Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Публикувай отговор
Hursa
Мнения: 4918
Регистриран на: 10 Окт 2011 21:22
Местоположение: Козлодуй
Благодарил/а: 6 пъти
Получена  благодарност: 76 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Hursa » 08 Авг 2022 00:21

Максималната скорост (според мен) е ограничена от електромотора (в случая на тойтовския хибрид - т. н. МГ2). Подобно ограничение се наблюдава и при електроавтомобилите (почти всички). Това е така - поради опростената конструкция - ел мотора е постоянно свързан със задвижващите колела посредством редуктор (едностепенен). А електромотора, макар и с много по-широка оборотна характеристика (като средно, по сравнение с ДВГ), макар и с висок (дори "максимален") въртящ момент от "0" оборота, все пак си има ограничения. И така, трябва с подбиране на това единствено предавателно число между двигателни колела и мотора да се осигури, както добро ускорение, така и приемлива максимална скорост - затова се налагат компромиси, най-вече по отношение на максималната скорост (достига твърде високи обороти при избраното предавателно число за добро ускорение, всъщност и въртящият момент пада значимо - ако се разгледа характеристиката на ел мотор с честотно регулиране). При тойота хибрида това, ограничение е дори малко по-ожесточено, тъй като МГ2 играе по-значима роля при ниски скорости, "симулирайки ниска предавка", поради това предавателното число между него и двигателни колела е добре да е по-голямо (а и мощността, респективно въртящият момент - все пак са относително не толкова големи, като при съпоставим ел автомобил) - а това води до относително високи обороти (дори за електромотор) при не особено висока скорост.
Auris Е15 Hybrid; Corolla E210 HB 2.0 hybrid

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 08 Авг 2022 01:28

Мирослав Петков написа: 07 Авг 2022 20:27 Точно така е колега. Лимузина ,екстрите няма да ви занимавам ,достатъчно е да кажа ,че няма нещо което да го няма,с изключение на панорамен таван(това го смятам за излишна глупост).
То че ще я поръчам рав-та,ще я поръчам!
Мога да направя компромис,с тези важни неща които ще ги няма,памет и обдухване на седалките,хедъп дисплей,естествената кожа,софтклоуз на вратите,шумоизолациония пакет,адаптивното въздушно окачване, истинското 4×4,спортния диф.
dracunculus написа: 07 Авг 2022 20:48 Ясно е, че ще е по-безшумна от СУВ (първо) от по-нисък клас (второ). И все пак си помисли. Слизаш от наистина висок клас кола и ще има неща, които ще те дразнят. Лично аз не бих го направил.
Мирослав Петков написа: 07 Авг 2022 21:46 Търся нещо приемливо,докато не излязат електрички,които да ме устройва пробега.
Мирослав Петков написа: 07 Авг 2022 21:13 Така стигнах до Тойота. Тя предлага най голям пробег на EV.
Аз също като dracunculus, съвсем доброжелателно, по-скоро бих те посъветвал да не я поръчваш Равката и ще изредя няколко аргумента в тази посока:
  • Има твърде много неща, които изреждаш като компромис и които не харесваш в колата. Смятам, че когато се купува, особено нова кола, то тя трябва да те радва на максимум и дори да има нещо, което го виждаш като компромисно, то трябва да е пренебрежимо малко.
  • Споменаваш каране с високи скорости (над 140) и като цяло това, че практикуваш да го наречем по-спортно каране. В лична кореспонденция беше споменал и че не харесваш СУВ заради прекомерното накланяне и недозавиване при високи скорости. Rav4 PHEV със сигурност не е автомобилът, който би покрил изискванията ти в тази насока. Неговите 306 конски сили са хубава екстра, когато искаш да изпреварваш някой тир на права отсечка, но във всички други случаи тази кола не е предвидена за спортно каране и особено не по завои.
  • С изискването за бързо каране и голям пробег, не съм сигурен, че скоро ще излезе електричка, която да осигурява двата критерия едновременно. В този ред на мисли може да се окажеш продължително време с кола, на която гледаш като компромис. Може би е по-добре да изчакаш за плъг-ин хибрид, който не е СУВ, ако наистина има слухове за излизане на Camry в тази модификация.
  • Бих предложил да изчакаш да видиш и новия Mitsubishi Outlander, който уж ще е с естествена кожа и е по-голям (7 местен) с малко по-голяма батерия (съответно и по-голям изцяло електрически пробег). Но в крайна сметка и той е СУВ, което не ти харесва, ще е по-муден (доста по-малко конски сили) и макар на различни места да видях коментари, че е с по-добро 4x4, то не съм убеден че като цяло хибридната система при Mitsubishi е по-добра от тази при Тойота. Друго нещо, което ми харесва в Rav4 спрямо новото Mitsubishi, е че Равката е стар модел и вече са му изчистени бъговете (както това с термопомпата, така и проблемът с корозията на хибридния кабел са получили фиксове), а при излизане на един нов модел винаги има едни първоначални проблеми, които са на гърба на първите, осмелили се да поръчат колата.
Като заключение - освен ако не гледаш на Равката като на добра инвестиция, докато не излезе по-подходяща за теб кола, то аз не бих те посъветвал да я поръчваш и да търпиш споменатите разочарования.

yankov1988 написа: 07 Авг 2022 22:42 Преди 3 дена поръчах RAV4 PHEV който живот и здраве трябва да пристигне април месец.
1 Чудих се тези от вас които вече притежават такъв колко време им пристигна след първоначално обявената дата?
2 Какво друго намирате като минус в колата освен че е шумна?
Първото е много субективно. Някои успяха да я получат десетина дена по-рано, при други има забавяне повече от месец. Моята дойде горе-долу в срок - точно на обещания шести месец беше вече в България и трябваше да изчакам допълнителни 10 дена да я регистрират в КАТ.
За второто - аз я притежавам само от месец и може би е рано да давам оценки, но обобщението ми би било, че колата е супер и всичко в нея е "as advertised". Eдинствените коментари, които окачествяват колата като шумна, са на колегата Мирослав Петков, който от своя страна говори за шум при високи скорости и като цяло я сравнява с конкретен автомобил в премиум сегмента. Навсякъде другаде, където съм чел коментари за този модел, то те винаги са били в положителна насока относно тишината в колата. За мен дори тишината в купето и липсата на двигател при спряло положение и шофиране в рамките на 80 километровия електрически пробег са едни от големите плюсове на тази кола. Ето и едно клипче със замервания на тишината, озаглавено не случайно "Noise level - VERY silent car!", макар и скоростите в него да са в рамките на 90 км/ч:


dracunculus
Мнения: 1216
Регистриран на: 06 Мар 2011 23:14
Местоположение: Deutschland
Благодарил/а: 56 пъти
Получена  благодарност: 36 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от dracunculus » 08 Авг 2022 07:59

Колега Мирослав, въпреки, че е в страни от темата- моето синтезирано мнение- напълно добронамерено (все пак дискусията тръгна в тази посока): изброи много неща, които ги има в Аудито ти и ги няма в РАВката, спомена шофиране с 240 (без да влизаме в детайли защо някой шофира с толкова по обществена магистрала изобщо): че няма Лексус, който да се движи и поддържа толкова- грешиш- има, даже са лимузини, нарича се Multistage-Hybridsystem, но не ти влизат в бюджета и не са плъг-ин. В този ред на мисли....мислил ли си за БМВ, Мерцедес и т.н.? Имат плъг-ин лимузини, които може да се конфигурират с всевъзможни екстри, мощни са и вървят много....Ок, може би нямат хибридния ноу хау като Тойота, но не мисля, че са лош вариант :cheers:
Toyota Corolla 1,6 Valvematic 2012 Luna Navi-> ех
Toyota Avensis 1,8 Valvematic 2017 Elegance MT
Lexus IS300h 2020 Luxury Line
-> https://www.spritmonitor.de/de/detailan ... 07509.html

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 08 Авг 2022 08:22

Благодаря са коментарите. От всичко написано излиза ,че не знам какво искам! :)
Обобщено:
1. Искам временно 4-5 години ,докато се развият батериите при електричките да притежавам автомобил с вариант на ток,независим от обхвата(плъгин)
2. Да не е голяма инвестицията,с оглед че ще купувам друга- електричка.
3. При евентуална препродажба,да нямам голяма загуба от стойноста. 10 годишната гаранция,ще държи стойноста на колата.
Така стигнах до Рав4.
Друг вариант е чист хибрид ,доста по ефтин.
Ще преспя още една нощ и ще реша.

Аватар
Filbor
Мнения: 1052
Регистриран на: 16 Окт 2014 15:39
Местоположение: Бургас - София
Автомобил: Renault Zoe Intens 2021, R135
Благодарил/а: 5 пъти
Получена  благодарност: 23 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Filbor » 08 Авг 2022 09:33

Твоята история сякаш започва да повтаря тази на друг колега, който от Ауди А8 отива към Тойота:
boyanmt написа: 26 Авг 2019 21:01 -Audi S8-bi turbo 4.2-нов- няма минуси-комфорт/бързина и приличен разход. Карах я 3 години,и я продадох защото реших да карам хибрид
-Lexus Rx450h-нов,безпроблемен до сега, скъпа подръжка,но си заслужава.
-Toyota Rav4 h- нов-много съм писал,не искам да се повтарям.
...те така..
boyanmt написа: 30 Юли 2021 07:38 Писал съм доста, относно премеждията, последно сменяха борд компютър за баснословна гаранционна цена, електроамортисьор на багажника-отново гаранционно. Камерата на ляво огледало работи от време на време, имам запис, същия предоставен на сервиза(не се приема защото пред тях работи).... ляво предно колело издава стържещ звук при пълно ляво или дясно. Не се приема, защото при затворени прозорци не се чувало?????Подмяна на "кожена" тапицерия на предни седалки-обели се на първата година..! Да продължавам ли????? Имаше преди един господин със зелен юзър нейм... започна тогава да се дразни и заяжда.. та за това спрях... инак, колата не се е спряла да дава дефекти! Добре че е в гаранция, и за сега се подменят нещата... тромаво... но се получават, стига нерви да има.През последната ми отпуска, ходих до сервиза на дилъра 5 пъти.. ебаси Тойотата... И пак казвам че на чуждо д. пе... и 100 тояги са малко.
08.2014-11.2021
Изображение

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 08 Авг 2022 20:37

Качвам този линк:
https://www.rav4world.com/threads/prime ... ad.311795/
само за собственици на тази кола,които им се струва по-шумна.

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 09 Авг 2022 07:29

Това с багажника и аз съм го решил - пълня го до горе със сакове и други звукопоглъщащи материали... :whistle:

Шегата настрана - изглежда доста полезна тема. Макар и да се съмнявам лично аз да се занимавам да правя такива подобрения - благодаря за споделянето!

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4901
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 150 пъти
Получена  благодарност: 140 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от slowtraveler » 09 Авг 2022 08:54

Винаги когато съм минавал от седан на еднообемен автомобил (хечбек, СУВ) ми е правило впечатление промяната в звука... Която е напълно логична - все пак в единият случай имаш допълнителна (и звукова) преграда към задното окачване и задният обем като цяло, докато при хечбек и СУВ задното окачване, трансмисии и т.н. 'ти е до ухото'... Единственият добре обезшумен (недразнещ от разликата между седан иСУВ) бе Джипът, ама там все пак се бореха за луксозния сегмент и багажника имаше доста шумоизолиращ материал навсякъде (предните стъкла ако не се лъжа бяха трислойни) :)
P.S. в допълнение - също така аеродинамиката при седана и еднообемните автомобили е коренно различна - 'шумът на вятъра' реално е шумът от вихрите, генерирани при обтичане на автомобила. СУВ по принцип не се слави с много добра аеродинамика и ниска челна площ :) Та и звукът по принцип 'заложено конструктивно' няма как да е по-малко от седан...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 11 Авг 2022 17:14

Е ми... преспах две вечери и днес пуснах поръчка.
Бяла перла с чер гюрук.
След март 2023 ще чакаме :D
Последно промяна от Мирослав Петков на 11 Авг 2022 17:49, променено общо 1 път.

Аватар
max-2
Мнения: 1788
Регистриран на: 08 Дек 2005 19:15
Местоположение: Пловдив
Благодарил/а: 18 пъти
Получена  благодарност: 44 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от max-2 » 11 Авг 2022 17:18

Споко, повече време ще караш, по-малко в сервиз в сравнение с ауди, само за обслужване. Честито! tongue.gif
Carina E 4AFE LB 1992

Аватар
Monster
Мнения: 336
Регистриран на: 09 Ное 2021 10:50
Местоположение: Sofia
Автомобил: Rav4 PHEV, Zoe ZE40
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 81 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Monster » 12 Авг 2022 14:46

Мирослав Петков написа: 11 Авг 2022 17:14 Е ми... преспах две вечери и днес пуснах поръчка.
Хайде, пък догодина като й наслагаш допълнителните шумоизолации от темата, която беше споделил, ще кажеш дали има осезаем ефект в посока намаляне шума от гумите. Аз засега ще пробвам смяна на всесезонките, с които дойде и ще споделя дали се усеща разлика в шума. Може би все пак ще ги карам до зимата, когато ще си взема истински зимни гуми.
Мирослав Петков написа: 11 Авг 2022 17:14 След март 2023 ще чакаме
Март хич не е лош срок, предвид сегашните тенденции. Дано да го спазят.

Аватар
kuzmanov2021
Мнения: 36
Регистриран на: 28 Яну 2021 14:42
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Camry 2015

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от kuzmanov2021 » 14 Авг 2022 10:36

Мирослав Петков, Ква пара , това чудо на чудесата ? w00t.gif

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 14 Авг 2022 15:32

На цената на Ауди 6 2-3 годишно под 50 000км пробег. :)

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 14 Авг 2022 21:08

kuzmanov2021 написа: 14 Авг 2022 10:36 Мирослав Петков, Ква пара , това чудо на чудесата ? w00t.gif
Виж ценовата листа. 108 и горница. Какви са тези цени вече на автомобилите,да не си купуваш е станало. Миналата година този модел тръгнал от 96 хил

Мирослав Петков
Мнения: 159
Регистриран на: 28 Май 2022 19:14
Местоположение: България
Автомобил: RAV4 Plug in hybrid
Благодарил/а: 10 пъти
Получена  благодарност: 41 пъти

Toyota RAV4 Prime 2021 - Мечтаният автомобил?

Мнение от Мирослав Петков » 15 Авг 2022 23:38



В този тест има в 7.20минута тест на шума. Но мисля ,че в теста беше на EV mod.

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 96 госта