Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
iovkito
Мнения: 2831
Регистриран на: 24 Авг 2008 22:05
Местоположение: Добрич
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 56 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от iovkito » 08 Апр 2021 13:25

Оперативният лизинг в България е безумен. Ето ви примерни оферти - https://www.rlbg.bg/bg/promotions/promo ... en-lizing/
Даваш 43 000лв за 100 000км пробег, от които да кажем, че 10 000 са застраховки и обслужвания. Чисто излиза 33 000лв за 100 000км.
Toyota Avensis T25 2.0 D4D 2007
Toyota RAV4 XA40 2.2 D4D 2014

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 13:56

Krachunov написа: 08 Апр 2021 13:24 точно от лизинга му я изкупиха за 4 или 5 хилки по - малко,
Забрави :) Дори оперативен лизинг на Корола за 200лв месечно - просто забрави....
Виж мобиле-то - Корола като нова 56х.лв... На по-малко от две години - 36000лв....
Та колко си 'набил' за ремонти - 20000лв за две години? Може tooth.gif
(п.с. колега, купувал съм доста чисто нови автомобили, някои от тях - на лизинг. Така, че процесът ми е мнооого познат...
Също така съм имал и доста стари автомобили - така, че имам някаква скромна база за сравнение tooth.gif )
П.П.С. Йовко, проверявал съм за оперативен лизинг за нормално шофиране - около 20х.км/год... Нещата не изглеждаха толкова 'катастрофално' като удариш чертата - плащаш си точно тази огромна загуба в цената между нов и например 3-4 годишен автомобил, и някаква дребна печалба за лизингодателя... Тогава говорих с Алианц Лизинг... Сравнявах цените през мобиле... Т.е. нов автомобил - струва Х, тригодишен автомобил на около 60х.км струва У... Т.е. загубата в цената е Х-У + печалба за лизингодателя (за срока бе нещо от рода 2х.лв в моя случай) и всичко това разделено на срока... Разбира се - застраховки и т.н. - отделно... В случая не се знае каква е остатъчната стойност - възможно е да са вдигнали месечните такси (както обикновено правят), и да ти е по-изгодно да изплатиш остатъчната стойност (през друго лице разбира се) и да вземеш автомобила, след което да го продадеш на реалната му стойност.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 14:32

slowtraveler написа: 08 Апр 2021 13:56
Виж мобиле-то - Корола като нова 56х.лв... На по-малко от две години - 36000лв....
Тук малко почва сравнения круши с ябълки. За едно и също ниво на оборудване ли говорим? Въпросната корола за която споменах е купена за 30-32к и на 2рата година (буквално след месец два след 2рото обслужване) я изкупиха за 27. След това я пуснаха на 30к.
Ето примери.
От тойота - 37 460,00 лв
https://www.toyota.bg/new-cars/corolla- ... ption=cash
От мобиле на 1 година - 33 900 лв.
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=jns4ez
slowtraveler написа: 08 Апр 2021 13:56 Та колко си 'набил' за ремонти - 20000лв за две години? Може tooth.gif
20 не, ама сложи дискове накладки поне 1000, 5 годишна кола шанса за акумулатор не е малък, още 100-200, масла скоростна кутия. Ангренажи, ремъци, съединител ако има.
Предната кола я търкалях 6 близо 7 години, взех я 7-8 годишна и първите 2-3 години, нямаше нещо ядове. След това почна датчик тук, датчик там. Тампонче, трака тук трака там. При все че не съм имал сериозни проблеми с колата и масло не ядеше въпреки, че беше дизел и го карах с 5в30...
Колата беше доста по - евтина разбира се, но като сложиш парите които са набил за цялото време и после за какви пари си я продал. Със сигурност излиза сметката за нова кола... като добавиш и че не висиш по сервизи.

А пък ако си намерил от 56 някой да продава на 36 едногодишна кола.. направо се хвърляй.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 14:48

Krachunov написа: 08 Апр 2021 14:32 А пък ако си намерил от 56 някой да продава на 36 едногодишна кола.. направо се хвърляй.
Не ми трябва - просто видях обявата в мобилето и не е точно за едногодишна, а за малко под двугодишна...
Не сравнявам ябълки и круши - на доста обяви пише 'купена за Х пари, плащаш или продължаваш лизинга y лева * z месеца.... Какво по-точно сравнение? Например https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... ink=jnsm2l
Виж и ще се убедиш, че за 0-2000лв разлика просто НЯМА как да си купиш двугодишен автомобил (а и никой не би го направил - по-добре да си вземеш направо новият автомобил) :)
Спадът за двугодишен автомобил е над /около 30% (при излизането от салона - около 20% :) ), като на 5-та година е подминал 50% от първоначална стойност..
Това са факти в световен мащаб, а не само тук...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Volkata
Мнения: 353
Регистриран на: 04 Дек 2013 20:31
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla 1.6 e210
Благодарил/а: 8 пъти
Получена  благодарност: 3 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Volkata » 08 Апр 2021 15:10

Освен сметките на хартия и % обезценка има един много важен фактор, спокоиствието и душевния мир с колата, аз не исках нова кола защото е много скъпо разбира се не за друго, ама след 1 г със стара кола и целогодишни ремонти и купена за 5 и още 4-5 по ремонти ми се промениха вижданията и другото което при мен седеше като опция беше точно 4-5-6 годишна кола нещо такова, но така или иначе нямах всички пари и пак трябваше да плащам някакъв заем и си казах аз ще взема такава която не я знам кои е карал как и пак ще спестявам за нова кола, по-добре да спесътявам ( с лизинговата вноска) и да карам чисто нова кола, това са моите реални разсъждения и преживявания и за момента не съжелявам
Toyota Corolla 1.6 e210

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 15:13

Volkata написа: 08 Апр 2021 15:10 има един много важен фактор, спокоиствието и душевния мир с колата
Разбира се - там няма спор - новата кола 'води с обиколка' tooth.gif
Просто не приемам твърдението, че 'новият автомобил ти излиза по-евтино' от 3-4-5 годишен (разбира се - след подробен преглед)...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
venciru
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Юли 2020 15:21
Местоположение: Варна
Автомобил: Corolla 1.6 CVT 2020
Благодарил/а: 45 пъти
Получена  благодарност: 14 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от venciru » 08 Апр 2021 15:38

Кеф (спокойствие) цена няма!
Това разбрах на моята възраст. Не че аз съм го измислил разбира се
А моят дядо казваше "Не съм толкова богат, че да си купувам евтини неща!"
По късно разбрах, че това не е негова мисъл, но за сметка на това е вярна.
Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице. И казаното от мен в никакъв случай да не се счита за категорична препоръка и/или провокация към други лица.
Corolla 1.6 CVT 2020 132hp бивша; DS7Crossback 2.0 2020 180 hp

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 16:25

slowtraveler написа: 08 Апр 2021 14:48
Krachunov написа: 08 Апр 2021 14:32 А пък ако си намерил от 56 някой да продава на 36 едногодишна кола.. направо се хвърляй.
Спадът за двугодишен автомобил е над /около 30% (при излизането от салона - около 20% :) ), като на 5-та година е подминал 50% от първоначална стойност..
Това са факти в световен мащаб, а не само тук...
Това с излизането от салона и обезценяването са си откровени глупости!!! И ти дадох конкретен пример от мой приятел, от преди 2-3 месеца. За корола купена от ТМ ауто на лизинг и изкупена обратно от тях за посочените пари. СЛЕД което са я продали, кажи речи колкото ако човека се беше занимавал. Тия приказки от 1001 може и да важат за някои коли, но не за дискутираните,
Въпросната обява, най - вероятно не е споменато остатъчната стойност или ако няма такава (което е ПОВЕЧЕ от съмнително) човека го е закъсал и му трябват яко пари и то сега. Изобщо не дискутирам, че посочените коне са грешни.
Изпускаш момента че изрично споменах ПОНЕ до 2рата година... е по - евтино. След това, според късмета ти може да се наклони в една или друга посока.
Но колегите преди мен вече са отговорили. Това да тръгнеш и да се чудиш кое точно ще ти откаже по колата е страхотно усещане, което с лекота бих го заменил за няколко хиляди от горе, СЛЕД 2рата година...
Пък кое колко е обезценява... дали 5 годишната или 10 или повече годишна... вече е въпрос, който изисква твърда конкретика в марки и модели.
Ако пък сложих хибрида в сметките, като нямаш никакви "консумативи" и прочее за облужване, ангренажи, скоростна кутия, съединители, алтернатори турбо да не говорим че вероятно дискове и накладки ще сменяш два пъти по рядко... сметката за стар автомобил хич не се връзва..

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от BOz » 08 Апр 2021 17:22

iovkito написа: 16 Фев 2021 17:55 Няма нещо, на което да не се качва цената през последните месеци. Поскъпват суровини, храни, горива, абсолютно всичко. Май най-лошо в момента е да се пазят пари за черни дни.
Ааа, не е така. Пари за черни дни винаги трябва да има. Особено както се мълви навсякъде, че пазара може да влезе в рецесия съвсем скоро. А тогава парите са доста важни. Защото е казано - когато по улиците има кръв, тогава е време да се купува. tooth.gif
Krachunov написа: 08 Апр 2021 13:24 Сега ако избираш кола за 3-5 хиляди лева ОК, там просто няма какво да губиш... само че за да е тея пари се сещаш в какво състояние и/или години ще е. Съпоставката ми беше точно за 3-4 годишна кола между 14-17 хилки.
Като след 5 години сложиш колко време си утепал по сервизи, както казах датчици кабелчета и тропане тук там и парите да не забравим... до 2рата година ти е по - евтино да караш нова кола, от колкото 3-5 годишна.
Както Слоу ти сподели, просто финансово няма никакъв шанс да купиш нов автомобил и да ти излезе финансово по-изгоден от някой 5 годишен. Ама няма никакъв шанс. Наистина само каското на нов автомобил ще стигне за всички обслужвания на стария автомобил за 5 години. Ако смяташ 0-5 за нов и от 5-10 годишен за стар. И понеже съм купувал само стари автомобил, а записвам всеки един разход по него от както ги имам, мога съвсем точно да си направя сметката.
Пример с Опела, защото попада точно в тази граница. Купих го на 5 години. Цена като чисто нов 67к. Аз го купих на 5-тата година за 18к. Това е обезценяване от 49к лв. 6 години по-късно, този автомобил към днешна дата ми струва точно 42829.37 лв. Демек 6 години по-късно още не може да си стигне само обезценката. И в тази цена влиза абсолютно всичко до този момент, което е похарчено по този автомобил.

Приус - цена от 54к като нов. Аз го взимам на 8 години за 13к. Това прави обезценка от 41к. 7 години по-късно, общия разход по този автомобил, което включва абсолютно всичко (примерно от днес една батерия за 0.37 лв.) ми е точно 32787.85 лв. Което отново не може да достигне само обезценяването.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 18:03

Вече 2 пъти го написах... сега 3ти.. ДО 2ратра ГОДИНА...а ако колата която си взел не нова, се окаже греда.. може и повече време да ти излезе по - евтино, новата кола...

Както и да го смяташ, 5 годишна кола на лизинг не може да вземеш. Лизинга ти отпуска мисля че за по стари от 5 годишни коли за 1-2 години....от тук ако ги нямаш парите кеш да ги трупнеш, отиваш на потребителски кредит или др вид, както намериш за добре... В този случай от ден 1 от както колата е твое притежание/владение.. ти за не нова кола си дал Х пари... тук спрягаме коли между 14-17 хиляди лева. от там имаш обслужване.. приемаме че няма проблеми та отиват само 1-2к.
С лизинга как седят нещата. Даваш начална 5-7к след което всеки месец снасяш...
Като теглиш чертата от 1вия ден до ден 730 (2 години) ти си ДАЛ повече пари за старата кола. Ако говорим за стара кола до 5 хилки, нали не излиза сметката...
До тук ти 2 години си карал чисто нов автомобил, с всичките му плюсове... От там насетне, ако ти е скъпо, го продаваш... както казах при възможно най - неизгодните условия (лизингодателя да ти изкупи колата обратно) си вътре 5 хиляди. плюс/минус.. Ако ти се занимава си вътре 3 хиляди... В сметките горе са включени каско и го....тоест за 3 хиляди си карал 2 години нов автомобил.... (сметки за корола екзекутив хибрид)
Последно промяна от Akima на 08 Апр 2021 21:29, променено общо 1 път.
Причина: Съкратен цитат на последователни мнения.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 18:12

Krachunov написа: 08 Апр 2021 16:25 Това с излизането от салона и обезценяването са си откровени глупости!!!
Колкото и удивителни да слагаш - това са фактите- в момента в който колата излезе от магазина, стойността и е паднала с доста проценти (от самото излизане)... Просто провери дадена марка/модел/версия за чисто нов и едногодишен автомобил - ще видиш, че има разлика в цената :) До петата година спада активно до около 50% от стойността на нов автомобил, след което плавно спадането намалява... Има сума ти статистики...
Ама на колегата ти му били дали същата сума за колкото я е купил? Може... Ако е доплатил за друг автомобил (и реално са включили разликата в цената на новия автомобил)...
Нали разбираш, че твърдението ти няма НИКАКЪВ икономически смисъл нито от страна на продавача (те от това се хранят - няма самаряни), нито от страна на купувач - никой не би взел втора ръка 'стандартен автомобил' на цената на нов - просто би си взел нов автомобил...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 19:08

slowtraveler написа: 08 Апр 2021 18:12вт
Ами ти ми обясни как купува кола за 32
Лизинга я откупува обратно за 27
След което я пуска за 30 на пазара.
Щом го пускат на 30, значи има кой да ги даде 30.... за две годишна кола...
Колко е обезценката при 27 и колко при 30? Нито е уникалната кола, нито е първия надали е и последния...Съгласен съм че се обезценяват 1вите години доста повече... но тук всеки се хваща за това което не съм казал... До 2рата година казах

Hursa
Мнения: 4898
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 74 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Hursa » 08 Апр 2021 19:24

► Виж съдържание
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от slowtraveler » 08 Апр 2021 19:31

Krachunov написа: 08 Апр 2021 19:08 Ами ти ми обясни как купува кола за 32
Лизинга я откупува обратно за 27
Да, с по-конкретните суми може и да си прав..... Значи имаш обезценяване почти 20%... Да, не е невъзможно. Особено ако са решили да ти продадат друг по-скъп автомобил (и залъгвайки те с високата цена на покупката, не са ти дали няколко хиляди лв отстъпка)...
А като имаш предвид, че 'новият модел' вече например не е 32, а за тези две години е станал 36 и реално автомобилът може да остане продаваем и при 30х.лв, но това са спекулативни теории - също така в този период би могло да има и рязък спад и т.н.
Но откъде тръгнахме (и което ме подтикна да те опонирам) - какво имаме 'на кантара' - дал си 5х.лв за две години + още около 3-4х.лв застраховки. Общо - 8-9х.лв... И то в 'идеалният случай' (32х.Корола?! Може, но позната преди 12 години си взе ярисче за доста по-висока цена)...
Алтернативата втора ръка (ако я застраховаш) ще си дал например 1000лв застраховка и още 5х.лв за ремонт (за да ти стане автомобила що годе идеален). И получаваш общо разлика 4х.лв в полза на стария автомобил....
Както казах - имал съм доста нови автомобили, и висок клас и нисък клас (обикновено продажбата е около 4-5 година) както и съм вземал автомобили втора ръка, та знам горе-долу какви са 'масрафите'... И да - при втора ръка автомобил винаги можеш да изтеглиш късата клечка.... Например колегите бяха избрали един търкалян и сериозно удрян бус, макар и сравнително нов (май бе 4-5 годишен)... След няколко проблема с двигателя, им предложих да го сменят изцяло... 6000лв нов двигател с гаранция в официален сервиз... Просто разходите при стар автомобил и при нов не са съвсем съвместими...
Дори и да сметнеш обслужването. Предполагам само от тази разлика за 5г със предходния ми нов автомобил би ми се натрупала разлика около 2500лв (същото обслужване, но ако не посещавах официалния сервиз). Ако не и повече (например горивни филтри 300лв срещу около 100-120лв от алтернативен доставчик, но същият производител)..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Krachunov
Мнения: 920
Регистриран на: 17 Авг 2020 08:26
Местоположение: София
Автомобил: Тойота корола
Благодарил/а: 26 пъти
Получена  благодарност: 25 пъти

Цените на колите на старо - реални ли са в момента?

Мнение от Krachunov » 08 Апр 2021 19:54

slowtraveler написа: 08 Апр 2021 19:31
Krachunov написа: 08 Апр 2021 19:08 Ами ти ми обясни как купува кола за 32
Лизинга я откупува обратно за 27
Да, с по-конкретните суми може и да си прав..... Значи имаш обезценяване почти 20%... Да, не е невъзможно. Особено ако са решили да ти продадат друг по-скъп автомобил (и залъгвайки те с високата цена на покупката, не са ти дали няколко хиляди лв отстъпка)...
А като имаш предвид, че 'новият модел' вече например не е 32, а за тези две години е станал 36 и реално автомобилът може да остане продаваем и при 30х.лв, но това са спекулативни теории - също така в този период би могло да има и рязък спад и т.н.
Но откъде тръгнахме (и което ме подтикна да те опонирам) - какво имаме 'на кантара' - дал си 5х.лв за две години + още около 3-4х.лв застраховки. Общо - 8-9х.лв... И то в 'идеалният случай' (32х.Корола?! Може, но позната преди 12 години си взе ярисче за доста по-висока цена)...
Алтернативата втора ръка (ако я застраховаш) ще си дал например 1000лв застраховка и още 5х.лв за ремонт (за да ти стане автомобила що годе идеален). И получаваш общо разлика 4х.лв в полза на стария автомобил....
Както казах - имал съм доста нови автомобили, и висок клас и нисък клас (обикновено продажбата е около 4-5 година) както и съм вземал автомобили втора ръка, та знам горе-долу какви са 'масрафите'... И да - при втора ръка автомобил винаги можеш да изтеглиш късата клечка.... Например колегите бяха избрали един търкалян и сериозно удрян бус, макар и сравнително нов (май бе 4-5 годишен)... След няколко проблема с двигателя, им предложих да го сменят изцяло... 6000лв нов двигател с гаранция в официален сервиз... Просто разходите при стар автомобил и при нов не са съвсем съвместими...
Дори и да сметнеш обслужването. Предполагам само от тази разлика за 5г със предходния ми нов автомобил би ми се натрупала разлика около 2500лв (същото обслужване, но ако не посещавах официалния сервиз). Ако не и повече (например горивни филтри 300лв срещу около 100-120лв от алтернативен доставчик, но същият производител)..
Пак повтарям съпоставката стар нов автомобил, относно цена изрично посочих до 2ратра година. Всичко зависи от периода за който гледаш.
А въпросния приятел, да купи хибрида но въпреки това защото не му се занимаваше с мобилие, предпочете всичко да си мине по служебен ред,...това не променя факта че можеше да вземе някоя друга хилядарка от горе....
И пак го повтарям на 2рата година това му удоволствие струваше 5 хиляди лева. Преди 8 години за 5 хиляди купих 7-8 годишно пежо 307.
А пък посочения пример, нито е уникален както казах, пък и надали е единствения

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Zlatist и 73 госта