Проект - TPMS или как да се визуализират точните данни за налягане в гумите

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Проект - TPMS или как да се визуализират точните данни за налягане в гумите

Мнение от peterhr » 29 Мар 2021 22:37

Здравейте,
не знам дали тук е правилното място, но искам да споделя един мой проект.

Тъй като Тойота са решили да НЕ се показват данните за налягане в гумите, а на предишната кола това го имах като опция и от време на време ми вършеше полезна работа, с малко проучване попаднах на тази страница:
https://www.hackster.io/jsmsolns/arduin ... lay-b6e544

Там автора е обяснил доста подробно и с детайли как да си го направим.

Накратко - ползва се безжичен приемник CC1101, който приема сигнал директно от датчиците в гумите. Това е примерна снимка от инернет:
Изображение

С малко декодиране се показват данни за :
- номер на датчик (съвпада с показанията от Техстрийм),
- налягане
- температура.

В моят случай ползвах процесор ESP8266. Това е моят вариант :
t1.jpg
t1.jpg (204.75 KiB) Преглеждано 2451 пъти
Изображение

Тъй като нямам под ръка дисплей, реших да си ползвам таблета в колата. Не оригиналния, имам си мои допълнителен, за навигация.
Процесора е свързан с безжичния приемник и след като получи данни от ефира ги декодира. След като разбере дали е прочел моите гуми ги праща към мой сайт, нещо подобно на MQTT или IoT. В момента на логване на данните, програмата на сървъра проверява дали всички данни са в норма и ако има проблем ме известява на телефона.
В случая ползвам месинджър Telegram. Има автоматични варианти за изпращане на съобщения.
Идеята е ако някоя гума е с по-малко или по-голямо налягане да ме известява.
Процесорчето 8266 има само WiFi, няма собствен GSM модул (има външни, но по-добре е да му шервам интернет от друго място).
Приемника се оказа, че "хваща" добре сигнали от гумите, дори и в багажника и засега съм го сложил там, докато му измисля постоянно място.
Всяка гума излъчва сигнал през около 90 секунди. Това време много варира и не знам точно от какво зависи. Не виждам логика от промяна в налягане, промяна в температура. Но го приемам за даденост и просто записвам данните :)
Датчиците в гумите излъчват дори и когато колата не се движи. За предишната ми кола бях чел, че датчиците се приспиват и не работят ако колата не се движи. Събуждат се от движение. Тук правих малки опити и се оказа, че 2 часа след като съм загаси колата, те все още излъчват. Вероятно не записват, но реално това са подробности.

На сървъра съм разделил "логически" програмите на две части. Едната логва, проверява за грешки и известява на Telegram.
Втората е само за визуализация.
През фотошоп набързо сглобих един "скин". Това са реални показания от момента на паркиране на колата, като тези показания, може да се виждат по всяко време през интернет (показват се последно записаните данни от момента на паркиране) :
t2.jpg
t2.jpg (285.41 KiB) Преглеждано 2451 пъти
Изображение

И как изглежда в колата:
t3.jpg
t3.jpg (257.97 KiB) Преглеждано 2451 пъти
Изображение

В таблета има инсталирана програмата Tasker и след като запаля колата, се включва навигационната програма, като през определен период от време се показва браузър, който зарежда моята TPMS страница :)

Това е накратко. Тези данни вероятно може да се прочетат и през OBDII, но за там идеите са като се постопли още малко. Вероятно може да се вкара сигнал и в оригиналния таблет, но засега отлагам тези опити.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Аватар
nicktodorov
Мнения: 363
Регистриран на: 11 Яну 2013 09:35
Местоположение: София
Автомобил: велосипед
Получена  благодарност: 1 път

Проект - TPMS или как да се визуализират точните данни за налягане в гумите

Мнение от nicktodorov » 30 Мар 2021 09:29

Поздравления колега!

И мен адски ме дразни идиотското решение да сложиш истински датчици (VW го правят само косвено през ABS), но да не показваш данните. А най-малоумното е, че при светване на TPMS лампата не показвакоя гума е проблемната. Въпреки, че колата мнгоо добре знае коя е...

Нещо не се зареждат снимките ти.
Това ще стане ли за Corolla 2019 hybrid?

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Проект - TPMS или как да се визуализират точните данни за налягане в гумите

Мнение от slowtraveler » 30 Мар 2021 15:52

Да, добър проект... :thumbsup:
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта