Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
method81
Мнения: 105
Регистриран на: 25 Май 2020 16:16
Местоположение: София
Автомобил: Corolla E210 1.6
Благодарил/а: 13 пъти
Получена  благодарност: 7 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от method81 » 02 Мар 2023 09:21

Интересна статистика, не искам да разпалвам страстите, но след като се кара 95%+ на ток не е ли по-подходящо да се вземе електричка?
Как се процедира с обслужването на ДВГ-то, след като се пали веднъж в месеца, интервалите за обслужване същите ли са?

Corolla_E12_hs
Мнения: 400
Регистриран на: 17 Юни 2015 21:54
Местоположение: София
Благодарил/а: 9 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Corolla_E12_hs » 02 Мар 2023 12:17

Monster написа: 02 Мар 2023 04:53 В крайна сметка се оказа,
Няколко бързи въпроса:
Имаш ли зарядна станция в гаража и колко ти струваше тя + инсталацията? Трифазен ток?
Ако зареждаш на външни станции - колко пари ти излиза и колко време чакаш за зареждане?

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 02 Мар 2023 15:24

BOz написа: 02 Мар 2023 09:03 Интересно е тези 17/100 кВтч разход до колко е релаен?
Мисля, че е доста точен. Разходът за литри бензин на 100 км също е доста близък до измерения от мен по колонка при пълнене до горе, за разлика от предишната ми Шкода където винаги имаше разминаване с около 0.5 литра на 100 км. Тези 16-17 кВтч на 100 км ги постигам от работа към вкъщи при спокойно шофиране. В обратната посока обикновено е около 18, което предполагам е заради посоката на денивелация.
method81 написа: 02 Мар 2023 09:21 не искам да разпалвам страстите, но след като се кара 95%+ на ток не е ли по-подходящо да се вземе електричка?
Не го приемам за разпалване на страстите - аз също смятам, че би било подходящо да е чиста електричка ако това беше процентът за мен. Както споменах, февруари беше единственият месец, който не съм излизал на дълъг извънградски път, а предните 7 месеца всеки месец съм правил по 1 или повече пътувания в месеца, които са били извън рамките на 70-80 километровия електрически извънградски пробег на колата. Това, което съм чел (не помня точно къде е, но може би и в указанието към колата) е, че се препоръчва да не се застоява горивото в резервоара повече от 6 месеца. Затова ако някой няма да кара на бензин толкова дълги периоди е добре да не пълни до горе, за да може да го изгаря при извънградските пътувания и после да зарежда ново. Аз като цяло зимата пътувам по-рядко извън града, тъй като не практикувам зимни спортове и предпочитам да си стоя на топло. През останалото време гледам да пътуваме по света и у нас. Буквално при следващото ми извънградско пътуване по всяка вероятност ще изгоря оставащият половин резервоар, който се вижда от снимките.
Corolla_E12_hs написа: 02 Мар 2023 12:17 Няколко бързи въпроса:
Имаш ли зарядна станция в гаража и колко ти струваше тя + инсталацията? Трифазен ток?
Ако зареждаш на външни станции - колко пари ти излиза и колко време чакаш за зареждане?
За да не става дълго и да не се повтарям, можеш да погледнеш този мой пост, където съм писал доста детайлно и по трите въпроса (може да скролираш и да се ориентираш по заглавията в поста къде е въпросната информация). Ако изникне нещо, което не съм го описал там, го напиши и ще отговоря по-конкретно.

StRaTeGa
Мнения: 40
Регистриран на: 28 Юни 2022 14:20
Местоположение: София
Автомобил: Honda E Advance 17", RAV4 PHEV
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 15 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от StRaTeGa » 02 Мар 2023 16:55

Колегата Monster мисля, че ви забавлява много добре в тази тема и нещата, които е писал ги потвърждавам на 100%.

Ще взема отношение по темата със зарядната станция. Той беше писал, че си е взел подвижна такава, защото е многоимотен.
Аз 6-7 месеца разчитах на зарядното, което идва с колата и я зарежда за около 8 часа. Мислих си, че зарядните станции са 1500-2000лв и не си заслужават инвестицията за PHEV автомобили.
Със застудяването на времете разхода на енергия се повиши и ако преди съм харчил 16-18кВтч за един Round Trip за разнасяне на деца (живея на баир и имам слизане от Драгалевци до Сточна гара и обратно), стига до 23-25. Това наистина налага дозареждане през деня и ако има няколко Trip-а рискуваш да харчиш бензин.
В тази връзка се загледах в Али Експрес и не знам как се случи, за 460лв се сдобих с това при това с доставка от Полша за няма и една седмица:
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... bAAFoTcVme

Станцията е много качествена и върши работа. По принцип мразя да избирам, каквото и да е в живота (къщи, коли, жени) и явно имам късмет до този момент.
Гледам, че тези Fryree имат много модели зарядни станции. Тази конкретно е еднофазна и зарежда с максималните възможности на този автомобил. Но при 7,4Kwh дори изцяло електрическа кола ще се зареди за 8-10 часа, което според мен е напълно ОК.

Питахте, колко струва зареждане на обществена станция.
Аз не съм зареждал на платена такава. Само на Лидла в Самоков, където е безплатно. Но съм чел, че цената е много близка до тази на бензина. Дори в някои случаи може да надхвърля.
И това естесвено отговаря на въпроса, колко има смисъл от тези PHEV-ове в сравнение с чистите електрички.
- По-евтини са.
- Карат се почти изцяло на ток в града.
- Обществените зарядни струват колкото зареждане на бензин.
- Вероятно и на тегло са приблизително еднакви, ако не и по-леки.
- Няма неудобството от търсене, чакане и т.н.

Аз не вярвам в чистите електрически автомобили. Вярвам, ако са малки градски ала Дачия Спринг.
Вярвам, че трайното решение е да си правим ток на борда. Т.е. във водорода.

bts
Мнения: 14
Регистриран на: 02 Мар 2023 18:43
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 Plug-in

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от bts » 02 Мар 2023 18:51

Здравейте,

Скоро ще вляза в клуба на собствениците на този прекрасен автомобил. Бих искал да попитам колегата @Monster за мобилната зарядна станция, която ползва, защото ми предстои закупуване. Все още съм нов и не мога да му пиша лично.

Благодаря,

Hursa
Мнения: 4920
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Hursa » 02 Мар 2023 19:14

StRaTeGa написа: 02 Мар 2023 16:55 Вярвам, че трайното решение е да си правим ток на борда. Т.е. във водорода.
А защо не от бензин smile.gif Както го прави плъгин хибрида (е жалко, че не го прави от дизел).
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 03 Мар 2023 16:58

StRaTeGa написа: 02 Мар 2023 16:55 не знам как се случи, за 460лв се сдобих с това при това с доставка от Полша за няма и една седмица
Наистина звучи като добра сделка, предвид че в Европа има само кабели за зареждане (е 22 киловатови, но без станцията - само кабел type2 към type2), които се продават на сходна цена. Аз бях гледал в българските сайтове станция от друга марка, но със същите характеристики - монофазна стационарна без кабел (само дупка type2), която беше 999 лв. При мен коплексните ми изисквания може да се каже, че ми излязоха "през носа" (почти 3 пъти по-скъпо), съпоставимо с твоята оферта, като основните оскъпяващи изисквания бяха - компактност и лесна преносимост на станцията, мобилно приложение с повечко опции за контролиране на процеса (основно ползвам лимита за зарежданото количество и ограничение на ампеража), възможност за зареждане до 22 kW (уж гледайки в перспектива) и не на последно място допълнителният кабел, който закупих, за да го закотвя в станцията, когато е в София, понеже започна да ме мързи да вадя и бода този от багажника на Равката. Отделно взех решение да я поръчам от България уж за по-лесна комуникация ако нещо се счупи, но засега това не се е случвало, та можех да спестя още към 200 лв ако се бях престрашил да я поръчам от чуждестранни сайтове (абсолютно същият модел го бях виждал и в ebay например).
bts написа: 02 Мар 2023 18:51 Бих искал да попитам колегата @Monster за мобилната зарядна станция, която ползва, защото ми предстои закупуване. Все още съм нов и не мога да му пиша лично.
Пратих на лично, но по-добре го ползвай за ориентир, тъй като очевидно има накъде да се спестят не малко пари при направено добре собствено проучване. Иначе по спомен във форума имаше ограничение за писане на лични съобщения ако си с по-малко от 2 мнения, та в този ред на мисли си на едно мнение от преодоляването на това ограничение.

bts
Мнения: 14
Регистриран на: 02 Мар 2023 18:43
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 Plug-in

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от bts » 03 Мар 2023 21:58

Благодаря за отговора и съвета!

Коко Т
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юни 2022 14:46
Местоположение: Шумен
Автомобил: Toyota Corolla ts 1.8 hybrid

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Коко Т » 11 Мар 2023 20:41

Здравейте, миналата седмица и аз получих моята Toyota RAV4 plugin hybrid. Ползвам я от няколко дни и за сега я зареждам от домашен контакт консумацията е около 2.7kw/h. Monster беше писал че на неговата е успял да я намали, може ли да споделиш повече информация как става. Иска ми се да я намаля за всеки случай.

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 12 Мар 2023 16:05

Първо - честито за колата! Да си я ползваш безаварийно.

На въпроса - от настройките на колата можеш да намалиш тока при зареждането до 8 ампера, което попринцип би трябвало да направи скоростта под 2 кВт. Интересно, че зарядният кабел, идващ с Тойотата, е ограничен на 10 ампера и би трябвало скоростта ти да е между 2.2 и 2.4 кВт, в зависимост от напрежението, но може би при теб напрежението е повече от стандартните 240 волта. unsure.gif

Твоята кола предполагам е с новото дигитално табло и затова не знам дали са същите менюта. При мен става през Charging Settings -> Charging Current -> 8A, както можеш да видиш на това видео. Същото го имах описано и в книжката на колата (в електронен вариант), та ако има разлики в менютата може да погледнеш в книжката, която е направена специално за твоята кола (MY 2023).

Пиши дали съм помогнал или е по-различно. Поздрави!

Коко Т
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юни 2022 14:46
Местоположение: Шумен
Автомобил: Toyota Corolla ts 1.8 hybrid

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Коко Т » 12 Мар 2023 19:04

Благодаря, открих го на същото място е но има разлика. Беше на МАХ а има 16А и 8А.

Коко Т
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юни 2022 14:46
Местоположение: Шумен
Автомобил: Toyota Corolla ts 1.8 hybrid

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Коко Т » 12 Мар 2023 19:08

Пробвах да кача снимки но не мога. Още я разучавам, така че ще имам въпроси. А също така ако мога да съм полезен с нещо ще съдействам.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4902
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от slowtraveler » 12 Мар 2023 19:11

Коко Т написа: 12 Мар 2023 19:08 Пробвах да кача снимки но не мога
Просто ги намали в нормален размер например 800/600
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 14 Мар 2023 10:40

При мен стойностите също са MAX, 16A, 8A. За твоя случай избери 8А, щом не си уверен в инсталацията. Иначе MAX e 32А при "бърза зарядна", но за обикновен контакт оригиналното зарядно на колата би трябвало да ограничава тока до 10А. Ако имаш предвид,че стойностите при теб са по-различни от на видеото горе - там е по-стар модел и по-ниско ниво на оборудване Rav4 Prime и в Щатите тези модели са с двойно по-бавно зарядно. Там MAX е 16А и затова има само още една стойност (8А) в менюто на човека от видеото.

bts
Мнения: 14
Регистриран на: 02 Мар 2023 18:43
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 Plug-in

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от bts » 14 Мар 2023 14:50

Да се похваля с новата придобивка https://ibb.co/mX1y75Y Колата е супер яка и според мен е най-доброто на тази цена за момента.

Имам въпрос към колегите с такива коли - разлогва ли ви се профила на основния водач от инфотейнмънт системата? При мен се случва доста често (почти всеки ден) и на рандъм база или поне не мога да разбера какво го тригърва. Мислех си, че е като я паркирам в подземния гараж и там няма обхват, но ми се случва и навън. Малко е тегаво, защото трябва да си вкарваш креденшълите постояннно. Става въпрос за 2023 модела с новото табло, ако има значение..

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 147 госта