Каско при лизинг

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от iovkito » 12 Юни 2022 19:39

Всеки може да си спести застраховката на нов автомобил. Тегли някакъв кредит, който му се струва най-изгоден, плаща колата и прави с нея каквото си иска. Ако човек е сигурен, че няма да ползва автокаското, определено си струва. За 5 годишен период, застраховката вече гони 15 000лв, не са малко пари.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 12 Юни 2022 20:00

slowtraveler написа: 12 Юни 2022 19:32 Как смяташ, че става да се гарантира 'независимо от обстоятелствата да си плащаш'?
Как финансова институция ти отпуска пари, с които пари си купуваш кола, независимо дали мислиш да ги връщаш или не? Че дори и залог (автомобил) липсва като някакво обезпечаване.
Така и няма пречки да ти се отпусне заема, като заложиш автомобила като гарант по даден кредит, примерно.
Историята познава такива случаи, когато банката оформят такъв банков продукт.
Последно промяна от BOz на 12 Юни 2022 20:11, променено общо 1 път.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 12 Юни 2022 20:10

Финансовата институция ти отпуска пари след като ти направи проучване и т.н... Защото има ресурса и законовото основание да го направи...
А ако искаш по-голяма сума (например над 90х.лв) може да ти поиска и друго материално обезпечение..
А другото обезпечение поне моят опит сочи, че искат да е застрахован в тяхна полза (дори и да е ипотека :) )... Т.е. - пак се връщаме в изходно положение...
Ще отговорите ли на горния въпрос... :whistle: tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 12 Юни 2022 20:17

slowtraveler написа: 12 Юни 2022 20:10 Финансовата институция ти отпуска пари след като ти направи проучване и т.н... Защото има ресурса и законовото основание да го направи
А викаш като си купуваш кола се занимаваш с аматьори, които нямат ресурс. А и никъде не се е обсъждало някой да иска да получи кредит без проучвания и всичко останало. Та не виждам проблем и в това. tooth.gif ppp.gif
Аз лично имам кредит, без никакво обезпечаване и застраховка, с който можех да си купя нова Тойота.
С какво би било по-различно от това кредиторът ми да ми иска да заложа кола като гарант по въпросния кредит, който да бъде отпуснат целево и да ми даде още по-ниска лихва?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 12 Юни 2022 20:35

BOz написа: 12 Юни 2022 20:17 С какво би било по-различно от това кредиторът ми да ми иска да заложа кола като гарант по въпросния кредит
Различното би било 'в детайлите' - кредиторът ще иска да си гарантира, че няма да продадеш, унищожиш и т.н. 'гаранцията' :) Например като я застраховаш в негова полза :whistle:
Отговор на въпроса май няма да получа :whistle: ppp.gif tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 12 Юни 2022 20:39

А как ще получи гаранция, че ще ги върна, като ми даде парите и ги изгоря с кеф?
slowtraveler написа: 12 Юни 2022 20:35 Отговор на въпроса май няма да получа
Има много въпроси, нямам идея кой е точно този специален въпрос.
И я ти ми отговори как при стандартната схема ще си получат парите, ако се напия и тотализирам автомобила. С какво ще е по-различно от това да няма застраховка?
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4897
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 73 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Hursa » 12 Юни 2022 20:49

Hursa написа: 12 Юни 2022 09:46 И в такива ситуации - дали е по-добре автомобила да е на лизинг.
Всъщност аз оспорвах това - че ако автомобила е на лизинг и има "застрахователно събитие" - ползователя не печели от това, по сравнение с ползувателя закупил автомобила. Дори по-скоро е на "минус" - защото допълнително трябва да се занимава и с лизингодателя. Чисто психологически - да, ударил е автомобил, който формално в момента не е негов. smile.gif Но и какво, от всичко това не е на "плюс".
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 12 Юни 2022 21:09

BOz написа: 12 Юни 2022 20:39 нямам идея кой е точно този специален въпрос.
slowtraveler написа: 12 Юни 2022 19:32 Та не ми отговорихте - ако вие бяхте собственикът на автомобила, и аз имам някакво намерение да го купя от вас, ама да ви го изплащам 3-6 години, вие бихте ли го предали 'ей така'.
И да се съгласите на условия, че ако се унищожи или увреди автомобила аз да получа сумата, а не вие ? Отсега да ви кажа - ще е голяма далавера за мен - ще го запаля на първия ден
BOz написа: 12 Юни 2022 20:39 И я ти ми отговори как при стандартната схема ще си получат парите
Ами ще продължиш да си плащаш лизинга :whistle: В договора пише доста неща :)
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 12 Юни 2022 21:19

Ами ако съм финансова институция, ще се съглася. Имам ресурс, поемам риск, плащаш лихви за моя риск.
А и пак не отговори - нали все наблягаш на застраховката.
Каква ще е разликата дали имаш или нямаш застраховка, както ти дадох примера. Изведнъж се оказа в положение да "нямаш" застраховка. Значи можело така, а?
Важното е в думите за плащането. Дреме му на кредитора дали си си запалил колата и си си взел парите. Него го интересува да си плащаш. Ако спреш - има закони да си търси парите от теб. Както ако ти даде кеша и решиш да се топлиш с него. Или викаш ще застрахова парите от погубване? ppp.gif tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 12 Юни 2022 21:25

BOz написа: 12 Юни 2022 21:19 Имам ресурс, поемам риск, плащаш лихви за моя риск.
Въпросът е на прости сметки и съм убеден, че в момента само чешеш клавиатурата и се правиш на неразбрал ppp.gif tooth.gif
Ако рискът е висок (т.е. - например нямаш застраховка), то тогава лихвите няма да ти харесат... И ще почнеш да мърмориш защо не си платиш застраховка та да ди спадне лихвата tooth.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 12 Юни 2022 23:41

Май ти си чешеш езика след като ти показах, че и в твоя случай застраховката е добра, но не е 100% гарант по кредита. Следователно може и без нея и теория ти за невъзможност пада. ppp.gif
Я пък си сметни дали няма да ти е по-евтино да вземеш кеш от банката и да не плащаш каско. Да видим кой би платил по ниска месечна вноска до изплащане на колата. И да видим кой ще е мърморещия.
И сам да си направиш сметката, че такъв банков продукт е не възможен, а направо реален. Стига да го искаш.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 13 Юни 2022 07:58

BOz написа: 12 Юни 2022 23:41 показах, че и в твоя случай застраховката е добра, но не е 100% гарант по кредита
Не знам какво си показал - самото ти твърдение, че търсиш 100% сигурност при всякакви условя, показва, че въобще не си обмислял какво означава риска и застраховката...
Или че не си разбрал какъв е смисълът от застраховката :whistle:
Я сметни ако си платил кеш в банката, а автомобилът ти изчезне, или например е паркиран до запален автомобил, или просто попаднеш в ПТП......
Това е не възможен, а напълно реален вариант (доказан и с мнения във форума), с точно определени рискови параметри (изменящи се във времето)... Би ли искал да си без каско в този момент? И да се радваш на спестените от каско пари?
Дали може да си без каско - да...
По мои сметки глобално явно рискът ми е-нисък, защото съм платил повече каско отколкото съм 'ползвал'...
Но ако се види графиката - имало е годии, в които служебно съм надхвърлял всички платени през годините до момента суми (например при една тотална щета)... И да, след години отново излезе, че дори и с тази тотална щета съм платил повече към застрахователите отколкото те са ми платили... Въпросът е дали сам искаш да покриеш риска или не - дали имаш готовност да има ВЕРОЯТНОСТ да платиш отново десетки-стотици хиляди за автомобил ако нещо стане с този, или да платиш ВИНАГИ единици хиляди лв и да прехвърлиш този риск върху застрахователя..
Аз предпочитам да застраховам имуществото си... И донякъде ме дразнят хората, които като стане белята почват да реват 'ама трябва да ни се помогне'...
Защо аз трябва да помагам/платя да възстановят имуществото си хора, които умишлено са решили да спестят 20-50-100лв за застраховка?!
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 13 Юни 2022 10:15

slowtraveler написа: 13 Юни 2022 07:58 Дали може да си без каско - да...
Ами това беше. Всичко останало са тракане по клавиатурата, както сам каза.
И риск.
И затова въпросът ти беше много повърхностен дали бих дал (ако съм финансова институция/кредитор) автомобил без да ми го застраховат. На мен автомобилът не ми трябва. Аз давам пари и искам лихва върху тях. Мога да ти ги дам с по-голяма лихва без да правиш каско или с по-ниска лихва, но с каско. Въпрос на избор на клиента.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Krachunov » 13 Юни 2022 12:01

BOz написа: 12 Юни 2022 20:17 Аз лично имам кредит, без никакво обезпечаване и застраховка, с който можех да си купя нова Тойота.
Това не е баш така. В случай че спреш да плащаш вноските по заема или ще ти продадат задължението на някоя колекторска фирма или те ще се занимават с теб и ще ти запорират заплатата.. Ако имаш законна такава. Ако са по - разбрани и ти също, ще сключиш споразумение с тях и така. Гледах го този филм с мой близък. Един ден отивайки до банкомата се оказа, че пари йок не може да тегли. След Х на брой телефонни разговори се разбра какъв е филма. Има законен минимум, който не могат да ти вземат. Но си събират паричките като пич. Ако пък имаш движимо или недвижимо имущество на твое име още по - добре. Така че това "без обезпечение" не е съвсем вярно.
Всъщност повечето потребителски кредити ти искат обезпечение работна заплата. С бързите кредити нямам идея какъв е филма.

П.П.
А пък по въпроса с каското?! КОЙ нормален би си взел нова кола и би я оставил без каско? Да не я тотализираш да не участваш в ПТП. Апашите работят тясно със застрахователите и много бързо ще осъмнеш без автомобил.
slowtraveler написа: 13 Юни 2022 07:58 Аз предпочитам да застраховам имуществото си... И донякъде ме дразнят хората, които като стане белята почват да реват 'ама трябва да ни се помогне'...
Защо аз трябва да помагам/платя да възстановят имуществото си хора, които умишлено са решили да спестят 20-50-100лв за застраховка?!
Напълно съгласен.
Всяка година едно и също. Наводнения, палежи градушки. И Излизат много страдалците, ДЪРЖАВАТА да ги компенсирала градушка им убила реколтата.... ам да го духат и да фалират и в кофите.
Или просто казано. Държавта им носи риска от бедствия, защото каишите няма да си застраховат продукцията. Но пък после те обират плодовете.

Преди няколко години с наводнените къщи, държавата пак да ДАДЕ.. Ами застраховка за имот за 50 лева на година ти гарантира едни 2-3-5 хиляди лева. След земетресението в Перник, същата работа.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от slowtraveler » 13 Юни 2022 12:14

Имах предвид конкретно застраховката на лично имущество... Доколкото знам относно градушките (агро-бизнеса) нещата наистина са 'в батака' - или застрахователя отказва такава застраховка, или иска премия, по-скъпа от продукцията - все едно вече да е ударена от градушката и си на загуба... Тук имаме колеги в този бранш - там нещата са сложни..
Но сега гледам, че сме се отклонили от гаранция към застраховки... Вероятно ще трябва да се разчисти в последствие blush.gif boxed.gif
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 52 госта