като притискате хоризонталната част да не се изкърти, изкриви и мръдне. Имате си фланци с фабрична букса.
Върху тези "фланци" си центровате новия говорител и със самонарезни видии 3.9ммХ13 си монтирате говорителите на "фланците" през монтажните им отвори.
НЕ използвайте по-дълги или по-дебели видии - ще се пукне пластмасата! Борда е достатъчно дълбок да поеме цялата видия без да стърчи и достатъчно широк, за да може да поеме без да се спука видията. Но там НЯМА толеранс - по дълга и по-дебела видия ще ви пукнат фланеца.
Получава се нещо такова като на снимката:
IMG-000-V.jpg
IMG-000-V.jpg (1.14 MiB) Преглеждано 3193 пъти
- Изрязах си 4 кабелчета от старо компютърно захранване - 2 червени и 2 черни. И запоих конекторите на тонколоните за контактните пластини (или по-скоро останалата хоризонтална част). Ще ви трябва флюс - паста, колофон...
В този случай поляритета на оригиналните и на тези тонколони съвпадна като страни. ВНИМАВАЙТЕ С ПОЛЯРИТЕТА НА КОЛОНИТЕ!. По спомен + е откъм щипката на буксата, има ги означени отзад до магнита на оригиналните говорители, или използвайте снимките - червеното е " + ", черното е " - " !
Спойките ги залях с горещ силикон, но уви - снимката я няма по някаква причина.
Получи се това:
20200330_003131-1.jpg
20200330_003131-1.jpg (1.11 MiB) Преглеждано 3193 пъти
- От схемата на касетофона и от електрическата схема извадих къде по конекторите се намират колоните:
- на касетофона (W53904) са на CN701, pins 1,2,5,6 - можете да си ги прозвъните с уред, след като свалите и касетофона. Има междинни връзки под пластмасовите кори на предните колонки в краката шофьора и краката на пасажера. Не помня точно кои крачета са на буксите, но може да си ги проследите по цветовете на кабелите. Като отворите отдолу се намират лесно. Схема на конекторите при мен, сверете за вашият модел:
CN701.PNG
CN701.PNG (102.52 KiB) Преглеждано 3193 пъти
Обратният монтаж на вратата оставям на вашето въображение. Монтажните отвори са с диаметър 6мм - аз използвах останали крепежни щипки за предните кори в двигателният отсек. Можете да използвате и винтове с гайки по избор, до момента до който винтовете са с главите си отвътре на вратата за да не опират в отвореното стъкло.
Съскането в колоните следва в следващият пост....
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
mapamop
Мнения: 4076
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 91 пъти
Получена  благодарност: 290 пъти

[ Решение/ Отчет ] Подмяна на предни тонколони - Avensis T25

Мнение от mapamop » 11 Юни 2020 00:41

Съскането на касетофона изчезна след подмяната на 2 кондензатора 2200uF/16V при мен.
Номерацията им е C701, C707 от ел схемата на W53904. Смених ги спекулативно, предполагам че и само със C701 щеше да мине номера,изчезна съскането, което го имаше и на новите колони, но лявата ми тонколона продължи да си "идва и отива", когато ѝ скимне. Заподозреният остана да е IC231 - крайният усилвател на касетофона, и проекта за реставрация беше зарязан. За 40 лева си смених целият касетофон и рязко загубих интерес към стария касетофон.
Схемата я има тук:
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 94 госта