Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams...

Публикувай отговор
Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Akima » 09 Фев 2015 22:09

Няма проблем.

Пробата е на твой риск! - длъжен съм да го спомена.

Работи на Cruiser 150.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
stoyankirov
Мнения: 91
Регистриран на: 31 Яну 2014 10:56
Местоположение: Велико Търново
Автомобил: Toyota Prius Gen.3 - 2009
Благодарил/а: 3 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от stoyankirov » 10 Фев 2015 16:23

Akima написа:Няма проблем.

Пробата е на твой риск! - длъжен съм да го спомена.

Работи на Cruiser 150.

Някой вече го е правил щом " Работи на Cruiser 150". Защо да има риск ?!?
Не разбирам?
Всъщност откъде мога да си взема/купя такава платка, каквато е показана и да разбирам, че трябва да се свърже на място на CD на компа нали така?
Toyota Prius Gen.3 - 31.08.2009г. - 1.8 - 136ph - 195000км

Аватар
Мишен
Мнения: 65
Регистриран на: 01 Апр 2015 18:42
Местоположение: София

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Мишен » 02 Май 2015 13:23

Изображение Изображение
Относно Waze

Приложението Waze е безплатно навигационно приложение за смартфони с GPS. То притежава следните функции:
Речев инструктаж завой-по-завой (BETA: само в някои страни)
Доклади за пътния трафик в реално време
Цени на горивата в релано време (BETA: само в някои страни)
Изговаряне на имената на улиците (BETA: само в някои страни)
Избягване на платени пътища (BETA: само в някои страни)
Безплатни актуализации на картата с ваша помощ
Търсене на дестинация по адрес, име, забележителност, в Google Search, Foursquare, Bing или в контактите ви.
Поддръжка на многобройни езици
Забавни игрови елементи и вградено социално общуване.
Изображение Изображение Изображение


https://www.waze.com/
https://www.youtube.com/user/WazeGPS1
https://wiki.waze.com/wiki/%D0%91%D1%8A ... 0%B8%D1%8F
https://www.facebook.com/groups/wazebulgaria/?fref=ts
https://www.waze.com/forum/viewforum.php?f=306
Прикрепяте заснетият материал, описвате ситуацията и заставате зад твърденията си с имена и координати за връзка. „Пътна полиция” преглежда кадрите, създава АУАН и Ви кани да се разпишете като свидетел.
https://www.facebook.com/sdvr.stolichnapolicia

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от slowtraveler » 02 Май 2015 15:05

От известно време се занимавам по-активно с WAZE, но има неща, които ме дразнят в него...
Според мен все още е доста по-слабо от Google Maps...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Мишен
Мнения: 65
Регистриран на: 01 Апр 2015 18:42
Местоположение: София

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Мишен » 02 Май 2015 15:39

http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?f=26&t=32111
Начало форум » ОБЩИ ТЕМИ » Извън Темата
Waze - да преборим трафика
Smokie
Много от вас предполагам използват навигация под някаква форма - умен телефон, фабрична навигация в колата, таблет или навигационни устройства лепящи се по стъклата.

В следващите редове искам да разкажа за една идея, която придобива доста голяма популярност напоследък.

Идеята се казва Waze. Някакви израелци са направили програма за мобилни устройства, която освен пълноценна навигация, добавя и допълнителни функции. Програмата следи за задръствания, бензиностанции с най-ниска цена на литър гориво, показва приятели, запомня любими маршрути както и показва в реално време полицейски засади, катастрофи и най-полезното на българския шофьор - камерите.

Как работи програмата:
За да работи програмата има нужда от умен телефон (Smart phone) и интернет. Програмата съм тествал да работи на iPad, iPhone, Android 4.x.x, както и на Windows Mobile 6.5.
Преди да продължа нататък искам да направя едно уточнение... Waze не използва offline карти. Картите, пътищата и изчисляването на маршрута се извършват с помощта на интернет! Можете да съберете някои части карта в кеша на програмата, но излезете ли от тези координати без някакъв интернет няма да виждате карта... също така няма да получавате информация за пътната обстановка в реално време. Все пак, програмата е направена за умни телефони... а те без интернет се обезсмислят. Waze не харчи много интернет, но зависи пряко от това дали се минава по нов маршрут или само се обновява картата с последната пътна обстановка.

Като казах обновява на картата... Waze идеята е съставена от общество, което участва активно в изграждането на пътната мрежа. Всеки един уейзър може да редактира картата, да поставя надписи в/у сгради, да надписва улици и да слага камери. Единственото условие е, той да е минал по този път. Ако даден път липсва, може в реално време да се "построи" в/у картата.

Докато е включен, Waze преценява средна скорост при движение на дадена отсечка и ако е ниска, отсечката почервенява, а ако има други уейзъри с път през тази отсечка те могат да се отклонят по алтернативни маршрути. Нещо повече... уейзър може да коментира и направи снимка на дадено събитие, като например счупен автобус, който прави задръстване или просто ремонт на пътя с пропускливост в едната лента. По този начин всеки може да се информира на секундата за случващото се около него.

Друга функционалност е, че програмата позволява интегриране с фейсбук, туитър, както и групи.
Аз не ползвам фейсбук и туитър, но създадох група Mazda fan club Bulgaria. В тази група каня всички приятели и фенове на Мазда да уейзят.

В програмата е заложен и морален стимул под формата на събиране на точки. Колкото повече карате, толкова повече точки получавате. Точки могат да се получат и ако сте полезни... като например редактирате пътната мрежа, съобщавате за някакви събития и тн.

Ако забележите позната количка на пътя, може да си размените и съобщение.... но разбира се, докато сте в движение, Waze няма да позволи игра с телефона - ОПАСНО Е!

В Обединеното Кралство ми показваше на картата най-близките бензиностанции с най-евтиното гориво. В България тази опция я няма все още... но това зависи от нас, уейзърите.

Цената: Програмата е напълно безплатна. До скоро беше и с отворен код, но заради заплаха от страна на епъл, че ще изтрие програмата от тяхното хранилище, хората бяха принудени да затворят кода.

Сигурен съм, че много от вас вече използват програмата, но си траят или говорят за нея от уста на уста.

Ако ви е харесала идеята, повече информация в темата или тук.
Приложението може да се свали и разгледа от Google Play и от App Store.
Прикрепяте заснетият материал, описвате ситуацията и заставате зад твърденията си с имена и координати за връзка. „Пътна полиция” преглежда кадрите, създава АУАН и Ви кани да се разпишете като свидетел.
https://www.facebook.com/sdvr.stolichnapolicia

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от slowtraveler » 02 Май 2015 17:56

Пробвал ли си програмата?
Защото както казах аз я пробвам от няколко месеца...
Основни недостатъци:
1. Малко потребители в БГ - т.е. 'актуалност на информацията' по принцип няма... Пускаш информация за полицейски пост, като информацията е активна 30 минути. Ако до този момент не мине друг уейзър и да я обнови, тя се изтрива. Та колко уейзъра я ползват?
2. Слаба образованост на уезърите, подаващи сигнал... Редовно се налага да се трият камери, обозначени като следящи скорост, а всъщност са камери за броене на трафика. В същото време програмата не позволява на уейзърите да добавят камера по друг начин освен ако си минал от там и в момента натиснеш бутона на телефона. Така не могат да се добавят наистина важни камери освен ако някой запознат не мине пред камерата...
3. Изключително лакома на енергия (и навярно за данни) програмка. Ползвам я в колата с един дърт Samsung Galaxy S2, на който съм сложил даннова карта и е постоянно включен в захранването. Като поработи известно време, целия телефон е горещ (и то при минимално осветяване на екрана и т.н.)... Реално трудно използваем на батерия.
Предимства - много приятен интерфейс за корекция на пътища... Наистина удобен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Akima » 14 Май 2015 01:03

Ето защо всички искат да купят картографския бизнес на Nokia.
Но защо HERE Maps е толкова апетитна хапка?
Залогът е повече от прост. Въпреки че HERE вече предоставя навигационни данни на около 80 на сто от фабричните картографски системи в автомобилната индустрия, да не говорим за лицензирането на самостоятелните PND (Portable Navigation Device) производители и повече, HERE последно работи и върху това, което нарича HD Maps.
Изображение
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

jingov
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Май 2014 14:26

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от jingov » 10 Юли 2015 17:41

Отдавна се оглеждах за нави софт, който да мога да ползвам когато ми е необходим, естествено с андроид устройсто.Имам си и вече остарял Холукс, но стават две устройста и е неудобно. Прегледах повечето безплатни и платени програми и накрая реших са си закупя Сиджик. Цената за мен е повече от приемлива и съжалявам, че забравих да обявя, че ми дават два лиценза , на цената на един. От Сиджика си закупих картите + нощният дисплей, които се оказа голямо удобство, проектира върху предното стъкло в син цвят достатъчно инфо- скорост, направление и не се налага да отместваш поглед .
Ползвам 5 инчов телефон/марково китайче/ който не загрява и самата програма не харчи много ток. Примерно от Бургас до София изяжда 40процента от батерията/бях забравил да го включа в зарядното/. При налични официални ремонти си има актуализации. На мен това ми е достатъчно.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Akima » 13 Юли 2015 14:33

След около месец тестове мога да кажа с ръка на сърцето,че Toyota Navigation DVD E1B не си струва като ъпгрейд на DVD E1A - разликите са минимални,а цената е същата.

Пиша го сега за колегите,който се интересуват от оригиналните карти - преди да се е появила "излекувана" версия и да са почерпили някой пират.
Както се казва някой по ларж настъпа мотиката вместо вас.
wink.gif cool.gif
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Akima » 08 Сеп 2015 13:40

http://www.dnevnik.bg/biznes/2015/09/07 ... lna_putna/
Най-късно през ноември ще бъде пуснат безплатен софтуер, който ще предоставя актуална пътна информация на шофьорите, които ползват GPS навигация, смартфони или други мобилни устройства с операционна система "Андроид", обяви в предаването "Още от деня" по БНТ министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Така потребителите ще получават информация за задръствания, ремонтни дейности, състоянието на пътищата и възможни обходни маршрути. Министърът съобщи, че ако е възможно, в софтуера ще бъде интегрирана система, която засича, ако водачът претърпи пътно произшествие и автоматично подава сигнал на тел.112.
Чакам да видя какво ще сътворят. :whistle:
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

Аватар
wscientist
Мнения: 104
Регистриран на: 25 Мар 2013 11:35
Местоположение: София

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от wscientist » 08 Сеп 2015 17:36

Подобна система в България вече има, но е ориентирана към автомобилните навигатори на GARMIN. Друг е въпросът, че нормалната й работа просъществува за много кратко. За съжаление в момента информацията в нея не се актуализира и обстановката е представена грешно... А иначе ползите от нея са големи. При пътуване до Австрия преди няколко години, на прибиране в един тунел беше станала катастрофа. Тогава навигацията автоматично преизчисли обходен маршрут покрай магистралата и избегнахме тапата.
Toyota Yaris 1.33 VVT-i, 99hp, 6-степенна, ръчна, 09.2011.

Аватар
Akima
Мнения: 7100
Регистриран на: 09 Юни 2009 17:28
Местоположение: Варна
Автомобил: Altezza
Благодарил/а: 29 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Akima » 01 Окт 2015 01:57

https://lima.api.bg/ - това е чудото от предния ми пост

https://play.google.com/store/apps/deta ... g.api.lima - Android

https://lima.api.bg/# - iOS - до 3-5 дни

Започвам тестове от утре.
Тържеството на разума се състои в това да живееш в мир с тези,които нямат разум.
Изображение
Непрочетените книги умеят да си отмъщават.
Особено добре това се отдава на "Наказателен кодекс" и "Ръководство за употреба на верижен трион".

stoyanov.bs
Мнения: 59
Регистриран на: 26 Апр 2014 19:55
Местоположение: Бургас

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от stoyanov.bs » 01 Окт 2015 11:22

Ето един сайт за трафика в България.
http://www.fleet.bg/

Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от iovkito » 13 Окт 2015 12:08

Колеги , някой пробвал ли е опцията mirror link на toyota touch 2 система с гсм самсунг с последна версия на андроид ? Искам да постигна това - https://www.youtube.com/watch?v=3u24v9RRxPc , но в момента нямам подходящ гсм за проба. Моят е samsung galaxy note 2 , а с него не става , защото програмата drive link на samsung работи само с версия 4.3 . В най-новите модели , тази опция е вградена , но трябва да съм сигурен дали става преди да си купя нов гсм.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
Рошко
Мнения: 918
Регистриран на: 09 Ное 2008 14:41
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Навигация - системи,модули,карти,телефони,POI,SpeedCams.

Мнение от Рошко » 13 Окт 2015 12:56

Ако даддеш малко по-подробни указания как се свързват устройствата и кои модели на Samsung са подходящи, ще тествам. В колата съм с Toyota Touch 2, а колегите около мен имат Note 3 и Galaxy S3... Ако един от двата е подходящ и подскажеш как да ги свържа, ще тествам.


П.С. Зачетох се в това под видеото, което си споделил и го подкарах... на S3! На Note 3 не работи.
Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от Рошко на 13 Окт 2015 14:49, променено общо 3 пъти.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта