Съвет за Първа Кола

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
dtmakm
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Дек 2020 22:18
Местоположение: Haskovo

Съвет за Първа Кола

Мнение от dtmakm » 28 Дек 2020 22:20

Здравейте, предстои ми покупката на първа кола за млад шофьор и търся съвет.

Главно ще се използва за:
1-во междуградски транспорт
2-ро Пътуване в град
3-то Уикенд маршрути в България

За сега съм се спрял на следните характеристики:
Скоростна кутия: Ръчно превключване на предавките
Производители: Toyota, Volkswagen, Honda, Mazda
Година на производство: около 2010
Бюджет: 8,000лв. (включително и ремонти)

Имам три въпроса над които се чудя:

1. Кои характеристики са най-важни в мойта ситуация? (икономичност, мощност, управление и тн..)
2. Какво ви е мнението за долупосочените модели?
3. Може ли да препоръчате нещо по-хубаво?

Благодаря и весели празници!

Разгледани Модели:
Toyota Corolla - https://m.auto.bg/obiavi/avtomobili-dzh ... ta/corolla
Honda Accord - https://m.auto.bg/obiavi/avtomobili-dzh ... nda/accord
Mazda 6 - https://m.auto.bg/obiavi/avtomobili-dzhipove/mazda/6
Toyota Rav4 - https://m.auto.bg/obiavi/avtomobili-dzh ... oyota/rav4
Honda Civic - https://m.auto.bg/obiavi/avtomobili-dzh ... onda/civic
Toyota Camry - https://m.mobile.bg/results?pubtype=1&m ... =1&nup=0~1
VW Passat - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?a ... assat&f6=1

струва ли си да гледам неща като:
Mazda MX-5 - https://www.auto.bg/obiavi/avtomobili-d ... mazda/mx-5

Аватар
urb
Мнения: 563
Регистриран на: 12 Май 2016 15:03
Местоположение: Стара Загора
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от urb » 28 Дек 2020 22:44

Такъв тюрлюгювеч не бях виждал скоро. Щом е първа взимай нещо да се научиш и така. Няма значение какво. На колко години си?
Toyota Corolla E12 4ZZ-FE LPG

dtmakm
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Дек 2020 22:18
Местоположение: Haskovo

Съвет за Първа Кола

Мнение от dtmakm » 28 Дек 2020 23:19

urb написа: 28 Дек 2020 22:44 Няма значение какво. На колко години си?
29 :)

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от slowtraveler » 28 Дек 2020 23:52

При такъв бюджет бих сложил следните приоритети (чисто личен избор):
1. Бензин - бюджетът е малък, и не би поел ремонт на 10 годишен дизел...
2. По-малък автомобил - нов шофьор по-лесно би свикнал...

Относно моделите.
Королата - доказано здрав автомобил
Акорд - хубав автомобил, за мен леко надценен (сравнявал съм го пряко с Мазда6)
Мазда6 - безпроблемен, но заедно с Акорда е малко по-дълъг от 'градски автомобил'. Поне аз изпитвах известни трудности за намиране на място в центъра на Варна (нямам проблеми с паркирането, стига колата теоретично да може да бъде наместена на свободното място)... За Хасково не знам...
РАВ4 - ако не ти трябва СУВ - излишен допълнителен разход. От друга страна - свикнеш ли със СУВ - трудно ще слезеш на лек автомобил (стига да не търсиш 'бегачка' де - СУВ-а не може да се сравнява с лек автомобил като пътно поведение в завой)
Сивик - нямам наблюдения
Камри - доказано здрав 'параход'... Комфортен и леко 'лигав' на пътя. Много удобен за междуградски пътувания, но в града ще имаш проблеми с паркирането.
VW Passat - нямам мнение. Приятел има пасат с DSG (2008) - не му е създавал проблеми, но все пак - нямам преки и продължителни наблюдения
МХ-5 - удобен, но пък непрактичен ако се ползва за автомобил (а не за гъзария :) )...
Горното - не го приемай за чиста монета, а само като лично субективно мнение..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Съвет за Първа Кола

Мнение от Airfan » 29 Дек 2020 01:35

Корола или Сивик са идеални за начало. Другите идват големички или нисички и по-добре да си натрупал малко шофьорски опит преди да седнеш зад волана им. Лично аз бих избрал Корола, бензинова, без газ.
Изображение Изображение

bigchicken
Мнения: 207
Регистриран на: 25 Яну 2014 09:54
Местоположение: София

Съвет за Първа Кола

Мнение от bigchicken » 29 Дек 2020 08:42

Не трябва да се прекалява с размера, но все пак явно ще е основно за извън града, където си иска размер, особено за неопитен шофьор.
Когато жената си купува първата кола се хвърли на С3 заради размера. Казах и, че бързо ще се научи да шофира, но колата няма да порасне, не слуша. След един месец почна да мрънка, че била малка колата... А сменяй я, 5 годишна на 60000..., току що сме сменили и съединител... Та за някои пътувания взимахме коли на заем...
Toyota C-HR 1,8 HSD 2019 facelift
Toyota Previa 2.0 D-4D 2001

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от e 10 » 29 Дек 2020 10:17

Аз съм за тази :whistle: !
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Съвет за Първа Кола

Мнение от Airfan » 29 Дек 2020 15:48

e 10 написа: 29 Дек 2020 10:17 Аз съм за тази :whistle: !
Това е отчайващо стар автомобил. Не си заслужава да се дават пари за основен автомобил.
Изображение Изображение

e 10
Мнения: 673
Регистриран на: 10 Мар 2015 10:44
Местоположение: Ловеч
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от e 10 » 29 Дек 2020 18:08

За стар - спор няма, но отчайващи са по-новите.
За чисто нов
dtmakm написа: 28 Дек 2020 22:20 Бюджет: 8,000лв. (включително и ремонти)
не стига, но всеки сам решава!
Toyota Corolla E10 2.0D 1994 г.
Toyota Corolla E10 2.0D 1996 г.
Toyota Land Cruiser KZJ 70 3.0TD 1993 г.
ГАЗ 69М 1962 г. (вече бивш sad.gif )

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от batececo » 29 Дек 2020 19:11

Защо да не стига, един масов 10-12 годишен бензинов среден клас е перфектният избор. Аз не бих взел старото камри от обявата горе, дори да ми я подарят. С подобна 20+ годишна подарена кола се научих по неволя да ремонтирам доста неща по колите, как се пали на буксур, как да те теглят 100+ км, как се дава ток, как се пали стар дизел със спрей с етър и т.н, и т.н... опит, който може да се избегне :)

Аватар
max-2
Мнения: 1777
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 16 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от max-2 » 29 Дек 2020 20:14

Идеално си е камрито. От тук нататък най-вероятно ще мине повече километри от нов автомобил от повечето марки.
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от slowtraveler » 29 Дек 2020 22:24

Съгласен съм с batececo,
За автомобил с малък бюджет бих търсил 'стандартно решение' - масов автомобил... Части се намират, майсторите са свикнали и т.н... Камри въпреки пословичната си здравина, трудно попада в графата 'масов' (особено в тези години, когато въобще не бе модел за Европа)....
Циркът с търсене на част може да е непоносим...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Съвет за Първа Кола

Мнение от Airfan » 29 Дек 2020 23:13

Има нелоши Королки, ще те вози добре и извънградско. Сивика ми идва една идея по-нежен от Королата. Виж и Пежо 208 - има интересни екземпляри с големи мултимедии и камера за заден ход.
Изображение Изображение

astranom
Мнения: 137
Регистриран на: 08 Яну 2020 18:58
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Corolla Sedan Hybrid
Получена  благодарност: 7 пъти

Съвет за Първа Кола

Мнение от astranom » 30 Дек 2020 09:33

Привет колега,
Преди 10 години и аз бях изправен пред същата дилема, затова ще споделя размислите си тогава, а и след това, които ме накараха да запазя въпросния първи автомобил вече 10 години и 100к километра и още да го търкалям като втора кола.
Подходи към тази покупка отговорно. Първата кола създава емоция и вероятно няма да ти се иска да се разделиш с нея, съответно ще остане в семейството я като втора кола, я на татко ти/тъста ти, така че не е изключено да се кара още доста години при вас, не я вземай с идеята, че е само да се научиш. Пак по тази причина според мен е добре да е наистина около 10 годишна и (по възможност) да има още доста живот в нея, т.е. да е стегната и сравнително запазена, без ръжда, без съсипан салон и т.н. Т.е. гледай такива марки, при който такъв автомобил се вмества в бюджета ти.
Размер: Моята беше 410 см дълга и ми е била винаги удобна. Сега карам около 460 с, дължина и ми идва една идея дълга, според мен си вземи по-малка, заради паркирането и маневрирането, за нов шофьор и първа кола е по-логичен избор.
Модел: Като следствие от размера, по-добре според мен да е хечбек. Така в максимално компактен размер се вмества максимално голямо багажно пространство, а то ще ти трябва. Сега ще се почне едно пътуване с гаджето, багажи... После, както ти казах, не е изключено и детска количка и гърне за акане да трябва да събираш вътре (+ два куфара за малкото и едно сакче за теб и жена ти общо...). После, пак както казах, сигурно ще мъкнеш плочки, цимент и паркет с нея. Така че, багажно пространство, задължително, най-добре хечбек, заради големия подход към багажника (събира и пералня, хладилник и т.н. от магазина, колела, абе супер удобно).
Мощност: Понеже си го споменал, според мен това е прехвалена характеристика, еле па за първи автомобил. На едно нормално тежко купе дори 100 коня ти стигат. Мощните мотори са хубави, но увличат, което в комбинация с първа кола не е добре. Доста новини четохме, доста непрежалими младежи гледахме, недей, наблегни на прагматичност, възпитание на пътя, майстотрство зад волана и спокойно каране.
Просвет: Това е много важно - първата минаваше от всякъде, катерили сме я на върхове, на хижи, по Родопите, по бюрдюри и всякакви препятствия, ако една кола е с 10 см. просвет и по-малко, с ниска предна и задна броня и подобни - пас, ти на Нюрбургринг няма да я караш, а в България, и то най-вероятно доста често офроуд.
Марка и модел: Според мен вземи често срещан модел, доказан като здравина, с много голямо количество достъпни резервни части, познат на майсторите. Така ремонтите ще са ти евтини и бързи, без ядове. Според мен си вземи нещо прилично като модел и оборудване, в комбинация с не много мощен двигател вероятно ще е ползвана за семейна кола от непретенциозни хора (казвам го в най-добрия смисъл на думата), т.е. няма да е настъпвана и пържена, ще са се грижили за нея, няма да е на много километри и т.н. Например голям дизелов крузър с автоматик и мощен мотор никой не го взема за каране по 10к км годишно. Но ако вземеш среден клас хечбек с ръчка, средно оборудване, бензин, вероятността да е наистина на малко км, особено ако и изглежда запазен, е голяма.
И така, за мен Акордът е нисък, Мазда 6 ще е мнооого стара за тези пари, тази малката мазда гъзарийка с две места за себе си бих я изключил, според мен се насочи към бензинови хечбеци Корола или Голф (последното го казвам с извинение, ама нали си посочил и VW като опция, та да не се едностранчиви :) ) За сравнение, моята първа беше полицейска астра хечбек, и до сега ме радва. Казвам го само за да знаеш, че не е нужно да е кой знае какво, за да ти допадне, да ти влезе по кожата, да ти върши работа и да те заведе на много хубави места безотказно.

Toshiro
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Май 2018 11:58
Местоположение: Димитровград
Автомобил: Lexus GS300

Съвет за Първа Кола

Мнение от Toshiro » 30 Дек 2020 10:09

С една бензинова Киа Сийд или Хюндай И30, особено ако се напънеш още малко в бюджета и са по-пресни, ще се отвозиш. Голф бензин няма свестен мотор освен 1.6 102 коня, ама тогава Шкода Октавия е по-добър избор.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта