Corolla Cross - има ли собственици?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от itzoa » 19 Дек 2022 11:19

Hursa написа: 10 Дек 2022 16:06 Дали може да се нарече "ново поколение" хибридна система или само фейслифт - опит за коригиране на най-големия недостатък на четвърто поколение. Всъщност, какви батерии използват корола крос и новите короли?
Може ли да обясниш, кое точно е най-големия недостатък на 4-тото поколение, че нещо не разбрах, а ме интересува.

Аватар
shapala
Мнения: 45
Регистриран на: 12 Юни 2010 17:17
Местоположение: Mezdra
Благодарил/а: 2 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от shapala » 19 Дек 2022 11:58

Iliyan Boshev написа: 19 Дек 2022 11:05
shapala написа: 18 Дек 2022 17:10 Може ли да споделите какви са разходите по подръжката на този автомобил и какви лизингови условия предлагат за него? Благодаря!
За разходи, може би първата година, само обичайните неща масла, гуми, гориво щ, течност за чистачки, все пак е чисто нов автомобил.
По-интересни ще са лизинговите условия, които предлагат

Именно смяна на масла и филтри, колко излиза? Другите неща може и сам да си избираш от къде да ги вземеш, но масло и филтри само в официалния сервиз.

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от Iliyan Boshev » 19 Дек 2022 14:44

shapala написа: 19 Дек 2022 11:58
Iliyan Boshev написа: 19 Дек 2022 11:05
shapala написа: 18 Дек 2022 17:10 Може ли да споделите какви са разходите по подръжката на този автомобил и какви лизингови условия предлагат за него? Благодаря!
За разходи, може би първата година, само обичайните неща масла, гуми, гориво щ, течност за чистачки, все пак е чисто нов автомобил.
По-интересни ще са лизинговите условия, които предлагат

Именно смяна на масла и филтри, колко излиза? Другите неща може и сам да си избираш от къде да ги вземеш, но масло и филтри само в официалния сервиз.
Началото на май месец, като поръчах корола TS, ми казаха че първоначалното обслужване (на 15000км или 1 година) е 300 лв (зависи от стойността на филтрите и маслото), следващото обслужване беше 500 лв (пак зависи от стойността на консумативите). Предполагам, сега да са с по 100лв отгоре.
Сега при кроса незнам как ще са цените, предполагам сходни.
Реално погледнато, при кола втора ръка, имаш доста по-големи разходи за обслужване.
За кола 70 000 - 80 000 плюс лева, не мисля че трябва да те притеснява обслужването, както и разхода на гориво (мен силно ме интересуваше, дали дава по-нисък от TS, но като дойде, ще я сравня).

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от Hursa » 19 Дек 2022 20:42

itzoa написа: 19 Дек 2022 11:19 Може ли да обясниш, кое точно е най-големия недостатък на 4-тото поколение, че нещо не разбрах, а ме интересува.
Според мен и само според мен smile.gif недостатъка е относително много малката електрическа мощност. При това намалена чувствително спрямо предишното трето поколение (поне, ако приемем, че публикуваното от производителя е достатъчно коректно - за едното и за другото поколение). Все пак - какви са предимствата на хибрида при сравнение с "конвенционалния" автомобил (разбира се има си и недостатъци). Едно от основните, може би най-същественото, според мен - е достатъчно мощен автомобил (според предпочитанията на клиента), но с чувствително по-маломощен и поради това, относително чувствително по-икономичен и настроен за икономичност двигател (двг), работещ до голяма степен предимно в относително икономични режими. Това няма как да се изпълни в достатъчна степен - когато електрическата мощност, която отдава хибридната система е относително много малка част от пълната мощност. Регенерацията (друго основно предимство на хибрида) - при малка електрическа мощност, също е много по-ограничена. Придвижването, в чисто електрически режим - също е по-ограничено.
При ярис хибрид - това не е така изразено, както при приус и хибридната корола (особено по-мощната, с двулитровия двигател).
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от centil » 21 Дек 2022 10:41

Iliyan Boshev написа: 19 Дек 2022 14:44 За кола 70 000 - 80 000 плюс лева, не мисля че трябва да те притеснява обслужването, както и разхода на гориво (мен силно ме интересуваше, дали дава по-нисък от TS, но като дойде, ще я сравня).
offtopic.gif
Винаги съм се чудел на този начин на мислене..
Разбира се, че е нормално човек да се "притеснява" от цената на обслужване. Към момента в Германия има дилъри, които начисляват за труд по 180€/час и литър масло от 30-40€. Преди броени години "малкото" ТО струваше 150-160€, а "голямото" до 350€. А сега "малкото" е 320-350€, а "голямото" над 500€.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от Iliyan Boshev » 21 Дек 2022 11:07

centil написа: 21 Дек 2022 10:41
Iliyan Boshev написа: 19 Дек 2022 14:44 За кола 70 000 - 80 000 плюс лева, не мисля че трябва да те притеснява обслужването, както и разхода на гориво (мен силно ме интересуваше, дали дава по-нисък от TS, но като дойде, ще я сравня).
offtopic.gif
Винаги съм се чудел на този начин на мислене..
Разбира се, че е нормално човек да се "притеснява" от цената на обслужване. Към момента в Германия има дилъри, които начисляват за труд по 180€/час и литър масло от 30-40€. Преди броени години "малкото" ТО струваше 150-160€, а "голямото" до 350€. А сега "малкото" е 320-350€, а "голямото" над 500€.
Във въпросната държава, колко е минималната заплата ?
Лизинговите условия не са същите както в БГ.
Не мисля че смяна на масло с 4-6 филтъра, ще им отнеме повече от час. Предполагам не са като тука. Аз лично съм седял, над 3 часа за смяна на масло и филтри в официален сервиз, да плащаше се на час и предполагам за това ме мотаха.
Не сравнявайте двете държави, защото нямат нищо общо.

Купете си кола за 50к+ втора ръка и ми напишете, колко ще платите за смяна, на масло, филтри, антифризи, ремъци (евентуално ангренаж) и евентуално някой друг ремонт.
Дали парите, които ще платите, няма да се равняват, на обслужване за поне 3 години ?
Та ако ще сравняваме двете държави, напишете ми ги на цените в Германия, ама не в някой сервиз, който се намира в някакви малко градче, примерно в осмия по-голема град.

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от Hursa » 21 Дек 2022 11:48

Ако му е време за ангренаж (и ако въобще е с ангренаж) - вече е спестил 75к+, че е купил втора употреба и може да се позволи да заплати веднъж малко повече за едно първоначално обслужване и следващите да му са 5 пъти по-евтини. А с новата - на втората година ще ни обръснат двойно smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от centil » 21 Дек 2022 14:17

Iliyan Boshev написа: 21 Дек 2022 11:07 Във въпросната държава, колко е минималната заплата ?
1200-1300€ нето.
Iliyan Boshev написа: 21 Дек 2022 11:07 Не мисля че смяна на масло с 4-6 филтъра, ще им отнеме повече от час. Предполагам не са като тука. Аз лично съм седял, над 3 часа за смяна на масло и филтри в официален сервиз, да плащаше се на час и предполагам за това ме мотаха.
Не сравнявайте двете държави, защото нямат нищо общо.
1,5часа (90мин) отнема едно "малко" ТО в Германия за Yaris Hybrid XP13 facelift. Голямото (със смяна на свещи и т.н.) не съм го плащал, понеже сменихме колата. По време на лизинга, първите 4 обслужвания, бяха безплатни (цената на сервизния пакет беше включена в лизинговите вноски).
Iliyan Boshev написа: 21 Дек 2022 11:07 Купете си кола за 50к+ втора ръка и ми напишете, колко ще платите за смяна, на масло, филтри, антифризи, ремъци (евентуално ангренаж) и евентуално някой друг ремонт.
Дали парите, които ще платите, няма да се равняват, на обслужване за поне 3 години ?
Много добре мога да направя това сравнение - нов автомобил (2бр. шофирани главно от жена ми) и втора ръка (2 бр. малко употребявани, до 40 000км на 2-3г) шофирани само от мен.
За късмет (или пък благодарение на добър избор) не съм правил ремонти на нито един автомобил, от изброените. Всички са обслужвани педантично, като тези втора ръка до изтичане на оставащата гаранция в официални сервизи, а след това в неофициални. Разликата в цените е в пъти. То само в цената на маслото е два-три пъти, поне.
Iliyan Boshev написа: 21 Дек 2022 11:07Та ако ще сравняваме двете държави, напишете ми ги на цените в Германия, ама не в някой сервиз, който се намира в някакви малко градче, примерно в осмия по-голема град.
Точно осмия по големина град в Германия не е представителна извадка. Това е Лайпциг (почти 600 000 жители) и се намира в източната част, където все още заплащането за труда и респективно цените за услугите са по-евтини от тези в западна Германия. Аз имам обаче цените в два други града с население над 500 000 - 550 000 жители в западна Германия.
Yaris XP13, при 43 400км за смяна на масло, маслен филтър, шайба на болта на картера, спирачна течност и приемане на опасни отпадъци (отработено двигателно масло и стара спирачна течност) - 240€. Новото масло беше занесено от мен в сервиза, защото те не използваха предписаното 0W-20. Въздушния и климатичния филтър си ги смених сам на паркинга пред тях, понеже за времето на "безплатните" обслужвания не бяха сменени нито веднъж. Също така сам допълних казанчето с течност за чистачки. За същото обслужване, но без да предоставят масло и филтри, познати платиха над 320€ само седмица по-рано.
За абсолютно същото ТО на моя "втора ръка" автомобил заплатих 50€ - смяна на масло и маслен филтър (30€ с оставяне на старото масло) и спирачна течност (20€) с предоставени от мен всички консумативи.
Винаги когато уговарям час за обслужване питам с каква марка масла и филтри работи дадения дилър/сервиз и ако не отговарят на моите изисквания, то питам дали мога да предоставя по-качествени материали, които отговарят на специфицираните в сервизната книжка. Някои дилъри на Toyota продават филтри в големите сайтове за онлайн търговия на цена от около 8€, а в същото време "моят" дилър ми ги фактурира за 13€. За 1л Toyota 0W-20 AFE моят дилър ми фактурира 25€, а аз същото си го купувам за 38€/5л или 7,60€/л. Дилърските цени са от 2016г, когато пожелах извънредна смяна на маслото след изминати 3 000км, за която заплатих 140€ (труд, масло, маслен филтър и шайба).

За съжаление обслужването на евтин автомобил (като Toyota) е доста скъпо за много голяма част от немците. Доста немци "се хвърлиха" на ниските месечни лизингови вноски от 160-200€ за шофиране на нов автомобил и вече в не малко форуми най-обсъжданите теми са за цената на ТО и възможността сам да си занесеш маслото. Някои крайни потребители предоставят автомобила само за Hybrid Service Check, а всичко друго го сменят сами или в "квартални" сервизи.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

dracunculus
Мнения: 1206
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 54 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Corolla Cross - има ли собственици?

Мнение от dracunculus » 21 Дек 2022 16:08

Темата съвсем не е тази, но, тъй като разговорът заби натам: за ТО тип Б + Акумулатор и смяна на масло на скоростите на Авенсиса платих в едно съвсем малко градче в Байерн (20 000човека) почти 800 Еврона. Отне им над 4 часа (толкова са преценили, че им трябва....). Дали е много- страшно много е. Средно статистическите заплати колегата ги е написал по-горе. Масата хора, според данъчната им група (класа), са с не повече от 1300-1500Е нето на месец. И от това да дадеш 800 за колата, а, забравих, преди 2 месеца купих и нови зимни гуми- 17 цола+ монтаж и хотел на летните- 900 Е....Е, не е просто много, страшно много е. И спрямо цените преди години- поскъпнаха тези, и всички останали услуги до няма накъде. А, че допълнително на това идват и други космически разходи....изобщо и не говоря. Не е само колата, но да не се отклонява темата.
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Jorjeta Bogoeva
Мнения: 72
Регистриран на: 08 Яну 2023 13:39
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Corolla Cross
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от Jorjeta Bogoeva » 08 Яну 2023 15:49

Нивото е Луксори- стъклен таван, кожен салон, гласови команди за отваряне и затваряне на прозорците, щората на тавана, температурата в купето. Абе, говоря си с Тойотата докато пътувам.
Прикачени файлове
F359BB1C-2CB9-483A-BB4E-4BB9FD45D6EA.jpeg
F359BB1C-2CB9-483A-BB4E-4BB9FD45D6EA.jpeg (428.18 KiB) Преглеждано 849 пъти

Аватар
mfandakov
Мнения: 3325
Регистриран на: 20 Апр 2015 21:00
Местоположение: Кричим
Автомобил: E38
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от mfandakov » 08 Яну 2023 15:58

Честито много да Ви радва. :thumbsup:
worthy.gif

Бико
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Мар 2022 05:24
Местоположение: Madrid
Автомобил: Yaris Cross

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от Бико » 08 Яну 2023 16:34

Jorjeta Bogoeva написа: 08 Яну 2023 14:54 Нивото е Луксори- стъклен таван, кожен салон, гласови команди за отваряне и затваряне на прозорците, щората на тавана, температурата в купето. Абе, говоря си с Тойотата докато пътувам
Хубавец е този SUV. Честито.

Jorjeta Bogoeva
Мнения: 72
Регистриран на: 08 Яну 2023 13:39
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Corolla Cross
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от Jorjeta Bogoeva » 08 Яну 2023 17:09

Благодаря много!

Iliyan Boshev
Мнения: 51
Регистриран на: 16 Ное 2022 12:21
Местоположение: Бургас
Автомобил: Corolla cross
Получена  благодарност: 6 пъти

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от Iliyan Boshev » 08 Яну 2023 20:03

Jorjeta Bogoeva написа: 08 Яну 2023 14:54 Нивото е Луксори- стъклен таван, кожен салон, гласови команди за отваряне и затваряне на прозорците, щората на тавана, температурата в купето. Абе, говоря си с Тойотата докато пътувам
Предполагам по сегашните нива luxury plus
Моята която чакам е executive plus
Октомври, като правих поръчката, имаше само три нива
Executive, executive plus и luxury, сега има и luxury plus (предполагам каквато е твоята)
Значи, ако си чакал 5 месеца, моята да я очаквам март април.

Има ли минуси, които си открил с експлоатация на автомобил или нещо което не ти допада ?

Jorjeta Bogoeva
Мнения: 72
Регистриран на: 08 Яну 2023 13:39
Местоположение: Plovdiv
Автомобил: Toyota Corolla Cross
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Доставка на НОВИ автомобили 2022 - срокове и процедури ?

Мнение от Jorjeta Bogoeva » 08 Яну 2023 20:27

Не,само Луксори е.Луксори плюс я пуснаха ноември 2022.Преди тази кола ,карах три години Корола хечбек,ниво LUXURY.Там имах SIPA/ако знаеш какво е-функция за самопаркиране/.Много голяма работа ми вършеше-натискам копчето,тя търси къде да паркира и си паркира сама.В Кроса я нямам тази функция и много страдах за нея.Но пък Кроса се оказа адски маневрена кола и вече не страдам :D Кроса за момента ми харчи 4,5 /смесено каране/Очаквах,че ще харчи към 7 и съм очарована от разхода.До момента съм й навъртяла 3000 км.Королата я поръчах по време на изложението в София и цената й просто е перфектна в сравнение със сегашните цени.Командвам я само с гласови команди.На английски не можахме да се разберем,но на руски ме разбира идеално.Мисля,че в твоето ниво на оборудване тази екстра я няма.За сега съм много доволна.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта