Търся решение за неудобни седалки на CHR

Публикувай отговор
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от BOz » 08 Апр 2021 09:49

Аз пък на "нов" автомобил си настройвам седалката понякога с дни. И стигам дотам, примерно, да настройвам седалката напред-назад през едно зъбче. Карам, карам и нещо го почувствам неудобно и мърдам съвсем леко на следващ или предишен зъб, за да приближа/отдалеча седалката до педалите и пак проба. И така с всичко на седалката докато си намеря точно моята позиция. А като гледам някой хора толкова го карат през просото, че за тях глобално ако успеят да стигнат педалите и волана, значи седалката е наместена.
И накрая след като си намеря позицията някой като седне в моята кола и вземе да ми премести седалката, особено ако не кара а просто да "пробва" колата на сухо и настръхвам. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 10:40

BOz, това имах предвид :) Дори в предходното мнение бях вкарал и абзац за паметта на седалката, ама го изтрих :)
Процесът с нов автомобил е маааалко по-продължителен, защото освен просто наместване на седалката, има период и на адаптация към конкретна позиция - например краката с 5см по-повдигнати, седалката с 2см надолу или нагоре и т.н... С практиката се свиква бързо да намериш удобната позиция дори и на непознат автомобил...
Да, случва се понякога рязко да промениш позата - човекът 'расте и се смалява' с часове... Последният път експериментирах на своя автомобил с повдигане на седалката с 10см докато пътувам :) На другият ден си я свалих обратно в 'стандартното' за мен положение :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
nicktodorov
Мнения: 363
Регистриран на: 11 Яну 2013 09:35
Местоположение: София
Автомобил: велосипед
Получена  благодарност: 1 път

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от nicktodorov » 08 Апр 2021 10:59

Аз също много трудно си намирам удобна позиция и сега в Королата и преди в Леона. Дали е вече от годините (сменил съм над 15 автомобила през живота си и преди такива проблеми с настройките не помня да съм имал), дали защото напоследък производителите са променили седалките.
И най-много мразя, когато съм си закрепил някакво що-годе удобно полижение, да ида на автомивка или да закарам колата за обслужване, и да си я намеря после тотално разместена седалката.
Бях се зарекъл след Сеата да не купувам кола без седалки с памет за да може винаги бързо и лесно да се върна в удобното за мен положение, но Тойота не прелагат тази екстра.
Но за следващата кола смятам задължително да го спазя това условие.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 11:50

nicktodorov написа: 08 Апр 2021 10:59 Но за следващата кола смятам задължително да го спазя това условие.
Напълно съм съгласен - при мен бе заедно с огледалата... Като се връзваше и към ключа - т.е. ако двама шофьори карат автомобила с различни ключове - автомобила се настройва към конкретния шофьор, който е отключил автомобила...
Удобство е голямо - влизаш, и като дадеш контакт - седалката, волана (дръпнати надалеч за удобното ти влизане) заедно с огледалата отиват в запомненото от теб положение......
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от BOz » 08 Апр 2021 17:30

А и на средното огледало ли пази позицията?
Лично аз съм карал само Опел, който запазва позицията и на средното огледало. Друг такъв автомобил не съм карал до сега. Не, че съм карал и С класа, за да знам, ама поне в БМВ 5-ца си е "механично". ppp.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 18:54

BOz написа: 08 Апр 2021 17:30 А и на средното огледало ли пази позицията?
Не поне при мен. То бе толкова 'широкоъгълно', че нямам спомен да ми се е налагало да го премествам. Иначе помнеше доста други позиции - станции, телефони и т.н.. Не че съм ги ползвал тези функции де - жената отказваше да кара :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 08 Апр 2021 21:18

Очаквам да регистрират Камри за тест драйв, ако до тогава не си взема нещо друго.
За онези, които не са ме разбрали ясно, ще кажа, че използвах описанието"неудобни седалки" защото така звучи по-меко.
Реално в мен предизвиква сериозен медицински проблем. Кинезитерапевтът ми бе в шок като видя състоянието на гърба ми и дори сподели, че това надминава онова, което обясних по телефона. Така че, това не е въпрос на желание за адаптация.
Благодаря за филмчето с въгзлавниците. Тествах много различни, не можах да постигна резултат.
Във всеки случай, мога да кажа, че след всички тест драйв до момента, продължавам да смятам, че СHR-а е най-невероятната кола (вече след LC500 :D)и точно нея бих искала да карам, но с удобна седалка. За съжаление няма как да се промени конструкцията.

Madlen
Мнения: 26
Регистриран на: 03 Мар 2021 12:22
Местоположение: Sofia
Автомобил: Toyota CHR

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от Madlen » 08 Апр 2021 21:34

А преди тази Тойота, за мен настройката на седалката включваше да я изтегля малко назад, защото съм по-височка и газ...
Вече мога да напиша ревюта за почти всички автомобили в този клас :D и общото, което мога да кажа е, че стандартите за 15 години са се променили много. По отношение на системите в колата - великолепно развитие, по отношение на двигателите - тези еко норми направо са ги разгромили, караш голям автомобил с маломощен двигател - тромава работа, а по отношение на седалките - всякакви меки и твърди неудобни и много малка част от тях наистина комфортни. Също така подлакътника е от изключително значение на дълъг път, а той като е фиксиран за купето или ти седи далеч от лакътя, напълно се обезсмисля.

мехаННика
Мнения: 1688
Регистриран на: 28 Юли 2008 11:17
Местоположение: София
Получена  благодарност: 17 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от мехаННика » 09 Апр 2021 07:28

Не видях да споменаваш възрастта и професията си. Знам че не е възпитано да се пита така, и това не е въпрос, но за два месеца притежание и десет дни активно каране и в каменоломната здрав човек няма да получи трайни изменения в гърба.

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от BOz » 09 Апр 2021 10:48

Madlen написа: 08 Апр 2021 21:34 Също така подлакътника е от изключително значение на дълъг път, а той като е фиксиран за купето или ти седи далеч от лакътя, напълно се обезсмисля.
Значи за теб е перфектно някой бус или по-голяма баничарка. Че обикновено там са хванати за седалката, а не за купето. ppp.gif
Иначе най-якия подлакътник съм имал във Фиатката. Там освен ракийка, можеше и салатка да си нарежеш спокойно в него. Е, не беше хванат за седалката, ама беше уникален.
За илюстрация: tooth.gif

Изображение
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
nicktodorov
Мнения: 363
Регистриран на: 11 Яну 2013 09:35
Местоположение: София
Автомобил: велосипед
Получена  благодарност: 1 път

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от nicktodorov » 09 Апр 2021 10:58

BOz написа: 09 Апр 2021 10:48 Значи за теб е перфектно някой бус или по-голяма баничарка
Ти се майтапиш, ама на мен лично в кемпера (на база Дукато 2011) ми е много по-удобно от в Королата. И напоследък с колата изобщо не съм излизал извън града и по тази причина...

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2021 11:05

Напълно логично е по-големият автомобил да е по-комфортен и по-удобен - имаш повече място, вози по-меко (чисто конструктивно такива са предпоставките), виждаш пътя по-отгоре... Дори и с по-неудобна седалка това се понася по-лесно...
Сега очаквам мнения как болят краката докато се качиш по-нагоре tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
venciru
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:21
Местоположение: Варна
Автомобил: Corolla 1.6 CVT 2020
Благодарил/а: 45 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от venciru » 09 Апр 2021 15:15

slowtraveler написа: 09 Апр 2021 11:05 Напълно логично е по-големият автомобил да е по-комфортен и по-удобен - имаш повече място, вози по-меко (чисто конструктивно такива са предпоставките)
Това категорично не е така. Има много примери с големи "джипове" вътре много по тесни, ниски и къси от кола. Да не говорим за возещи по зле. Не ми се дават примери, защото някой ще ми се обиди поради причина "Наше (или бивше наше) лошо нЕма!". И моля да не ме питате откъде знам. За мен всяка покупка на кола е свързана с безброй проби поради ръста, теглото и възрастта ми.. Не че накрая не се нахаках в кола за торба пари след половин часов тест драйф и в която определено седалките не ми са много удобни. Вече имах преходи (два) по 1000 км. на ден и не чувствам умора или болки някъде, но не са ми комфортни.
Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице. И казаното от мен в никакъв случай да не се счита за категорична препоръка и/или провокация към други лица.
Corolla 1.6 CVT 2020 132hp бивша; DS7Crossback 2.0 2020 180 hp

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2021 15:52

venciru написа: 09 Апр 2021 15:15 Да не говорим за возещи по зле.
Безусловно окачването си оказва влияние (и то мноооого голямо), но имах предвид, че при еднакво окачване чисто конструктивно по-големият автомобил вози по-меко поради няколко конструктивни причини - по-широк и по-дълга база... Което намалява ъгъла на отклонение/наклон на купето при срещане на неравност... А и по-големият диаметър на гумите също спомага за по-комфортна возия...
(Ако визираш мен за 'бивше наше' - да, изключително бях доволен от возията - въздушното окачване в комплект със стокови 31' гуми, дълга база и голяма ширина си създаваше прекрасен комфорт :) )..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Търся решение за неудобни седалки на CHR

Мнение от BOz » 09 Апр 2021 17:03

С тия гуми си представям някакъв трактор-лимузина. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта