Тракане от моторчето на клапите на климатика?

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Тракане от моторчето на клапите на климатика?

Мнение от Rudy » 27 Юли 2011 12:35

Не съм убеден, че тракането е от там и затова да попитам - трака (дори бръмчи) периодично от лявата страна на таблото с уредите (може и да е зад него). Чува се ясно и без значение дали двигателя работи и дали е включен климатика (или дори самовентилацията) - прави го и само на контакт на място. Отначало беше веднъж месечно, сега се учести и като честота и като продължителност.

Та има ли някой подобни оплаквания и как се стига до това моторче?
(или и аз като Веско си търся повод да се оплаквам от колата biggrin.gif )
Изображение

Аватар
Raya
Мнения: 1790
Регистриран на: 10 Апр 2009 12:17
Местоположение: Варна

Мнение от Raya » 27 Юли 2011 14:05

И аз имам същите оплаквания. А до клапите или моторчето се стига като се свали цялото табло, така казаха от Тойота.
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

Аватар
TATI
Мнения: 2742
Регистриран на: 02 Авг 2005 11:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 7 пъти
Получена  благодарност: 43 пъти
Обратна връзка:

Мнение от TATI » 27 Юли 2011 19:22

И при мен така, но от дясната страна и само при определено положение на клапите (в краката и през централните въздуховоди едновременно и само при 24 градуса без значение с или без включен климатик). В началото даже мислех, че някоя мишка се навряла вътре. Ам все не ми остава време да смъкна вентилатора с клапата да го видя каква му е болката. Предполагам, че е нещо електрическо, тъй като клапите се управляват от моторче. Ако и като го смъкна някога ще пишем какво е. Лошото е че няма да е скоро. Дано преди зимата му дойде реда.
Прочетете правилата на форума!
Hi-Ace 1979, 2.2 D, manual
Corolla Sedan 1998, 1.6i, automatic Terra
Avensis Wagon 2005, 2.0, D-4D, manual Sol
Kia Cee'd 2007, 1.6 CVVT EX, automatic

Аватар
diesel_power
Мнения: 469
Регистриран на: 29 Май 2010 17:45
Местоположение: Бургас
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от diesel_power » 27 Юли 2011 19:23

В моторчето има графитни пътечки ,които се изтриват и моторчето губи представа за позицията и затова се движи напред назад и трака.
Има минимален шанс да не е много изтъркан потенциометъра и да се оправи с почистване.Така оправих едно на ЛК 120 за вътрешния въздух,но друго ,което беше на лексус беше за боклука.

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 27 Юли 2011 21:44

Така като гледам това е "поредната" причина за кампания за Сервизна кампания? При мен няма значение от позицията на клапите и май няма значение от температурата. Аз май съм по-тежък случай! Май ще сменям колата - ама като чета то и тези в които се оглеждам и те страдат от същото (ЛК и Лексус РХ) - ohmy.gif и сега к'во?
Изображение

Аватар
Bass_Man
Мнения: 5557
Регистриран на: 15 Сеп 2007 20:38
Местоположение: София
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Bass_Man » 28 Юли 2011 01:11

Чи как кво VW !

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 01 Дек 2011 10:41

Както се появи, така и изчезна - вече цял месец не се е обадило. Кофти - тамън си изнамерих причина да сменя колата tongue.gif
Нищо - търсенето продължава, пък междувременно дано оттърва Vesko от Лексус-а дето само му създава проблеми...
Изображение

Аватар
diesel_power
Мнения: 469
Регистриран на: 29 Май 2010 17:45
Местоположение: Бургас
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от diesel_power » 01 Дек 2011 19:50

При авенсиса трака моторчето дето смесва топло и студено.
Намира се от лявата долна част на жабката .
Сваля се само жабката и се вижда.

Изчезнало е ,защото стана по-студено и за да достигне зададената температура е нужно да вкарва повече топъл въздух ,а на това положение графитните пътечки са здрави и не се побърква да се мести напред назад.

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Мнение от Kiki » 01 Дек 2011 20:45

Bass_Man написа:Чи как кво VW !
Или Ауди!? laugh.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Raya
Мнения: 1790
Регистриран на: 10 Апр 2009 12:17
Местоположение: Варна

Мнение от Raya » 01 Дек 2011 21:22

diesel_power написа:При авенсиса трака моторчето дето смесва топло и студено.
Намира се от лявата долна част на жабката .
Сваля се само жабката и се вижда.
И какво се прави после? Трябва ли да се сменя моторчето?
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

Аватар
Rudy
Мнения: 1347
Регистриран на: 14 Юни 2009 17:35
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Мнение от Rudy » 01 Дек 2011 22:16

Kiki написа:
Bass_Man написа:Чи как кво VW !
Или Ауди!? laugh.gif
Абе вие друга работа нямате ли си (@kiki - да взема да докарам комбито да го лъснеш за Коледа?)? Официално изявление - Авенсиса ще сменя за Камри или Лексус (когато/ако пуснат комби) а от съществуващите модели - Лексус RX или ЛК.
Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Мнение от Kiki » 01 Дек 2011 22:37

Rudy написа:Абе вие друга работа нямате ли си (@kiki - да взема да докарам комбито да го лъснеш за Коледа?)? Официално изявление
Няма проблем!
Докарай го да му лъснем мустаците, но дано не види Снежанка, защото ще го хареса и ще ти го вземе за да разкарват подаръците с дядо Коледа, а на теб щи ти подарят за коледа един Лексус, да се чудиш какво да го правиш. wacko.gif biggrin.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Raya
Мнения: 1790
Регистриран на: 10 Апр 2009 12:17
Местоположение: Варна

Мнение от Raya » 01 Дек 2011 22:48

Kiki написа: Докарай го да му лъснем мустаците, но дано не види Снежанка, защото ще ти го вземе да разкарват подаръците с дядо Коледа. wacko.gif biggrin.gif
Кажи му да я напълни с подаръци, а аз всеки ден минавам покрай теб Изображение
....--Celica 1.8_00г--Avensis 1.6_00г--Avensis 1.8_05г--....

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Мнение от Kiki » 01 Дек 2011 22:53

Raya написа:
Kiki написа: Докарай го да му лъснем мустаците, но дано не види Снежанка, защото ще ти го вземе да разкарват подаръците с дядо Коледа. wacko.gif biggrin.gif
Кажи му да я напълни с подаръци, а аз всеки ден минавам покрай теб Изображение
Тогава със сигурност ще има за теб и особено за малкото човече. smile.gif
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

gdimitrov
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Апр 2012 10:21
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от gdimitrov » 07 Май 2012 11:00

Да вдигна малко темата - при мен се беше усилило много това неприятно тракане, а дясното моторче беше вече чистено, затова се хванах да почистя лявото.

За да се достигне моторчето (при Авенсис 2005) е достатъчно да се махне кората която е около педалите (не тази с еърбега под волана). Кората е хваната с две рапидки - едната се вижда горе вляво, другата е вдясно - към централната конзола. Има и една щипка в средата на кората между двете рапидки.

След това идва по-неудобната част - да се навре човек между педалите, но гледайки нагоре няма начин да не видите моторчето - намира се на около 20см над кората, която току що сте свалили. Захванато е с две рапидки диагонално - долу вляво и горе вдясно - неудобно е, но не е проблем да се отвият. Самото моторче движи един бял лост, който е закрепен с една ос към клапите на въздуховодите, хубаво е да го видите преди да го свалите, за да ви е по-лесно при сглобяването. (Ако вече сте сваляли дясното знаете за какво говоря).

Откачате кабела от буксата му и моторчето вече е в ръцете ви.

Изображение

Корпусът се отваря лесно - няколко щипки са.

Тук се виждат износените пътечки...

Изображение

Почистих внимателно големите стружки и разнесох смазката равномерно по пистите. А това са четките:

Изображение

Тях също почистих, сглобих всичко по обратния ред и след тази 30 мин
процедура за моя радост (и неясно за колко време) досадното бръмчене изчезна. :whistle:

Тук nat2500 е описал как е решил проблема при ЛК. Не съм сигурен дали и при мен ще е възможно да завъртя диска с пътечките на 180градуса, но като се счупи отново/съвсем ще го мисля.

Сега съжалявам, че не направих повече снимки, но мисля че ще се ориентирате! Дано съм бил полезен на някой. :thumbsup:

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта