Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от BOz » 29 Яну 2020 12:40

Здравейте,

Една трагикомична ситуация. Изгоря ми крушката на левия фар, пак. Вече общо съм сменил 5 крушки, та 6-тата трябваше да е просто поредното досадно нещо за няколко минути работа.
Само, че няколкото минути се удължиха до час и половина и псуване по инженерната мисъл.
Кратко описание - за да се извади крушката се вади буксата и след това развиване на една капачка, която пази от навлизане на прах във фара:

Изображение

Та въпросната капачка както виждате се завива и развива във фара и през отворя ѝ минава крушката, за да излязат изводите ѝ, и да се включи буксата. Нищо необичайно и невиждано.
Както виждате изводът на крушката през гумената капачка не е симетричен и при въртенето ѝ изводът на крушката се изменя. Следователно въпросната капачка има само едно положение, в което би било логично да се поставя. С тази цел производителя от задната ѝ страна е сложил един недвусмислен надпис "горе". Отново всичко точно.
Но този път взех, че реших да следвам точно този надпис "горе" и държах когато тръгвам да затварям капачката, надписа "горе" да се пада точно "горе" на фара (образно 12 часа).
Е да ама капачката влиза в "горе" не точно в 12 часа, а да кажем в 12:10. Съвсем леко изместено от 12 часа. И викам сега няма да издребнявам толкова. Е да, ама като поставиш капачката в най-близката позиция до "горе" и започнеш да я въртиш, отвора започва да напъва крушката, по обясними конструктивни причини (снимката горе за представа).
Следователно крушката започва да не ляга хубаво върху леглото си и се получава разфокусирана светлина - установено след като запалих фара, за да видя дали новата крушка работи. Добре, че имах стена, за да забележа какво мазало прави напред.
И се започна едно напред-назад, изследване на причината и проба-грешка.
И най-накрая решението бе, че капачката с надпис "нагоре" не трябва да се слага нагоре, а нагоре надписа трябва да бъде поставен на 10 часа. Просто не подозирах, че някой гениален японски инженер ще допусне въпросната капачка да има посока нагоре, ама реалната позиция нагоре да трябва да се поставя на 10 часа и след завъртане да отива до 11 часа, което не е толкова нагоре, колкото в следващата позиция на защипване към фара.
Малоумна ситуация и решение на казуса, но реших да го споделя, за да го имате предвид и да обърнете внимание случайно да не се окажете с едни светещи слънца, без фокус, вадещи очите на другите шофьори, а и да нямате хубава светлина върху пътя. След час и половина почти бях решил да свалям броня и да вадя фара, за да видя проблема къде се крие, че всичко е на принципа на напипване.
Не знам как до сега не съм влязъл в това приключение, но ето че има и пръв път. Явно ако не ги мислиш нещата понякога е по-лесно и праволинейно. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от WoLF » 29 Яну 2020 22:58

Хайде юруш сега всички на стените да видим как сме си сменили крушките tooth.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2020 09:19

Че такава конструкция с три асиметрични чопа може ли да въобще да се сглоби неправилно? ohmy.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от BOz » 30 Яну 2020 12:55

slowtraveler написа: 30 Яну 2020 09:19 Че такава конструкция с три асиметрични чопа може ли да въобще да се сглоби неправилно? ohmy.gif
Ако се загледаш "чоповете", които се вкарват в отворите на фара и "заключват" капачката са даже 5 на брой. И очевидно могат да се вкарат и заключат не в правилната позиция на капачката. А колко лесно щеше да бъде един от тях да не е на симетрично разстояние от другите и всичко щеше да те води по единствения правилен начин на сглобяване на капачката.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2020 18:27

BOz написа: 30 Яну 2020 12:55 Ако се загледаш "чоповете", които се вкарват в отворите на фара
'Фонът' на снимката е маскирал другите чопове :thumbsup: Да, прав си... Аз си помислих, че са приложили един от най-старите методи - асиметрия, ама явно не е по фън-шуи на японците да правят нещо асиметрично tooth.gif
Учудва ме и факта, че 'центровката' на крушката става само през капачката... Няма ли захват на рефлектора - както го правят всички бели хора?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
WoLF
Мнения: 2584
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от WoLF » 30 Яну 2020 19:34

Има си нормалната щипка към рефлектора, но сложиш ли я и асиметричния маншон иска ловкост и накрая каквото си подал от него иска и включване tooth.gif Аз проблем със слагането нямах(от там и съмненията за неправилен монтаж), но запеклите маншони, заради оригиналните крушки guns.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Смяна на крушка на Приус-2 от 5 минути до 1.5 часа.

Мнение от BOz » 30 Яну 2020 19:47

slowtraveler написа: 30 Яну 2020 18:27
BOz написа: 30 Яну 2020 12:55 Ако се загледаш "чоповете", които се вкарват в отворите на фара
'Фонът' на снимката е маскирал другите чопове :thumbsup: Да, прав си... Аз си помислих, че са приложили един от най-старите методи - асиметрия, ама явно не е по фън-шуи на японците да правят нещо асиметрично tooth.gif
Учудва ме и факта, че 'центровката' на крушката става само през капачката... Няма ли захват на рефлектора - както го правят всички бели хора?
Не съм казал, че крушката се центрова чрез капачката. Но просто капачката напъва крушката и телчето не може да я задържи в леглото й и се измества.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта