Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Дискусии, коментари, идеи, предложения, срещи, история, интересни факти
Аватар
Allexi
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Ное 2018 01:43
Местоположение: София
Автомобил: Prius V
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Allexi » 22 Яну 2019 23:38

Здравйте колеги,
пиша Ви, за да споделя моя опит с покупката на колата от САЩ, току виж на някой може да му е от полза...

И така, почвайки от далече, паднах си по Тойота Приус от както при нас в Шопландия (да се чете София) пуснаха такива таксита (Зелени на целия зор, от кадЯ на кадЯ?).
Значи чака ме едно такова такси, загасил човека. Качвам се аз, вътре космически кораб (таблото и централната конзола), бакшито натисна едно светещо копче и... колата тръгна,
без звук, без нищо. Яко се учудих от тази шашма. Преди това думата Хибрид беше синоним на Хипертоник, на всякъде го чуваш, ама какво значи не ме интересуваше особено.
Викам си, дай да видя какви пари е тази чудесия и напарво ми стана лошо. Реших, че тия от Тойота нещо са се объркали и като паднат цените ще го мисля пак.
Аз си возя г*за в една Фиеста МК5 от 14г. вече и трябва да Ви кажа, че колицта си ми е екстра. Само че семейството ми рязко се увеличи с един член преди няколко месеца и след
като направихме едно семейно пътуване на около 200км като НуПогоди с коленете в зъбите от целия багаж вътре, решението за нещо по-голямо си дойде само.

Та започнах да ги гледам пак Приусите. Тридесети модел. В БГ ги продават няколко за около 10-15К лева, което си е вече по-поносимо от преди 7-8г. И ко да видя, един пичага от Варна продава
уголемен 7 местен вариант на Приуса. Искаше нещо от рода на 18К. Загледах 30 Приус, ми той колко да е по-голям от Фиестата? Виж, 7 местния "си е баш как си требе". Човека пишеше "всички екстри за модела".
Обаче се оказа, че е базов модел (и това ме издразни). Евала на Братушките, това е доста популярен модел там след Урал (планината), най-вече внос от Япония с обратен волан и хората си споделят кой какво, та доста навлезнах в темата за тая кола. Реших да я потърся извън Татковината и цените си бяха от 10-11000 евра нагоре, кото не ми се вписваше в предварителната настройка от 10-15000 лева за "нов" автомобил.
Четейки в разни форуми попаднах на едни писания от човечец, който си внесъл "без да иска" кола от САЩ за 1000$, дето му излязла накрая по-малко от 5000лв, а то си беше някакъв Жип с поне 3000 кубика бензин. Човека не пишеше
какво точно е направил и аз реших, че ще погледна с едно око за какво става въпрос. Написах в Гугъл коли в УСА на търг и влезнах в първото (даже рекламирано) предложение.
Вътре хиляди коли, за които можеш да наддаваш единственото (но не маловажно), което трябва, е да имаш на депозит в сайта 10% от сумата, която залагаш.
Реших да се пробвам с едни 1000$. Преведох им сумата, въведох си критериите (най-вече си търсех хибрид) почнах да наддавам за каквото ми падне. Това хибридни Тойоти, Хюндай и всякакви подобни най-вече Японски и Корейски изпълнения. Тъпото беше, че дори твоето преложение като цена да е най-голямото след като истече срока на онлайн наддаването, после колата отива на "жив" търг и там цената започва от твоето предложение, като вероятността някой да предложи повече от тебе клони към 100%. То можеш и ти да си участваш в тези търгове онлайн, но ако сте гледали по Дискавъри на живо Янките как се надцакват едни други по търгове, цените си отиват към пазарни, което за менси беше безмислено.
В сайта си има наколко типа коли. Едни са повредени от катастрофа но в движение. Други са си здрави с някои козметични или даже без тях забележки (Водят се Clean Title). И при двата вида за някои коли има предложение "Купи веднага" на някаква фиксирана цена.
След няколко неуспешни опита за наддаване с мен се свърза представител от сайта с въпроси какво търся, колко пари давам и т.н. и след като се разбрахме започна да ми пуска предложения.
Както повечето подобни посредници, независимо какво си му казал, те започват да ти пускат предложения, които по някой от параметрите не е това, което сте се разбрали. Най-вече за цената.
Ти му обясняваш, че това, дето ми го предлага ще ми излезне златно докато дойде и макс на цената трябва да е еди каква си, то пак ти пусне някоя оферта избиваща зъбите.
Накрая ми писна и му викам, че се отказвам. На тия цени, дето ги продават в САЩ може и да е евтино (а то си е така), но докарванете тука става като да си докараш две от Германия например.
Човека почна да кърши ръце, ама Сър, ама чакайте, ще Ви намерим нещо, не се отказвайте и на другия ден Бам! Тойота Приус V (Американската версия на 7 местния Европеец) за малко над 5000$.
Любимия ми цвят за автомобил, светъл кожен салон и може би не най-пълната комлектация, но не и базовия модел. Нещо в мен изщрака и ... се съгласих с офертата.
Автомобила още не беше стигнал до търг (те му викат аукцион), продаваше се "купи веднага" и беше Clean Title. Посердника (да се чете Посредника) от аукциона го "замрази" приуса и обяви, че трябва да го доплатя с таксите до 1 седмица (зимат си 1000$ депозит). В таксите влиза комисионна за Аукциона, сухопътен трансопрт до пристанище в САЩ, доставка по вода до порт Варна (нямаше вариант за Бургас) - общо 8300$.
Преглътнах като по филмите, ама си викам "бе то си е горте-долу в бюджета" колко може да е едно мито? Е нема такова самопрецакванезаблуждение. То нашата мила Татковина, понеже няма никаква
реална икономика, политиците крадат и с г*за си, 1/3 мангали живеещи като паразити и неплащащи нищо и т.н. от къде да пълни бюджета? Еми от такива като мене (и предполагам Вас). Освен мито 20%, начислено забележете върху
цялата сума (комисионна, застраховка по море, транспорт за там и по океана), а не само за парите дадени на продавача, след като го обмити ти начислява и 20 % ДДС върху цялото получило се нещо.
За мен това си е пладнешки грабеж, ама кой ме пита, мангала, псевдо инвалида и псевдо безработния, барабар с паразитите в парламента трябва да ядат. (Ако искат това модераторите да си го изрежат, ама ми е накипело. Ще се бъхтя аз на три места буквално работя, за да ме щавят така и да си късам гумите по дупките накрая). Та цената стана олеле-мале, ама това не е всичко. Трябва: Технотест, за да видят дали всичките ти крушки светят по Наш (разбирай Европейски) стандарт - 1000лв; Застраховки Гражданска и Каско минимум 1200лв; Регистрация в КАТ не знам колко си; Преди тов сертификатот Тойота.бг, че колата ми е Евро 5, за да може така да се регистрира и в КАТ и в общината, която и от своя страна, след като Държавата ти е взела 20% ДДС, си иска и тя някой лев като данък. За ослужването няма да го коментирам, защото Приуса пристига със сервизна книжка и първо искам да я видя нея, кое кога и дали трябва да се сменя. Те всички последни разходи човек ще си ги направи във всеки случай на нов внос и от ЕС, но ги пиша, за да ги имате в предвид, ако решите нещо подобно да правите.
И тя колата се върза като да си я докарам от Германия или подобно бъкано с коли втора употреба място.
Та преди да решите да правите подобна шашкания си задайте и честно си отговорете на следните въпроси:
1. Трябва ли ми, ама наистина?
2. Мога ли да си го позволя без утре да мина на хляб и сол?
3. Мога ли да я поддържам? Примерно на Приуса малкия 12V акумулатор е 500лв....
4. Готови ли сте да си купите кола, видяна само на три снимки?
5. Мога ли за същите пари да си я намеря и от ЕС?
Ако дори на един от първите 4 въпроса отговора е НЕ, или на петия е ДА - не се занимавайте с глупости, като да си внасяте кола от САЩ.

Аз моята си я чакам с нетърпение и не съжалявам за нищо, но примерно в момента има една в Швеция за 9К Евро с панорамен покрив и скандинавската зимна версия, и ако не бях купил американската, сега да пътувам за Швеция.
Малко дълго се получи. кой го е дочел - Евала :-)
Ако на някой му трябват повече подробности - на лично съобщение.

Поздрави
и не взимайте скъпоструващи решения без да го помислите поне 3 дни.

Аватар
Xeku
Мнения: 1396
Регистриран на: 27 Сеп 2004 15:33
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Xeku » 23 Яну 2019 09:01

Много хубав и полезен разказ. Може ли само да се добави инфо цените за докарване до Варна и срока, в който се случва това? Може и на лични. Благодаря.

Аватар
WoLF
Мнения: 2583
Регистриран на: 05 Май 2016 09:21
Местоположение: Стара Загора
Благодарил/а: 224 пъти
Получена  благодарност: 99 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от WoLF » 23 Яну 2019 10:28

:thumbsup: Чакаме снимките от контейнера cool.gif
ИзображениеИзображениеИзображение

Аватар
Allexi
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Ное 2018 01:43
Местоположение: София
Автомобил: Prius V
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Allexi » 23 Яну 2019 16:18

Докарването до Варна (не купуваш целия контейнер) 1100$. Много зависи от кое пристанище ще Ви пратят колата. Максималната цена, която съм виждал да ми се получава е 1700. Колкото до срока, преведох им сумата на 13.11.2018. Очаквано пристигане на 07.03.2019. Натовариха я на кораба чак на 02.01.2019. Някакви документи си разменяха месец и половина. Най-вероятно се забавиха заради коледните празници.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от slowtraveler » 23 Яну 2019 16:37

Стискам палци да можеш да я регистрираш worthy.gif
На времето минаваше (и то доста добре) номера с кола от щатите, но от около десеттина години стана неизгодно...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
Allexi
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Ное 2018 01:43
Местоположение: София
Автомобил: Prius V
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Allexi » 25 Яну 2019 12:42

Между другото се чудя как да го напрявя. Колата пристига с източено гориво и разскачена батерия. Имам два варианта:
1. Вадя я от контейнера, качвам я на репатрак, карам я на Технотест (пътьом сипвам гориво и закачам батерията), от там в КАТ за транзитни номера, гражданска-винетка и газ към Шопландия;
Вариант II-и
2. Директно репатрака кара към Шопландия и си минавам цялата процедура тука.
При първия вариант ще ми трябва репатрак само в границите на Варна. Проблема е, че технотеста във Варна е 1000лв (по данни от Гугъл), а в София 450лв (по данни от място). Като сметна спане (митница, технотест, КАТ и т.н., абсурд да се оправя за един ден) и другите неща, най-вероятно ще ми излезнат по-скъпо от вариант II-и. От друга страна, репатрак (платформа) от Варна до София нямам представа колко ще излезне. Току виж излезне по-евтин вариант I-ви.

Между другото ако се занимавате с подобна дейност (транспорт на автомобили) или пък имате познат, със сигурност ще имам нужда от такава услуга, дали във Варна, дали Варна-София или в София някъде в началото на м. Март...

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от biro » 25 Яну 2019 13:06

Май по-евтино е да вземеш платформа и да я закачиш отзад на фиестата:
Изображение
В olx е пълно с обяви за под наем, започват от 40лв на ден. Дори има платформа с лебедка.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

tora
Мнения: 1011
Регистриран на: 22 Яну 2016 11:37
Местоположение: Ст. Загора
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 8 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от tora » 25 Яну 2019 13:18

Но може би, ще е нужна и категория _+Е за платформа, имаше някакво ограничение за теглото на състава, сега не ми се търси мисля, че беше до 4250 кг?

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от biro » 25 Яну 2019 13:34

До началото на Март защо да не изкара категория Е, хем ще остане за в бъдеще.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Аватар
Xeku
Мнения: 1396
Регистриран на: 27 Сеп 2004 15:33
Местоположение: София
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Xeku » 25 Яну 2019 14:52

Не вярвам Технотест във Варна и София да са на толкова различни цени. За американски коли в София е 1050 лева (данни отпреди 2-3 месеца), около 500 май взимат за "швейцарките", които формално трябва да се поевропейчат. Провери си добре нещата, аз бих дошъл директно в София.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от slowtraveler » 25 Яну 2019 14:55

Технотест във Варна доколкото се сещам - няма... Идват командировани от Шумен веднъж-два месечно (поне така бе преди известно време)...
Аз също бих оформял формалностите по местодомуване - едва ли ще стане за минутка с нашата администрация...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

chukich
Мнения: 603
Регистриран на: 13 Юли 2010 15:57
Местоположение: София
Автомобил: Rav4 XA40 / 2l petrol engine
Благодарил/а: 2 пъти
Получена  благодарност: 2 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от chukich » 25 Яну 2019 15:55

Allexi написа: 22 Яну 2019 23:38 Здравйте колеги,
пиша Ви, за да споделя моя опит с покупката на колата от САЩ,
Колега, честито !

Колата веднъж във Варна, ти трябва човек/фирма, които да минат всички митнически формалности по освобождаването и.
Такива фирми са правили това стотици пъти и знаят доста вратички, които евентуално биха ти спестили доста главоболия и допълнителни разходи.

Аз знам такава фирма, ако те интересува ми пиши на ЛС, за да ти дам контакти.
RAV4 XA40 facelift - 2016г /3ZR-FAE 152hp / CVT / AWD

Аватар
Allexi
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Ное 2018 01:43
Местоположение: София
Автомобил: Prius V
Получена  благодарност: 1 път

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от Allexi » 25 Яну 2019 16:03

Xeku написа: 25 Яну 2019 14:52 Не вярвам Технотест във Варна и София да са на толкова различни цени.
Днес ги питах (технотеста в Дружба) лично по телефона "За кола от САЩ" и те ми казаха 456. Даже в сайта им така пише, ама исках да се уверя лично. Колкото до Варненския технотест, наистина е нещо като пътуващ цирк, всеки ден е в различен град.
--------------
chukich написа: 25 Яну 2019 15:55 Колата веднъж във Варна, ти трябва човек/фирма, които да минат всички митнически формалности по освобождаването и.
Американците я изпратиха до митнически агент във Варна. Човека каза, че ще ми съдейства с каквото може, но не сме коментирали точно какво може да направи. Още е малко рано за конкретика
--------------
biro написа: 25 Яну 2019 13:06 Май по-евтино е да вземеш платформа и да я закачиш отзад на фиестата:
Ако закача тия 2 тона на 800кг. Фиеста ще съм най-голямата атракция на пътя с димящия съединител. Само във Варна трябва да хвана три мангала първо да ме забутат, че надали ще мога да потегля с мойте 65 коня stupid.gif
 ! Съобщение от: Akima
Слети последователни мнения.Има бутон за редакция на мнение - спазвайте правила!
Последно промяна от Akima на 25 Яну 2019 17:09, променено общо 1 път.
Причина: Слети последователни мнения.Има бутон за редакция на мнение.

Аватар
slowtraveler
Мнения: 4857
Регистриран на: 28 Май 2006 21:44
Местоположение: Варна
Автомобил: Nissan Qashqai 2008/2.0/AWD
Благодарил/а: 141 пъти
Получена  благодарност: 135 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от slowtraveler » 25 Яну 2019 17:09

Искай варненският агент да оформи 'внос' - т.е. плащаш си мито, ДДС и автомобилът ти става 'свободно обръщаема стока в ЕС' - можеш да си я караш на колесар където си искаш без нужда от транзитни декларации, гаранции и т.н....
Алтернативата е да ти я транзитират до София, и ти в София да оформиш вноса, но при условие, че така и така ще плащаш митото и ДДС-то (т.е. ще внасяш автомобила) - по - добре го направи във входната точка...
А за движение по пътищата - там нещата вече трябва да станат през МВР...
Toyota Avensis 1.6 VVT-I / 2002г --> Mazda6 /2008 --> JGC 3.0/2014 --> ???
Chevrolet Kalos 1.4/16V/2004-> Nissan Qashqai 2.0 4x4 2008

Аватар
biro
Мнения: 2628
Регистриран на: 31 Мар 2013 11:21
Местоположение: Русе
Благодарил/а: 3 пъти
Получена  благодарност: 60 пъти

Как си купих Toyota на търг от USA и колко ми излезна

Мнение от biro » 25 Яну 2019 17:25

Гледам обяви за репатрак по 0.60-0.70лв на км, но таксуват в двете посоки.
C-HR 1.8 Hybrid 122к.с. 2ZR-FXE 2017 Classy LED

Публикувай отговор

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 67 госта