Покритие на гаранция

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Покритие на гаранция

Мнение от metoyo » 17 Фев 2021 14:57

Здравейте колеги, понеже не открих подобна тема си позволих да отворя тази/модераторите да я преместят ако има такава/. Може ли нов, хибриден автомобил да се обслужва гаранционно САМО за хибридната система, а за останалите неща - масло, течности и т.н. не? Идеята ми е, че оторизираните сервизи не са от най-коректните при гаранционното обслужване, за което плащаме двойно и тройно като цени, а все нещо са си спестили, а пък балъците си го плащаме. Ясно ми е че при дефект през гаранцията няма да го зачетат, защото не е обслужвана гаранционно, но може ли този сценарий, да си обслужвам гаранционно само хибридната система и там вече ако има дефекти да си ги отстраняват гаранционно?

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от BOz » 17 Фев 2021 15:22

Може само на батерията. Правиш на всяка година или на всеки 15к километра тъй наречения HHC и това ти дава гаранция само на батерията. Ама дали си струва според теб риска?
Въпросната проверка реално струва колкото на всяка нечетна година цената на обслужването. Демек всяка нечетна година обслужването би ти струвало без пари. Примерно на 1-вата година ако направиш обслужване по план ще трябва да дадеш 250 лв. (примерно), в които пари ти е включена пълна гаранция. Иначе ти ще отидеш накъде да си смениш маслото за 100 лв. и след това ще дадеш още 250 лв. само за HHC. Не се връзва финансово.
Да, на всяка четна ще даваш повече пари, ама за 200-300 лв. на година в рамките на гаранцията на автомобила, да "махнеш" гаранцията на колата, аз не го намирам за оферта.
След това тази кола ще тръгнеш да я продаваш. Освен ако не си решил ти да я бракуваш. И какво - купил си я от тук, ама не си я обслужвал, поне не според Тойота. Ходи доказвай на потенциалния купувач (не, че трябва по принцип), че си бил съвестен собственик. По тази причина моя Приус все още се обслужва от ТМ, колкото и странно да звучи. Може да се провери от бъдещия купувач по всяко време, от ден първи на колата и най-вече да ѝ проследи километража, че може да му се има доверие.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
metoyo
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Юни 2020 11:00
Местоположение: София
Автомобил: COROLLA TS 1.8 HYBRID 2020

Покритие на гаранция

Мнение от metoyo » 17 Фев 2021 15:47

Да така е и аз съм на това мнение. Въпросът ми беше свързан с лек спор с колеги, дали е възможно да се разделят двете обслужвания- на хибридната система и останалото по автомобила и съответно за едното да имаш гаранция,а за другото не :cheers: .

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Krachunov » 17 Фев 2021 18:51

metoyo написа: 17 Фев 2021 14:57 , за което плащаме двойно и тройно като цени, а все нещо са си спестили,
Не съм сигурен колко двойно и тройно, поне за 1вото облужване, в ТМ, спрямо Сливен, Пазарджик и Благоевград, цените са сходни. Консумативите са си едни и същи пари, така че няма съществена разлика.. Говоря за ПЪРВОТО.
Съществено е да се следи да не те товарят с ЕКСТРИ като хибридно почистване дай 50 лева за НИЩО. Както и да следиш да ти дават остатъка от маслото, което аз лично пропуснах. В Благоевград ти фактурират 4.2 литра масло за ралзика от ТМ където ти таксуват 5 литра, обаче не ти ги дават. Демек на всеки 5-6 хибрида които облужат те, следващия парите от маслото директно си ги прибират. Съмнява ме да хвърлят близо литър масло...
Така че не знам колко по би спестил, за сметка на отпадната гаранция..

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от FearSoft » 21 Май 2022 14:34

Здравейте,

Като "новобранец" тук реших да не отварям нова тема, а да използвам тази. ето за какво става дума:
Преди няколко дни направих поръчка (частен клиент) на Корола Хибрид Седан 1.8, ще дойде през октомври. Направиха ми лизинг план, но се замислих дали не е по-изгодно да тегля кредит и да изплатя колата на 100%? Би имало някакъв смисъл само, ако се избегнат по-високите цени за ТО през гаранцията. Но дали това изобщо е възможно? Или трябва задължително да се обслужва гаранционно (масла и филтри) при тях? За батерията е ясно, че нямам опция и ако искам 10 г. гаранция, вариантът е оторизиран сервиз. Ако някой е по-наясно с казуса ще съм благодарен да даде съвет кое излиза най-изгодно и в същото време сигурно - лизинг или 100% кеш?

Благодаря предварително!
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от biro » 21 Май 2022 16:59

Кредитът ще е по-скъп от лизинга, но ако не си на лизинг можеш да не плащаш каско, обслужване в официален сервиз и прехвърляне при нотариус след лизинга. Ти си преценяваш дали без каско ти е ок, дали искаш да изгубиш гаранцията, за да спестиш 300-400лв на всеки 15х км или 1г. Облужване и каско са един значителен разход за 5-6 години.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от LEXUS » 22 Май 2022 01:56

Krachunov написа: 17 Фев 2021 18:51 Както и да следиш да ти дават остатъка от маслото, което аз лично пропуснах. В Благоевград ти фактурират 4.2 литра масло за ралзика от ТМ където ти таксуват 5 литра, обаче не ти ги дават. Демек на всеки 5-6 хибрида които облужат те, следващия парите от маслото директно си ги прибират. Съмнява ме да хвърлят близо литър масло...
Колега, те сипват наливно масло,а не от туба. :D Трябва да попиташ колко масло събира и защо таксуват повече, но да ти върнат от маслото няма как.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от FearSoft » 22 Май 2022 10:04

biro написа: 21 Май 2022 16:59 Кредитът ще е по-скъп от лизинга, но ако не си на лизинг можеш да не плащаш каско, обслужване в официален сервиз и прехвърляне при нотариус след лизинга. Ти си преценяваш дали без каско ти е ок, дали искаш да изгубиш гаранцията, за да спестиш 300-400лв на всеки 15х км или 1г. Облужване и каско са един значителен разход за 5-6 години.
Знам, че каското не е евтино, но за нов автомобил си е задължително според мен. Въпросът е дали, ако закупя колата на 100%, съм длъжен да я обслужвам във фирмен сервиз (Тиксим в случая) или мога където си искам? И да ходя единствено за батерията. Знам, че звучи като дребнавост, но си мисля, че всеки трябва да си намери най-доброто решение за себе си. Още повече, имам 5 месеца да го направя и ще е грехота да не ги използвам правилно и да се сдобия с възможно най-много информация. rolleyes.gif
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Krachunov » 22 Май 2022 10:24

Знам. Предполагам го разливат по тубички за удобство на майсторите. На мой близък са му връчили такава бутилка, като разбира се не се е ползвало при следващото обслужване. Друг приятел рязказваше, че при обслужване в ТМ изток, понеже бил посшедна кола за деня, майсторите са почнали да си пълнят тубичките от варели.
Така че да знам..
Но дори и да предположим че е от уникални тубички, пак е въпроса защо ти таксуват повече отколкото влиза в колата. Като навсякъде другаде ти таксуват 4.2... по думите на тойота благоевград...монца. Имам голям оборот и си го ползвам,

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Krachunov » 22 Май 2022 10:27

FearSoft написа: 21 Май 2022 14:34 Здравейте,

Като "новобранец" тук реших да не отварям нова тема, а да използвам тази. ето за какво става дума:
Преди няколко дни направих поръчка (частен клиент) на Корола Хибрид Седан 1.8, ще дойде през октомври. Направиха ми лизинг план, но се замислих дали не е по-изгодно да тегля кредит и да изплатя колата на 100%? Би имало някакъв смисъл само, ако се избегнат по-високите цени за ТО през гаранцията. Но дали това изобщо е възможно? Или трябва задължително да се обслужва гаранционно (масла и филтри) при тях? За батерията е ясно, че нямам опция и ако искам 10 г. гаранция, вариантът е оторизиран сервиз. Ако някой е по-наясно с казуса ще съм благодарен да даде съвет кое излиза най-изгодно и в същото време сигурно - лизинг или 100% кеш?

Благодаря предварително!
Вече са ти отговорили, лизинга е около 2%, потребителския ще ти е повече.
Обслужването ако не си в София, няма да ти е осезаемо по - скъпо отколкото в някой шано сервиз.
2-ро обслужване в софия на въпросната тойота без въздушен и купе филтър е 560.. в Сливен СЪС тези филтри е 330.

100% кеш няма как да е изгодно... набиваш маса пари във един варел и ако се случи нещо контрата е в теб.
С лизинга риска го носи лизингодателя и застрахователя.
Разгледай освен каско, застраховка GAP. При тотал би ти покрила разликата лежду каското и реалната стойност.
Защото е възможно каското да не покрие всичко и ти да плащаш на лизинга за нещо което вече го няма.

Аватар
biro
Мнения: 2629
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 61 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от biro » 22 Май 2022 10:56

Ако не обслужваш в официален сервиз пада гаранцията. И не е само батерия в тази кола. Ако се окоти мотора ремонтираш за собствена сметка.
Иначе аз и сам мога да си сменя маслото и въздушния филтър ама ходя в официален сервиз.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
FearSoft
Мнения: 365
Регистриран на: 20 Май 2022 09:51
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Corolla Hybrid 1.8. Tук е!
Благодарил/а: 37 пъти
Получена  благодарност: 49 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от FearSoft » 22 Май 2022 13:26

Ясно, благодаря! Ще се върви към лизинг най-вероятно, като по-целесъобразно като цяло.
Иначе и аз по-нисък от 4.5% кредит не намерих.
Поздрави и приятен уикенд!
Toyota Corolla 1.8L (HEV Special), Ex+, MC23

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от LEXUS » 22 Май 2022 14:32

Krachunov написа: 22 Май 2022 10:27 100% кеш няма как да е изгодно... набиваш маса пари във един варел и ако се случи нещо контрата е в теб.
С лизинга риска го носи лизингодателя и застрахователя.
Разгледай освен каско, застраховка GAP. При тотал би ти покрила разликата лежду каското и реалната стойност.
Защото е възможно каското да не покрие всичко и ти да плащаш на лизинга за нещо което вече го няма.
Каква е разликата? Самият ти казваш,че ако стане нещо, може да продължиш да плащаш лизинг,а колата да не я караш. Какъв риск носи лизингодателят? То застрахователят и в двата случая поема риска или част от него, независимо дали е лизингова или кеш платена колата.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от Krachunov » 22 Май 2022 15:08

лизинг или 100% кеш разликата е че съм набил всичките пари днес. С тези пари можеш да направиш всичко друго. Една хипотетична ситуация при 50к кола, тотализира се, когато си изплатил 30к... няколкото месеца разправии ги игнорираме и застрахователите се разбират. Дори в лошия вариант да трябва да доплащаш за вече несъществуващ актив, пак няма да е цялата сума.

При 100% кеш не е баш така.

Предпочитам да не съм дал 20к, отколкото да ги чакам евентуално.Да не говорим че имаш 10-30% остатъчна стойност, на която не плащаш лихви

Аватар
LEXUS
Мнения: 3718
Регистриран на: 01 Апр 2005 02:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 6 пъти

Покритие на гаранция

Мнение от LEXUS » 22 Май 2022 16:24

Аз разсъждавам така. Както казваш,ако колата се тотализира и си изплатил 30 000лв.,а тя по договор лизингов е 50 000лв., ти ще трябва да си изплатиш това,което пише по договор,а застрахователят ще ти изплати сумата с обезценката. Така поне аз мисля, може да не е точно така. Ако си я платил кеш и се тотализира, застрахователят също ще ти изплати сумата с обезценката. И при двата случая си на сходна загуба. Така мисля поне. Но и при двата случая,ако няма никакво произшествие и просто решиш да я продадеш и подмениш с по-нова кола да речем, отново ще загубиш сходни пари от обезценяването.
Това с остатъчната стойност и процентите не ми е ясно.
TOYOTA/LEXUS--made in JAPAN

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ahrefs [Bot] и 52 госта