Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Iliyа Damyanov
Мнения: 384
Регистриран на: 05 Апр 2016 15:10
Местоположение: Мюнхен

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от Iliyа Damyanov » 11 Окт 2016 01:15

Задължително майстора ти говори задължителните алабализми. Машината която ти закача ще от отчете теч ама е по-голям от килограм за година. При автомобилните климатици нормата е 7% загуба на година и е предимно от уплътнението на оста на компресора. Това при положение , че си пускаш климатика един два пъти всеки месец по десетина минути за да се омаже уплътнението и да уплътнява по-добре. Нещата не стоят като при домашните хладилници където всичко е херметизирано със заварка. Както и да е климатика няма отношение към проблема ти.
Щом като течноста ти е в норма провери дали имаш циркулация. Тоест температурата на входящата тръба и изходящата. Ако са горещи разглобяваш за клапи , ако не са търсиш защо няма циркулация.
Поздрави и да пишеш как си се справил с проблема.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от slowtraveler » 11 Окт 2016 14:03

Навярно не обясних правилно - проверката на климатика обикновено включва само проверка на фреона. Който пък няма никакво касателство към отоплението...
Проверката на течове отново включва скан за утечки на фреон, но не и на антифриз...
Ако антифриза е ОК, то вариантите за липса на топло са или запушване на радиаторче, или повреда на управлението/клапите...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 26 Фев 2019 11:35

Здравейте, колеги ! Моля за вашата помощ и съвет за един май проблем , възникнал с електрониката на колата! Моята кола е Тойота Версо , производство 2011 г., купена от Тойота Русе и там се обслужва. 126 к.с. - дизел, оборудване мисля Луна. Купих я от първи собственик, като непосредствено преди покупката - м. декември 2018 г. и правихме проверка на компютър в същия сервиз. Всичките и показатели бяха в норма. Колата си върви и сега много добре. Но още след покупката забелязах , че когато температурата е под 0 градуса и докато загрее нормално много от датчиците и светят предупреждаващо. Дисплея в дясно горе предупреждава за проблем със системата против приплъзване и тракшънконтрол, светят датчици на тази система, , АБС-а, спирачките, сервоусилвателя на волана, датчика , като пътен знак -внимание. Ако са започнали да светят така, чакам колата да загрее/ синия знак за температура да се скрие/ и спирам автомобила,изключвам го. След като тръгна, няма проблеми- датчиците изгасват. Ако не спра колата, продължават да светят, докато не спра и изключа. Забелязах , че когато е по-топло времето - над 0 гр., няма такъв проблем. Това вече няколко пъти при температура под 0. В събота обаче - 23.02., когато пътните условия бяха лоши и пътя леко заснежен , ми се наложи да пътувам около 120 км. Датчиците започнаха да светят, спрях след загряване , като тръгнах - изгаснаха. Пет-шест пъти обаче ми се случи следното. На лек завой или на прав ,хлъзгав участък, когато вероятно се е задействала системата против плъзгане - поне аз така си го обяснявам,се случва следното: За част от секундата волана става твърд, изгасват токовете/ таблото потъмня за миг/, придърпа и отново си продължи най-нормално.Изглежда тази система VSC/според мен/ дърпа много ток за да функционира и за това колата прави така. Поне аз така си го обяснявам. Във връзка с това ви моля да ми помогнете с информация и съвет: 1.Правила ли е вашата кола така или да сте чували за други коли, както и на какво се дължи? 2.С компютърна диагностика дали могат да се установят причините? 3.Може ли да е от слаби кабелни връзки? Моля за вашите предположения, информация и съвети! Предварително ви благодаря!

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от boyanmt » 26 Фев 2019 11:51

EU_BG_akademika написа: 18 Фев 2016 09:34 Сега, ще ви разкажа....
Колата е модела 2003-2008 1.8 биндзин...
биндзин - Ново гориво на пазара... юбре народее... tooth.gif

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 26 Фев 2019 12:13

Искам да допълня, че проблемите едва ли ще са от разхлабени клеми на акумулатора, тъй като този - най- притеснителния симптом , спирането на токовете и на двигателя за част от секундата го прави само този ден - на 23.02., около 5-6 пъти. Преди не го е правила, но и пътят все е бил хубав. На другия ден - 24.02. пътят беше по - добър и направи това нещо само веднъж. За мен е тази -противоплъзгащата система, но защо отнема толкова ток? Трудни въпроси за мен, човек, който до сега е карал кола от 2000 г. с много по-малко електроника и такива екстри.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от slowtraveler » 26 Фев 2019 13:15

Все пак - проверка на клеми (включително и връзките към стартер и купе), масата, и проверка на акумулатора...
Защото ако проблемът бе само в АБС (да, той черпи доста ток), но 'захранването' бе достатъчно товароносимо - навярно би изгорял бушон, но не и да гасне цялото табло....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gena_bs » 01 Мар 2019 21:15

Провери и за окислени проводници и такива с нарушена, напукана или липсваща изолация. Окислението обикновено е близо или в самите кабелни обувки. Като са прекалено окислени се късат нишките на многожилните проводници и се намалява ефективното им сечение. При натоварване се създава пад на напрежението и е възможно компютърът да изключва второстепенните консуматори, от които не зависи безопасността.
Затягане на всички съединения, като преди това е задължително контактните повърхности да се почистят поне с контактен спрей.
Не с WD40, а със спрей за контакти!

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 02 Мар 2019 13:32

Направихме компютърна диагностика на колата в сервиз на Тойота.Казаха ми, че имало отчетени грешки и според тях са възникнали проблеми в комуникацията между отделните компютри на колата. Имам и отчетените грешки на файл , ама не знам как да ги вмъкна в текста, за да ми ги разчете разбираемо някой по-просветен. Някой да каже как аз - новобранеца тук да кача файл - снимка от ЖСМ?

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 12 Мар 2019 09:39

Моля, знаещите и можещите да обяснят на незнаещия като мен, що за грешки са отчетени , какво означават и какво трябва да се предприеме. Представям графиката на компютърната диагностика. Най-после разбрах как да качвам изображения тук, че даже и два пъти го направих.
Прикачени файлове
IMG_20190301_152415 – Копие.jpg
IMG_20190301_152415 – Копие.jpg (418.93 KiB) Преглеждано 2891 пъти

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 29 Мар 2019 15:21

Уважаеми колеги, ще ви бъда много благодарен, ако някой ми преведе на разбираем език таблицата от направената на автомобила ми компютърна диагностика. Предварително благодаря!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от slowtraveler » 29 Мар 2019 15:32

Какво ще ти помогне това да ти бъде преведена таблицата?
Първите три реда имат записан Freeze frame.
1,2,5 са с активна в момента на сканирането грешка, докато 3,4 е стара грешка..
1 - проблем със системата за управление на двигателя. Ако грешката е детектирана по CAN, изключват се и TC/VSC с цел безопасност
2 - вероятно Control Module Communication BUS Off
3 - вероятно Lost Communication With Brake System Control Module
4 - Battery Current Sensor Circuit Range/Performance
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

gocho28
Мнения: 14
Регистриран на: 23 Ное 2018 17:43
Местоположение: Разград
Автомобил: Тойота Версо

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от gocho28 » 29 Мар 2019 17:20

Благодаря! :thumbsup: Човек се учи, докато е жив ! Знанията се трупат постепенно. А и ако нямаме информация, не можем да си направим и елементарен анализ. До сега съм сменил Москвич, Лада, Трабант, Сеат Толедо ,произведен 1993г. и Рено Сценик -пр.2000. На всички съм достигал определено ниво на НЕкомпетентност, което не е било високо, но достатъчно да си направя съответните изводи, как да постъпя при проблем.Разбира се технологичното ниво на сегашната ми кола е над споменатите по-горе, но не е върхът. Направена е от хора , за хора.Малко по-вече знания за нея, не са ми излишни. Пък и не мога още като я купя и да кажа:"На тая кола нищо не и разбирам, да става каквото ще!" Нали? Но обясненото от Вас, slowtraveler е стъпка нагоре за мен! Пак- благодаря! :D

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от slowtraveler » 29 Мар 2019 20:22

Стандартния подход при такова ниво е да потърсиш какво означава грешката...
От там - да разбереш как функционира автомобила и какви са взаимовръзките между отделните модули...
След което да седнеш и да анализираш какво би довело до съответните грешки.
По-нататък - да провериш най-вероятните причинители. И най-накрая - да отстраниш проблема...
Изглежда лесно нали? Обаче в реалност нещата не са точно такива...
Пример - съвсем непрофесионално 'чета' грешките на един джип, който е 'светнал като коледна елха'...
Лампа 'Проблем с двигателя'... Ако се вярва на лампата - проблемен двигател...
Обаче ровенето продължава - причина за светването и генериране грешка в ЕКУ - 'проблем с трансмисията' .
В трансмисията има генериране на грешка - 'трансмисията реагира мудно, и затова двигателя влиза в авариен режим'... АБС/ТС/ЕСП също светят - загубили комуникация...
И грешка на шибидаха -'ниско напрежение'...
Изводът - смяна на акумулатора, след което грешките отиват в небитието :)
Както виждаш - диагностиката е повече от 50% от успешното завършване на ремонта/отстраняването на проблема...
Четенето на грешки дава само насоки, но след тях има доста 'високотехнологичен' мисловен и технически процес за да установиш със сигурност проблема..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
jacob12
Мнения: 113
Регистриран на: 29 Дек 2018 15:55
Местоположение: Варна
Автомобил: Toyota Rav 4 2.0 petrol engine

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от jacob12 » 29 Мар 2019 21:08

Жоре, нещо не ми стана ясно, дай пак no.gif
Чека на двигателя светнал заради грешка в трансмисията, реагирала мудно, АБС, ЕСП светнали - загубили комуникация с лампата на номера, кутията си признава, че заради стружки от хидротрансформатора вечер плафона ти източва електроните и извода е да напомпим задна лява гума заради вакуум в резервоара tooth.gif
Иска ми се да повярвам, гледам и търкам ушите си tooth.gif
Че твоята кола няма ли си генератор, да зарежда този акумулатор, та да не записва ниско напрежение ( явно е все пак, че имаш утечка или акумулатора, правен от индианци в Минесота) на 4-та година не става ? Оттам през шибидаха, да ти вкарва паразити в двигателя ?
Ясно е, че ниско напрежение е записано при палене, даване на контакт. Ами като запалиш нали генератора вече зарежда, на джипа даже имаш меню да го гледаш точно колко е, и няма причина вече да имаш авариен режим заради ниско напрежение. Или ?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Неработеща електроника и работещ двигател - Avensis T25 VVTi

Мнение от slowtraveler » 29 Мар 2019 22:46

jacob12, не бе моята джипка а друга - над 4л, или над 5л бензинка :)
Не преиначавай - описал съм точно какви бяха грешките :) Чека на двигателя (и генерираната в ЕКУ-то му грешка) бе светнал заради 'проблем' на кутията, а съвсем не заради някакъв проблем в ДВГ.
АБС/ТС заради 'проблема с комуникацията с двигателя' (може да е и заради чека на двигателя)...
Ако се разровя - може и да намеря скрийн-шотове от Ланча... ppp.gif П.С. Вайбъра ги е изтрил - не мога да ги намеря - изтрил съм ги и от телефона...
И да - шибедаха продължаваше да си 'пише' грешките заради ниско напрежение - явно преходните процеси го моряха (май само него не го бях щракнал със скрийн-шот), докато на кутията при посъбуден акумулатор грешката замина към историята. И след изчистването и - изчезна и чека на двигателя (то така и си пишеше че е вдигнал чека заради кутията)....

Та затова и споменавам, че системата може да генерира 'странни грешки', които формално са си съвсем правилно отчетени, но тълкуването им може да е погрешно..
И ако не се бяхме заровили в информацията/подсказката на шибедаха, можеше да отидем да търсим под вола теле...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта