Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
batececo
Мнения: 573
Регистриран на: 24 Фев 2014 12:52
Местоположение: София
Благодарил/а: 181 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от batececo » 13 Май 2019 09:44

Ами точно бавнокаращите са в основата на ПТПта, защото на прав извънградски път карат с 50 и започват рискови опити за изпреварване. Т.е. бавнярите са основната причина за катастрофите. От там тръгва всичко. Както в бокса ударът започва от пръстите на крака, нищо че се нанася от кокалчетата на ръката. Гледа се първоизточника. Това че ти не се блъскаш с друг не значи, че не причиняваш ПТП-то. Спирам да пиша и вземам пуканките, започвайте да ме плюете, това ми е мнението. Темата е доста дълбока, има доста причини за ПТП, но най-непоносими са неадекватните хора с бавни реакции.

P.S. Лично познавам няколко човека, професионални шофьори, с милиони километри зад волана, с впечатляващи умения (един от тях ме е учил като дете да карам преди 30+ години, няма да го забравя) обаче след като наближиха 70-така сами се отказаха дори да карат личните си автомобили, защото знаят какви майстори са били зад волана и виждат промяната в реакциите си. Не целя да обидя никого, но така стоят нещата. След 20 години може и аз да се откажа сам, ако видя, че паркирам с 5 маневри и спирам на 2 места, или ако не се чуствам уверен да карам на прав път с 90 км/ч. И мисля, че така е редно.

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Cealtex » 13 Май 2019 10:32

Тази тема ще е една от дългите...

Не съм слушал тези дни новини, но явно се готвят отновно легални начини за събиране на пари, но какво пък толкова ви учудват тия неща!? Все пак хората, които пишат/правят промените много рядко си карат автомобилите, защото си имат лични шофьори и т.н., а и то се вижда, че ако те причинят ПТП, то общо взето винаги другия, обикновения човечец си е виновен.

Относно кой причинява ПТП-тата и т.н. си е доста комплекна работата и не мисля, че е лесно да се произнесе присъдата ей така с лекота. И тъй като монетата винаги има 2 страни и един въпрос има минимум 1 отговор, не може да се вземат мерки, които да удовлетворяват всички и май-май винаги са в ущърб на отговорните, примерните, изпълнителните и други положителни качества.

Бавни, бързи, телефонисти, "аз съм само за малко", големи джуки, изкуствени коси, айде ще включа и големи силиконови ци*ц, и още, и още... в крайна сметка има закони, има ограничения по пътищата, има правила! Но българския синдром си е друго, защото все някой трябва да е виновен и то само защото ти нищо не си направил... Все пак си караш с 200 при ограничение 140 и ненадейно виждаш полицай... и почва да го сърби гъ*а човечеца, защото си му теглил майни до 16-то коляно, ама да не ти е натискал той десния крак? Това, разбира се, е риторичен въпрос, на който всеки знае отговора.

Мога да напиша и още, но ще спра до тук.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
Kiki
Мнения: 8211
Регистриран на: 05 Фев 2008 21:24
Местоположение: София
Автомобил: РАВ 4 ХА 30
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 12 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Kiki » 13 Май 2019 11:26

В Германия няма такива глупости. Там редовно се виждат 80+ годишни да управляват автомобил и няма никакъв проблем, защото има дисциплина и всички спазват правилника, но има камери почти навсякъде.
Нашите законодатели вместо да вземат мерки и КАТ стриктно да следи дали се кара по правилата, за да няма много произшествия, се занимават с глупости.
Според мен всичко това ще излезе един спукан балон, защото от самата Европа ще ревнат, че това си е чиста проба дискриминация на възрастните хора.
За разлика от главата, коремът казва кога е празен!

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Cealtex » 13 Май 2019 12:59

Kiki написа: 13 Май 2019 11:26 В Германия няма такива глупости...
Винаги съм бил на мнение, че е по-лесно да вземеш нещо на готово, което е изпробвано и утвърдено, отколкото да измислиш нещо ново, което я е домислено, я не и да предизвикаш негативни реакции.

Иначе да, с темповете на развитието на света и острата мисъл на хората относно кой джендър, кой не или пък родител 1 и родител 2, по-скоро това си е чиста дискриминация :whistle:
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 13 Май 2019 14:09

batececo написа: 13 Май 2019 08:32 Когато човек е неумел и бавняр след дадена възраст нещата се засилват.
Не виждам нищо лошо в това да си 'бавняр'. Напротив - винаги ме е учудвало реакцията на 'бързаците' срещу бавнодвижещите се автомобили....
И съм убеден, че такава реакция срещу по-бавнодвижещ се участник в движението е вследствие на липса на опит...
Защото не знаеш причината за по-бавното действие... Мога да ти изкарам стотици клипчета от ПТП, при което някой 'бързак' се нерви на бавнодвижещия и започва изпреварване само за да разбере, че е имало реална причина да се кара по-бавно и да се наниже в 'причината'...
Имал съм случаи, при които съм карал бавно само и само да за да успея да се прибера (проблем с автомобила - не терминален, но който би се задълбочил при висока скорост)...
Имал съм случай да карам бавно просто защото техниката не позволява да поддържам скоростта в баир при дадения товар...
Имал съм случаи да карам бавно защото чисто физически не съм се чувствал в кондиция (например след 48ч безсъние и яка служебна работа, при прибиране вкъщи за почивка - тогава бях на 25г)...
Последно карах бавно уикенда до кафето, защото на съпругата и стана лошо от моето бързо каране tooth.gif
Не виждам проблем в това, баща ми да шофира на 82г с 80-90км/ч извън града с 30годишното Рено. И да не изпреварва по-бавнодвижещи се автомобили когато не се чувства уверен.
И не виждам с какво застрашава по този начин някого повече от 'млад бързак', който се опитва да изпревари колона без видимост.
Помислете малко - автомобилът не е само средство за удоволствие или за ходене до кафенето. За някои хора това е единственият начин за придвижване... Особено за по-възрастните...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
gimara
Мнения: 1468
Регистриран на: 27 Фев 2014 18:56
Местоположение: Пловдив
Автомобил: Verso 1.8/CVT, 2016
Благодарил/а: 20 пъти
Получена  благодарност: 31 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от gimara » 13 Май 2019 14:40

slowtraveler написа: 13 Май 2019 14:09 Не виждам нищо лошо в това да си 'бавняр'. Напротив - винаги ме е учудвало реакцията на 'бързаците' срещу бавнодвижещите се автомобили....
Карам към Велинград, бавничко, на никой от пътниците не му става лошо по завоите. Гледам в огледалото зад мен се заформя колона. Но колата зад мен на прилична дистанция. На поредния завой, един насрещен "бързак" изпреварва. Почти спрях за да се разминем. Ами, ако карах по-бързо? Ако този зад мен беше нервен и ми се беше лепнал за бронята? Бързо и бавно каране са относителни понятия, всичко зависи от обстановката. Може да се кара разумно и бързо и бавно. Млад или стар, всичко е в главата. Като видя някоя кифла с цигара и телефон в ръка да прави ляв завой, направо полудявам. А пък не се сещам да съм засичал в такава ситуация някой старец.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 13 Май 2019 14:42

gimara написа: 13 Май 2019 14:40 Млад или стар, всичко е в главата.
Точно това имам предвид... И затова 'дискриминацията' ми се струва прекалено идиотска. А щом има такива идиотски идеи, значи има някакъв друг интерес...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Airfan
Мнения: 1452
Регистриран на: 28 Сеп 2013 01:31
Местоположение: Пловдив
Автомобил: 2013 Avensis T27 1.8 Vmatic
Обратна връзка:

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Airfan » 13 Май 2019 15:03

slowtraveler написа: 13 Май 2019 14:42 Точно това имам предвид... И затова 'дискриминацията' ми се струва прекалено идиотска. А щом има такива идиотски идеи, значи има някакъв друг интерес...
Ами те идеите идват от бързаци и нетолерантни личности, които по стечение на обстоятелствата са овластени.
Изображение Изображение

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от slowtraveler » 13 Май 2019 15:07

Според мен идеите не са от бързаци и т.н., а от хора с икономически интерес..
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от dimkaraganchev » 13 Май 2019 15:08

batececo написа: 13 Май 2019 09:44 Ами точно бавнокаращите са в основата на ПТПта, защото на прав извънградски път карат с 50 и започват рискови опити за изпреварване. Т.е. бавнярите са основната причина за катастрофите. От там тръгва всичко...
Напротив, точно бързащите нерваци са основната причина за катастрофите. И за къде толкова бързат? За гробищата сигурно. Ама няма смисъл. Там винаги ще си намерят място.. tooth.gif

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Cealtex » 13 Май 2019 15:22

slowtraveler написа: 13 Май 2019 14:09 Последно карах бавно уикенда до кафето, защото на съпругата и стана лошо от моето бързо каране tooth.gif
Това се отхвърля като основателна причина tooth.gif tooth.gif tooth.gif

Интереси... то винаги има, но аз бих казал симулация на работа или по-точно творчески недосмислици. Моя житейски опит е по-късичък (дето се вика не съм минал половината житейски опит за пенсиониране tooth.gif), но пък мога да мисля (от време на време)...
Офтопик
Вдигнаха данъците за автомобилите като предтекста беше да бил вързан за евро нормите на автомобила и кво ли още не или с други думи 2 000 000 автомобила по минимум 10 лева... Преди една седмица минах технически, при положение, че мерят емисиите, които излизат от ауспуха на автомобила, защо ей така случайно не са вписани в шареното листче с холограмното стикерче? Може би защото така хората ще имат причина да претендират за намалянето на данъка, защото карат на газ, примерно. Успяха след хиляди години да вържат системата за данъците на МПС от общините с техническите пунктове, което си изглежда като страшен напредък, а когато са мислили лютите формули за изчисляването на данъка, не са се сетили да го впишат в удостоверението за техническа изправност на МПС. Но пък успяха да вкарата оная тъпотия за касовите бележки от бензиностанциите - за по-голяма прозрачност tooth.gif
gimara написа: 13 Май 2019 14:40 Млад или стар, всичко е в главата.
Няма какво друго да се каже тука :whistle:
dimkaraganchev написа: 13 Май 2019 15:08 Там винаги ще си намерят място.. tooth.gif
Интересното е, че никой реално не бърза за там или пък иска да си купи "имот", но пък това може да се окаже крайната дестинация с еднопосочен билет.
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

dimkaraganchev
Мнения: 601
Регистриран на: 03 Юни 2010 18:23
Местоположение: гр. Сопот
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 7 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от dimkaraganchev » 13 Май 2019 17:57

Този еднопосочен билет е за всички, без изключение. Та, не бързайте толкова... tooth.gif

Аватар
Cealtex
Мнения: 362
Регистриран на: 12 Май 2014 20:30
Местоположение: София
Автомобил: Toyota Avensis T25 2.0 D4D
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 2 пъти

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от Cealtex » 14 Май 2019 13:18

dimkaraganchev написа: 13 Май 2019 17:57 Този еднопосочен билет е за всички, без изключение. Та, не бързайте толкова... tooth.gif
Мдам, истината е, че всеки си има билет, ама някои хора си го получават по-бързо, само защото са се пробвали да измамят по един или друг начин в "Играта на живота".

В крайна сметка, не мисля, че това е начина да се събират пари от хората, защото повечето и без това ги нямат... Щом искат някакви тестове и т.н. за определена група от хора, то нека държавата да си поеме разходите за това, а не да задължава, а защо и да не се перифразира като легално да краде, от тези хора.

Това е все едно да наложат данък въздух... "Ти дишаш въздух, трябва да плащаш на държавата!"
Toyota Avensis Wagon T25 2.0 D4D 126 к.с. 1AD-FTV 2008

Изображение

Аватар
martod
Мнения: 1501
Регистриран на: 15 Ное 2008 17:49
Местоположение: Пловдив, което си е пак в страната на абсурдите .

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от martod » 15 Май 2019 08:50

Cealtex написа: 14 Май 2019 13:18

Това е все едно да наложат данък въздух... "Ти дишаш въздух, трябва да плащаш на държавата!"
ТЮхУ- тЮхУ, че а са те чули, а са го въвели и този данък . :)
В държава управлявана от крадливи некадърници всичко може да се очаква, мен лично няма да ме изненада, ако някой "умник" предложи и да ги избиват възрастните хора, жените след 68 и мъжете след 70 г. примерно, та да решат въпроса и с пенсиите, защото пенсионния фонд отдавна го изпразниха .
СВЕТЪТ Е КРЪЧМА........ДА СЕДНЕМ НА ЕДНА МАСА....

krasimir77
Мнения: 131
Регистриран на: 07 Дек 2018 12:38
Местоположение: Sofia
Благодарил/а: 1 път
Получена  благодарност: 1 път

Какво мислите за изпитите за възрастните шофьори

Мнение от krasimir77 » 15 Май 2019 11:57

Ми то вече някои политици ни смятат и колко ще живеем след пенсия и ни дават 2-3г. http://analizi.bg/%D1%84%D0%B0%D0%BB%D1 ... %BF%D0%B0/
Изображение

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], BladeBG и 63 госта