Проблем с навигация Toyota Verso

Aurelian
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2020 18:09
Местоположение: София

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от Aurelian » 27 Яну 2020 18:33

Здравейте, прочетох няколко теми, но не видях никъде подобен проблем или темите са от преди 3-4 години.
Та на думата - Купих си наскоро Toyota Verso 2013 година с навигация Toyota Touch & Go. Карал съм я около 1500 километра и всичко беше ОК. Градско и извънградско навигацията работеше, показваше автомобила на реалното място. Може да е съвпадение, но след последната автомивка нещо стана и навигацията започна да ме показва на съвсем различно място. Няколко дни пътувах до работа и го следях и забелязах, че винаги съм по едни и същи места все едно картата се е изместила с някакви 600-700 метра ( да кажем километър ), но проблема не изглежда в картата. Навигацията не прекъсва, не губи сигнал и не дава никакви признаци на някакъв друг проблем. Та някой знае ли някакъв начин за конфигуриране на картата или местоположението на автомобила. Мислех си да рестартирам цялата система като изключа акумулатора, но не знам дали е добра идея.
Благодаря предварително за вниманието. :)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от slowtraveler » 27 Яну 2020 18:42

Първо виж дали навигацията вижда спътници... Автомобилните навигации 'не прекъсват', а при загуба на сигнал от спътниците продължават 'плавната' навигация на база информация от изминато разстояние и компас...
Затова си работят безпроблемно и в тунели или подземни паркинги...
П.С. GPS се ползва само за 'сверяване', и ако са намокрили например антената вътре - може да не хваща спътници... Май бях писал за проблемите с навигацията на Джипката през първите метри след като съм се движил с открит ферибот - на дисплея се актуализира местоположението коректно, но поради разцентроване на компаса, навигацията 'влизаше' във всяка пресечка надясно - то си има процедура за нулиране - както на телефон - въртиш кръгчета или осморки и ще се калибрира компаса... Но дори и да не го направиш - при нормалната експлоатация компаса ще се самокалибрира и ще се свери и по GPS (просто няма да стане за минутка, а повечко време)....
Но основното е както писах по-горе - провери дали 'вижда' спътниците - трябва да го има в менюто...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Aurelian
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2020 18:09
Местоположение: София

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от Aurelian » 29 Яну 2020 18:07

Тези 2 дни които ходих до работа и обратно не първо не виждаше спътници, след това вечерта видя и днес пак неможа да намери. Вечерта когато намери спътник се оправи и сега е добре. Но това, че не се връзва всеки път може би е проблем. Ще потърся да видя къде е антената и как се стига до нея, защото или тя е проблем или самия gsp модул.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от slowtraveler » 29 Яну 2020 21:49

Да не би колата да е в гараж и т.н. - първоначалното връзване понякога отнема малко повече време...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Aurelian
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2020 18:09
Местоположение: София

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от Aurelian » 30 Яну 2020 17:48

Колата си е на открито. Оказа се, че се свързва със сателит само когато си свържа телефона. Което ме устройва, защото тя си работи по запаметените данни и ако изгуби местоположението си мога да си свържа телефона, да си намери реалното местоположение и да продължи да работи. Не искам още да разглобявам таблото да търся модула да гледам дали има някакъв проблем. :)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2020 18:30

А губи ли радиостанции? Да не би да ти е изгорял някой бушон?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от boyanmt » 30 Яну 2020 19:37

Щом навигацията ти дава колата не на пъртя...а изместена в страни,това означава че не "виждаш" всички сателити,и грешката в определяне на мястото,демек координатите- е голяма. Колкото повече сателити има във видимост,толкова по-точно място ще ти калкулира GPS. Тук мисля,че компас (специално в автомобилните навигации) не играе никаква роля,тоест...сложен е за красота само. Има си цяла теория в навигацията(както на суша,така по въздух и вода),относно опредечне мястото на обект по "счисление"...ама да не цапам темата ...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от slowtraveler » 30 Яну 2020 19:49

boyanmt написа: 30 Яну 2020 19:37 Тук мисля,че компас (специално в автомобилните навигации) не играе никаква роля,тоест...сложен е за красота само.
Поне моят опит сочи, че не е така - колата 'завиваше' във всяка пресечка докато не се калибрира компаса.. И то след качване на всеки ферибот... И все - надясно :) След няколко метра GPS я връщаше в правият път, до следващото кръстовище :) Но наистина това е друга тема... Неслучайно попитах колегата дали автомобилът му вижда сателитите...
Не разбрах как точно 'вижда' местоположението като включи телефона - дали ползва AGPS за да си обнови алманаха, или просто взема координатите от телефона...
Ако след по-продължителна работа вижда спътниците, то се усъмних дали не отпада изцяло напрежението от навигацията, и GPS да забравя алманаха и да се опитва да прави студен старт, а не топъл или горещ старт (който знае принципа на работа на GPS знае за какво говоря)...
Алтернативата е да са намокрили антената на GPS, но не знам къде е на конкретния автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Aurelian
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2020 18:09
Местоположение: София

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от Aurelian » 30 Яну 2020 20:41

Идеята ми беше, че дори след 40 мин каране в ясно време като отворя менюто за сателитите и координатите - там няма нищо. Но колата си се движи по абсолютно точно направление. И когато си свържа телефона към блутуута дори само като телефон ( защото имам опция за медия и интернет ) в менюто за сателитите се показват 6-7 от 11 сателита например. Показва ми координати и грешката в метри. Явно има някакъв проблем щом го прави само със свързан телефон, но аз съм ОК тъй като офлайн ( ако мога така да го нарека ) си работи идеално. Иначе нито радио нито нищо прекъсва. Не дава никакви признаци на проблем на каквото и да е. Просто преди 5 дни реши да локализира колата някъде си.

Аватар
boyanmt
Мнения: 935
Регистриран на: 15 Яну 2018 21:01
Местоположение: NE Черноморие
Автомобил: RAV-4-за кибрит
Благодарил/а: 1 път

Проблем с навигация Toyota Verso

Мнение от boyanmt » 31 Яну 2020 00:27

Тогава си карай и хич да не ти пука. Гледай визуално да държиш пътя,навигацията...е за красота само.. tooth.gif

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта