Лампа за акумулатор при спрян двигател

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 06 Ное 2018 09:13

Здравейте колеги,

Тази сутрин като паркирах и изключих двигателя, лампата за акумулатора ми светна и остана да свети постоянно, дори при изваден ключ. Някой сблъсквал ли се е с подобно нещо? И бихте ли ме посъветвали как да диагностицирам къде е проблема?

Колата е Toyota Corolla 1.6 VVTi 2004. Притежавам автомобила от 3-4 месеца, та акумулатора не знам кога последно е сменян, мисля че пишеше на него 2011 или 2013, но трябва да проверя.

Поздрави,
Димитър

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от slowtraveler » 06 Ное 2018 09:16

Да не би нещо да ти прави проблем контактния ключ?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

YoKK
Мнения: 184
Регистриран на: 09 Мар 2017 06:50
Местоположение: Plovdiv

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от YoKK » 06 Ное 2018 09:20

В случая не е от значение колко стар е акумулатора. Трябва да се види контактното гнездо на волана, но на първо време изключи клемите на акумулатора, че като седи така на контакт, може да станат други поразии.

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 06 Ное 2018 10:32

Не мисля че е на контакт в момента. Когато двигателя работи, лампата не свети. В момента който изключа, след няколко секунди само лампата за акумулатора и check engine светват. Завъртам още веднъж ключа и го изваждам - лампите продължават да светят.

На едно място в интернет намерих, че може капацитета на акумулатора да ми е паднал под допустимото. Със сигурност обаче не е често срещано, защото не намерих много резултати за точно този проблем.

IvoKrastev
Мнения: 116
Регистриран на: 06 Юли 2018 15:16
Местоположение: София
Автомобил: Avensis T25, 2007, D4D 126hp

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от IvoKrastev » 06 Ное 2018 12:27

Ignite написа: 06 Ное 2018 10:32 На едно място в интернет намерих, че може капацитета на акумулатора да ми е паднал под допустимото.
Ако можеш да запалиш, по-скоро не е това. Щом ти свети лампата на акумулатора при изваден ключ е почти сигурно нещо консумира ток от него. На първо време свалянето на клемата е задължително.
ИзображениеИзображение

dokkito
Мнения: 450
Регистриран на: 01 Юни 2013 09:34
Местоположение: Шумен
Получена  благодарност: 2 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от dokkito » 06 Ное 2018 12:51

Самата верига за следене на алтернатора остава активна, тоест следи се без да е на контакт колата.
Който не може да работи с главата , трябва да работи повечко с ръце.

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 06 Ное 2018 14:24

Благодаря много за отговорите и за съветите!

Уговорих си час за сервиз. Разкачих клемата на акумулатора. Изглежда някое реле е залепнало някъде. Ще напиша какво е развитието след като закарам колата.

Иначе акумулатора при изключен двигател беше 12.76v, на включен на празен ход 13.81-13.86, което е в граници.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от WoLF » 06 Ное 2018 17:29

Акумулатора си държи нормално напрежение, лампата никога не е имала пряка връзка с това напрежение... И според мен проблема е в логиката за следене на зареждането. Похвали какво са казали сервиза. Успех!
ИзображениеИзображениеИзображение

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 14 Ное 2018 09:09

Така!

Заведох колата при един познат, който се занимава с електроника. Той видя, че има проблеми с алтернатора, но това не беше единствения проблем, каза че най-вероятно има проблеми и с компютъра, защото захранването минава оттам.

Свалихме и занесохме алтернатора при човек, който се занимава със сервизирането им. Имаше проблеми с релето. Вкарваше такива смущения, че радиото в офиса му припукваше. Сменихме релето, монтирахме алтернатора, напрежението при включен двигател се покачи от 13.6V-13.8V на около 14.5V.

Проблемът с лампата обаче все още го имаше, както и нестабилните обороти на празен ход.

Колата нямаше никакви грешки преди да почнем да търсим проблема. Момчето почна да разкача модули един по един, но проблема с лампата все още го имаше. Накрая се отказа, защото проблема според него беше някъде по окабеляването - окъсен кабел или липсваща маса някъде по купето. Препоръча ми да я закарам при някой който се занимава с електро.

Препоръчаха ми да я закарам при Коцето на ул.Козлодуй. Чухме се с него същия ден след като му я оставих - той ми каза че само зачистил грешките от модулите които сме разкачали и лампата изгаснала. Той също беше много учуден от това да е бил проблема, но вече 2-ри ден колата е наред.

Това което аз предполагам е, че релето на алтернатора нещо е ошашкало компютъра, но без да изкарва грешки. След като Коцето е зачистил всички грешки, компютъра най-вероятно се е ресетнал и проблема се е оправил. Забелязах че и радиото ми хваща по-добър сигнал и намира повече станции, с което преди това имах проблеми, но тъй като така взех колата мислех че е нормално. Оборотите на празен ход също се стабилизираха. Пак играят малко, но това най-вероятно е от дроселовата клапа както четох тук.

Та така - стискайте палци да го няма повече този проблем! :)

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от WoLF » 14 Ное 2018 11:55

Дано колата се дообучи на хубавия ток и всичко се изглади!
ИзображениеИзображениеИзображение

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 19 Дек 2018 09:04

Здравейте отново,

Проблемът се появи отново преди около 3-4 седмици. Закарах я на същия майстор, той пак е ръчкал и се беше отказал - не знаеше от къде е проблема. Когато се качих да си взема колата, лампите не светеха - той не знаеше дори, че я е оправил. Днес обаче, проблема пак се появи и ми се иска да я закарам при някой друг, който евентуално да намери конкретната причина. Бихте ли ми препоръчали майстор за електро?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от slowtraveler » 19 Дек 2018 09:23

Виж алтернатора... И куплунзите към него..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Ignite
Мнения: 10
Регистриран на: 30 Юли 2018 14:48
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 2004

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Ignite » 19 Дек 2018 09:32

Алтернатора е със сменено реле. И уж диодите му са проверени, а и не знам дали е възможно ако пробие диод да се оправи за известно време и пак да даде проблем.

Иначе при разкачане на куплунг на алтернатора лампата за акумулатора изчезва, остава само check engine, но това може би защото прекъсвам веригата към лампата. Освен масата да не прави добър контакт, ще пробвам да я зачистя и да я закача пак.

Искам да я закарам при някой друг майстор, защото този всеки път ми говори различни неща. Единия път имало грешки. Втория път като я закарах исках да погледне за грешки да ги зачистим на момента за да видим дали ще се оправи, но той ми каза че нямало грешки предния път и не било от това. Като си я взимах пък каза че имало някаква грешка на таблото, която не успял да изчисти. Освен това не знаеше че проблема е изчезнал. Не мисля че ме лъже, но говори несвързано.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от WoLF » 19 Дек 2018 09:37

Той просто не знае какво не знае, нормално е...
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Freedom
Мнения: 387
Регистриран на: 22 Яну 2010 11:04
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 5 пъти

Лампа за акумулатор при спрян двигател

Мнение от Freedom » 20 Дек 2018 10:38

Когато не си на контакт и ти свети лампата почукай по релето IG1 и виж дали няма да изгасне. На Авенсис-а се намира в таблото с предпазители над краката на шофьора, за Корола - не знам, може да е пак там.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта