Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 11 Май 2019 17:03

Гледам из медиите изведнъж се появиха незнайни Асоциации, обединения, искащи периодични тестове за шофьорите.
До тук добре... Но какво стои зад тези желания...
Пари разбира се... Колко от вас са правили психотестове?
Това струва пари и отнема практически половин ден...
Представете си периодични опреснителни курсове и изпитване... Tова ще рече сигурно два реални загубени дни...
И пари разбира се...
Какво се получава в резултат - 'административна' тежест за сметка на шофьорите...
Да, някои имат нужда от 'опресняване' - ами хванете ги по нарушенията...
Възрастните шофьори имало нужда от 'опресняване'... На времето имаше по-чест медицински преглед и толкова...
Какво ще опресняваш толкова? Аааа, това, че нашите Законотворци не могат да изпишат един свестен закон, та затова такъв прост закон като ЗДвП се налага да го променят няколко пъти на месец..
С дреболии, но променен...
Преките ми наблюдения ми върху възрастните шофьори са следните:
Тъст ми 'му взехме книжката' на около 72г след нещо като микроинсулт, при което загуби периферно зрение вляво (т.е. и с двете очи не вижда левият сектор)... Самият той не се противеше и практически бе спрял да шофира след случката...
Един чичо - рязко бе редуцирал шофирането лед 75г, и накрая просто си продаде автомобила - не се чувстваше сигурен...
Баща ми - все още шофира на 82г... Най-дългите пътувания са по около 400км в едната посока. Но вече избира по-спокойно време за шофиране за дългите - например в почивен ден тръгват в около 04:00 сутринта и до около 09-10 часа са стигнали в дестинацията... Иначе в останалото време шофира редовно - къде за риба, къде за разходка сред природата...
Та общо взето не виждам причината за рестрикциите...
Общо взето според мен нещата се балансират - 'младоците' им липсва опит, а са в по-добра физическа кондиция. При по-възрастните освен по-умерената психика, имат натрупан опит, с който могат да компенсират по-лошата физическа кондиция.
Та какво мислите по въпроса?
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
BOz
Мнения: 4272
Регистриран на: 24 Сеп 2013 18:06
Местоположение: София
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 98 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от BOz » 11 Май 2019 18:00

Щом се дрънка по медиите, значи лобито не е голямо, значи няма да стане нищо.
Разход на хибрид-> Изображение
Разход на дизелов автоматик -> Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 11 Май 2019 18:50

На мен ми прилича на 'подгряване на масата' за промяна... В по-малка степен от рода' абе ние видяхме грешките в първоначалният вариант, но с гоУемият си капацитет решихме промените да са .....'.
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Kiki » 11 Май 2019 19:02

Всичко това може да се случи само в България.
10% от катастрофите били предизвикани от възрастни шофьори, а останалите 90% са предизвикани от по-младите. Значи ще ударим 10-те процента.
Логиката е голяма - за шофьор 60 годишен си стар, а за пенсия си млад. Затова ще се пенсионираш на 67 bash.gif .
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

gena_bs
Мнения: 812
Регистриран на: 20 Яну 2010 19:43
Местоположение: Бургас
Автомобил: служебен
Благодарил/а: 84 пъти
Получена  благодарност: 16 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от gena_bs » 12 Май 2019 20:20

За мен над 60 години е достатъчен медицински преглед. На какъв период - на годишна база.
Освен това не е нужно да се заплаща нищо. Защото по закон имаме право и задължение за ежегодни профилактични прегледи по здравна каса.
За мен са достатъчни като критерий за здравословното състояние.

Имам преки наблюдения на 4-5 шофьора от района. Трябва да ви кажа, че са директно за отнемане на книжките. Не виждат, не чуват, много зле определят габатирите на колите. При излизане от паркинга не могат да преценят разстоянието до останалите коли и обикновено се спират в тях. Ако се въведе бонус-малус на ГО, ще плащат големи застраховки и сами ще се откажат.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2019 20:25

gena_bs написа: 12 Май 2019 20:20 Ако се въведе бонус-малус на ГО, ще плащат големи застраховки и сами ще се откажат.
Това ще е реалният коректив...
Защото и в района имаме едни, дето хем чуват и виждат, ама не им се чува и вижда... И спират в останалите коли...
Пък са под 30г....
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Kiki » 12 Май 2019 20:34

Не вярвам да се приеме тази уникална глупост, но ще видим.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от batececo » 12 Май 2019 21:25

Според мен трябва да има медицински преглед или периодично явяване на изпит по кормуване (практика) за пенсионерите. Събота и неделя като наизлязат пенсиите и като започнат да се влачат с 30 км/ч, да спират на зелено (а може да се изтеглят още 5-6 коли на светофар), неадекватно каране едновременно в двете ленти, паркиране на криво на две места и т.н. и т.н... При натоварения трафик и все по-малкото паркоместа това е недопустимо.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 12 Май 2019 22:23

Че то събота и неделя няма трафик - какво ти пречат... Ама като излязат в работно време мацките с телефон на ухото, по две ленти, или от дясна - завиване наляво... Или внезапно спиране 'само за малко', ама на аварийни и т.н. и т.н...
Или пък 'бързаците', които объркват трафика, навирайки се в равномерно движещата се колона, на които им пречи скоростта от 30км/ч (Щото повече пътя не може да поеме)?

И за мен е недопустимо, ама би било глупаво да дам предложение 'всички под 50г - редовни изпити и психотестове 'за нервност', а тези над 50г - с тестове за 'спокойствие'...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Airfan » 12 Май 2019 23:17

За мен по-голям проблем са младите самоповярвали си шофьори. При една нормална толерантна обстановка каращите с 30 няма да са ви проблем.
Бъдете толерантни пичове, скоро и ние ще сме по на 60 и да видим така ли ще мислим...
Изображение Изображение

Аватар
ufer
Мнения: 2589
Регистриран на: 12 Ное 2010 10:35
Местоположение: Бургас
Автомобил: MR2 AW11 (MK1a)
Благодарил/а: 15 пъти
Получена  благодарност: 33 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от ufer » 13 Май 2019 08:07

Аз бих разказал на "умниците" в разни комисии и агенции онази приказка, където свършило житото за посев и единственият старец им казал да търсят при мравките... Лошото е, че наистина има възрастни пък и не много възрастни колеги, които зле шофират и нямат добри умения и реакции. Може би трябва да има известен контрол за такива шофьори, като например след инцидент, но да принудиш всичко живо над 60 години да ходи на прегледи и тестове си е живо малоумие... no.gif

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Airfan » 13 Май 2019 08:19

И честно казано, не се сещам за агресивен възрастен шофьор, тъй като те си знаят вече възможностите и са внимателни. Но пък от останалите има нерваци колкото искаш.
Изображение Изображение

Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от batececo » 13 Май 2019 08:32

Агресивните нагли чалгари беемведжийчета с 20 годишни "премиум" марки не ги коментирам. Темата е за възрастните шофьори. Явно вярно е до човек, защото баща ми и на 70 е супер адекватен, псува бавнярите и се провира умело. Когато човек е неумел и бавняр след дадена възраст нещата се засилват. За това трябват проверовъчни изпити, от много време си го мисля и се радвам, че се мисли в тази насока. Бавнярите са навсякъде. Дори на ескалатора - застават от двете страни, въпреки че стоят на място и не мърдат.

Toshiro
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Май 2018 11:58
Местоположение: Димитровград
Автомобил: Lexus GS300

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Toshiro » 13 Май 2019 08:49

Мисля, че е абсурд и дискриминация. Но мисля, че са необходими обстойни медицински прегледи и при кардиолог и невролог, ежегодни може би, и ако се установи влошено здравословно състояние, да се направи предписание.

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Airfan » 13 Май 2019 09:36

batececo написа: 13 Май 2019 08:32 Агресивните нагли чалгари беемведжийчета с 20 годишни "премиум" марки не ги коментирам. Темата е за възрастните шофьори. Явно вярно е до човек, защото баща ми и на 70 е супер адекватен, псува бавнярите и се провира умело. Когато човек е неумел и бавняр след дадена възраст нещата се засилват. За това трябват проверовъчни изпити, от много време си го мисля и се радвам, че се мисли в тази насока. Бавнярите са навсякъде. Дори на ескалатора - застават от двете страни, въпреки че стоят на място и не мърдат.
Лично на мен не ми пречат тези, които карат бавно, защото те самите няма да причинят ПТП. Но виж тези, които се нервят около тях ме дразнят и те всъщност създават проблемите. Да караш бавно не е забранено все пак и по-добре така, тъй като имат повече време да преценят и реагират в ситуации, а ако карат бързо като безгрешните, то тогава със сигурност ще причинят ПТП.
Изображение Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 78 госта