Yaris Cross - има ли вече собственици?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 24 Фев 2023 19:18

Бико написа: 11 Юни 2022 01:13
VDK написа: 10 Юни 2022 22:23 JTD - Toyota car Япония
Това "JTD - Toyota car Япония" звучи прекрасно,но за съжаление не важи за нашите Yaris Cross.Сигурен съм че моята е по-френска от река Сена хе хе хе.
Бико, откъде си сигурен, че е правена във Франция, защото тук голям спор се разрази и ме направиха на нищо :) viewtopic.php?p=422745#p422745

Бико
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Мар 2022 05:24
Местоположение: Madrid
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Бико » 26 Фев 2023 14:36

itzoa. Здравей колега.Сигурен съм ,защото от деня в който поръчах колата и до деня на получаването (около 2 месеца защото взех отказана поръчка) ми излизаше в MyT всяка нейна стъпка.Влизане в производство ( продължи 4 дни и на втория вече ми излезе VIN), излизане от завода,транспорт от Франция до Испания на камион (Onnaing до Sagunto-това са бази на toyota във Фр. и Исп.) и като за последно идва превоз също на камион от Sagunto до моето представителство в Мадрид. Заводът е: Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) във Valenciennes, северна Франция. По същия начин им идваше и на всички колеги от испанският форум.При положение че Toyota произвежда yaris cross в Европа (Франция), не ми се вярва че в България ги доставят от Япония. Много поздрави и прощавайте(такъв ден е днес) ако съм притеснил някой.

Аватар
veso_hds
Мнения: 1429
Регистриран на: 13 Май 2012 12:06
Местоположение: Бургас
Благодарил/а: 19 пъти
Получена  благодарност: 26 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от veso_hds » 26 Фев 2023 15:09

Да направя едно уточнение по спора за VIN-а.След 2010г. задължително 11-я символ трябва да е буква от латинската азбука и точно тя показва завода, в който е сглобен автомобила.Ако тази буква е "А", можете да бъдете сигурни, че е сглобен във Франция, независимо, че първият символ е "J".До 2010г. единадесетият символ е цифра и има друго значение.
Тойота РАВ 4 D4D-2002г.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 26 Фев 2023 15:42

И в света има 22 завода за автомобили? Да, не споря, че 11 буква специфицира завода, в който е произведен... Но в контекста на държавата производител.
Ама все пак първата буква/букви специфицират къде е произведена..
http://www.currentcare.co.uk/cmsfiles/D ... 0Guide.pdf
Като възможна опция е да има игра с процентите и митата.. Съвсем грубо (числата са измислени) - например автомобил, направен 80% в Япония, да се сглобява във Франция, но тъй-като процентът превишава определена граница - да трябва да се впише като японски.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Бико
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Мар 2022 05:24
Местоположение: Madrid
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Бико » 27 Фев 2023 14:44

От началото на юли 2021, заводът на Toyota във Франция започва производството на yaris cross за Европа и не само. В страната на изгряващото слънце също се произвежда този модел, но изключително само за японския пазар. Прикрепям една статия като доказателство за казаното. На испански е, но с преводача на google, може да се прочете и разбере.
https://www.motor.es/noticias/toyota-ya ... 179440.htm

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 27 Фев 2023 15:22

Да, имаше и съвсем скорошна статия на български в подкрепа на това твърдение.
https://automedia.investor.bg/a/2-novin ... e-yaponska
Сега, наистина как са решили, че може да има вин с J, а правена във Франция - не знам. Все още мисля, че е вярно това и се учудвам, че дилърът ми не го знаеше или ме мяташе по върбите като се кълнеше, че идват от Япония. В същото време сега си спомних, че дилърът от Плевен също ми потвърди, че са JTD***, но от Франция, което беше по телефона и няма как да го цитирам като 100% доказателство.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от slowtraveler » 27 Фев 2023 16:00

Бико написа: 27 Фев 2023 14:44 заводът на Toyota във Франция започва производството на yaris cross
Въобще не споря за това, че има производство на Ярис-Крос във Франция. Опитвам се да разбера каква е причината за изключението ако има такова (Ярис крос, излязъл от завода във Франция да е с VIN JTD), а явно има такова...
И според мен единственият вариант е споменатата 'опция' - автомобилът да е много повече 'японски' отколкот френски. Например във Франция да са сглобени японските компоненти... Все пак Яриса от Франция си идва с френски VIN.
Ако си спомняте - на времето във Варна имаше 'завод за автомобили'.. Ама не онзи за английските недоразумения, а май бяха Хюндай :) 'Заводът' бе директно в пристанище Варна-Запад.
Идваха кораби-автовози от завода, сваляха новите автомобили, разглобяваха се на определени компоненти във Варна, поставяха се агрегатите в контейнери и всичко това заминаваше май за Узбекистан, където отново се сглобяваха 'и ставаха местни' :) Там бе обратния вариант - 'ето ние почнахме да правим Хюндай тук при нас', и спестяваха мита и данъци за внос на автомобили :)
Така, че явно трябва да се порови по-дълбоко и да се види причината :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от max-2 » 27 Фев 2023 17:09

Сега, наистина как са решили, че може да има вин с J, а правена във Франция - не знам.


Как, направили са купета в Япония, после са решили да произвеждат друг модел, а този са прехвърлили във френския завод.
Това противоречи на производствената политика на Тойота, но и Тойота не е това, което беше.
Carina E 4AFE LB 1992

Бико
Мнения: 38
Регистриран на: 21 Мар 2022 05:24
Местоположение: Madrid
Автомобил: Yaris Cross

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от Бико » 27 Фев 2023 17:26

Ами и аз в началото се чудех на моята, хем французойка-хем номерът и с J започва. В последствие разбрах ,че същото е и при колегите от испанският форум и тогава спрях да го мисля повече. Ами да и се кефа докато е нова,млада,лъскава,хубава,икономична и толкова удобна за каране. Поздрави на всички колеги. :cheers:

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 27 Фев 2023 17:54

Е, то няма да е лошо ако е повече японски отколкото френски :D Аз за малко да се откажа заради този факт, че е френски, ама понеже ме грабна на тест драйва и като параметри е точно каквото търсех, се хвърлих в дълбокото (и дългото чакане).
Обаче понеже изгледах почти всичко що намерих на разбираем (или с автоматичен превод) език из ютуб, имаше поляци, които твърдят, че хибридната част на Ярис Кроса идвала пък от Полша. И не знам то тогава, какво остава да е японско. Най-добре ще е да попитаме някой шеф на френския завод откъде му идват частите, ама дали има наистина смисъл и значение в днешния глобализиран свят не знам :D
Според най-новите твърдения, новите им електрички, които щели да пускат били пък едно към едно с BYD, които са китайски и нямало да има нищо от Тойота в тях, освен емблемата, ама и това не е потвърдено на 100%. А като гледах пък ревютата на въпросните китайски автомобили, всъщност хич, ама хич не приличат на китайски.... според нашите разбирания за "китайско" ;) Определено ми харесаха, за разлика от Теслите например (които също харесвах в началото като идея най-вече).
Да не забравяме, че уж премиум Теслите идват основно от Китай, за съжаление от каквото чувам и гледам май доста им личи този факт ;)
Сори за лиричното отклонение.

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от max-2 » 27 Фев 2023 19:54

В японското камри от последното поколение има и китайски компоненти.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 01 Мар 2023 10:55

В темата за Корола Крос предположих, че за демонстрационни автомобили е възможно да се отделят такива с лек дефект. И се сетих, че като пробвах Ярис Кроса и отварях вратата на багажника при затваряне нещо имаше трудност със затварянето - номера или самата ламарина тропаше като каруца и все едно липсваше някакво уплътнение. Като попитах дилъра дали това е нормално ми каза точно това - смутолеви нещо за някаква гума, която трябвало да се сложи. Дали някой е забелязал такъв проблем с неговия автомобил?

method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от method81 » 01 Мар 2023 10:57

На королата ми дрънчеше рамката на номера, при затваряне се удряше с вратата на багажника.
Реших го бързо с едно парче двойнозалепваща лента.

Аватар
itzoa
Мнения: 303
Регистриран на: 24 Юни 2022 22:49
Местоположение: Габрово
Автомобил: Yaris Cross Hybrid
Благодарил/а: 46 пъти
Получена  благодарност: 32 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от itzoa » 05 Мар 2023 17:17

Оказа се, че може да ме огрее да си взема колата още в края на май или началото на юни вместо август.
Сега се чудя дали да искам да си поръчам от дилъра на Тойота резервна гума или да си търся втора ръка. Че нещо цените ми се видяха прекалено солени за една проста патерица (някъде прочетох 690лв. и то може би има инфлация над тази цена), но пък има и допълнителни компоненти към нея - захващане и т.н. Все пак някой ако знае какъв трябва да е размера на патерицата ще бъда благодарен.
Засега знам само размера на джантата - 16-ката е 5х114,3 и отвор 60,1. Гумата е 205/65/16, което според разните калкулатори е 672-673мм диаметър.
Само че се чудя офсета дали има значение, защото май на Ярос Кроса 16-ката намирам, че е 6.5Jx16 ET45?
https://www.wheel-size.com/size/toyota/ ... ross/2023/
П.п. Както пукам гуми почти всяка година, хич не искам да си прецаквам гумите/джантите/сензорите с тези бози, с които идва оригинално автомобила, затова предпочитам да намаля малко багажника с една малка резервна гума.

Аватар
mapamop
Мнения: 3989
Регистриран на: 28 Юли 2019 12:49
Местоположение: Русе
Автомобил: Avensis Wagon T25,1ZZFE,2005
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 267 пъти

Yaris Cross - има ли вече собственици?

Мнение от mapamop » 05 Мар 2023 17:39

itzoa написа: 05 Мар 2023 17:17 5х114,3 и отвор 60,1
Като гледам междуболтовото разстояние всеки разглобен/блъснат дизелов Авенсис/Корола/Аурис е кандидат за донор. Респективно не е невъзможно да се намерят крепежите и аксесоарите по донорите. Ако не се намерят - винаги може да си закупите комплекта от дилъра или колегите с доставките на авточасти тук във форума.
При тази цена бих изчакал да пристигне автомобила и от там нататък да се доокомплектова.
Opel Astra F Estate (1993) -> Toyota Avensis T25 (2005), E: 1ZZFE, F: ZZT251

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: BOz и 50 госта