Шалтерът дефектира трети път

Drago
Мнения: 7
Регистриран на: 06 Юли 2018 11:52
Местоположение: Шумен
Автомобил: Corolla Verso 2002, 1.8 VVT-i

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от Drago » 09 Яну 2020 22:05

Здравейте колеги, както можете да видите в профила ми колата е Тойота Корола Версо 2002, 1.8 VVT-i, бензин.
В рамките на 3-4 месеца шалтера (включвателя) гори три пъти. Получава се след кратък пробег в града (да кажем 5 км), оставям колата и след 10-20 минути стартера не върти. След няколко завъртания на ключа колата пали. След това понякога пали, понякога не.
Майстора ми обясни това, че след всяко завъртане втулките на шалтера се изместват и по някое време влизат на мястото си в стартера и го завъртат.
Според майстора стартерът е проверен основно, четките са сменени, всички тоци в него са наред. Акумулаторът също бил наред, но не е тестван на товарна вилка. Утре ще се тества и това.
Стартерът дава същият дефект и когато е свален.
С друг акумулатор проблемът също си остава.
Каква може да е причината за това дефектиране на шалтера?

vfr800
Мнения: 465
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 66 пъти

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от vfr800 » 09 Яну 2020 22:37

Не става ясно дали е подменен шалтера ? Ако е нагорял шалтера може да се почисти в зависимост от това дали е разглобяем, или не.Ако не се разглабя се подменя. Но тия обяснения с втулките са валидни само , ако има износване на втулките, а в крайна сметка , ако има износване трябва да се подменят, и втулките са на стартера а не на шалтера, шалтера втулки няма. Ако шалтера е проблемен обикновено връзката е достатъчна да изхвърли бендикса, но не и да завърти стартера, т.е ако бендикса изобщо не изхвърля вероятно проблема не е в шалтера.

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от urb » 10 Яну 2020 05:40

Аз моя стартер го дадох за рециклиране е Францискуп. Мисля ги има в цялата страна. Супер доволен съм. Професионална работа. И аз имах проблеми със шалтера (Бендикса).
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Drago
Мнения: 7
Регистриран на: 06 Юли 2018 11:52
Местоположение: Шумен
Автомобил: Corolla Verso 2002, 1.8 VVT-i

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от Drago » 10 Яну 2020 07:37

@vrf800 - Шалтерът е сменян два пъти с чисто нов, като и двата пъти в рамките на месец нямаше проблеми, след което проблемът се появи в идентични на описаната в първият пост ситуации (кратък градски пробег).

vfr800
Мнения: 465
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 66 пъти

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от vfr800 » 10 Яну 2020 09:22

Значи вероятно не е проблема там. Ако втулките на стартера са ок, остава да търсите проблем в ротора или статора. Понякога влагата ги раздува и се получават проблеми, но специалист би трябвало да забележи такъв проблем. Друг вариант е е стар акумулатор в комбинация с износване в стартера да изисква повече ток, който е непосилен за акаумулатора, или пък лоша връзка на плюсовия кабел.

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от urb » 10 Яну 2020 11:31

Или си купуваш рециклиран (или направо нов) стартер и забравяш. Може и втора ръка, но е до късмет. Аз ти препоръчвам да го дадеш на специалисти, а не на гаражни майстори по всичко. Всички можем да сменим един бендикс, но проблема може да не е там. Хората си разбират от работата. Просто им го носиш и казваш - не върти. Те си знаят работата, а и не взимат скъпо. Имат стенд и го проверяват преди да ти го дадът.
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

Drago
Мнения: 7
Регистриран на: 06 Юли 2018 11:52
Местоположение: Шумен
Автомобил: Corolla Verso 2002, 1.8 VVT-i

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от Drago » 10 Яну 2020 12:09

@urb - Ако бях убеден, че проблемът е в стартера, а не извън него, ще го купя, но да дам 200 лева и след месец да се появи същият проблем не ме устройва.

Акумулаторът е проверен с товарна вилка разреден и не е дал отклонения.

Shishkovi
Мнения: 178
Регистриран на: 02 Дек 2019 10:42
Местоположение: Казанък
Автомобил: Toyota Yaris 1,4 D4D MMT
Благодарил/а: 8 пъти

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от Shishkovi » 13 Яну 2020 14:10

Drago написа: 10 Яну 2020 12:09 @urb - Ако бях убеден, че проблемът е в стартера, а не извън него, ще го купя, но да дам 200 лева и след месец да се появи същият проблем не ме устройва.

Акумулаторът е проверен с товарна вилка разреден и не е дал отклонения.
Колега, така няма да решите проблема си ! Колегите ви дават ясни и точни съвети от първа ръка ! Така или иначе сте дали вече пари и то без да има краен резултат! Удобството да имаш личен автомобил изисква поддръжка и евентуални ремонти ! Личи си, че сте в час с ремонтите, поне разглобете сами стартера и огледайте добре нещата отвътре! Аз така си ремонтирах моя стартер на Лагуната! С помощта на братовчед ми, който е гаражен монтьор, го свалихме, отворихме и установихме разлепен магнит(статор) ! Аз бях купил нови четки, които сменихме профилактично, залепихме статора и стартера заработи като нов ! :thumbsup:

Drago
Мнения: 7
Регистриран на: 06 Юли 2018 11:52
Местоположение: Шумен
Автомобил: Corolla Verso 2002, 1.8 VVT-i

Шалтерът дефектира трети път

Мнение от Drago » 29 Фев 2020 07:50

Сагата завърши преди около седмица. Стартерът беше проверен от майстор с доказани умения в тази област. Той потвърди мнението на предишния - дефектен включвател. Сложихме оригинален, втора ръка. Старият дефектирал беше изпратен за рекламация, която беше одобрена от магазина. Преди седмица си взех парите.
Вече над месец и половина проблемът не се е появявал.
Благодаря на всички за съветите.
Темата може да се затвори.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта