Авенсис Т25 проблем със запалването

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 17 Ное 2018 19:39

Здравейте, преди да разглобявам реших да попитам във форума, може някой да е имал подобен проблем
Положението е следното — давам на контакт, всичко свети, завъртам да запаля и нищо, няма цъкане, чукане или друг звук. Изгасва километража, оборотомера, горивото и температурата, лампите за чека, акумулатора, маслото и другите светят. От централната конзола изгасва само бордовия комп, всичко друго свети /радио и климатроник/.
След 20—на опита за запалване за около 10 минути изведнъж завърта и пали без проблем. Колата я имам от 10 дни, досега ми се е случвало 3 пъти. Може 30 пъти да запаля без проблем и изведнъж решава че няма палене. Лошото е че го прави веднъж на 2—3 дни и топла и студена няма значение.
Насочил съм се към профилактика на стартера, на предишния ми автомобил /Рено Лагуна/ имах същия проблем, но там изгасваше всичко при завъртане, оказа се стартер.
При авенсиса има ли нещо по специфично и дали някой е имал подобен проблем?
Последно промяна от plami_pz на 17 Ное 2018 20:14, променено общо 1 път.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Akima » 17 Ное 2018 19:41

Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 02 Дек 2018 01:28

Здравейте,
Проблема изчезна след ревизия на стартера. Вече 4—5 дни откакто го монтирах обратно пали без проблем. Интересното е че след монтажа влезнах в колата и първите два пъти при опит да запаля пак беше същото, никаква реакция. Тъкмо взех да псувам и третия път запали. Надявам се проблема да не се появи отново.

Nomak
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Окт 2018 09:49
Местоположение: гр.Видин
Автомобил: Авенсис

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Nomak » 13 Дек 2018 22:48

Здравейте, колеги. Да споделя и аз първоначални впечатления от началната фаза на сутрешното НЕпалене. Всичко започна от преди 2 седмици. Вкарах колата в гараж, седя там седмица, на около -8-0 градуса. Влизам,въртя и...няма палене. До преди седмица си палеше, а сега няма шанс. Въртя и момента (секунда-две) на паленето го изпуска, и после си върти само на стартер. Мъчих я 2 седмици така. На 50 проби, палеше веднъж. Когато палеше, ставаше от раз. В другите проби, само си въртеше. Накрая падна и акумулатора и не искаше да запали изобщо. Сякаш не и достигаше едно завъртане, на мамеца беше. Бях сигурен,че е от акумулатора, но купих нов и се оказа, че не е от това... Тръгнах по майстори и ми спадна дедовия. В какво ли не се съмняваха- дюзи, помпа, имобилайзер, подгревни свещи, стартер, рейл, ел. помпа в резервоара и т.н. Трябвало само оригинален софтуер за диагностика на Тойота или в сервиз но Тойота, в който взимали по 1000лв само за "Добро утро". Цял ден само вкарване във филми...Днес дойде човек на място с диагностика. Намерих го набързо и се съгласи да дойде веднага. Закачи я, и след 2 мин с първото завъртане запали. Каза, че са излезли 3 грешки на 3 датчика. Изчистил ги е, и колата запали от раз. 2 датчика на помпата и един на рейла. Така каза, че му е показало, аз не разбирам. Нямал как да каже кой от тях е, защото можело да е само един от тях, а другите да са ок. Каза, че има голяма вероятност пак да стане така, но кога... Когато стане, да я затегля до него, да я закачи и евентуално да хване първата грешка и това да сменим. Казва ми, че и трите са от по 300лв. Единият от тях не е ли прословутият SCV клапан? За сега е това. Ще споделя следващи впечатления и новини.

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Cealtex » 14 Дек 2018 09:45

Nomak написа: 13 Дек 2018 22:48 Здравейте, колеги. Да споделя и аз първоначални впечатления...
Много познато явление. Мен същото ме подведе да си купя нов Хакумулатор, но както един велик човек ми каза - "Никога не е излишен нова акумулатор" - нямам проблем с това. Пък и най-малкото, като се купи кола от автокъща, никога няма да ти сложат чистак бърсак нов tooth.gif

Ако това, което описваш е като следното:



То 99,9% е SCV клапана и имаш 2 решения:

Решение 1 - viewtopic.php?f=23&t=19833&p=349695#p349695

Решение 2 - Купуваш си нов. Ако си с фейслифта и 2.0 D-4D 126 коня, то тук има 2 модела:

Оригинален - 04226-0L030
Подобрен - 04226-26020

Не съм сигурен за 2.2 дали не са същите, но може бързо да се провери. Иначе да, цената на тоя клапан е около 300 лева.

При мен след няколко дена НЕкаране на колата, тя запалваше от ~20 път, на следващия ден от ~10, на третия ~5 и на четвъртия от 2-3. След почистването на клапана, поне за сега няма ядове с паленето, но това може да е временно решение (отлагане) до купуването на нов.

Разбира се винаги има и вариант това, което Akima е писал малко по-горе да е валидно и за теб.

Успех с ремонта!
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 18 Дек 2018 00:11

plami_pz написа: 02 Дек 2018 01:28 Здравейте,
Проблема изчезна след ревизия на стартера. Вече 4—5 дни откакто го монтирах обратно пали без проблем. Интересното е че след монтажа влезнах в колата и първите два пъти при опит да запаля пак беше същото, никаква реакция. Тъкмо взех да псувам и третия път запали. Надявам се проблема да не се появи отново.
Днес след две безпроблемни седмици отново същото нещо.
Тръгвам от вкъщи, никакъв проблем, спрях два пъти пред два магазина, запалих без проблем. Изминал съм около 15 км. и на третото място на което спрях неможах да запаля. Пак същия проблем на контакт всичко свети, завъртам и нищо. След 10—на опита запалих и тръгнах. После спрях още два пъти и запалих без проблем. Имам съмнения че има нещо хлабаво някъде, или е клеясало и не дава добър контакт. Ще я водя на ел. техник сигурно, спира ме само факта, че повечето ще са като мен ,,дай да сменим това пък ще видим,, :)

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Cealtex » 18 Дек 2018 12:01

plami_pz написа: 18 Дек 2018 00:11
plami_pz написа: 02 Дек 2018 01:28 Здравейте,
Проблема изчезна след ревизия на стартера...
Днес след две безпроблемни седмици отново същото нещо...
Прочете ли мението ми горе?

След като вече си рециклирал стартера и това нещо продължава, мисля че все пак няма да е лошо да погледнеш и SCV клапана и да пробваш да го почистиш, особено, ако видеото, което съм приложил към мнението си горе отговаря на това, което се случва при запалване при теб.

Успях да изровя клипчето, което може да се намери и в една от темите относно този проблем, в което показваха как става почистването (вярно, че е на някво Мицубиши, но принципа би трябвало да е подобен):



И още едно:



След почистването трябва да се направи и инициализиране на помпата с помощта на Techstream. Инструкции има в дългата тема за SCV клапана :whistle:

При мен не се е проявявало точно такова нещо, тоест да успея да запаля, да покарам малко, да спра тук и там и след това да не мога да запаля, но все пак ми се струва, че виновникът е SCV клапана и при теб може би е малко по-зацапан.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 19 Дек 2018 01:14

Клипа го видях, стартера върти, но автомобила не пали. При мен проблема е друг, не върти, не цъка с две думи нищо не се случва при опит за палене. След 10—20 опита изведнъж завърта и пали без проблем.
Имам един въпрос, какво се случва ако селеноида /мисля че така се казваше/
на стартера е за смяна?

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от mfandakov » 19 Дек 2018 08:09

Ако шалтера/ соленоида/ прави проблеми може да се случва точно което описваш.Но той е лесно проверим дори на место.Има едно тънко кабелче на стартера,пробвай да го размърдаш когато не върти стартера да не се е окислило там.Другият заподозрян е клемореда и той прави такива мизерии.
worthy.gif

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 19 Дек 2018 09:27

Ок. Благодаря, тези дни ако намеря време ще продължавам с опитите да установя кое не е наред.

Rumen885
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Окт 2018 23:51
Местоположение: София
Автомобил: Toyota avensis d4d 116hp

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Rumen885 » 23 Дек 2018 16:48

plami_pz написа: 19 Дек 2018 01:14 Клипа го видях, стартера върти, но автомобила не пали. При мен проблема е друг, не върти, не цъка с две думи нищо не се случва при опит за палене. След 10—20 опита изведнъж завърта и пали без проблем.
Имам един въпрос, какво се случва ако селеноида /мисля че така се казваше/
на стартера е за смяна?
колега не знам дали изобщо може да имат нещо общо но имах едно клио което имаше същият проблем отидох при майстора и се оказа няква букса или датчик който е към стартера явно не даваше хубаво контакт напръскя с нещо и после нямаше ядове

YoKK
Мнения: 184
Регистриран на: 09 Мар 2017 06:50
Местоположение: Plovdiv

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от YoKK » 23 Дек 2018 17:04

Идентични са и симптомите при загуба на маса между двигателя и шасито. С течение на времето и боклуците по пътищата, връзката към мотора или рамата се зацапва и може да направи проблем. Прегледай връзките и ако имаш възможност
затегни и напръскайй с някакъв спрей за почисване на ел. съединения.

Rado255
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Авг 2019 15:45
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Тойота Корола

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от Rado255 » 07 Авг 2019 15:51

Здравейте, интересувам се какво е станало в крайна сметка, от къде е идвал проблема, тъй като имам идентичен случай

plami_pz
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Ное 2018 08:53
Местоположение: Пазарджик
Автомобил: Авенсис 2.0 D4D

Авенсис Т25 проблем със запалването

Мнение от plami_pz » 14 Юни 2020 13:00

Не съм влизал отдавна.
Проблема се оказа в ключа, с втория ключ пали без проблем :)

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта