Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
btralev
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юли 2021 17:12
Местоположение: Sofia

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от btralev » 27 Юли 2021 17:59

Привет на всички,

В момента колата, която карам е Алфа и сърце не ми дава да я сменя, но приятелката ми започна леко да намеква, че постоянно нещо и се разваля, много била шумна, друсала и прочие и с две думи съм в процес на търсене на нов автомобил. Трябва да е комби (да събира бебешка количка + бебето в обозримото бъдеще), бензинов мотор, автомат и най-вече да бъде надеждна (жива трагедия на автомобилния фен - да слезеш от червена алфа с 240 коня и да се качиш на комби,но когато удари семейния живот...:D ). Годишният ми пробег варира от 15к до 18к км на година като преди пандемията беше предимно градско, сега е по-скоро извънградско.

Колебая се конкретно м/у Шкода Октавия 1.5 тси и Корола Туринг 2.0 с хибридна система. Покарах Шкодата преди 1 седмица като мога да кажа, че вози много добре и двигателя е доста еластичен, но имам леки резерви относно надеждността на VW груп, а кола която през 6 месеца е в сервиза си имам. Звънях на ТМ Ауто за тестдрайв на Королата, но ми върнаха отгвор,че имат само CH-R с двулитров мотор,та въпроса ми е дали моторите са еднакви в двете Тойоти и дали ще бъде идентично поведението им.
Тъй като не съм много наясно с хибридните системи и батериите, какъв е експлоатационния им живот, на колко км трябва да бъдат подменени и каква е тяхната цена? Прочетох за десет годишната гаранция на батериите, но знам че в България много от автомобилните представители ще направят всичко възмножно да я оспорят, а планувам да използвам колата поне 5-6 години. Има ли други детски болести королата? Поразрових се из форума и прочетох за мнения, че колата горяла малко повече от каталожните данни и че имала малко ръжда на 2 болта, та ако е само това, значи е перфектния автомобил :D

За момента везните клонят повече към королата, изглежда много по-добре от чешкия буркановоз и според мен тойота е много по-надеждна + факта, че за Шкодата ми обявиха 200 работни дни за доставяне от деня на поръчка, което означава догодина... unsure.gif, а периода за направата на Тойотата е 2-3 месеца.

Поздрави и благодаря предварително!

Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Hursa » 27 Юли 2021 21:06

C-HR е със същата хибридна система (ДВГ, двата мотор-генератора, планетарната трансмисия - са идентични до колкото знам, предполагам и инвертора, както и батерията - също) като при "двулитровата" хибридна корола. Но след като гледате хибрид при тойота, защо не видите и хибридната октавия.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

btralev
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юли 2021 17:12
Местоположение: Sofia

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от btralev » 27 Юли 2021 21:27

Hursa написа: 27 Юли 2021 21:06 C-HR е със същата хибридна система (ДВГ, двата мотор-генератора, планетарната трансмисия - са идентични до колкото знам, предполагам и инвертора, както и батерията - също) като при "двулитровата" хибридна корола. Но след като гледате хибрид при тойота, защо не видите и хибридната октавия.

Благодаря за бързия отговор! :thumbsup:
Ще направя тест драйв на C-HRa ,за да придобия представа за поведението на пътя. Предпочитам хибридната система на Тойота, защото се е доказала във времето според мен, правят хибриди ако не се лъжа от края на 90те години. Октавията също има своите + , но не мисля, че хибрида е нейната сила. Ако имах малко повече възможност бих избрал 2.0 тси с версия 4х4 , но там говорим за цена над 66к, което за шкода си е лудост, но това е мое мнение.

Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Hursa » 27 Юли 2021 22:18

А при тойотата за каква цена "говорим"? smile.gif
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Krachunov » 27 Юли 2021 23:06

Hursa написа: 27 Юли 2021 22:18 А при тойотата за каква цена "говорим"? smile.gif
45

Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Hursa » 27 Юли 2021 23:09

45 за двулитровия хибрид, комби? Едва ли.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Krachunov » 27 Юли 2021 23:21

Hursa написа: 27 Юли 2021 23:09 45 за двулитровия хибрид, комби? Едва ли.
45 за 1.8 хиброд комби екзекютив инак 52 за 2ка двигател

van
Мнения: 107
Регистриран на: 07 Ное 2017 08:51
Местоположение: Варна

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от van » 27 Юли 2021 23:46

Hursa, при сходни нива на оборудване Корола 2.0 HSD TS е по-евтина от Октавиа комби 2.0 TSI 4х4.

Шкода нямат коли в момента. Освен ако не ги раздават с големи отстъпки не знам кой би чакал толкова време.

btralev, Ако имаш път към морето, ще те уредим с тестдрайв на Корола 2.0 HSD TS ( и с качествена бира след това :D ).

Относто гаранцията на батерията няма какво да те притеснява. Заводската гаранция на батерията е 5 години или 100 000 км. След това имаш 5 талона всеки от които удължават гаранцията с 1 година или 15 000 км. На теория имаш 10 години гаранция. На практира ако въртиш повече от 100 000 км за първите 5 години и/или над 15 000 км на година след 5тата такава е по-малко.

Детски болести няма и разхода на гориво си е напълно нормален.
Изображение

btralev
Мнения: 4
Регистриран на: 27 Юли 2021 17:12
Местоположение: Sofia

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от btralev » 28 Юли 2021 00:28

@van, благодаря за предложението и подробната информация. За момента нямам път, но ако имам ще пиша! Идната събота ще отида до ТМ Ауто да разгледам по-подробно Королата и ще поговря с тях за евентуална поръчка и колко дни ще се чака :D
В момента Шкода и като цяло VW групата имат проблем с чиповете и много бавят поръчките, един колега не издържа и канселира неговия Голф...просто е безумно 150 до 200 работни това са между 7 и 10 месеца sleep.gif като в договора имат клауза, че този период може да се увеличи при форсмажорни обстоятелства..Просто такава е глобалната ситуация покрай пандемията, кофтито е, че след една година цените на колите ще скочат още нагоре, но това е моя теория на конспирациите.

Аватар
nicktodorov
Мнения: 363
Регистриран на: 11 Яну 2013 09:35
Местоположение: София
Автомобил: велосипед
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от nicktodorov » 28 Юли 2021 09:23

Ако не ти е спешно, края на другата седмица мога да предложа моята за проба в София.

trib
Мнения: 43
Регистриран на: 26 Фев 2021 22:24
Местоположение: България
Получена  благодарност: 1 път

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от trib » 28 Юли 2021 10:43

Аз имам подобна дилема от няколко месеца насам. Golf 8 комби 1.5 TSI или Корола Хибрид. Голфът ми харесва повече, но чета за постоянни проблеми със софтуера, което почти ме отказа засега (вкл онзи ден пак пише в немския форум, че не могат да си променят температурата на климатика). Времето за доставка също е фактор - и на мен ми казаха 6 месеца поне. От два месеца чакам да направя тест драйв в Тойота Пловдив. Обещават другата седмица да стане. Междувременно се качих за 5 мин при един познат с CHR 1.8 хибрид (същия двигател) и за градско и като, че ли ми допадна поведението на колата. Бях се насочил към седан, но сега се връщам от морето и с багажник 510 л (Меган Седан) едвам се побрахме. А багажника на Корола седан е по-малък...

Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Hursa » 28 Юли 2021 11:24

Ами шкода? Дори, като лифтбек и хибрид (плъгин хибрид с не малка батерия) октавия има относително значително по-голям багажник. Защо да изпуснете да сравните с такъв вариант.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Volkata
Мнения: 353
Регистриран на: 04 Дек 2013 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 e210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Volkata » 28 Юли 2021 12:11

trib написа: 28 Юли 2021 10:43 А багажника на Корола седан е по-малък
Включвам се само за багажника, имах ауди А6 комби 2000 г., най - голямото комби което намерих точно зараби багажа с детето и т.н., имах колата 1 г., половин година мъкнах голяма резервна гума в багажника и един кашон с части, после ги махнах, но почти винаг имаше багаж на предната седалка, сега съм със Корола седан и бих казал че събирам страшно много багаж, за мен разликата е че в седана неможе да се товарят обемни неща като печки хладилници и перални, за багаж за екскурзия и путуване за мен няма разлика, това ми е първия седан и то закупен само защото при него имаше двигателя който исках и бях доста предубеден, но вече година и половина от както имам колата съм много удовлетворен от багажното пространство.
Toyota Corolla 1.6 e210

Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от Hursa » 28 Юли 2021 12:34

Всъщност за цените на компактната хибридна корола - сравним вариант е и хибридния мерцедес а класа (малко по-голям, като размери) - също го има, като хечбек и седан.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

bleu81
Мнения: 12
Регистриран на: 24 Ное 2016 09:41
Местоположение: софия
Автомобил: Корола ТС

Избор на семеен автомобил въпрос - Corolla Touring Sports

Мнение от bleu81 » 28 Юли 2021 14:45

привет,

преди година и нещо имах същата дилема и дори бях запазил една налична Шкода но в последния момент се отказах и взех корола 1.8тс. 30000км по късно изобщо не съжалявам и не-хибридните автомобили за мен са история. пиши ми на лични и може да се чуем да ти разкажа подробно какво надделя в избора че пиша на телефон и не ми се пишат есета но ще ти дам жокер. 1.5 мотора който бях запазил беше със 7ск дсг със сухи съединители. на въпрос към дилъра какво правим ако на 30000 ми се наложи да сменя съединител поради проблемите на тая кутия с определени режими на работа в частност пълзящ трафик при горещо време и той ми каза че това било консуматив...

хайде със здраве

п. п. Багажникът ми стига да пътувам с 2 деца, жена и котка ама това е доста субективно. Имам една колежка която ходи на море с 25 рокли... Недостатък е, че е доста скосен отзад и се наложи да сваля седалките за да събера пералня, докато във Волво в70 ген1 се събираше напречно при изправени седалки.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: BladeBG и 39 госта