Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от BOz » 08 Апр 2021 20:30

Krachunov написа: 08 Апр 2021 19:54 Пак повтарям съпоставката стар нов автомобил, относно цена изрично посочих до 2ратра година. Всичко зависи от периода за който гледаш.
И това няма логика. Най-малкото в България почти няма автомобил, който и до 5-тата си година да не е в гаранция. Така, че и тази теория за даването на пари за това, че е стар, пак много няма основа.
Не знам как ги мислиш нещата, ама пусни анкета както ти предложиха, за да видиш кой би купил 2 годишен автомобил на цената на чисто нов, за да е по-евтино да караш нов автомобил в сравнение със стар, което не разбрах в крайна сметка дали стар е 2.1 годишен или 5 годишен.

Първия пример от обява:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=jnxy25

13к или 30% загуба на цената за почти 2 години. Да не си мислиш, че ако от Тойота му предложат тази цена за обратно изкупуване, то няма да им я даде? Кажи ми тези 13к как ще ги похарча, за да ми е по-евтино да си купя нова, вместо 2 годишна. Само разликата в каското отново ще ми дойде цялото обслужване за годината.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
peterhr
Мнения: 581
Регистриран на: 31 Яну 2007 12:24
Местоположение: София
Получена  благодарност: 2 пъти
Обратна връзка:

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от peterhr » 08 Апр 2021 22:03

И на мен ми е било теоретични интересно и привлекателно да купя 1, 2 или 3 годишна кола. Но целия ми мерак минава, след като видя цената.
Ами мерси. Както са коментирали и колегите по-нагоре - да купя стара почти на цената на НОВА - ами - нека има пътници и за всеки влак, ама това не е моя.
Цените на 1,2 и 3 годишните коли (поне това, което аз съм гледал като обяви, когато търсих) - въобще не си струват. По-добре е чисто нова за малко пари отгоре.
И аз съм сигурен за резултатите ако има анкета по този въпрос :):):)

Обезценяването винаги е най-голямо в първите години. Но в факт, че всеки пуска доста високи цени на такива автомобили с цел да пробва да се върже някой. Даже имам познати, които си пускат колите на доста надути цени, без да искат реално да ги продават. Просто чакат, ако някой клъвне.
Corolla E17, 2016г, 1.6 CVT

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 22:07

BOz написа: 08 Апр 2021 20:30 Първия пример от обява:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=jnxy25

13к или 30% загуба на цената за почти 2 години
Може би изпуснах нещо та не разбрах за какви 13к говорим.
Автомобила се продава за 29 900 според конфигуратора на тойота, цена нов е 36к.
https://www.toyota.bg/new-cars/corolla- ... ption=cash
Тоест за 2 години 15-16% надолу.... и пак ми убягват тези 20 % САМО ОТ ИЗЛИЗАНЕТО от шоурума... да не говорим за заветните 30%:
slowtraveler написа: 08 Апр 2021 14:48 Спадът за двугодишен автомобил е над /около 30% (при излизането от салона - около 20% :) ),

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от BOz » 08 Апр 2021 22:19

Krachunov написа: 08 Апр 2021 22:07 Може би изпуснах нещо та не разбрах за какви 13к говорим.
Ценовата листа:
https://www.toyota.bg/download/cms/bgbg ... 612949.pdf
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Hursa » 08 Апр 2021 22:29

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

vfr800
Мнения: 456
Регистриран на: 19 Сеп 2019 17:24
Местоположение: София
Автомобил: Тойота,Митсубиши,Нисан,Лексус
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 63 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от vfr800 » 08 Апр 2021 22:48

Следя темата с интерес, но ми прави впечатление, че никой не коментира един много важен детайл свързан с колите втора употреба. Да те са по-изгодни, и който твърди обратното може да отиде да се прегледа. Но има едно голямо , НО. За да можете да си закупите изгодно автомобил втора употреба някой трябва вече да го е закупил нов. Т.е на практика, ако всички гледаха само финансовата страна на нещата автмобилите втора употреба щяха да са с доста високи цени просто, защото никой нямаше да купува нови такива :) Пазара определя цените и е много показателно , че имаме увеличаване на цените на автомобилите втора употреба. Това автоматично означава , че има проблем със закупуването на нови такива. А защо има проблем е ясно. Цените се вдигнаха твърде много в последните няколко години. Не може една шкода Остави-я да струва 36к лева и основната опорна точка да е , че получавате климатик........... не съм гледал в детайли, но след като това е основната опорна точка 2021ва година това ми говори , че друго нищо не получавате ......вероятно няма и задни ел.стъкла. .............при тойотите вероятно не е по-различно може би са една идея по-евтини, но и това ще се промени в следствие на това , че вече са производител номер 1.............

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Hursa » 08 Апр 2021 23:01

За съжаление цените на новите автомобили се вдигнаха чувствително (причината е, според мен, в абсурдните евроекополитики). А при криза по-малко хора са съгласни да заплатят такива цени (и повече хора нямат възможност за такива покупки). Шкода дава по-добри отстъпки, а и са по-търсени в Европа, както и у нас, въпреки цените - явно си заслужават.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Volkata
Мнения: 353
Регистриран на: 04 Дек 2013 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 e210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Volkata » 08 Апр 2021 23:37

Цените на нови коли със сигурнпст са по - високи, но и със сигурност по добре оборудвани и то освен екстри за удобства и за безопасност и поне за мен беше доста удовлетворяващо всичко което предлагаше екзекутив оборудване. И голямо значение има колко пари имаш кеш за харчене и да си седят така и тогава и мерцедес е евтин с много повече мощност и лукс, но зависи какви са ти приоритетите и поносимостта към изненади, но на мен като нямах парите на куп кола на 3-4-5 години на 30-40-50 к км (по мое каране 10-15 к км на година), просто ме отказа, съответно и да имам съмнения за колата, бях тръгнал да купувам аурис на 5 г и 60 к км внос защото цената беше по приемлива и хоп преди да тръгна за оглед и покупка някакъв проблем и това беше с гледането на този тип коли по - добре 10 к отгоре на 0 км и мирна глава, естественно трябва да може човек да си го позволи, но и да претегли втора употреба с много екстри ала бала и от другата страна нова с възможно по достъпна цена и да си реши, доста е субективно най - вече как в даден етп от живота човек мисли за колата и какво значи тя за него (в случея за мен, че имам дете и се оказа че голяма и стара кола не е по добрия вариант от по малка и нова, е и все пак малко задоволяване на желанието за по - хубава кола)
Toyota Corolla 1.6 e210

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 09 Апр 2021 08:02

BOz написа: 08 Апр 2021 22:19
Krachunov написа: 08 Апр 2021 22:07 Може би изпуснах нещо та не разбрах за какви 13к говорим.
Ценовата листа:
https://www.toyota.bg/download/cms/bgbg ... 612949.pdf
Даа ценовата листа, короа екзекутив хеч, 1.2 бензин дават 39к, реално не са отразени някаквите там отстъпки, но когато отидеш в шоурума, ти правят пак отсръпка индокарваш до 36к.
Което спрямо посочената обява е само 6к от горе.. и пак няма заветните 20% да не говорим 30

centil
Мнения: 934
Регистриран на: 20 Авг 2016 11:13
Местоположение: Germany
Получена  благодарност: 18 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от centil » 09 Апр 2021 09:44

Когато отидеш да купиш, която и да е кола (без значение нова или стара), винаги има отстъпки. Както в шоурума ти правят 3к отстъпка, така и Королата от обявата няма да се продаде за 29 900 лв.
Когато купувах Яриса имах избор от малкоупотребяван (1-2г) и нов. Разликата в цената беше точно 3к€. Ами избрах новия.
Изображение
Yaris XP13 1NZ-FXE - ex
Yaris XP21 M15A-FXE

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Hursa » 09 Апр 2021 10:10

При относително малка разлика в цената - всеки би предпочел новото, нормално е. Особено и най-вече при съвременното качество на автомобилите. За "съвременните" автомобили 2 години, та и една - съвсем не е малък период от "живота им". Да се чуди човек - на базата на какво им "искат" такива цени за новите, особено на европейския пазар.
Последно промяна от Hursa на 09 Апр 2021 10:13, променено общо 1 път.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от BOz » 09 Апр 2021 10:10

Krachunov написа: 09 Апр 2021 08:02 Даа ценовата листа, короа екзекутив хеч, 1.2 бензин дават 39к, реално не са отразени някаквите там отстъпки, но когато отидеш в шоурума, ти правят пак отсръпка индокарваш до 36к.
По същата логика като отидеш на място и се пазариш за цената, слизаш още надолу и отново излизаш на 30%, примерно. Поне кола на обявената цена до сега не съм купувал. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от ufer » 09 Апр 2021 10:21

Имаше в Германия едно старо юмручно право, макар и преди доста години, което звучи като виц, но функционира. Набелязваш си няколко коли, отиваш при собствениците и им предлагаш половината от исканата цена. Гарантирано поне половината от собствениците ще се съгласят до 3 дена. Това обаче не важи при автокъщите, защото там са... "гяволи", както казват нашите братя шопите! tooth.gif

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 09 Апр 2021 10:26

Hursa написа: 09 Апр 2021 10:10 При относително малка разлика в цената - всеки би предпочел новото, нормално е.
Точно затова е и резкият спад на цената в момента в който колата излезе от дилъра... Но някои смятат автомобила за инвестиция, а не за разход :) Автомобилите за инвестиция са в друг форум tooth.gif

P.S. съвсем не съм против новите автомобили - напротив - пожелавам всеки да има удоволствието да вземе нов автомобил от дилъра... Дори с риска да почака няколко часа да му я доизмият от консервационните покрития tooth.gif
Обаче в последно време поне при мен ми се промениха приоритетите, и предпочитам да имам напълно изправен, непретенциозен 'уличен' автомобил, който да ме закара там където искам с що годе нормален комфорт, а 'излишъците от средства' да ги използвам за доста по-скъпи хобита :) (или за бензин за пътешествия :) ).. Та като си мисля - навярно следващият автомобил ако сме живи и здрави, би бил точно 2-3 годишен...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от BOz » 09 Апр 2021 10:36

slowtraveler написа: 09 Апр 2021 10:26 ако сме живи и здрави, би бил точно 2-3 годишен...
Даа. Както каза който има желание и приоритетите са му нов автомобил, живи и здрави да сме, за да го направим.
Лично спрямо моите сметки, най-далавера от чисто финансова гледна точка, спрямо останалия "живот" на автомобила, около 5-тата година е най-далавера да се купува. tooth.gif
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 65 госта