Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

konik
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Май 2020 12:13
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota Avensis

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от konik » 21 Май 2020 12:23

Здравейте,

Имам Toyota Avensis 2005 - 2.0D, 116к.с. и имам следният проблем:
Когато дам на контакт започва едно бучене от таблото, което е със постянна сила (едно монотонно такова) и след 10-15 секунди спира. Като запаля колата и паленето е в тези 15 секунди - шумът продължава да се чува до края на посоченото време. Т.е. от контакт - 15 секунди го има този шум (независимо дали го изчакам да спре или запаля колата веднага). Знаете ли какъв може да е проблемът?

Благодаря!

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от tora » 21 Май 2020 15:03

Някоя клапа по въздуха, може би.

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от mapamop » 21 Май 2020 21:25

Износената площадка на зъбното колело на парното/климатика при мен издава по-скоро стържещ/щракащ звук.
konik, пробвай да си изключиш парното/климатика/климатроника (или както искаш го наречи), вечерта преди да изгасиш колата. Сутринта запали с изключени тези неща и ги включи след времето което си упоменал.
Виж дали шума ще го има...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Dicho78
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юни 2020 15:34
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Тойота

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от Dicho78 » 02 Юни 2020 15:59

Здравейте колеги.От няколко месеца съм собственик на Тойота Авенсис 1.8 2007 г. и имам същия проблем. Като я купувах не обърнах много внимание на това може би от мерак и защото не е постоянен тоя шум. При мен е също както писа mapamop щракащ/прескачащ звук на зъбни колела. Нямам идея от какво може да е защото се чува при работещ двигател на място и в движение. Пробвах да спра климатроника,но шума си остана. Интересно че не е постоянен а се появява по различно време или при включване на някоя функция. Предположението за някоя машинка ми се струва много вероятна. Как обаче да разбера коя е и дали трябва да се сваля таблото? Имам и функция за прибиране на огледалата които също може би са на машинки. Може ли да има някаква връзка? Още незнам какви моторчета има под таблото. С диагностика може ли да се хване нещо? Благодаря ви колеги и успех с проблемите.

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от mapamop » 02 Юни 2020 20:02

Self test на климатроника. Моторчето на огледалото ще го чуваш отчетливо встрани. Под таблото са сао клапите на парното и моторан вентилатора. При всяко запалване/гасене на двигателя мърдат клапите. Но си мисля че на изключени климатик и вентилатор не мърдаха.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Dicho78
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юни 2020 15:34
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Тойота

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от Dicho78 » 06 Юни 2020 22:28

Благодаря ти mapamop. Така е моторчета на огледалата е с постоянно бръмчене,звука е различен. При работещ двигател на място с изключен климатроник шума пак се появява,но не винаги. Пробвах когато започне щракането да пусна климатроника с вентилатор почти на макс после го спирам и шума изчезва. Трябва ли да се сваля таблото за да се оправи тоя проблем? Малко е дразнещ тоя шум а колата ми харесва и искам всичко да е наред.

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от mapamop » 06 Юни 2020 22:50

Вероятно е някое или всичките моторчета на клапите. Опитай да натиснеш OFF на климатика/вентилатора. В това положение дисплеят не трябва да показва нищо по него,освен последният режим (никакви температури, скали за оборотите на вентилатора, само горе/долу/долу + предно стъкло, горе+долу). Изгаси и след това запали - шумът трябва да го няма.
Пусни си диагностика на климатика - процедурата я имаше описана някъде по темите тук, има и клипове в тубата, руснаците също са я описали. Ще ти каже кой модул ти връща грешка, за да се ориентираш какво да търсиш. Единият мисля че можеше да се стигне като махнеш жабката, за другия нямам идея.
Теоретично и аз имам (поне) едно моторче което щрака, но покрай налягането на работа и другите болежки на легена, все не стигам до въпросното упражнение. Отделно все още си търся някакъв метал на фин прах, за да експериментирам да си забъркам "сопол" с който да си прекърпя вероятно износената графитна площадка. Не искам да разглобя веднъж, и после да открия че имам проблем за решаване, който да ме принуди или да събера обратно всичко без промяна, или да карам с частично разглобена кола.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Simo
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Мар 2019 16:31
Местоположение: Smolqn
Автомобил: Toyota Avensis 1.8 vvti

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от Simo » 15 Авг 2020 13:13

Здравейте група, от около седмица започна токова бръмчене и при мен и затова реших да проверя какво има по темата.Шума/бръмченето/ е не постоянен и с променлива продължителност от 2 до 15 секунди и дори само като дам на контакт започва.Имам един уред против гризачи под капака и много се надявах да е от него, но за жалост не е.Докато проверявах този уред по време на това бръмчене пипнах тръбите на парното,които влизат към купето и усетих вибрация по тях.Лято е и климатика по принцип не го изключвам изобщо.Качих се в колата и след множество проби установих,че когато пусна парното на макс градуси без значение вентилатора колко е усилен или намален БРЪМЧЕНЕТО ИЗЧЕЗНА.Радост,че проблема се оправи,но на другия ден,като си карах на климатик изведнъж пак започна да дава сигнали за поява.Надявам се някой да знае от кокво може да е... wacko.gif

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от biro » 15 Авг 2020 16:10

Шума всеки знае от какво е. Ти не знаеш ли? Прочети малко по-нагоре.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Simo
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Мар 2019 16:31
Местоположение: Smolqn
Автомобил: Toyota Avensis 1.8 vvti

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от Simo » 15 Авг 2020 17:58

biro, Ами незнам иначе нямаше да питам а ти като знаеш кажи от какво е и как да го поправя

Аватар
mapamop
Мнения: 3988
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от mapamop » 15 Авг 2020 19:48

Simo написа: 15 Авг 2020 17:58незнам
Да напиша а втори път:
Отдолу и отзад на арматурното табло, единствените части които се движат и могат да издават шум са:
Моторизирана клапа на климатика от страната на шофьора 1бр.
Моторизирани клапи на климатика от страната на пасажера - 3 броя
Вентилатор на климатик/парно - 1бр. От страната на пасажера.
Ако ползвате търсачката ще намерите поне 3 теми в които се разискват тези шумове.
Ако се разровите в поне един каталог за части, ще видите кое къде стои. Примерно japan-parts.eu ...
Biro е бил съвсем прав с въпроса. Просто не ви се рови достатъчно.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Simo
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Мар 2019 16:31
Местоположение: Smolqn
Автомобил: Toyota Avensis 1.8 vvti

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от Simo » 21 Авг 2020 10:13

mapamop, Благодаря

borivs
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Юни 2017 21:17
Местоположение: Ивайловград

Постоянен шум при подаване на контакт, който спира след около 10-15 секунди

Мнение от borivs » 14 Окт 2020 17:23

Здравейте имам същия проблем с Toyota corolla verso 2,2 d-cat свалих жабката и не мога да разбера как да сваля въздуховода, който е върху серво моторчето, бялата пластмаса се счупи на две и нямам никакво парно просто няма кой да пусне въздуха да минава през радиаторчето на парното. Разгледах няколко теми със същия проблем но така и не видях за Корола версо самото сваляне. Трябва ли да се сваля вентилатора или само въздуховоди за краката на пасажера е достатъчно? Аз и него не успях да сваля - развил съм 2 винта, но не излиза и ме е страх да не счупя нещо. Ако някой може да помогне благодаря предварително

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта