Драма със сервизната история на една Toyota

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Заключено
Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от Cealtex » 28 Яну 2022 15:07

Здравейте!

Ето една може би интересна история от живия живот, която скоро получи своя положителен край!

През 2018 имаше сервизна кампания за подмяна на пасажерската въздушна възглавниця, от която реших да се възползвам и понеже преди може би няколко месеца се бях сдобил с моята Тойота, реших да си уплътня времето за престой в ТМ Ауто София (Изток) като задам въпрос към приемчика, адже ба дали в системата вижда последното посещение на автомобила в официален сервиз на Тойота (по-точно за Испания, че там се е родила моя автомобил). Отговорът беше, че в системата няма никаква информация, но се съмнява автомобила да е на 193 хиляди километра, странно, но и аз бях със същите съмнения, но както и да е. След като не получих информацията, която ме интересуваше, реших да продължа в преследването ѝ и след няколко месеца пуснах един мейл до любезните испански служители от Тойота Испания (предполагам, че всяко представителство се казва Маняна...). В него обясних, че техните колеги в България, не са намерили сервизна история на колата и затова се свързвам с тях и ето и първия отговор от тяхна страна:
► Виж съдържание


След този страхотен и турбо полезен отговор, в който ясно се вижда, че само преднходния собственик, а може да са имали предвид и само първия, аз все пак реших да не се предавам и да задам следващия въпрос - дали тогава българското представителство може да изиска тази информация и след това да ми я предостави и ето какво последва:
► Виж съдържание
Още един страхотен отговор, който отново набляга на това, че само предходния собственик би имал превилегията да получи тази безценна информация. Ама аз нали си държа на моето, а и не виждам и логична причина да ми отказват тази информация, тоест дата и надявам се 6 последователни цифри... Все пак отново им върнах мейл, в който наблягам на факта, че аз съм текущия собственик и като такъв излиза, че нямам никаква възможност да разбера тази информация, която засяга моя автомобил. Също така вмятам, че не ме интересува никаква лична информация за предходния собственик или каквото и да е там, а просто последната дата на посещение и записаните километри...
► Виж съдържание
След като започна вече copy/paste процедурата от г-н Маняна и препоръката му да се свържа с българското представителство, така и направих. Написах един дълъг мейл, който ще спестя, но отговорът от страна на нашите служители на Тойота беше, че ще ескалират запитването към Тойота Мотор Европа и ще ми дадат обратна връзка. Понеже това не ми е основен приоритет в живота, леко (само за 3 години) го оставих на заден план и преди няколко дни реших да събудя тази стара тема. Пуснах отговор към последния последния такъв от нашите любезни служители от Тойота, за да разбера дали има движение по поставения казус и ето и най-важната част от техния отговор:
 ! Съобщение от: Toyota Balkans, 163 Tsarigradsko shousse Blvd., Sofia, Bulgaria
Позицията на ТМЕ е че настоящ собсвеник на автомобил следва да има право да получи историята му от закупуването му до конкретния момент.
* под закупуване се има предвид първоначалното такова tooth.gif

Тъй като имам драма и с липсваща EURO категория в регистрационните талони, се свързах и с един г-н от Тойота, който ме информира, че през 2019 е извършена процедура по обединяване на системите на Тойота на глобално ниво и в крайна сметка успя да ми предостави и наличната сервизна история на моя автомобил.

Извода от целия този пост е, че всеки текущ собственик на автомобил Тойота, който е закупил екземпляр втора употреба вкарана от чужбина с набор преди 2019 година, вече (още след средата на 2019) може да получи сервизна история от тукашните дилърства, ако го интересува. Естествено, не така седят нещата, ако се пробвате да получите информация от представителствата в чужбина... а да... и да ни е жив и здрав GDPR-а!
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4044
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 280 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от mapamop » 28 Яну 2022 18:09

При мен след регистрация в Toyota.bg и потвърждение на автомобила, лъснаха всички кирливи ризи на варненските п*дераси от автоморгата. Няма конкретно кои и за какво е вкарвал колата в сервиза, но има километри и дати.
И "черен петък" с намаление от 53% в цифрата. Не съм си късал нервите в представителствата...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от Cealtex » 28 Яну 2022 20:46

mapamop написа: 28 Яну 2022 18:09 При мен след регистрация в Toyota.bg и потвърждение на автомобила, лъснаха всички кирливи ризи на варненските п*дераси от автоморгата. Няма конкретно кои и за какво е вкарвал колата в сервиза, но има километри и дати.
И "черен петък" с намаление от 53% в цифрата. Не съм си късал нервите в представителствата...
В един от последните отговори от дилърството ми писаха, че мога да направя регистрация и да изтегля приложението My T (или както беше), но тъй като имах регистрация направо нахълтах през сайта и бях изумен, че някак си моя автомобил се беше добавил към профила ми... Много е вероятно преди 3-4 години като съм си правил регистрацията да съм го добавил и аз, но нямам спомени. И все пак, при мен регистрационния номер на автомобила е още испански и допълнително поради неизвестна за момента причина не мога да верифицирам автомобила, иначе и аз може би сам щях да видя на коя дата е влизала в сервиз и колко са били километрите.

Но пак трябва да отбележа, че това е със сервизната история е възможно след като са направили обединяването на системите някъде през 2019, в противен случай нямаше да се вижда абсолютно нищо за експонатите от чужбина.

Иначе при мен положението с "Черния Петък" е най-вероятно същото, въпросът е, че следите от системата спират далечната 2012, а километража е бил на 150 хиляди километра... 2018 я купувам на 190 хиляди като всички остнали 10 годишни автомобили по автоморгите... опа, исках да кажа автокъщите tooth.gif
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
mapamop
Мнения: 4044
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 280 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от mapamop » 28 Яну 2022 22:36

При мен датския номер се смени, след като ходих за сервизна акция през 2020 и явно го смениха тогава. Ако не си я вкарвал във "фирмения бокс", вероятно не е имало причина да ти обновят регистрационния номер. Не знам испанците дали нямат общодостъпна система от сорта на Английския МОТ. Виж си личните съобщения.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от Cealtex » 29 Яну 2022 09:03

mapamop написа: 28 Яну 2022 22:36 При мен датския номер се смени, след като ходих за сервизна акция през 2020 и явно го смениха тогава. Ако не си я вкарвал във "фирмения бокс", вероятно не е имало причина да ти обновят регистрационния номер. Не знам испанците дали нямат общодостъпна система от сорта на Английския МОТ. Виж си личните съобщения.
Точно, че 2018 ходих с колата за сервизна акция, но явно или да пропуснали да ъпдейтнат новата информация, тоест моя регистрационен номер и прочие или след като са обединили информацията през 2019, старите данни са заместили новите от посещението ми. Така или иначе предстои да отида пак до представителството, за да си взема удостоверението за EURO категорията, така че ще сменим и данните и ще направим верификацията.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от chukich » 01 Фев 2022 15:03

Само не разбирам какво общо има GDPR със сервизните данни на колата?!? Нима колата е човек? Ти не им искаш личните данни на първия собственик, а искаш история на колата като настоящ собственик…
Това с GDPR всеки си го тълкува както иска… и са на принципа “ страх лозе пази”
Обясни им, че ти трябват само данните за колата, а не на спбственика и няма нищо общо с GDRP.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
mapamop
Мнения: 4044
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 89 пъти
Получена  благодарност: 280 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от mapamop » 01 Фев 2022 15:17

Колата на колегата я потвърдихме, излезе му сервизната история, така че темата е за ключ.
Колеги моля ви довършвайте си темите...
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Драма със сервизната история на една Toyota

Мнение от Cealtex » 07 Фев 2022 12:49

chukich написа: 01 Фев 2022 15:03 Само не разбирам какво общо има GDPR със сервизните данни на колата?!? Нима колата е човек? Ти не им искаш личните данни на първия собственик, а искаш история на колата като настоящ собственик…
Това с GDPR всеки си го тълкува както иска… и са на принципа “ страх лозе пази”
Обясни им, че ти трябват само данните за колата, а не на спбственика и няма нищо общо с GDRP.
Все още се опитвам да разбера, но общо взето и от Тойота България ми казаха, че някои страни, включително и нашите, тълкуват всички данни за колата като ЛИЧНИ... което според мен е един истински АБСУРД!!! Иначе аз затова настоявах само за последната дата и записаните километри... Днес бях до ТМ Ауто Изток и си взех удостоверението за евро категория (EURO 4) и си смених и данните в MyToyota.

И последното е, че при създаване на профил в MyToyota е необходимо в профила да си въведете и данни за адреса, нямам представа за чий... но без него не може да верифицирате автомобила си.

Може да заключим темата.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Заключено

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта