[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Akima » 18 Апр 2017 13:00

Автомобил:
Toyota Corolla E12 - ниво SOL

Компонент/агрегат:
Автоматичен климатик/Климатроник

Проблем:
Сервомоторчето е изгубило данни за позицията си и я променя постоянно.
Вентилаторът на автоматичния климатик е една идея по-шумен.

Решение:
Демонтаж и разглобяване.
Профилактиране и лубрикиране.
Евентуална подмяна на четки на вентилатора.

Процедура по демонтаж:
1.Развивате ECU-то, без да го откачате.
2.Развивате 3-те болта на вентилатора.
3.Демонтирате вентилатора.
4.Изваждате един въздуховод за краката на пасажера.
5.Изваждате виновното сервомоторче.

Повече за демонтажа и по темата:
https://www.drive2.ru/l/1938899
https://www.drive2.ru/l/4543380
https://www.drive2.ru/l/6787324/

Демонтаж на въздуховодът:
Изображение
Внимавайте за буксите:
Изображение
Няма проблем да бъде пуснат отстрани:
Изображение
Оказва се, че ел.моторът на вентилатора може да бъде обслужен:
Изображение
Четките изглеждат стандартни медно-графитени - захващането също:
Изображение
Производител е естествено Bosch:
Изображение
Сериозно разпрашаване в корпуса:
Изображение
Този компонент освен, че не се намира струва и около 500-600 лева:
Изображение
При мен виновно беше вервомоторчето за температурата:
Изображение
Експлоатирано е 12 години почти само в диапазона от 19 до 21.5 °C:
Изображение
Пластмасовия корпус на сервомоторчето - напомням преди сваляне да бележите позицията на рамото:
Изображение
Естествено липса на лубрикиране:
Изображение
Ясно си личи работния диапазон:
Изображение
Водачите и самото ел.двигателче:
Изображение
Почистване от спечената 12 годишна грес и фина обработка с подходяща литиева грес:
Изображение
Същото се случва със зъбните колелца и червяка:
Изображение
Проверка на покритието от нова грес:
Изображение
Загъвам 3-те медни крачета съвсем леко нагоре, за да е сигурен добрият контакт с работната повърхност:
Изображение
Любуваме се на готовия продукт:
Изображение


Сглобявате но обратния ред и сте готови.
Ремонтът беше извършен от мен лятото на 2016 - почти една година по-късно всичко функционира перфектно.
Състоянието на моторчетата и четките са на кола с ясен пробег, купувана нова и на не повече от 165-170к км към датата на заснемане.
Може да си правите извод за пробега на "новия" внос по четките на вентилатора - едва ли някой ще си играе да ги сваля като мен.
Скрибуцането от сервомоторчето се оправи и не се е връщало.
Вентилаторът само почистих, а четките му зашкурих под добър ъгъл - като им гледам ресурса ще стигнат за още 100к км.
Тишината е пълна - на ниска степен са чува много трудно.С този темп това ще е най-рано 2022 година.


За ентусиастите - измерени лично от мен:
  • четки - 80х90 mm;
  • четкодържач - 80х90х250 mm.
Модераторският екип Ви желае приятно и хладно лято. cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Огнян
Мнения: 28
Регистриран на: 11 Окт 2015 14:35
Местоположение: Шумен

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Огнян » 26 Май 2017 10:44

Здравейте! Винаги когато прочета пост на Акима, знам две неща: първо, че проблемът го има и при мен почти със сигурност (и аз не съм го отразил wacko.gif ) и второ, че ще намеря решение за него с всички нагледни материали и то като за ентусиасти като мен :thumbsup: Ще се пробвам да направя и тази профилактика и ще споделя резултатите.
Поздрави и благодарности!

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Corolla_E12_hs » 27 Юни 2017 22:53

При мен онзи ден изпадна бялата част от сервомоторчето, докато си карах по магистралата. Последните 2 години си се чуваше скърцането и така и не успявах да разбера кое точно скърца така, разбира се само при пуснат климатик лятото. Ще пробвам да направя профилактиката. Само 1 въпрос - пластмасовата бяла част продава ли се отделно? Че при опит да я поставя обратно разбира се счупих захващането и се чудя нова или да я лепя с бизон лепило...

Изображение

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Akima » 28 Юни 2017 00:43

Продава се само комплект и е над 100 лева по памет.
Лепете смело.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
gogovatev
Мнения: 12
Регистриран на: 12 Май 2015 11:21
Местоположение: София
Обратна връзка:

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от gogovatev » 06 Сеп 2017 22:29

Здравейте колеги,
графитните писти подлежат ли на възстановяване или да търся ново моторче? Явно и тук работният диапазон е бил много тесен. Възможно ли е износените писти и спеклата се грес да предизвикват скърцане при работа на климатичната система? При задвижване на ръка на клапата която мести това моторче, тя се движи леко и безшумно?
Лека вечер.
Изображение
Toyota Corolla E12 HB 1.6 VVT-i 2005
Made in Japan

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от slowtraveler » 06 Сеп 2017 22:53

Не съм виждал успешно възстановяване на графитни пътечки sad.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gogovatev
Мнения: 12
Регистриран на: 12 Май 2015 11:21
Местоположение: София
Обратна връзка:

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от gogovatev » 07 Сеп 2017 00:08

И аз такива съмнения имах. Ще се търси друго.
Toyota Corolla E12 HB 1.6 VVT-i 2005
Made in Japan

Двигателист
Мнения: 423
Регистриран на: 13 Окт 2008 23:32
Местоположение: София
Автомобил: Avensis 3S-FE,RAV4 XA30 1AZ-FE
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 19 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Двигателист » 09 Сеп 2017 10:09

Здравейте! Какво е най-подходящо за почистване на пистите? Алкохол, специализиран контактен спрей (имам някакъв почистващ, явно на алкохолна основа и консервиращ такъв, който мирише по различно :D ), лек бензин (медицински)? За грес - явно обикновенна литиева става, като предполагам, че не е агресивна нещо към колелцата? . По-рядка сигурно е по-добре?

Аватар
onicks
Мнения: 96
Регистриран на: 13 Апр 2010 13:44
Местоположение: София
Автомобил: Rav 4 2.0 vvt-i 2004

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от onicks » 10 Дек 2018 08:13

Здравейте,при мен на рав4 2004 са 2 моторчета за управление на клапите на парното.Проблема ми е следния,каквито и копчета за положение на обдухване да натисна,преобладаващата въздушна струя обдухва предния прозорец.Съвсем леко се усеща централна конзола и долу в краката при избор.Едното моторче работи,другото го сваляй разглобяване но въобще не се движи,или е изгоряло,или недостига напрежение до него.На толкова неудобно място са го сложили тия жълтури.Има ли някакви жила или нещо което може да се откачи или да блокира,така че да не отваря напълно желаната посока на обдухване.?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от slowtraveler » 10 Дек 2018 10:11

Е нали сам казваш, че моторчето ти е блокирало - защо не почнеш от там - да имаш изправно моторче.
И чак ако след това не работи системата - да продължаваш с по-нататъшната диагностика...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от Akima » 10 Дек 2018 10:56

Какви жила като има моторчета?!

Профилактирайте моторчетата:
http://lexus-bulgaria.com/viewtopic.php?p=39077#p39077

Четете,четете и пак четете.

Временно може да си застопорите клапата в желано от вас положение.
Ново моторче е над 100 лева.
От англичанка не търсете, че бяха обратни май/поне air mix моторчето беше обратно/, но ако ви се заиграва може от двете да правите едно.

В заключение:
Четете,четете и пак четете.

П.С.Тези неща ги профилактираме преди зимата. :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

bedo63
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Мар 2018 17:19
Местоположение: пловдив
Автомобил: раф4. корола версо

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от bedo63 » 18 Яну 2019 18:23

до колегата Акима. Имам корола версо с климатроник.днес реших да го пусна да охлажда но нещо не го чувам да включва.на топло работи .Търся компентентно мнение.Благодаря

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от gimara » 18 Яну 2019 19:00

bedo63 написа: 18 Яну 2019 18:23 до колегата Акима.
Akima написа: 10 Дек 2018 10:56 В заключение:
Четете,четете и пак четете.
Колега, по-компетентно мнение от това в първия пост, надали ще намерите. Ако това не ви е достатъчно да се справите сам- сервиз. И вземете да напишете коя година е тази кола, че са два модела. Ползвайте и търсачката, и на други модели се е случвал този проблем. Решението е идентично.

Аватар
onicks
Мнения: 96
Регистриран на: 13 Апр 2010 13:44
Местоположение: София
Автомобил: Rav 4 2.0 vvt-i 2004

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от onicks » 20 Мар 2019 16:39

Някой в София занимава ли се с обслужването и ремонта на тия моторчета?

Аватар
onicks
Мнения: 96
Регистриран на: 13 Апр 2010 13:44
Местоположение: София
Автомобил: Rav 4 2.0 vvt-i 2004

[Corolla E12][Фото-отчет]"Объркано" сервомоторче и шумен вентилатор на автоматичен климатик

Мнение от onicks » 25 Мар 2019 16:45

Здравейте отново,направо ще се сваря в тоя Японски курник.Парното подухва топло дори и да не е пуснато,със ръчно затворени клапи на таблото подухва топло на предния прозорец.При намаляване температурата дори на low пак духа топло.При пускане на климатроника започва да духа горещо.Колеги споделете информация за някой колега(майстор) занимаващ се с такива проблеми,немога да се завирам под таблото(трябва да демонтирам седалки за да вляза там)последния път се сванах за една седмица. worthy.gif worthy.gif worthy.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 39 госта