Китайска навигация

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 19 Сеп 2019 17:44

Поръчах си за Кашкая китайска навигация от онези, които си идват с целия пластмасов централен панел..
Машинката пристигна добре упакована, но поради размера си веднага се отзова в митницата.
Въпреки, че имам EORI, електронен подпис и опит, реших да оставя Български пощи да свършат работата (срещу 14лв, а ако я бях свършил аз, трябваше да им платя 2лв)... Единствено им посочих митническият код, защото предполагах че ще ме вкарат в друга графа да плащам мито+ДДС вместо това да платя само ДДС...
Оформянето бе безпроблемно - при получаване на пратката си платих дължимите суми...
Опаковката - добра. Което си е важно при пренос на такъв голям и тънък пластмасов детайл.
Визуално - 1/1 както оригиналната пластмаса. По габарити пасна идеално.
Първоначално бях поръчал по-хубав модел, при който екрана се делеше на две, но търговецът ме уведоми, че поради факта, че моят модел Кашкай има индикации за поставени колани, неговият модел няма да е съвместимо. Наложи се да откажа поръчката.
При вторият търговец изпратих информацията, и търговеца потвърди, че нямало проблеми. Както се оказа - китайски мошеник :) При демонтажа на оригиналното радио установих, че имам включени в него три куплунга : голям многопинов стандартен (дето го има що годе във всичките радиоприемници), голям трипинов за радиоантената, и малък многопинов към индикацията за коланите. Китаецът имаше преходник за колемият стандартен куплунг и за трипиновият за антената. Но нямаше нищо за индикацията. Навързах това, което имаше за първа проба. Радиото си тръгна, но когато стартирах двигателя, светна чек на еърбезите...
Ясно - търси си индикацията.
Вторият проблем който срещнах бе с микрофона за телефона. Оригиналният при мен е с допълнително захранване, и една сравнително голяма кубична форма, и влиза сигурно в големият куплунг. Докато 'китаеца' дойде с отделен микрофон с жак. Смъкнах оригиналният микрофон, но за съжаление не успях да наместя в кутийката 'китайския' (не ми се чупеше неговата кутийка)... Та затова залепих китайския микрофон до оригиналния, и опънах кабела по що-годе стандартното трасе - по предния ръб на стъклото, дясна колонка (с внимание да не пречи на въздушните възглавници), под арматурното табло зад жабката и директно - зад централната конзола. Операцията бе сравнително лесна .
Антената на GPS я сложих напред под пластмасичката (имаше удобно място) - гледах хваща добре - около 19-20 спътника.... Антената за WIFI я залепих върху устройството (на място, където не пречи да влезе на мястото си).
Камери още не съм връзвал, защото не са пристигнали. Като пристигнат - ще отварям отново таблото. Двете USB ги изкарах в жабката през дупка в стената и :)
Китаецът дойдe с Навител без карти за България. Директно му качих IGO - стана елементарно и учудващо бързо. Уж го пишат USB2.0, а 4-5GB музика и карти ги прехвърли за минутка.
Софтуера - поносим. Звука - добър (не съм сигурен дали нямам отделен усилвател, защото само щракнах големия куплунг, а чинчовете за силовите изводи не съм ги включвал).
Общо взето - доволен съм засега. Екранът е с добра яркост, големичък (9") със сравнително ниска резолюция (май бе 1024/600 или нещо подобно), но за целта е много добър...
Сам си преминава дневен/нощен режим (според фаровете).
Копчетата на волана си ги преконфигурирах както на мен ми харесват, защото не ми харесваше оригиналната ергономика на англичанина п*!@№№%рас... tooth.gif
Та това е...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Китайска навигация

Мнение от boyanmt » 19 Сеп 2019 17:52

Честита нова придобивка!
Кое е по-добро? Оригиналното или китайското?
Сменяш го заради фасона,или заради допълнителни екстри?
Някой снимка ще постнеш ли...да го видим аджаба?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 19 Сеп 2019 20:07

Всяко нещо си има преимущества и недостатъци...
Сменям го защото ОЕМ варианта при мен бе прекалено архаичен - обикновено радио с 6хСД ченджър без MP3.. Добре, че имаше поне блутут за телефона, но и той си бе доста архаичен и сложен за управление - избираш телефоните от списък от 6 телефона въртейки врътката за усилване.... Основното - смятам да слагам камера за задно виждане - свикне ли се веднъж с нея, след това без нея е тегаво :)
Ако имам избор дали да взема ОЕМ или 'китайско' - навярно бих избрал китайското...

При ОЕМ сичко е добре напаснато и тествано с конкретната конфигурация. Китаеца например сега явно е с по-голяма мощност, и при усилване над 3/4 от мощността, високоговорителите започват яко кривене (да, силата на звука е по-голяма отколкото при ОЕМ).
Но ОЕМ е много затворена система, в която не можеш да правиш нищо по свой избор... Каквото са ти дали - това е...
Основни преимущества на китаеца:
1. Отворена система, позволяваща напълно нова конфигурация например на бутоните от волана - настройва се както се настройва джойстик :) Натискаш бутона, и казваш какво искаш да прави. Устройството стартира със заставка TOYOTA, та ще трябва да го сменя :) Сигурно ме знаят затова са го пратили така ppp.gif
2. Навигацията може да си я направиш суперактуална, и позволяваща ползването на авангардни технологии като TTS гласов синтез, 3Д сгради, предупреждения са скоростен режим, камери, полицейски засади и т.н. В момента сложих карти на HERE Q2/2019г, и сборка за обекти (фиксирани, мобилни камери, полицейски постове, та дори и пешеходни пътеки и наблюдателни камери) от Септември тази година... Нямам спомен кои точно обекти 'от национално значение' съм качил в сборката, ама сума ти време си играх да разчиствам индикации, защото особено 3Д визуализацията бе пълна с 'реклами' на банки, банкомати, магазини, бензиностанции - всяка с емблемата и името си... Претрупано...
3. Комуникационните възможности позволяват двупосочна комуникация - например ако му сложиш обикновен 3G или 4G донгъл на наш оператор - устройството не само си стои в нета и си смъква нужната информация - например трафик, метеорологични условия (сутринта колата ме посрещна с прогнозата на времето от нета :) ), гугъл карти, онлайн музика и т.н., но може и да го раздаде на потребителите в колата... Или пък да ползва нета от телефона за да си гледаш на големия екран например гугъл търсачката или клипче от тубата... При мен не съм направил нито едно от двете, но на паркинга пред вкъщи и пред офиса си хвана домашната и офисна мрежи, та си поиграх :) Можеш да си следиш и къде е жената с колата през гугъл-локация :)
4. Достатъчно голям екран - 9" си е доста удобен, макар, че имаше и с още по-големи екрани...
5. Можеш да вържеш към китаеца и евтин блутут ОБД донгъл, и да си гледаш TORQUE (има си го инсталиран)..

Единственият плюс на ОЕМ бе на Джипа, че показваше следващият завой и дистанцията до него и на дисплея пред шофьора. Иначе за Кашкая - твърдо е по-удобно и много по-функционално...
Прехвърлих в устройството 4GB музика (карта, която ползвах в Джипа), навигацията с карти за България и ми показа, че паметта е пълна май на 23% :)
Ще пусна снимка на резултата. За съжаление по време на процеса не правих снимки, защото вече бе здрач и бързах да свърша преди мръкване... Пък и ме нервираше светналата грешка на Airbags, която не самоизчезна дори и след включването на индикаторите...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Китайска навигация

Мнение от BOz » 20 Сеп 2019 10:24

slowtraveler написа: 19 Сеп 2019 20:07 високоговорителите започват яко кривене
Един говорител мнооого трудно ще криви ако на входа му дойде правилна синусоида. Кривенето обикновено се изразява в механичното му ограничение когато е в негативна фаза. Но този звук е доста различен от типичното кривене от клякане на усилвателя. И почти всички говорители или изронват, или опичат намотката преди механичното му ограничаване. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2019 11:35

BOz написа: 20 Сеп 2019 10:24 Един говорител мнооого трудно ще криви ако на входа му дойде правилна синусоида. Кривенето обикновено се изразява в механичното му ограничение когато е в негативна фаза.
Част от предишната ми работа в сервиза ни бе ремонт и настройка на професионално озвучително оборудване. Като оценка на мощностите - след ремонт на крайно стъпало например съм слушал музика и от калорифер, включен вместо товар, защото иначе квартала щеше да бъде добре озвучен :) . И калорифера свиреше - малко като радиоточка - нямаше ниски, ама се разбираше коя е песента :) Накрая му пуснах от сигнал генератора и 50HZ - ами завъртя си вентилатора :)
Така, че 'плющенето' на мембраната все още мога да го усетя :) И криви не само в негативна фаза - достигне ли до ограниченията на подвесната система - винаги се усеща...
Относно говорителите - точно по него време 'ремонтирахме' и едни 800W (ама истински) средночестотни високоговорители Peavey, на които рекламата им бе, че можеш да ги изгориш само ако ги хвърлиш в огъня, ама и тогава не е сигурно :) Просто бяха направени добре - да изгори 'предпазител' преди бобината... А и усилвателите на Peavey бяха интересни - сериозна саможертва :) Усети ли проблем, окъсява изхода си, предпазвайки високоговорителите, ама горейки цяла серия транзистори :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Китайска навигация

Мнение от BOz » 20 Сеп 2019 11:47

ОК. Това добре. Но няма как този китаец да накара който и да е говорител да криви, а той да изкарва изходната синусоида перфектна. Хайде сложи осцилоскопа и виж при пик на изнасяне на синусоидата как става равна и тогава пак сподели какво си видял в този случай.
Просто за инфо - всички говорители в нас съм си ги правил, намотаване, нови трептилки, гънки, мишурчета и т.н.
Имам два усилвателя за домашното ми озвучение - единия Б500 на обертон за високите и средите и един Б800 за ниските. И ти гарантирам, че с Б500-цата ще изкарам двойно по-мощен звук от сегашните ти колони в колата без да изкривят. Само механично да не се разпаднат. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 20 Сеп 2019 16:54

BOz написа: 20 Сеп 2019 11:47 Но няма как този китаец да накара който и да е говорител да криви, а той да изкарва изходната синусоида перфектна.
Никой не казва, че китаеца няма изкривявания (от стандартните чипове на ТДА - толкова :) ). И не смятам да връзвам каквито и да са осцилоскопи... Възможно е мембраната да допира до вратата - не знам, но и не ме интересува - нивата, при които се появи ефекта не са нормални за слушане - далеч над комфортната сила.
Но звукът на 'плющящата' мембрана трудно може да се сбърка :)
Та затова - не се хващай на бас за двойно по-мощният звук от сегашните колонки - ами те толкова си могат... Дали ще опърлят шпулите, не знам, но че ще кривят динамично мембрани (и от там - допълнителни изкривявания в звука)- в това съм сигурен :)
В интерес на истината - не съм ги гледал какви са като съпротивление, но като цяло - звукът ме устройва... Доста по-добре е от оригиналното радио (то въобще не можеше да достигне такива нива на звука)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 23 Сеп 2019 15:10

Ето малко снимки:
QQ1.jpg
QQ1.jpg (267.43 KiB) Преглеждано 4877 пъти
QQ2.jpg
QQ2.jpg (228.69 KiB) Преглеждано 4877 пъти
QQ3.jpg
QQ3.jpg (258.84 KiB) Преглеждано 4877 пъти
Реално дойде цялата пластмаса - вътре в червеното. Демонтирах от старият панел бутона на аварийните, и кръглите въздуховоди (само накрайниците)...
QQ4.jpg
QQ4.jpg (284.98 KiB) Преглеждано 4877 пъти
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

stefando
Мнения: 207
Регистриран на: 31 Яну 2015 04:51
Местоположение: Варна
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Китайска навигация

Мнение от stefando » 24 Сеп 2019 01:26

Тез иконки съм ги праИл една по една в доста часове от свободното си време и е претрупано,защото има всички брандове за БГ благодарение на моя скромен,безвъзмезден труд tongue.gif :
IMG_20190924_061101.jpg
IMG_20190924_061101.jpg (263.26 KiB) Преглеждано 4841 пъти
Тук има вариант и само с видимост на бензиностанциите,после човек може да си добави видими банка ОББ и CBA сам :thumbsup: :
https://www.smartzona.net/showthread.ph ... post520951
Много готови сборки за iGO Nextgen тук:
https://www.smartzona.net/showthread.ph ... post520648
Необходимо е регистрация във форума (безплатна) ppp.gif

Успех на всички фенове на iGO!
Toyota Auris Е15 1.4 D4D 2011

stefando
Мнения: 207
Регистриран на: 31 Яну 2015 04:51
Местоположение: Варна
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Китайска навигация

Мнение от stefando » 24 Сеп 2019 07:51

Ето ги двата варианта:
-с всички брандове
IMG_20190924_124357.jpg
IMG_20190924_124357.jpg (493.69 KiB) Преглеждано 4819 пъти
-само бензиностанции
IMG_20190924_124323.jpg
IMG_20190924_124323.jpg (423.59 KiB) Преглеждано 4819 пъти
Изборът е Ваш!
Toyota Auris Е15 1.4 D4D 2011

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 24 Сеп 2019 09:55

stefando написа: 24 Сеп 2019 01:26 Тез иконки съм ги праИл една по една в доста часове от свободното си време и е претрупано,защото има всички брандове за БГ благодарение на моя скромен,безвъзмезден труд
Похвално е старанието - оценявам го, защото в зората на GPS сам съм участвал доста активно в правенето на 'афтърмаркет' картата за Гармин особено в района на Варна :)
А IGO ми бе интересно преди около 10г, когато Маздата ми нямаше навигация, и съм си играл с доста сборки..
За мен наистина е претрупано, и затова смятам да ги разкарам изцяло, но тъй-като бързах, сложих първата сборка, която ми попадна, а тя се оказа малко 'счупена' - не обръщаше внимание на настройките за съобщения и винаги даваше гласово съобщение за превишена скорост.. Сега нещата се оправиха с много пълна сборка (заедно със скин и мап ченджър, и TTS), ама пък трябва поразчистя екрана, че така е практически нечитаем tooth.gif .
Което и почнах да правя де - доста от нещата съм ги махнал...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 27 Сеп 2019 01:51

stefando, би ли подсказал къде може да е проблемът за това, че навигацията постоянно пищи за превишена скорост (независимо дали в скина съм я оставил само визуална или не)...
Дори при изключено предупреждение - навигацията си приказва, че съм превишил скоростта...
В Смартзоната подсказват за някаква тема, където е описвано модифициране на sys.txt... Аз също имам далечни спомени за подобна настройка, ама нещо ми убягва...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Китайска навигация

Мнение от boyanmt » 27 Сеп 2019 07:11

Влез в настройките на навигацията-там има опция да махнеш уведомление за превишена скорост. Нищо не се модифицира,просто трябва внимателно да се разровиш. Същото беше със smart mirror- една кака постоянно дрънкаше че съм превишил скорост,докато не и намерих цаката. tooth.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Китайска навигация

Мнение от slowtraveler » 27 Сеп 2019 09:46

В настройките има опция ИЗКЛ/ВИЗУАЛНО/ВИЗУАЛНО+АУДИО...
За съжаление както съм писал по-горе, независимо от настройките - тя си приказва. Иначе при ИЗКЛ изчезва визуалното предупреждение за превишена скорост, ама звукът пак остава...
Благодаря на stefando - изпрати ми нужните редове от sys.txt файла...
[sound.announcer]
overspeedlimit=0
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

kanazuchy
Мнения: 16
Регистриран на: 21 Авг 2009 16:59
Местоположение: Пловдив

Китайска навигация

Мнение от kanazuchy » 28 Сеп 2019 21:49

Как приема радиото - имам подобна китайска навигация на Дачия Дъстър и сложих допълнително антенен усилвател. Въпреки това радиото приема по-зле от оригиналното.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта