Каско при лизинг

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 13 Юни 2022 14:37

Krachunov написа: 13 Юни 2022 12:01 Това не е баш така. В случай че спреш да плащаш вноските по заема или ще ти продадат задължението на някоя колекторска фирма или те ще се занимават с теб и ще ти запорират заплатата.. Ако имаш законна такава. Ако са по - разбрани и ти също, ще сключиш споразумение с тях и така
Не съм твърдял обратното, а напротив, точно това - че кредитора ми дава пари, а аз се задължавам да му ги връщам. Ако не успея - те си поемат риска и си движат процеса в посока техния интерес. Нищо друго. Реално на тях не им трябва кола, а им трябват парите. Така, че няма разлика дали ще ми дадат кеш, или ще ми дадат целево финансиране с клауза да "заложа" колата като обезпечение, с цел намаляване на лихвата, реципрочно риска. Просто Слоу се изказа, че едва ли не няма как да продължиш да си плащаш, ако колата я вземат извънземните. Ако това беше така, нямаше "хората" да дават пари, а щяха винаги да искат да им прехвърляш я апартамент, я бъбрек, за да си купиш извънземна Тойота:
slowtraveler написа: 12 Юни 2022 19:32 Как смяташ, че става да се гарантира 'независимо от обстоятелствата да си плащаш'?
Заради това споделих, че независимо от обстоятелствата дали ще съм си запалил колата и ще съм се топлил, дали ще ми я откраднат, като следствие, че и застрахователите ми дават на мен парите, аз си имам договор, по който съм задължен да върна Х пари. Затова тези институции оценяват риска или ми дават парите, или не. Не е трудно за представяне, мисля.

п.п. Може би не е лоша идея последните 2 страници от темата да се обединят с по-подходяща тема, като тази:
viewtopic.php?f=10&t=38326
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 13 Юни 2022 15:19

BOz написа: 13 Юни 2022 14:37 че и застрахователите ми дават на мен парите, аз си имам договор, по който съм задължен да върна Х пари.
?! Че то този вариант си го има и си е финансов кредит... В случая помислих, че говорим за лизинг, а не за финансов кредит... :whistle:
Ама доколкото знам няма много желаещи за кредит вместо за лизинг :) Явно банкерите си нямат и понятие, че както се вижда тук - има толкова желаещи tooth.gif
Просто не мога да разбера упорството ...
BOz написа: 12 Юни 2022 21:19 Имам ресурс, поемам риск, плащаш лихви за моя риск.

Интересно - даваш 'стока' в чужди ръце, без никакви гаранции (автомобилът няма как да е гаранция при предложения от вас вариант, защото всяка увреда на автомобила би била в полза на потребителя)...
Вместо да поставиш нещата на ясна и проста основа с няколко варианта ако не искаш да я платиш веднага в кеш:
1. Финансов кредит - отпускат ти парите след оценка на финансовата стабилност, кредитна история, собственост, която могат да ти запорират и т.н., връщаш ги като пари... Колата става твоя собственост веднага
2. Лизинг - отпускат парите на дилъра, купувайки автомобила за своя сметка, дават ти го да го експлоатираш, но като гаранция за връщането на парите автомобилът остава тяхна собственост до изплащането му. За всякакви увреди и т.н. трябва да се уведоми собственикът, като за прехвърляне на риска на собственика, той изисква автомобилът да е застрахован, с ГТП, и т.н...
3. Оперативен лизинг - отпускат парите на дилъра, и ти го отдават под наем, като в наема са включени всякакви разходи - ГТП, застраховки в полза на собственика и т.н...
Та откъде на къде лизингодателя трябва да се съгласи да отдаде автомобил без застраховка на 'сульо и пульо'?! Това, че вие сте коректни и внимателни шофьори и потребители, съвсем не означава, че всички са така...
Няма значение...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 13 Юни 2022 22:28

Все пак - мисля, че този подход към застраховките на лизингов автомобил е неправилен. Ползващия автомобила, изплащащия лизинга, човека който поддържа автомобила, плащащия застраховката (най-вече) - трябва да е страна в договора със застрахователя. Начини има - например застраховката "гражданска отговорност" - аз съм застрахования. Но при "застрахователно събитие" - касаещо тази застраховка - парите се превеждат на потърпевшите, а потърпевши са както лизингодателя така платеца. При нужда от ремонт - също.
(Същото и прехвърлянето на собствеността - защо трябва да плащам допълнително, защо трябва да плащам и на нотариус. След изплащане - автоматично трябва да се прехвърля собствеността - аз съм изплащал автомобила и съм го изплатил, аз съм го поддържал, аз съм му плащал разходите - и става мой. Как е при лизинг на закупена битова техника - например.)
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 13 Юни 2022 22:48

Няма връзка с битовата техника... Също както не е разпространена ипотека върху автомобилите :)
Да не говорим за ГО - смисълът на застраховката е коренно различен - ти застраховаш вредите, които би нанесла твоята собственост... Т.е. сумата, която би платил собственикът на изделието ако няма такава застраховка... (да не разводняваме с тезата, че ГО трябва да е лична - при нас в БГ е прикрепена към транспортното средство)...

При застрахователно събитие най-логичното е да се преведат парите на собственикът - той е страната по договора... Ако той има някакви финансови отношения с друго лице и/или е дал автомобила да бъде ползван от друго лице (например лизингополучател) - това вече са отношения между лизингодателя и лизингополучателя... Къде в случая намесвате застрахователя?
В случая ми се струва, че се опитвате да 'разбиете' процеса на дребнави стъпчици и условности.. Повечето закони не работят така...
Има проста и ясна линия - собственикът е страна по застраховката. Лизингополучателя има отношения с лизингодателя.
Автомобилът е собственост на лизингодателя до пълното изплащане на сумите, а според българските за закони всяко прехвърляне на МПС втора ръка се дължи данък...
И да - не е задължително да изплатиш последната вноска и да купиш автомобила... Това е опция, но не и задължение... Можеш да го оставиш по остатъчна стойност на лизингодателя...
При оперативен лизинг лизингополучателя дори и законово не може да купи автомобила по остатъчна стойност... Такъв автомобил може да бъде продаден от лизингодателя само на трето лице...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Lwerewolf » 13 Юни 2022 23:14

slowtraveler написа: 13 Юни 2022 22:48 (да не разводняваме с тезата, че ГО трябва да е лична - при нас в БГ е прикрепена към транспортното средство)...
Без да ровя за конкретни цитати, по спомен покрай европейски директиви застраховката може да е обвързана със лице (то тя си е), но трябва задължително да обвързва и кола. От там нататък - бих казал, че трябва ГО да е (потенциално доста) "скъпа", но да важи за всичко, което караш - малко тъпо става като имаш примерно две коли + джип + мотор + някоя друга спортна техника.

За формулите не коментираме - в Германия си е чисто статистически колко вероятно е човек на такава възраст със такава кола да направи мазало, тук се гледат основно коне и кубици... независимо дали е hatchback или миниван :D
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 13 Юни 2022 23:21

Lwerewolf написа: 13 Юни 2022 23:14 трябва ГО да е (потенциално доста) "скъпа", но да важи за всичко, което караш - малко тъпо става като имаш примерно две коли + джип + мотор + някоя друга спортна техника.
Та тук се спори дали да се плаща Каско, а ти искаш ГО да важи за всичката техника... tooth.gif
Веднага ще се появи някой, който да каже 'ама що да плащам толкова след като нямам Джип, самолет и яхта'?!
Търси се разумен компромис и за мен този компромис не е съвсем нелогичен... Да, и според мен трябва да се вкара 'аварийността' на конкретния шофьор, но докато не е готова системата - и така става...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 13 Юни 2022 23:49

slowtraveler написа: 13 Юни 2022 22:48 Няма връзка с битовата техника... Също както не е разпространена ипотека върху автомобилите :)
Да не говорим за ГО - смисълът на застраховката е коренно различен - ти застраховаш вредите, които би нанесла твоята собственост... Т.е. сумата, която би платил собственикът на изделието ако няма такава застраховка... (да не разводняваме с тезата, че ГО трябва да е лична - при нас в БГ е прикрепена към транспортното средство)...

При застрахователно събитие най-логичното е да се преведат парите на собственикът - той е страната по договора... Ако той има някакви финансови отношения с друго лице и/или е дал автомобила да бъде ползван от друго лице (например лизингополучател) - това вече са отношения между лизингодателя и лизингополучателя... Къде в случая намесвате застрахователя?
В случая ми се струва, че се опитвате да 'разбиете' процеса на дребнави стъпчици и условности.. Повечето закони не работят така...
Има проста и ясна линия - собственикът е страна по застраховката. Лизингополучателя има отношения с лизингодателя.
Автомобилът е собственост на лизингодателя до пълното изплащане на сумите, а според българските за закони всяко прехвърляне на МПС втора ръка се дължи данък...
И да - не е задължително да изплатиш последната вноска и да купиш автомобила... Това е опция, но не и задължение... Можеш да го оставиш по остатъчна стойност на лизингодателя...
При оперативен лизинг лизингополучателя дори и законово не може да купи автомобила по остатъчна стойност... Такъв автомобил може да бъде продаден от лизингодателя само на трето лице...
Именно поради това - смятам лизинговият договор за некоректен по отношение на платеца. Аз съм платил частично автомобила, би трябвало да имам права и върху застраховката - която само аз съм заплатил. Застрахова щетите, които мога да нанеса или друг да нанесе - на изплащания автомобил.
След като съм го изплатил този автомобил (напълно изплатил, с лихвите и с всички съпътстващи лизинга плащания, които съвсем не са малко и значително оскъпяват, след като съм го поддържал и застраховал през целия срок на договора) - защо да давам пари и за прехвърляне, и да плащам на нотариус. Какво отношение имат държавата, та и нотариуса - към този наш "приключил" договор - между лизингодателя и ползвателя та да им плащам. (В случая - имат, но според мен - не е коректно да имат, да бъдат облагодетелствани.) Фактически аз изплащам автомобила, постепенно той "става" мой - формално е на лизингодателя, за да му се гарантира (допълнително) инвестицията.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Lwerewolf
Мнения: 530
Регистриран на: 09 Юли 2018 04:07
Местоположение: София
Автомобил: gws191l 08, zze121 03, aw11 86
Получена  благодарност: 4 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Lwerewolf » 14 Юни 2022 01:14

slowtraveler написа: 13 Юни 2022 23:21 Та тук се спори дали да се плаща Каско, а ти искаш ГО да важи за всичката техника... tooth.gif
Веднага ще се появи някой, който да каже 'ама що да плащам толкова след като нямам Джип, самолет и яхта'?!
Еми... ГО на базата на "това искаш да караш - това покриваме" или нещо подобно. Естествено как те проверяват за това е много добър въпрос.
gs450h 07/2008 ML/radar cruise w/o APSSS, corolla e12 11/2003 3dr sol 3zz-fe

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 14 Юни 2022 09:14

Hursa написа: 13 Юни 2022 23:49 защо да давам пари и за прехвърляне
Никой не те кара да избереш този вариант... Имаш алтернатива, при която не плащаш за прехвърляне и се занимаваш лично със застрахователя. Просто избираш другият вариант - финансов кредит и въпросът ти е решен...
Спорът наистина ми прилича на теза от рода 'ама аз искам да вляза в морето да се разхладя, ама да остана сух'... Е не става - или се разхлаждаш и се намокряш, или стоиш сух, ама на жега tooth.gif

П.С. В договора вероятно пише, че след покриване на щетите към лизингодателя, същият ти превежда сумата/остатъка на теб...
Да, вероятно може да се изпипа, като станете съсобственици, и всеки месец плащате такса, правите нова 'делба/договор' с променени проценти съсобственост... Дали би искал такъв вариант? :whistle:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 14 Юни 2022 09:47

Аз избрах трети вариант. И може би и други (които имат тази възможност) – при такава некоректност – би трябвало да изберат него. smile.gif Трябва да е регламентиран договора, така че да защитава интереса и на двете страни, а не само интересите на лизигодателя, на „ония” с парите. Защото темата тръгна от това – че лизингодателя може да окаже натиск върху застрахователя (при негова некоректност) при събитие. Но какъв интерес има да го прави – след като така или иначе трябва да си плащаш вноските. Какъв интерес има – ремонта да се изпълни добре. Как са защитени интересите на платеца – когато например изплати 90% от сумата, заедно с лихвите и другите съпътстващи лизинга плащания. Подържал е автомобила, плащал му е данъци. Платил е застраховката – на 100%, а е никой за застрахователя. А ако щетата е голяма и обезщетението за нея е над тия 10% остатъчни вноски. А себестойността на автомобила е по-голяма (дори в това му състояние), особено за човека, който я е ползвал и подържал, като своя. На който му е нужна и евентуално не може да си позволи смяна, затова се е вързал да плаща лизинг (и дори трябва да продължи да го плаща). Как е защитен неговия интерес – ако лизингодателя е некоректния. И има уговорка на "лизингодателя", като собственик (и единствен, който има взаимоотношения, притежател на полицата) – със застрахователя.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Каско при лизинг

Мнение от BOz » 14 Юни 2022 11:13

slowtraveler написа: 14 Юни 2022 09:14 Да, вероятно може да се изпипа, като станете съсобственици, и всеки месец плащате такса, правите нова 'делба/договор' с променени проценти съсобственост... Дали би искал такъв вариант?
Защо не? Такъв договор може да се изготви и не е необходимо всеки месец да се плаща такса. Но ти да ставаш собственик такива проценти, каквито си изплатил.
Казус - финансираш си 40% нов автомобил. Останалите 60% си решил на лизинг. Плащаш половин година и си докарал 50% изплащане на автомобила. Той не е 50% твой.
Става хиперинфлация, фирми фалират - примерно КТБ. Финансово КТБ има актив - автомобил, който служи за покриване на вземанията на кредиторите на КТБ. Какво правиш и как стигаш до твоите 50% дял в този автомобил, като финансово той не е твой актив и само 50% да е на КТБ?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 14 Юни 2022 12:33

BOz написа: 14 Юни 2022 11:13 Такъв договор може да се изготви и не е необходимо всеки месец да се плаща такса
По сегашният закон доколкото се сещам е по материален интерес - т.е. ще е необходимо всеки месец да се плаща такса...
Hursa написа: 14 Юни 2022 09:47 Какъв интерес има – ремонта да се изпълни добре
Досега винаги е имал интерес да се изпълни добре, защото това е негов актив - ако ти се откажеш, той трябва да може да го продаде изгодно...
Общо взето - предложеният сценарий и силно хипотетичен и поне аз не съм чувал за проблем с това... Имал съм доста коли и на лизинг и директно плащане... Обикновено застраховката ми при директно плащане е била по-висока заради факта, че аз съм малък клиент за застрахователя (например до 10 автомобила), докато Лизингодателя е много голям клиент и ползва големи отстъпки, част от които предлага на своя клиент...
(КТБ си бе кражба на политическо ниво - никога не можеш да предвидиш или да се сбориш с такава)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 14 Юни 2022 12:50

Предполага се, че лизингодателя е коректен. Но ако не е - трябва да има механизъм, който да защитава и платеца. Например в сегашната ситуация - взет е автомобила миналото лято, цените бяха ниски. Сега се вдигнаха значително, плюс дефицит на нови автомобили с дълго чакане, плюс дефицит на автомобили "втора ръка" със значително завишени цени. Дори да не е при сегашното положение - когато и да се откажеш лизингодателя не е на загуба. При не добър ремонт - той може да е прибрал достатъчно, че дори и при продажба на недобре ремонтирания автомобил да е на печалба. А платеца трябва да продължи да го плаща, като не претърпял авария автомобил. Ако го забави с ремонта - как можеш да въздействаш - длъжен си да плащаш, всяка вноска е плюс за лизингодателя, като същевременно дори намаля риска от друга авария. Какво, ако се откаже от автомобила след месец два на чакане, нима лизингодателя ще е на загуба.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Каско при лизинг

Мнение от slowtraveler » 14 Юни 2022 12:56

Ако толкова те притеснява - плати го в КЕШ и драмата отпада... Но изпитвам огромни съмнения (на база личен опит :) ), че резултата пак няма да ти хареса :)
Служебен автомобил (на под 1г) стоя над 4 месеца за ремонт на калник в официален сервиз - 'доставчикът нямал в наличност една крепежна планчица'... Застрахователя свива рамене - 'ние сме готови да съдействаме - потвърдили сме заявката (с приложено копие), но няма как да принудим официалният представител да ускори доставката'... Ако искате - завеждайте дело срещу него... И толкова...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Каско при лизинг

Мнение от Hursa » 14 Юни 2022 13:00

Ами така направих - и нямам драма с некоректни български финансови институции smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта