Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

vice123
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2020 00:55
Местоположение: Sofia

Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

Мнение от vice123 » 05 Юли 2020 01:35

Здравейте.

Предстои ми диагностика на един от семейните автомобили - Тойота Корола Хечбек Е12 1.6VVTi 2006г. Ще съм благодарен за мнения и съвети, както и препоръка за майстор/сервиз. Два проблема се появиха заедно по време на шофиране на горещ ден:
1. Загуба на усилвателя на волана при загрял мотор - като тествах колата, след 15 минути шофиране в горещ ден волана стана труден за няколко секудни, оправи се за няколко секунди, после пак е труден, няма шумове.
2. След това пробно шофиране и гасене, мотора не може да запали - чува се "цъкане" начесто, 10на пъти в секунда, при друг втори опит имаше само едно "цъкане". След няколко часа колата пали и волана е ОК. Не е карана след това.
След моя лаически оглед - масло, антифриз, акумулатор и пистов ремък в норма. Тъй като не ми се е налагало диагностика на Тойотата до сега, необходимо ли е при тези проблеми това да стане конкретно в ТМ Ауто?

Благодаря

Enwor
Мнения: 173
Регистриран на: 19 Мар 2017 22:18
Местоположение: София
Благодарил/а: 4 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

Мнение от Enwor » 06 Юли 2020 10:34

Привет,
по време на тези проблеми (или преди) излизало ли е нещо на дисплея? Предупредително съобщение или нещо от сорта? Индикацията за записана грешка?
Случвало ми се е да изключи сервото на волана при упорите въртене и дълго задържане в крайно положение - това включва защитата от прегряване на елементите. Жегата сигурно го симулира.. Цъкането съм го виждал на умиращ акумулатор. За комбинацията от двете по-скоро някой губи ток някъде
Диагностиката може и да не е в Тойота, там просто е най-скъпа :).
Corolla 2005 1.6 VVTi 3zz-fe | hatch, SOL
Corolla 2020 Sedan 1.8 Hybrid

vice123
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2020 00:55
Местоположение: Sofia

Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

Мнение от vice123 » 06 Юли 2020 17:05

Ъпдейт - Днес измерих напрежението на акумулатора - 11.8V, а при работещ на място двигател и включен консуматор зарядното напрежение беше около 12.5V. Интересно ми беше как запали без проблем със слаб акумулатор като е студена. Вероятно е проблем с алтернатора или друго по ел.система. С оставащия заряд направо закарах колата до сервиз, до там акумулатора се беше разредил още малко.

Аватар
max-2
Мнения: 1789
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

Мнение от max-2 » 07 Юли 2020 14:30

По-старите двигатели преди ввти палят и на 9 волта акумулатор, така че това не е критерий. Просто е разреден акумулатора и след ремонт на алтернатора ще "кара".
Carina E 4AFE LB 1992

vice123
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юли 2020 00:55
Местоположение: Sofia

Помощ за неизправност при Тойота Е12 - електрически усилвател на волана, "цъкане" при опит за палене при загрял двигател

Мнение от vice123 » 11 Юли 2020 12:49

Проблема се реши с рециклиране на алтернатора. Имам съмнения за давността на стартера, но за сега е ОК.
Поздрави и благодаря за мненията!

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 118 госта